Μια συμβουλή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    8

    Μια συμβουλή

    Γειά σας !!Ονομάζομαι Ιωάννα και είμαι 21 χρονών . Θα ήθελα να πάρω λίγο τα πράγματα από την αρχή.
    Όταν ήμουν μικρούλα δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα κιλά μου,όταν έφτασα περίπου στην ηλικία των 12 και η μητέρα μου έπαθε σκλήρυνση κατά πλάκας άρχισαν λίγο τα πράγματα να μπερδεύονται.Δεν γνώριζα καν τι είναι αυτή η πάθηση. Μη μπορώντας να εξηγήσω μερικά πράγματα άρχισα να απομονώνομαι να νομίζω ότι δεν με θέλει πλέον η μητέρα μου (ο ψυχολόγος μου είπε πως θα έπρεπε να με είχαν ενημερώσει). Έπαιρνα βάρος και η δε μητέρα μου να με κυνηγούσε. Δε θέλω να σας κουράσω,πέρασα λίγο μια περίεργη φάση,έχοντας κάποιους συμμαθητες/συμμαθήτριες οι οποίοι άρχισαν να με κοροιδεύουν ή να μην είμαι στα γούστα τους και να είμαι το κλωτσοσκούφι,και καθηγητές φυσικά να βλέπουν πράγματα και να μην κάνουν τίποτα!!
    Σήμερα ,ύστερα από αρκετά λάθη που έχω κάνει για το σώμα μου παίρνοντας καθαρκτικά,lipotox ,acai berry κ.α. έχω φτάσει σε ένα σημείο που να θέλω να πω STOP. Έχω επισκεφθεί ψυχολόγο και διαιτολόγο αλλά υπήρχε μια διαφωνία,ο διαιτολόγος μου μου έλεγε να βρω κάτι για να μου αποσπάει την προσοχή από τις συνεχές λιγούρες π.χ. μια τσίχλα ...ενώ ο ψυχολόγος μου να μην είμαι κολλημένη με ένα πράγμα (π.χ. τσίχλα) και ότι θα έπρεπε να το σταματήσω σταδιακά. Πλέον μην έχοντας την οικονομική δυνατότητα να συνεχίσω τις συνεδρίες ,προσπαθώ να το αντιμετωπίσω μόνη μου.
    Ξέχασα να αναφέρω τα κιλά μου,είμαι 66 κιλά με ύψος 1.67 αλλά λόγω της περιφέρειας μου δείχνω λίγο πιο παχουλή. Θα ήθελα να σας ζητήσω μια "μικρή" συμβουλή για το πως θα μπορούσα να χάσω μερικά κιλά και να μην ξαναγυρίζω εκεί που ήμουν συνέχεια..είτε αυτό είναι θέμα ψυχολογίας ..είτε κιλών...
    Ευχαριστώ πολύ!!

  2. #2
    καλησπεραα!εγω παντως θα σου προτινα το κλασσικο!γυμναστηριο και παλι γυμναστηριο!απλα οχι με υπερβολες γιατι σου ανοιγει κ αλλο την ορεξη!και εγω θα σου προτινα τα ομαδικα προγραμματα!αερομπικ σουιδικη κτλπ.ειχα το ιδιο προβλημα με την περιφρεια!οτι κιλο παιρνω το παιρνω εκει!ειχα παρει βαρακια για τα ποδια του ενως κιλου και εκανα σουιδικη!ειδα διαφορα αληθεια!και εδω και εναν μηνα που το εχω σταματησει ακομα δεν τα εχω παρει εκει!και εχω δοκιμασει τα παντα!απο χαπια διαιτες μεχρι και παθητικη γυμναστικη σε κεντρο αδυνατισματος τοπικα!οσο γιαυτο με την τσιχλα εμενα με βοηθαει.γενικοτερα να ασχολεισαι μεκατι δουλειες διαβασμα...επισης μπορεις να γραφεις καπου αυτο που σκεφτεσαι οταν σε πιασει λιγουρα η οταν εχεις νευρα η γενικα..πιστευω ειναι συναισθηματα που πρεπει να βγουνε και δεν βγαινουνε γιαυτο καταληγουμε να τρωμε πολυ.βαρεμαρα και κακες σκεψεις!σιγα σιγα θα γινουνε ολα ομως,το θεμα ειναι να μην βιαζεσαι να κανεις κατι γρηγορο.βγες και περνα καλα!το μεγαλυτερο θεμα στην ζωη μας δεν ειναι τα κιλα,και εγω που στα γραφω εχω χοντρο προβλημα και κολλημα και εχω παει στην αλλη μερια!πρεπει να αγαπησουμε τον εαυτο μας και στην τελικη σ οποιον αρεσουμε,το θεμα ειναι να αγαπησουμε τον εαυτο μας με την καθε του ατελεια.μονο εμας εχουμε ας μαθουμε να μας αγαπαμε και να μας σεβομαστε και να μας φερομαστε οχι σαν το χειροτερο ατομο του κοσμου αλλα οπως θα φερομασταν σε ενα μικρο παιδακι(αυτα ειναι λογια ψυχολογου).οπως λεει και μια διαφημηση αγαπη φροντηδα και προδερμ :P

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    8
    χαχα...και προδερμ πολύ σωστά :P
    Καλησπέρα kellyjo92 καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Η αλήθεια είναι πως και εγώ όταν έκανα γυμναστική παλιότερα χωρίς κάποια στερητική δίαιτα είχα δει κάποια διαφορά στο σώμα μου..το θέμα όμως είναι πως έχω πρόβλημα αυτή τη περίοδο λόγω του ότι έχω τρεχάματα με την σχολή και τα διαβάσματα. :crazy: Αυτό το εξάμηνο είναι αρκετά δύσκολο με αποτέλεσμα να μην τρέφομαι υγειινά (μερικά μαθήματα πέφτουν μέσα στο μεσημέρι) και επίσης δεν έχει ανοίξει και η εστία για να τρώμε ακόμη.. Με αποτέλεσμα να τρώω στο πόδι και όταν γυρίζω τα βράδια να πέφτω ξερή και να μην μπορώ να κουνήσω τα πόδια μου.
    Άσε που και το αγόρι μου, είναι μια χαρά αδύνατος και μου λέει όλο "φαε και φαε" και όταν του λέω να μην πάρουμε κάτι,γίνομαι η κακιά. :grind:
    Ξέρεις άμα υπάρχουν βιντεάκια στο youtube με σουηδική?? να κάνω το σαβ/κο έστω .

  4. #4
    χαα..βρεεε εχεις αγορι και μιλας?χελοου σ γουσταρει ετσι οπως εισαι εσυ γιατι δεν μπορεις να σε γουσταρεις?αυτα ειναι κομπλεξικα δικα μας!κοιτα μπορεις να βρεις και κανα ντι βι ντι με ασκησεις,και υπαρχουν και στο ιντερνετ αλλα σε κατι ντι βι ντι που εχω εγω ειναι αυτα που καναμε και στο γυμναστηριο..το κλειδι ειναι στα βαρακια!η παρε λαστηχακια κ αυτο πολυ καλο!αλλιως κανε καμια πατεντα ωστε να χεις βαρος η αντισταση στις ασκησεις..σε καταλαβαινω και εγω τωρα με τα τρεχαματα με την σχολη το εχω κοψει το γυμναστηριο!η παγιδα οταν εχεις αγορι ειναι προσπαθησε απλα να μην τρως οτι τρωει αυτος..δηλαδη αν παρετε σουβλακι παρε με αλαδωτη πιτα και κοτοπουλο,πιτσα φαε ενα δυο κομματια και βγαλε πχ το μπεικον,κανε τετοια μικρα κολπακια,πρωινο κανα φρουτακι και απλα μειωσε λιγο τις θερμιδες που παιρνεις και με μιση ωριτσα την μερα παραπανω περπατημα στανταρ κατι θα κανεις..:blush:

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1
    μπραβο που το παλευεις παντως, συνεχισε να τρως σωστα και θα σια μια χαρα!!!!!!!!!!!!1

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •