Μαύρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Μαύρο

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    9

    Μαύρο

    Γεια χαρα.....
    Ειμαι 25 και εκανα χασις χρηση για πρωτη φορα πριν απο 8 χρονια περιπου.Το γουσταρα γιατι τις περισσοτερες φορες μου προκαλουσε γελιο,χαβαλε και εκανα πραγματα τα οποια δεν τα εκανα οταν ημουν νηφαλιος και γενικοτερα μου εφευγε καθε ιχνος ταμπου,αναστολλων και κομπλεξ,πιστευωντας οτι με το να 'την ακουσω' ημουν αυτοματα ο πραγματικος μου ευατος...Ενω καθε φορα που επινα μου προκαλουσε ευχαριστα συναισθηματα,αντιθετως δεν ημουν ποτε ο τυπος που ειχα ποσοτητα στο σπιτι μου,δεν ειχα τραβηχτει σε βερια κτλ και γενικοτερα ημουν τυπος που επινα με την παρεα και οχι μονος μου....Δεν μου ελειπε ιδιαιτερα στην καθημερινοτητα μου....Εχω περασει και ενα διαστημα καταχρησης αλλα οχι παραπανω απο 4 μηνες...Τεσπα,το τελευταιο 6μηνο ειχα καταλαβει οτι με χαλαγε λογω καποιων σκεψεων που ειχα δηλ. μου πολλαπλασιαζε το αγχος μου για το τι θα κανω στη ζωη μου και διαφορα αλλα,με αποτελεσμα να πινω σπανια......Πριν ενα μηνα ομως πινωντας ενα τσιγαρο(μαλλον σκανκ) με δυο φιλους με επιασε ενα συναισθημα κενου,π.χ νιωθω οτι δεν θελω την κοπελα μου,απαισιοδοξια για το μελλον,δεν εχω ορεξη νακανω τιποτα,πραγματα που με ευχαριστουσαν πριν,τωρα δεν με γεμιζουν και γενικοτερα κανω ολα τα πραγματα στη ζωη μου μηχανικα.....Το προβλημα μου ομως εγκειται στην κοπελα με την οποια πριν ενα μηνα εκανα τρελα ονειρα και τωρα δεν εχω ουτε σεξουαλικη επιθυμια...εχω προσπαθησει πολυ να δω τι ειναι αυτο που εφταιξε χανοντας καποια φορα τον προσανατολισμο μου και να οδηγουμε σε 'τρελες' σκεψεις (μηπως φταιει αυτο ή το αλλο κτλ??)οι οποιες με κανουν χειροτερα.....Τι μπορει να επαθα ξαφνικα???Μηπως 'καηκα' τελειως????

    Υ.Γ Θελω τον ευατο μου πισω.

    Υ.Γ Δεν ειμαι ερωτευμενος με την κοπελα μου γιατι δεν ειμαι πρωτα ερωτευμενος με μενα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ε αφου σε χαλαει κοφτο.
    Και εμενα με χαλαγε και το εκοψα, γιατι να το συνεχισω για να κανω μοδα???

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    9
    Eννοειται οτι εχω να πιω απο τοτε και δεν νομιζω να ξαναπιω......Τι ψυχολογικες διαταραχες μπορει να σου προκαλεσει????Αν ξερει καποιος ας απαντησει.....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    42
    Σύμφωνα με το ΟΚΑΝΑ:
    \"Από την κλινική πείρα έχει φανεί ότι σε νεαρά άτομα με ιδιοσυστασιακή προδιάθεση στην ψυχική διαταραχή, η χρήση της κάνναβης μπορεί να αποτελέσει εκλυτικό παράγοντα στην εκδήλωση ψυχωσικών επεισοδίων, καθώς και αυξημένο κίνδυνο υποτροπής της ψυχικής διαταραχής μετά την αποδρομή του επεισοδίου.\"
    Συμπέρασμα. Αφού σε χαλάει κόφτο!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by mariakiou


    Συμπέρασμα. Αφού σε χαλάει κόφτο!

    το ειπε ο ανθρωπος οτι το εκοψε....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    9
    Ειχα πει πολλες φορες στο παρελθον οτι τελος,το κοβω...αλλα καθε φορα που μαζευομασταν και καναμε πραξη το νεο motto της νεολαιας \'πινω μπαφους και παιζω pro\' ελεγα απο μεσα μου \"ελα παμε αλλη μια φορα και τελος\".Ακομα και οταν δεν ηθελα οταν οι αλλοι επιναν γυρω μου,επινα και γω γιατι δεν μποριυσα να το βλεπω να \'γυρναει και γω να μενω απραγος\'......Το τελευταιο μηνα ομως οταν μαζευομαστε με τους φιλους μου και πινουν οχι μονο αισθηση δεν μου κανει αλλα εχω φτασει στο σημειο να με ενοχλει απιστευτα και η μυρωδια του......Οποτε ΤΕΛΟΣ αυτο.....Το εκανα και α υτο στη ζωη μου,το ειδα και απο την καλη και απο την ασχημη πλευρα και μπορω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη...Δεν με γεμιζει και δεν μου προκαλει τιποτα παρα μονο ψυχολογικα προβληματα με τα οποια αγχωνομαι και με εχουν κανει να εχω χασει τον ευατο μου και ολα αυτα που με γεμιζαν......

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    42
    Krino όταν είπα κοφτο ήταν γενικό συμπέρασμα όχι προς τον Time μόνο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    μαν το pro evo φταιει ρε..... δεν παιρνεις καλη ομαδα και δεν παιρνεις πρωταθλημα...xa0xa0xax

    ΥΓ
    1)ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ANALOG!!! ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΕ ΤΟΝ \"ΣΤΑΥΡΟ\" ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΡΟΚΟΠΗ...ΣΤΟ PRO EVO ΟΜΩς ΠΕΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΠΑ

    ...καλα νταξ θα το βαλω signature το τελευταιο χα0χαχ0α0χ
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    ρε συ απλα σταματα να πινεις !πολλες φορες δημιουργει αναμεικτικα συναισθηματα κ οταν επανερχεσαι στην πραγματικοτητα βλεπεις τελικα να εισαι πολυ μπερδεμενος .παραποιεις την πραγματικοτητα κ ετσι οι σκεψεις σου αποπροσανατολιζονται.εγω σε συμβουλευω να το κοψεις μαχαιρι για 2 μηνες θα εχει φυγει τελειως η ουσια thc απο μεσα σου δεν πως θα τα πας με τις σκεψεις σου και επειτα αμα σου αρεσει πολυ ισοροπησε τον εαυτο σου στην κατασταση ωστε να πινεις μια στο τοσο οποτε σου κανει κεφι κ οχι επειδη εγινε ψυχολογικη αναγκη σου.τα σκανκ τρελαινουν γενικα επειδη το επιπεδο των ποσοτητων τις ουσιας ειναι πολυ πιο πολυ ανεβασμενες και ετσι αναλογα πως θα σε πιασει βιωνεις αναλογα συναισθηματα.παντως εχω παρατηρησει γενικα πως επηρεαζει παρα πολυ τις σχεσεις οταν μιλαμε για σχεση με συναισθηματα κ τετοια κ οχι οτι να ναι και το καλυτερο θα ηταν να σταματησεις για το καλο κ των 2 σας κ επειτα αρχισε σιγα σιγα να ξεκαθαριζεις τις σκεψεις σου και τα θελω σου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    11
    ξαναρχισε το σε καθημερινη χρηση να δεις της διαφορες απ.τη φυση βγαινει μη το ξεχνας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που αρχίζουν τη χρήση ουσιών και την συνεχίζουν, είχαν από πριν συναισθηματικά προβλήματα όπως υπερβολικό άγχος, άσχημη διάθεση κλπ και βρίσκουν εκεί μια πρόσκαιρη ανακούφιση δηλαδή μια πρόσκαιρη νάρκωση κάποιων συναισθημάτων. Μετά από κάποιο διάστημα όμως τα συναισθήματα αυτά σε κατακλύζουν.
    Βασικά είναι σύνηθες μετά από χρόνια χρήση ξαφνικά να αρχίσουν να σε χαλάνε, να πάθεις μεχρί και κρίσεις πανικού ή κατάθλιψη εφόσον αν κοιτάξεις πριν να αρχίσεις τη χρήση ίσως δεις ότι πάντα είχες λίγο παραπάνω άγχος από τους άλλους, η μόνιμα χειρότερη διάθεση και με τα drugs αυτό άλλαζε αλλά όχι πια...
    Δεν θέλω να μιλήσω για τοξική ψύχωση (αν δεν υπάρχει προδιάθεση και είναι πρόσκαιρη (κυρίως με διεγερτικά) αλλά ούτε για το έναυσμα εκδήλωσης ψυχωτικών επεισοδίων όπου υπάρχει προδιάθεση.
    Εν τω μεταξύ δεν συζητώ καν την ιδέα που υπάρχει στο μυαλό κάθε χρήστη εγώ δεν θα πάθαινα ποτέ κάτι τέτοιο ή εγώ δεν θα κολλήσω ποτέ το ελέγχω.
    Ακόμα και το μαύρο, που είναι φυσικό, δεν έχει σημασία επηρεάζει κατα πολύ το τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλος ειδικά όταν προυπάρχουν συναισθηματικές/ψυχικές διαταραχες σε λανθάνουσα κατάσταση

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    23
    Πιστεύω ότι υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ κατάθλιψής και χασίς/μαριχουάνας. Παλαιότερα δε το πίστευα αλλά έχω προσέξει και εγώ και μερικοί φίλοι μου που όλοι κάπνιζαν ανά διαστήματα έπαθαν κατάθλιψη. Το πιο πιθανόν να επιδρά σαν επιβαρυντικός παράγοντας και όχι σαν καταλύτης.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Βασικα εγω πιστεύω οτι υπάρχει μεγάλη σχέση μεταξύ (κατά)θλιψης/αγχους κ συναισθηματικής εξάρτησης και στη συνέχεια η εξάρτηση κάνει τη (κατά)θλιψη και το αγχος χειροτερα.
    Τουλάχιστον εγώ ετσι τα έζησα χεχε

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    AΘΗΝΑ
    Posts
    19
    Από μόνο του δεν προκαλεί ψυχολογικά προβλήματα αλλά επιτείνει τα ήδη υπάρχοντα. εχω φίλους μου που δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα σταμάτησαν και το αλκοόλ που ξέρουμε όλοι τι προκαλεί ,σε εμένα αντίθετα δημιούργησε κρίσεις πανικού και μανία καταδίωξης. και αυτά βέβαια κατά τη διάρκεια της χρήσης, δεν συνεχιζόταν μετά. ετσι καταρίπτεται ο μύθος ότι η κάναβη δημιουργεί ψυχώσεις. αυτό συμβαίνει μόνο την ώρα που πίνεις και για όση ώρα διαρκεί η επήρειά της.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    στατιστικά η χρήση ναρκωτικών ουσιών μειωνει την σεξουαλικη επιθυμια και στα δυο φύλα, επισης πολλα αγόρια εχουν πρόβλημα στυσης ή εκσπερματωνουν γρήγορα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •