Εξάρτηση από τα χαρτιά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Κι εμένα μου φαίνεται παιδιάστικο, αλλά το συστήνουν ως πρώτο και βασικό βήμα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΩΣ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΟΥΣΑ.
    ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Συστήνουν ώς πρώτο κ βασικο βήμα να λες στο περιβάλλον του οτι ειναι εθισμενος? Δε νομιζω...Άλλωστε, οσοι ειναι κοντα του θα το καταλαβουν.

    Νομιζω αυτο που χρειαζεται ειναι μια σταθερη σταση απο μερους σου.

  4. #34
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Κι εμένα απαράδεκτο μου φαίνεται βρε παιδιά...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αλλο να μην καλυπτεις καποιον κ αλλο να τον ξεφωνιζεις....ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Ε καλά, δεν είπα να τον ξεφωνίσω κιόλας..είπα να μιλήσω σε κάποιον φίλο...

    πχ ένα για το αλκοολ που βρήκα: http://www.e-psychology.gr/content/view/262/70/

    Αλλά και πάλι δεν το βρίσκω πολύ σωστό...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
    ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Νομιζω πως οσα γραφει το άρθρο ειναι οκ....δεν καταλαβαινω δλδ τί βρισκεις \"κάπως\"...

    Αλλωστε το άρθρο δεν λεει να μιλησεις έτσι σε εναν φιλο του...Υπαρχει μια σειρά πραγματων που μπορεις να κανεις κ εφοσον δεν δουλεψουν μπορεις να ζητησεις τη συνεισφορά καποιου καλου φιλου μη επικριτικου. Δεν ψαχνεις καποιον να τον βάλει απεναντι, αλλα να τον καταλαβει ή να προσπαθήσει γι αυτο κ να τον βοηθησει να παραδεχτει οτι εχει προβλημα κ να αναλαβει τις ευθυνες του. Νομιζω αλλωστε οτι ενας φιλος αυτο θα κανε ετσι κ αλλιως.Ακομα κ πριν του το ζητησει ο οποιοσδηποτε.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Σαφώς και δεν θέλω να τον στεναχωρήσω...αυτό θα το κάνω μόνο αν εξαντλήσω τους άλλους τρόπους και δεν βγει αποτέλεσμα...

  10. #40
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Ναι, αλλά κάποιος πρέπει να πει στον φίλο ότι υπάρχει αυτό κι αυτό το πρόβλημα...Δηλαδή θα πρέπει να πιάσω έναν φίλο του και να του πω τι συμβαίνει...μετά εννοείται πως θα θυμώσει ο φίλος μου, γιατί θα νομίσει ότι λέω διάφορα πίσω από την πλάτη του...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Δηλαδη αποτι καταλαβα με το φτωχο μου το μυαλο εχει μια πολυ καλη δουλεια με πολυ καλο μισθο κ τα τρωει ολα για παρτη του?Δεν του τα τρωνε ομως ετσι?Ζηλευω κ εγω θελω μια τοσο καλη δουλεια.Μια ερωτηση ακομα.Οταν θα συζησετε θα ταιζεις εσυ την οικογενεια?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Eleonora,

    ενας κοντινος του ανθρωπος πέρα απο σενα δεν υπάρχει ωστε να καταλαβει απο μονος του τί γινεται? ή ενας ανθρωπος κοντινος που του μιλάει για οτι τον απασχολει?

  13. #43
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Anyway, το θέμα είναι κάπως πιο άμεσο: σήμερα θα με πάρει κάποια στιγμή και θα μου πεί ένα από τα 2:
    -τελικά έφυγα και είμαι στο τουρνουά ή
    -τελικά δεν πήγα, γιατί βαρέθηκα/δεν βρήκα παρέα κτλ

    Επειδή του είπα χτες πως με ενοχλεί πολύ αυτό που κάνει, και στις δύο περιπτώσεις θα περιμένει να δει την αντίδρασή μου...θα τον μαλώσω σαν μικρό παιδάκι;..θα του κλείσω το τηλέφωνο στα μούτρα; Αυτός κάτι τέτοιο περιμένει να συμβεί.

    Όπως όμως είπα εξαρχής, εγώ πραγματικά θεωρώ ότι είναι δικό του θέμα το πως ξοδεύει τα χρήματά του, και δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω καυγά. Τί είναι πιο σωστό; Να του δείξω ότι στεναχωρέθηκα και ότι ανησυχώ; Να του πω ότι δεν θέλω να το ξανακάνει ποτέ; Να του δείξω ότι απομακρύνομαι; Να περιμένω να βρεθούμε από κοντά και να κάνουμε μια εφ΄όλης της ύλης συζήτηση; Να μη πω τίποτα ποτέ;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Γιατι πιστευεις οτι πρεπει να κουβαλησεις ολο το προβλημα στην πλατη σου μονη σου?Αισθανεσαι υπευθυνη γιαυτο?Δεν εισαι υπευθυνη ομως.ΜΗΝ κανεις τιποτα χωρις την βοηθεια κ τις οδηγιες ειδικου.Ισως κανεις τα πραγματα χειροτερα με λαθος χειρισμους.Επισης η οικογενεια του πρεπει να σε βοηθησει,το ξερουν?

  15. #45
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Originally posted by mariafound82
    Δηλαδη αποτι καταλαβα με το φτωχο μου το μυαλο εχει μια πολυ καλη δουλεια με πολυ καλο μισθο κ τα τρωει ολα για παρτη του?Δεν του τα τρωνε ομως ετσι?Ζηλευω κ εγω θελω μια τοσο καλη δουλεια.Μια ερωτηση ακομα.Οταν θα συζησετε θα ταιζεις εσυ την οικογενεια?
    Δεν πρέπει να έχει χάσει παρα πολλά λεφτά ακόμα...γι αυτό λέω μήπως προλάβουμε την κατάσταση.
    Εννοείται πως δεν θα φτάσουμε να έχουμε οικογένεια ή έστω να συζούμε αν συνεχιστεί αυτό το πράγμα...:(

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •