απορίες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    απορίες...

    κινδυνεύω να ανοίξω θέμα που υπάρχει και κάπου αλλού, αλλά επειδή έχω ανά καιρούς κάποιες απορίες που δεν μπορώ να λύσω ούτε από μόνη μου αλλά ούτε κι από κάποιο site, θα το τολμήσω.

    ξεκινάω με την 1η μου απορία...

    Πίνω 1,5 λίτρο νερό την ημέρα. Αν πιω και άλλα 500ml με την μορφή κάποιου άλλου υγρού (πχ τσάι, καφές σκέτος), μετράει σαν νερό ή ροφημα; Δηλαδή μπορώ να πω πως ήπια για την ημέρα 2 λίτρα νερό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Βασικά η απάντηση είναι... τι σημασία έχει αφού ούτως ή άλλως πίνεις αρκετό νερό; Τεσπά, μετράνε κανονικά καφέδες, τσάγια, αναψυκτικά, ακόμη και σούπες στα υγρά της ημέρας. Προσοχή μόνο στις θερμίδες.

    Μοναδική εξαίρεση βέβαια τα αλκοολούχα.

  3. #3
    καταλαβαίνω πως το λες, αλλά να συνεχίσω την ερώτηση μου μιας και απ΄ότι έχω καταλάβει είσαι πιο καλά ενημερωμένος από εμένα.

    κοίτα, εγώ μετράω το νεράκι σαν πρέπει: 1ον γιατί βοηθάει στο αδυνάτισμα, 2ον γιατί βοηθάει στην σωστή λειτουργία του εντέρου, 3ον γιατί κάποιες φορές διψάμε και νομίζουμε ότι πεινάμε και 4ον για την κυτταρίτιδα. οπότε για εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω αν μετριέται το τσάι ή ο καφές. αν όμως επιμένεις ότι δεν παίζει ρόλο, θα το δεχτώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Εννοείται πως ο,τιδήποτε συνεισφέρει. Και όλα αυτά που αναφέρεις anaisia έχουν σχέδη με την ενυδάτωση του οργανισμού(εκτός του "3" που δε το καταλαβαίνω κιόλας πως τα μπερδεύεις) και όχι με το πόσα ποτήρια πίνεις. Σα γενικό κανόνα όσο βλέπεις τα ούρα σου να έχουν διάφανο έως πολύ ανοιχτό κίτρινο χρώμα μη σε αγχώνει καθόλου το θέμα, άμα αρχίζει να σκουραίνει πιές περισσότερο νερό/υγρά.

  5. #5
    οκ! με κατατοπίσατε αρκετά στο θέμα τις ποσότητας των υγρών!

    filipparas με το 3ο απλά αναφέρω μια δική μου κακή συνήθεια που αν δεν την είχα διαβάσει σε περιοδικό για να μου μπει η ιδέα να ελέγξω αν το κάνω, δεν θα το είχα ανακαλύψει ποτέ!!!

    επόμενη απορία:

    Ποιος καφές κάνει κατακράτηση και ποιος όχι; Έχω ακούσει από διάφορους διαιτολόγους και τα δύο (και ότι κάνει και ότι δεν κάνει). Τελικά τι ισχύει; και κατ' επέκταση ποια άλλα "υγρά" πρέπει να αποφεύγουμε γιατί έχουν παρόμοια "δράση" στο ανθρώπινο σώμα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Καταρχάς όσο είσαι καλά ενυδατωμένη δε παίζει να κάνει ο οργανισμός κατακράτηση υγρών, δεν έχει λόγο. Τη καλή ενυδάτωση την ελέγχεις εύκολα από το χρώμα των ούρν όπως σου είπα.

    Δεύτερον, κανένας καφές δε κάνει κατακράτηση, ο ντεκαφεϊνέ ενυδατώνει εξίσου καλά με το νερό ενώ ο regular λόγω της καφεΐνης που είναι ελαφρώς διουρητική ενυδατώνει μεν αλλά σε μικρότερο βαθμό. Αν δλδ έχεις σκοπό να ενυδατώνεσι με καφέδες... ε πίνε ντεκαφ.

    Γενικά τις απορίες σου τις βρίσκω λίγο ανούσιες, χωρίς παρεξήγηση. Αυτές είναι λεπτομέρειες που απασχολούν τους μποντιμπίλντερ, εμείς κάνουμε δεκάδες πολύ πιο χοντρά λάθη(εν αγνοια ή εν γνώσει μας) που πρέπει να διορθώσουμε πριν καταπιαστούμε με αυτά. Just me 2c.

  7. #7
    Originally posted by filipparas
    Γενικά τις απορίες σου τις βρίσκω λίγο ανούσιες, χωρίς παρεξήγηση. Αυτές είναι λεπτομέρειες που απασχολούν τους μποντιμπίλντερ, εμείς κάνουμε δεκάδες πολύ πιο χοντρά λάθη(εν αγνοια ή εν γνώσει μας) που πρέπει να διορθώσουμε πριν καταπιαστούμε με αυτά. Just me 2c.
    σ' ευχαριστώ που μου το λες. ποτέ δεν είχα καταλάβει ότι οι ερωτήσεις μου είναι τόσο "εξειδικευμένες". απλά έχω περάσει στο 2ο στάδιο της δίαιτας μου. έχω ήδη φτάσει τα "φυσιολογικά κιλά" σύμφωνα με την γνώμη της 1ης μου διαιτολόγου και τώρα απλά προσπαθώ να ισορροπήσω την διατροφή μου και να βάλω κάποιους κανόνες στον εαυτό μου, ουτως ώστε να μην ξανακατρακυλίσω (κρίμα θα ναι για τον κόπο μου). τα κάποια extra κιλά που θέλω να χάσω (όπως γράφω και στο tickerάκι από κάτω) είναι πια καθαρά για λόγους "αισθητικούς". πίστεψε με, έχω κατανεμημένο το λίπος στο σώμα μου πολύ ατσούμπαλα, σε φάση που πια η κοιλιά είναι φλατ ο ποπός φυσιολογικός αλλά οι γλουτοί ακόμα κρατάνε.

  8. #8
    +ότι τα λάθη τα μεγάλα, μέσα από τις διάφορες συζητήσεις στο forum τα έχω δει και (θέλω να πιστεύω) ότι τα έχω νικήσει ή έχω μάθει να τα προσπερνώ...

    οπότε κλείσαμε με τα υγρά. σε όποια μορφή και να τα "πάρω", ενυδατώνουν εξίσου τον οργανισμό.:grin:

    Η επόμενη απορία μου έχει να κάνει με το γυμναστήριο. Ισχύει ότι άμα κάποιο σημείο "σφίξει" τότε φεύγει δυσκολότερα το λίπος από εκείνο το σημείο; θέλω την προσωπική σας εμπειρία αν γίνεται, γιατί πάνω σε αυτό έχω ακούσει διάφορες απόψεις και πραγματικά, με "καίει" σαν θέμα... (αισθάνομαι σαν τον Σουγκλάκο κάθε φορά που σφίγγω τα χέρια μου και ο μικρός μου αδελφός με κοροιδεύει...)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    οταν γυμναζεσαι το λιπος μειωνονται και οι ιστοι των μυων ενδυναμωνονται. Τωρα, αυτα που λενε για λιπος που πετρωνει, σφιγγει, δε φευγει ειναι ανυποστατα.
    Κατ'αρχας, με τη γυμναστικη
    1ον θα καις περισσοτερες θερμιδες (μεγαλυτερο θερμιδικο ελλειμμα=πιο ευκολη μειωσει κιλων)
    2ον αυξανεις το μεταβολισμο σου
    3ον, σε συνδυασμο με σωστη διατροφη μειωνεις το ποσοστο του λιπους στο σωμα σου.
    Οι μυες υπαρχουν σε ολους (ναι ακομη κι εγω εχει κοιλιακους) απλα ειναι κρυμμενοι κατω απο το λιπος. Με τη γυμναστικη "αναδυονται-οσαν την αναδυομενη αφροδιτη-στην επιφανεια.

  10. #10
    μ'αρέσει πολύ αυτή η απάντηση!

    άρα θα πρέπει να πάψω να φοβάμαι και να κάνω μισές τις ασκήσεις στο γυμναστήριο (απ΄όταν είδα αυτή την αλλαγή στα μπράτσα μου, έπαψα να κάνω βάρη!). απλά περνάει το σώμα μου μια μεταβατική φάση. οκ! όχι τίποτα άλλο, εκτός από τον μικρό, έχω και την κολλητή μου που με τρελαίνει με την φράση της "-μην κάνεις μπράτσα γιατί μετά θα φαίνονται και μεγάλα και μυώδει"

    Με το μπυρόκοιλό τι κάνουμε; ξέρετε, αυτό το πολύ χαλαρό δέρμα γύρω από την περιοχή του ομφαλού. Θα φτιάξει με άνω/κάτω κοιλιακούς;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Συμφωνώ με όσα έγραψε η sarah, να προσθέσω οτι κάθε οργανισμός έχει κατανεμημένο αλλιώς το λίπος στα διάφορα σημεία και θα το χάσει με το δικό του ρυθμό σε κάθε μέρος. Γενικά μιλωντας, οι άνδρες όσο πλησιάζουμε προς το τέρμα θα έχουμε λίπος στη κοιλιά και οι γυναίκες στη περιφέρεια για γενετικούς λόγους οπότε το λίπος που αναφέρεις στο ποπό είναι πια η σειρά του να φύγει, ίσως στα επόμενα κιλά δεις αξιοσημείωτες αλλαγές.

    Τέλος, για τα μπράτσα, μην ακούς τη φίλη σου. Πρώτον, οι γυναικείες ορμόνες δεν ευνοούν την ανάπτυξη μεγάλων μυών, δεύτερον ακόμα και οι άνδρες που έχουν μεγαλύτερη προδιάθεση και θέλουν μπράτσα πρέπει να παλεύουν με τα σίδερα επί μήνες για να καταφέρουν κάτι. Είναι απόλυτα βέβαιο πω γυμνάζοντας μια περιοχή η εμφάνιση της θα είναι καλύτερη, τα μπράτσα συγκεκριμένα θα είναι πιο σφριγηλά και τονωμένα, όχι πιο μεγάλα.

    Το τελευταίο δύσκολο, κάνουμε φυσικά γυμναστική και θα βελτιθεί η κατάσταση αλλά κυρίως απλά περιμένουμε τον εαυτό μας να το φτιάξει... στη περίπτωση σου τα κιλά είναι λίγα και θεωρώ πως τελικά δε θα έχεις θέμα εμφάνισης λόγω χαλαρού δέρματος αλλά θέλει λίγη υπομονή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ενδιαφερον τοπικ!!:duh:

    να ρωτησω λοιπον και εγω, αυτο που με καιει :P

    ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΣΟΥ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ? ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ.. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΟΥΛΙΤΣΕΣ

  13. #13
    νομίζω πως δεν χρειάζεται. με μια απλή και ισορροπημένη διατροφή είσαι καλυμμένη.

    Φυσικά, με το γυμναστήριο θα "φτιάξεις" το σώμα σου και θα το "θωρακίσεις" με μύες. Αυτό εν ολίγοις σημαίνει πως δεν θα αποθηκεύεις το λίπος τόσο εύκολα, συν ότι το περιττό θα το καις κιόλας.

    αυτό που πιστεύω εγώ είναι πως πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία σε αυτά τα δύο (διατροφή+άσκηση) για καλύτερα αποτελέσματα τα οποία θα κρατήσουν.

  14. #14
    Originally posted by filipparas
    στη περίπτωση σου τα κιλά είναι λίγα και θεωρώ πως τελικά δε θα έχεις θέμα εμφάνισης λόγω χαλαρού δέρματος αλλά θέλει λίγη υπομονή.
    αχ, σ' ευχαριστώ filipparas! τα λόγια σου αυτά είναι ικανά να με κάνουν να πετάξω ως τα ουράνια!!!

    και συνεχίζω με τις απορίες...

    γυρνάω από το γυμναστήριο και είμαι ξελιγωμένη στην πείνα. έχω βρει στο net διάφορες "συνταγές για σνακ". εγώ όμως θέλω να ρωτήσω ποια κατηγορία τροφίμων είναι η καταλληλότερη για να αναπληρώσω και ενέργεια αλλά και που να βοηθάει και αυτή στο "κάψιμο" του λίπους. μου χουν πει ότι τα γαλακτοκομικά είναι μια καλή επιλογή. γνωρίζετε αν ισχύει; ή εσείς τι τρώτε μετά το gym;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ναι το εχω ακουσει και εγω για τα γαλακτοκομικα, αν δεν θες ομως μπορεις να πιεις ενα ποτυρι χυμο να φας μια φρουτοσαλατα,μια μπαρα δημητριακων, ενα γιαουρτι... κατι τετοιο ελαφρυ, ανα πας απογευμα η καπου στο πρωινο γαιτι αμα πηγαινεις βραδυ γυρνας σπιτι και τρως το βραδυ νο σου :P

    να κανω και εγω μια ερωτηση ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΑ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ, Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩς ΤΡΩΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30 :P:P:P:P ΠΟΛΛΑ Ε?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •