Εξάρτηση από τα χαρτιά - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Originally posted by mariafound82
    Γιατι πιστευεις οτι πρεπει να κουβαλησεις ολο το προβλημα στην πλατη σου μονη σου?Αισθανεσαι υπευθυνη γιαυτο?Δεν εισαι υπευθυνη ομως.ΜΗΝ κανεις τιποτα χωρις την βοηθεια κ τις οδηγιες ειδικου.Ισως κανεις τα πραγματα χειροτερα με λαθος χειρισμους.Επισης η οικογενεια του πρεπει να σε βοηθησει,το ξερουν?
    Όχι βέβαια. Κανείς από την οικογένειά του δεν το ξέρει. Μένει μόνος του και σε άλλη πόλη από την οικογένειά του, οπότε κανείς δεν ξέρει τίποτα.

  2. #47
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Originally posted by Sofia
    Eleonora,

    ενας κοντινος του ανθρωπος πέρα απο σενα δεν υπάρχει ωστε να καταλαβει απο μονος του τί γινεται? ή ενας ανθρωπος κοντινος που του μιλάει για οτι τον απασχολει?
    Ναι, έχει δύο πολύ καλούς φίλους, και ξέρουν και οι δύο ότι παίζει χαρτιά, αλλά πρέπει να ξέρουν πολύ λιγότερα απ΄όσα συμβαίνουν πραγματικά...πχ δεν ξέρουν πόσα χρήματα έχει χάσει ή ότι παίζει και στο Internet...

    Για ό,τι τον απασχολεί μιλάει και στους φίλους του βεβαίως, αλλά δεν θεωρεί πως έχει κάποιο πρόβλημα εξάρτησης από τον τζόγο, οπότε δεν το κάνει θέμα....(υποθέτω πως είναι έτσι).

  3. #48
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Προφανώς δεν το λέει και για να μην ακούσει την κατσάδα..

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Ο φίλος σου θεωρεί οτι είναι εθισμένος με το τζόγο και οτι έχει ένα πάθος που δεν μπορεί να ξεφύγει? Το βλέπει δλδ σαν εξάρτηση που θέλει να απαλλαγεί ή θεωρεί οτι το ελέγχει και το κάνει σαν hobby ας πούμε? Άν του λεγες οτι θές να πάς κι εσύ μαζί του να παίξετε (δοκιμαστικά λέω ετσι) θα συμφωνούσε ή θα προσπαθούσε να σε προστατεύσει από αυτό και θα διαφωνούσε? Απλά κάποιες σκέψεις που κάνω...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    καλη μου Ελεωνορα θα σταματησω γιατι αισθανομαι σαν μελος ειδικου δικαστηριου κ εσυ εισαι μονη απεναντι μας.Θελουμε μονο να σε βοηθησουμε.Η μονη συμβουλη που σου δινω ειναι να μιλησετε ηρεμα,να δεις τι σκεφτεται κ μετα αποφασιζεις.Αν δεις οτι προσπαθει να ξεγλιστρησει κανοντας τον νευριασμενο η τον θιγμενο σημαινει οτι πρεπει να παρεις μια δυσκολη αποφαση .Η ζωη σου ειναι δικια σου κ εσυ κ μονο εσυ θα αποφασισεις πως θα την ζησεις.Εμεις ελκουμε οτι καταστασεις μας συμβαινουν.Ειμαστε υπευθυνοι γιαυτο.Ευχομαι να παρεις την σωστη αποφαση.

  6. #51
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Originally posted by GreenPeyote
    Ο φίλος σου θεωρεί οτι είναι εθισμένος με το τζόγο και οτι έχει ένα πάθος που δεν μπορεί να ξεφύγει? Το βλέπει δλδ σαν εξάρτηση που θέλει να απαλλαγεί ή θεωρεί οτι το ελέγχει και το κάνει σαν hobby ας πούμε? Άν του λεγες οτι θές να πάς κι εσύ μαζί του να παίξετε (δοκιμαστικά λέω ετσι) θα συμφωνούσε ή θα προσπαθούσε να σε προστατεύσει από αυτό και θα διαφωνούσε? Απλά κάποιες σκέψεις που κάνω...
    Όχι, δεν θεωρεί πως είναι εθισμένος στον τζόγο. Δεν αναγνωρίζει καν πως είναι τζόγος αυτό το πράγμα. Όπως είπα πιο πριν θεωρεί ότι το πόκερ είναι μαθηματικά και υπολογισμός πιθανοτήτων και ότι μπορεί να τα καταφέρει καλά.

    Μου είπε να πάω μαζί του αν θέλω (να παίξω δεν μπορώ γιατί δεν έχω ιδέα), αλλά δε νομίζω πως είναι σωστή στάση να συμμετέχω στην όλη ιστορία...

  7. #52
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Originally posted by mariafound82
    καλη μου Ελεωνορα θα σταματησω γιατι αισθανομαι σαν μελος ειδικου δικαστηριου κ εσυ εισαι μονη απεναντι μας.Θελουμε μονο να σε βοηθησουμε.Η μονη συμβουλη που σου δινω ειναι να μιλησετε ηρεμα,να δεις τι σκεφτεται κ μετα αποφασιζεις.Αν δεις οτι προσπαθει να ξεγλιστρησει κανοντας τον νευριασμενο η τον θιγμενο σημαινει οτι πρεπει να παρεις μια δυσκολη αποφαση .Η ζωη σου ειναι δικια σου κ εσυ κ μονο εσυ θα αποφασισεις πως θα την ζησεις.Εμεις ελκουμε οτι καταστασεις μας συμβαινουν.Ειμαστε υπευθυνοι γιαυτο.Ευχομαι να παρεις την σωστη αποφαση.
    Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το χρόνο σου :) Θα ξαναδιαβάσω όσα έγραψες με προσοχή...:)

  8. #53
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    32
    Ελεονώρα μου,
    μόλις είδα το τόπικ γιατί είχα καιρό να μπω στη σελίδα.
    Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε μεγαλύτερη κλίμακα, γιατί ο δικός μου άρχισε να παίζει αφού είχαμε παντρευτεί και στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.
    Βρήκε διάφορα site κλπ. Μου την έδινε πραγματικά γιατί του έλεγα \"φτιάξε γάλα του μωρού, κλαίει\" και η απάντηση ήταν \"τώρα, τώρα, έχω φουλ\". Δηλαδή, το μωρό δεν ήταν τόσο σημαντικό όσο το παιχνίδι. Επίσης, φώναζε όταν έχανε, δεν τον ένοιαζε τίποτα, έχει κάψει το πάτωμα, έχει χαλάει υπολογιστή, καρέκλες κλπ. Έπαιζε πολλές ώρες συνεχόμενα...
    Έχουμε τσακωθεί άπειρες φορές, έχει κλείσει πολλά sites και ανοίγει άλλα. Παίζει σα μωρό παιδί πίσω από την πλάτη μου.
    Η πρώτη μου άποψη είναι \"φύγε όσο είναι νωρίς\" δεν ξεπερνιέται ποτέ. Εγώ την πάτησα, αλλά πριν παντρευτούμε έπαιζε στοίχημα και λίγο κινο, όχι στο internet.
    Πάντως, κάποιες φορές του εχω πει \"ή το κλείνεις και σταματάς ή φύγε από το σπίτι\". Συμμορφώνεται για λίγο καιρό, ανοίγει άλλο, δεν κάνει φασαρία κλπ για να μην καταλάβω, τον ανακαλύπτω, το κλείνει...
    Και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #54
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Marnek



    Και η ζωή συνεχίζεται...

    ετσι ειναι οντως??

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    3
    το ξερω οτι είναι λίγο εκτός θέματος , ΑΛΛΑ το ποκερ δεν είναι τζόγος (ο παραγοντας τύχη μακροπρόθεσμα ελαχιστοποιείται) .
    σορι παιδια , αλλά όποιος ισχυριζεται το αντιθετο δεν εχει ιδεα
    ΕΠΙΣΗΣ δεν έχει ιδέα όποιος το θεωρει απλά μαθηματικά και πιθανότητες
    αν ήταν έτσι όσοι είναι καλοί στα μαθηματικά θα είχαν λεφτά με το τσουβάλι
    τώρα αν κάποιος παιζει με λεφτα και χάνει διαρκώς , προφανώς δεν κάνει για ποκερ ,
    αν έβγαζε δηλαδή και κανα φράγκο ο φίλος σου λες παει στο διάολο ...
    αυτα περί ποκερ

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Δεν ξέρω αν κάποιοι παίζουν πόκερ \"επαγγελματικά\" αλλά πιστεύω οτι υπάρχει μία πολύ λεπτή γραμμή που αν τη περάσεις το αθώο παιχνίδι γίνεται πάθος!
    Λές οτι το πόκερ δεν βασίζεται ούτε στη τύχη αλλά ούτε και στα μαθηματικά... Τότε που βασίζεται?

  12. #57
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    32
    Originally posted by gazoline
    το ξερω οτι είναι λίγο εκτός θέματος , ΑΛΛΑ το ποκερ δεν είναι τζόγος (ο παραγοντας τύχη μακροπρόθεσμα ελαχιστοποιείται) .
    σορι παιδια , αλλά όποιος ισχυριζεται το αντιθετο δεν εχει ιδεα
    ΕΠΙΣΗΣ δεν έχει ιδέα όποιος το θεωρει απλά μαθηματικά και πιθανότητες
    αν ήταν έτσι όσοι είναι καλοί στα μαθηματικά θα είχαν λεφτά με το τσουβάλι
    τώρα αν κάποιος παιζει με λεφτα και χάνει διαρκώς , προφανώς δεν κάνει για ποκερ ,
    αν έβγαζε δηλαδή και κανα φράγκο ο φίλος σου λες παει στο διάολο ...
    αυτα περί ποκερ
    Μήπως παίζεις κι εσύ πόκερ ή κάτι παρόμοιο; γιατί ο άντρας μου αυτό ακριβώς λέει.
    Όσον αφορά στο πόκερ από το internet είναι η χειρότερη μορφή τζόγου γιατί σε κλέβουνε πανεύκολα (ελπίζω να μην υποστηρίζεις το αντίθετο).

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •