non stop Υπερφαγικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    99

    non stop Υπερφαγικα

    γεια σας και απο μενα.. ειμαι γνωστη στο φορουμ..λοιπον θα σας πω συντομα το προβλημα μου.. προσπαθω απ τον αυγουστο να κανω διαιτα καθως εχω παχυνει.. ολα πανε καλα μεχρι παρασκευη, και μετα το χαος.. Το ενα υπερφαγικο μετα το αλλο.. εχω παρει σε 1 μηνα 8 κιλα ! τι να κανω ? δε μπορω με τιποτα να το σταματησω.. νιωθω χαλια, τα ρουχα μου δε μου κανουν..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλημέρα,Χριστινάκι!
    Οταν λέμε δίαιτα εννοούμε στερητική διατροφή;
    Αν ναι,δε νομίζω πως είναι ν'απορείς γιατί ακολουθεί μετά το "χάος"των υπερφαγικών.
    Σκέφτηκες γιατί να συμβαίνει κυρίως το ΠΣΚ;Έχεις τότε πολύ ελεύθερο χρόνο;Νιώθεις μόνη;Βαριέσαι;Τι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    θυμάμαι έλεγες σε ένα άλλο ποστ ότι τρως γύρω στις 1000-1200 θερμίδες και κάνεις και γυμναστική..ακούγονται πολύ λίγες οι θερμίδες σου γι αυτό ίσως ξεσπάς..

    και εγώ μια από τα ίδια είμαι, και δεν ξέρω πως να επανέλθω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Αμ δεν έρχεται δυστυχώς.....στην ίδια φάση non stop είμαι κι εγώ (ευτυχώς έχω πάρει μόνο 3 κιλά).....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    αφου η διαιτα σε παχαινει τοτε κοψε τη διαιτα! Αν δεις οτι χωρις διαιτα δε παχαινεις τοτε απλα κοβεις καποιες μπουκιες φαγητο. Ποσα κιλα εισαι? Αν εισαι πολλα και μονο λιγο λιγοτερο φαγητο και λιγο περισσοτερο περπατημα αρκουν για να χασεις τα πρωτα κιλα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Scarlett ξεχνα τη διαιτα, ειμαστε περιπου ιδια κιλα και θελω να σου πω καποια πραγματα που σκεφτηκα ολο αυτο το καιρο που απειχα (και στον οποιο εβαλα με τη μια ολο το βαρος που ειχα χασει με κοπο). Εμενα η διαιτα μου φερνει πεινα και βουλιμικα. Προσεχε τι τρως, μετρα θερμιδες η μεριδες αλλα οχι με την εννοια "κανω διαιτα". Μετρα τι τρωςς για να χορτασεις και τρωγε αυτο, ουτε λιγοτερο ουτε παραπανω. Να δεις που χορταινεις. Αφουκαι αρκεστεις σε αυτο μετα μειωσε λιγο φαγητο και αυξησε ασκηση. Εμενα δουλευει προς το παρον. Πχ τρωω και μετα μετραω θερμιδες. Κι αν ξεφυγω ξεφυγα. Δεν κανω διαιτα με στοχο συγκεκριμενο. Προσπαθω να τρωω ανθρωπινα απο ολα και οτι κανω κεφι με μετρο. Χωρις στερηση. Εχω στο ντουλαπι μου 5 λακτα love it γιατι αρεσουν του συζηγου, στο σπιτι κεικ για το παιδι και αρκετα αλλα παχυντικα. Δεν εχω φαει ακομα, ξερω οτι αν θελω τρωω. Την προηγουμενη φορα που ειχα κανει (πριν καιρο) εφαγα ενα κεικ μονη μου σε 2 μερες. Αυτο γιατι το ειχα στερηθει επι μερες! Προσπαθουμε να εχουμε μετρο αλλα και να ικανοποιουμαστε. Αν πχ με λιγο παραπανω φαγητο ειμαι ΟΚ και πληρης τοτε θα το φαω και ας ξεφυγω πολυ σε θερμιδες. Αλλιως το βουλιμικο θα επιστρεψει. Εχω απεξαρτηθει απο αυτα, τα φοβαμαι πολυ, για αυτο οχι αλλη διαιτα....................θα προσπαθησω ουτε τη λεξη να μη λεω πια..............

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ποτε δεν το ειδα ως δίαιτα....πάντα το έβλεπα ως "επιστροφη" στους παλιους ρυθμούς. Ναι χορταίνω, αλλά ακόμα κι όταν ειμαι φουλ ή και παραπάνω απο φουλ, απλά θέλω κι άλλο. Σαν κάτι να μου λείπει και να μην ξερω τι.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    όπως τα είπε ο Τάσος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τάσο τ ξέρω, αλήθεια. Αλλά όσο και να πασχίζω δεν βρισκω κάποιον αλλο υγιεινό τρόπο. Μέχρι και τα καθαρτικά έχω σκεφτεί αλλά κρατιέμαι ακόμα....δεν ξέρω όμως για πόσο. Είναι τόσο ασχημο το να ξέρεις τι πρέπει και τι όχι αλλα και πάλι να νιώθεις ανήμπορος....πιστευα πως το κλειδι ειναι στην γνώση. Ήμουν πολύ λάθος....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    99
    σκεφτηκα να σταματησω να αγχωνομαι για να προλαβω τα γευματα.. να τρωω πρωι μεσημερι κανονικα και αν προλαβω απογευματινο οκ.. αλλιως βραδυ παλι.. Αυτο που με αγχωνει παντα ειναι πως διαιτα σημαινει προγραμμα γευματων κατι το οποιο μου στερει εξοδους η ταξιδια.. ελπιζω με υγιεινη διατροφη και πιο χαλαρο προγραμμα να τα καταφερω !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ναι αυτο ειναι καλό πλάνο. Αν χάσεις κι ένα γευμα δεν χαθηκε ο κόσμος βρε αδερφέ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by xristinakalb
    σκεφτηκα να σταματησω να αγχωνομαι για να προλαβω τα γευματα.. να τρωω πρωι μεσημερι κανονικα και αν προλαβω απογευματινο οκ.. αλλιως βραδυ παλι.. Αυτο που με αγχωνει παντα ειναι πως διαιτα σημαινει προγραμμα γευματων κατι το οποιο μου στερει εξοδους η ταξιδια.. ελπιζω με υγιεινη διατροφη και πιο χαλαρο προγραμμα να τα καταφερω !
    γιατι να φας αμα δε πεινας? Ακου το σωμα σου και φαε οταν νιωσεις οτι θελεις κατι να φας. Οχι οταν σκοτωνεις ανθρωπο για να φας (τοτε θα φας το πενταπλασιο). Το να μαθεις να ακους το σωμα σου ειναι η μεγαλυτερη αποταμιευση που μπορεις να κανεις στην τραπεζα της διαιτας. Κι αν υπαρχει τετοια θελω δανειο :P (αστειακι)
    Originally posted by Scarllet_D
    Ναι αυτο ειναι καλό πλάνο. Αν χάσεις κι ένα γευμα δεν χαθηκε ο κόσμος βρε αδερφέ.
    εγώ ποτέ δε κατάφερα αυτό με τα γεύματα, είτε αδύνατη είτε παχυά το πρωί όταν δεν προλάβαινα ξεχνούσα να φάω. Το βράδυτο ίδιο. Στις 3 το ξημέρωμα που σχόλαγα από δουλειά έτρωγα και στις 3 το μεσημέρι. Αφού τότε το απολάμβανα κι ετρωγα όμορφα και συνειδητά. Ενδιάμεσα έκανα 1-2 σνακ ή και παραπάνω. Εάν δε γίνεται δίαιτα χωρίς 5 γεύματα, βραδυνό νωρίς κτλ κτλ τότε δε θαείχα χάσει ποτέ τα 30 κιλά. Δεν λέω ότι τα έχασα έτσι, σίγουρα βοηθά να τρως σωστά και όμορφα αλλά αυτό δεν ήταν εφικτό για μένα τον μισό χρόνο. Το βασικό με τα κιλά είναι να τα χάσεις χωρίς αφόρητη πίεση οπότε μόλις σταματήσεις τη δίαιτα να τα πάλι πίσω. Επίσης να μη τα χάσεις με πολλή γυμναστική και μόλις τη στααματήσεις να τα τσεπώσεις σταδιακά αλλά όλα! (the story of my life)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Αυτο που έλεγε κι η διαιτολογος μου ειναι πως το νοημα είναι η διατροφη να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στο τι μας ταιριάζει και μας βολεύει και στο υγιεινο. πρέπει να τηρηθουν και οι 2 παραγοντες για να εχει επιτυχία.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •