Τί μαγειρεύουμε σήμερα? - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 132 of 132
  1. #121
    Originally posted by baklavadaki
    ματζουράνα, μου άρεσε η συνταγή σου για τη λαχανοσουπα, αλλα, δεν εχω χύτρα!Γίνεται και χωρίς?
    Καλησπέρα!

    Όταν ανέφερα ότι τα έβαλα στη χύτρα, εννοούσα απλά ότι εκεί τα έβρασα. Δεν χρησιμοποίησα την χύτρα σαν χύτρα, απλά σαν σκεύος που έχει μεγάλη χωρητικότητα! Όλες μου οι κατσαρόλες είναι μικρότερες από τη χύτρα μου, και επειδή τα λαχανικά αυτά έχουν πολύ όγκο, μόνο στη χύτρα μου χώρεσαν!

    Τα βράζω κανονικά με ανοιχτό καπάκι, στην αρχή στη δυνατή φωτιά και στη συνέχεια χαμηλώνω λίγο (πάντα όμως είναι πάνω από τη μέση σε θερμοκρασία).

    Γενικά δεν μαγειρεύω στη χύτρα σαν χύτρα, γιατί αναπτύσσει πολύ υψηλές θερμοκρασίες και πολλοί λένε ότι καταστρέφει πολλά απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία που έχει μέσα το φαγητό.

    Αν θες να γίνει ακόμα πιο νόστιμο, μπορείς να τσιγαρίσεις λίγο σε λάδι πρώτα το λάχανο και μετά να το βράσεις.
    Επίσης, αν βάλεις πολύ νερό η γεύση αραιώνει... με λιγότερο νερό η γεύση είναι πιο "πηχτή", άρα και πιο νόστιμη!

    Μπορείς, αντί για ντομάτα, να βάλεις λεμόνι, όχι σε όλη την κατσαρόλα, αλλά πάνω από το πιάτο σου όταν βάλεις να φας.
    Νομίζω όμως πιο νόστιμο γίνεται με ντομάτα!

    Επίσης, αν δεν το φας όλο, πρέπει να μπει ψυγείο, επειδή έχει την ντομάτα. Χωρίς ντομάτα διατηρείται και έξω για μερικές μέρες.

    Κρύο, απ' το ψυγείο, έχει μια μυρωδιά που δεν μ' αρέσει (λόγω λαχάνου), αλλά με το που την ζεσταίνεις, η μυρωδιά εξαφανίζεται και γίνεται πάλι νόστιμο και ωραίο!

    Καλή όρεξη! :thumbup:

  2. #122
    Α!
    Ξέχασα να πω στο προηγούμενό μου post ότι μπορείς να βάλεις ό,τι λαχανικά θες!!

    Πάει πολύ το κολοκυθάκι μέσα, η σελινόριζα, το σέλινο, το πράσο, ακόμα και η πατάτα (αλλά προσοχή στην ποσότητα πατάτας!) και πάρα πολλά ακόμη!

    Γενικώς βάλε ό,τι σου αρέσει περισσότερο!

    Εγώ βάζω ό,τι βρίσκω κάθε φορά στο ψυγείο!

    Πιπεριά μόνο ίσως θα ήταν καλύτερο ν' αποφύγεις, γιατί η πιπεριά η βραστή πικρίζει (απ' ότι έχω διαπιστώσει).

    Επίσης προσοχή στο πιπέρι, μην βάλεις πολύ γιατί σε συνδυασμό με το λάχανο "καίει" παραπάνω. Μπορεί να λέω κ βλακεία, απλά έτσι έχω παρατηρήσει!

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Σημερα εμένα έκανε η μάνα μου χορτόπια με μπόλικο τυράκι και ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ! Την έφαγα και για μεσημερι και για πρωι φανταστειτε :P

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    ανοιγει φυλλο η μαμα σου?

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Όποτε έχει κέφια ναι ^_^ Της έχει δώσει η γιαγιά απο το χωριό τις συνταγές για πίτες, γι αυτο κι είναι πάντα πεντανόστιμες, αλλά δυστυχώς βαριέται και τις κάνει σπάνια :P

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Originally posted by sweetOctober
    δεν γραφει και τιποτα φοβερο αυτο, να δεις αναλυση με τα αμινοξεα να παθεις πλακα. Αλλα δεν το εχω το ηλεκτρονικο. Ειμαι του εντυπου εγω παιδι μου ! :P
    Kαλά γιατί να πάθω πλάκα; Καλώς ή κακώς(απάντηση: κακώς, άχρηστη μου ήταν τελικά στη πράξη) αρκετή Βιολογία έχω διαβάσει στη ζωή μου και είμαι familiar με τη δομή των πρωτεινών κλπ.

    Αν πετύχεις κάτι, με χαρά να το διαβάσω φυσικά όποτε γίνει αυτό.

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Η βιολογία τα σπάει
    Κάποτε ήθελα να γίνω βιολόγος, αλλά είχε πολύ υψηλή βάση το άτιμο :-P

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    καλα, εμενα η μαμα μου ειναι πρωτη στις πιτες και στο ανοιγμα φυλλου! Με εχει καταστρεψει! Αφου καθε φορα που θα κανει πιτα (2-3 το μηνα) κανει 3 διαφορετικα ειδη!
    Αφηστε τα!!! Αφου, ως φοιτητρια -και καλομαθημενη-καθομουν και εφτιαχνα ταψια ολοκληρα! Οι "κακες" συνηθειες απο το σπιτι :P

  9. #129
    Καλά,
    οι πίτες,
    και ειδικά οι σπανακοτυρόπιτες,
    είναι πιστεύω το κορυφαίο ελληνικό φαγητό!
    (κατά τη γνώμη μου βέβαια!)

    Δεν ξεπερνιέται αυτό το φαγητό με τίποτα!
    (Πάντα βέβαια εννοείται με ζύμη φτιαγμένη στο χέρι!)

    :smilegrin:

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by filipparas
    Originally posted by sweetOctober
    δεν γραφει και τιποτα φοβερο αυτο, να δεις αναλυση με τα αμινοξεα να παθεις πλακα. Αλλα δεν το εχω το ηλεκτρονικο. Ειμαι του εντυπου εγω παιδι μου ! :P
    Kαλά γιατί να πάθω πλάκα; Καλώς ή κακώς(απάντηση: κακώς, άχρηστη μου ήταν τελικά στη πράξη) αρκετή Βιολογία έχω διαβάσει στη ζωή μου και είμαι familiar με τη δομή των πρωτεινών κλπ.

    Αν πετύχεις κάτι, με χαρά να το διαβάσω φυσικά όποτε γίνει αυτό.
    εχω διαβασει πολλα αλλα δεν τα εχω κρατησει φιλε μου, αν ξαναπετυχω κατι. Οσο εγγυρο κι αν ειναι ενα λινκ, αν δε διαβασεις το βιβλιο να μυρισεις τα φυλλα... Αφου ξερεις απο βιολογια θα ξερεις περι αμινοξεων και πρωτεινων! Οποτε θα σου φανει ακομα πιο ενδιαφερον απο τον μεσο ορο!

    Οταν λεω θα παθεις πλακα εννοω ακριβως αυτο, οτι θα σου αρεσει! Ολοκληρη επιστημη. Καπου καταλαβαινεις και το μεγαλειο του ανθρωπινου οργανισμου και σου ερχεται μια τρελα!


    Κοριτσια μια που ειμαστε οφτοπικ να σας ανακοινωσω οτι εφαγα επιτελους, πεινασα χιχιχι 1650 θερμιδες το πολυ, τα προβλεπομενα. Νιωθω ομορφα που εφαγα, τωρα περιμενω να χωνεψω γιατι αργησα πολυ να πεινασω

    ** filliparas αδυνατω να βρω αυτο με τα αμινοξεα, με απλα λογια ειναι αυτα που σου ειπα στο προηγουμενο ποστ. Ειναι πολυ εντυπωσιακο οταν το διαβασεις αναλυτικα!
    Δες αυτο που λεει εμπειρικα πως να παιρνεις ολες τις πρωτεινες απο αλλες πηγες, ισως εκει μεσα εχει καπου την επιστημονικη εξηγηση.
    http://pythagoreandiet.blogspot.gr/p/2.html
    http://lifepositive.gr/diatrofi/thelete-kopsete-kreas/
    Ειναι απο τις περιπτωσεις που παντου πετυχαινεις κατι οταν δε το ψαχνεις, κι οταν το ψαχνεις αφαντο! Κι αν εχω διαβασει για αμινοξεα στο νετ, και μαλιστα μονολογω και σκεφτομαι "μα τι τα βαζουν αφου δε τα διαβαζει ο κοσμος"

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Λείπει η μανα μου σημερα, με βλέπω να την βγάζω με κανα αυγό XD Απο το χειρουργείο και μετά απλά βαριέμαι να ασχοληθώ με το μαγειρεμα και τρώω ότι υπάρχει σπίτι....τι κατασταση είναι αυτή....

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Θελω να επιχειρησω να φτιάξω σπιτική λεμονάδα με στέβια!

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •