Εξάρτηση από τα χαρτιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33

    Εξάρτηση από τα χαρτιά

    Ο φίλος μου πάντοτε είχε ενδείξειες εξάρτησης από διάφορες μορφές τζόγου, αλλά σχετικά ελαφριάς μορφής (πχ έπαιζε στοίχημα ή πήγαινε στο καζίνο 1 φορά το μήνα).

    Είμαστε μαζί 9 χρόνια, αλλά χωρίσαμε πέρισυ για 1,5 χρόνο. Όταν πριν 2 μήνες τα ξαναφτιάξαμε,συνειδητοποί� �σα πως όσο είμασταν χωρισμένοι είχε πέσει με τα μούτρα στο πόκερ. Έπαιζε στο internet, και είχε αρχίσει να πηγαίνει σε τουρνουα πόκερ που διοργανώνονται 1 σαββατοκύριακο το μήνα εκτός Αθηνών!!

    Απ΄όσο μου είπε, από την αρχή της χρονιάς έχει πάει σε 4 οργανωμένα πρωταθλήματα, και μάλιστα τη μια φορά κέρδισε πολλά χρήματα και ενθουσιάστηκε. Το θέμα ήρθε στο προσκήνιο όταν πριν 2 μήνες (μόλις τα είχαμε ξαναβρεί) μου είπε ότι ήθελε να πάει στο τουρνουά και του είπα ότι αυτό το πράγμα δεν μου αρέσει, και ότι θεωρώ πως είναι επικίνδυνο. Τελικά δεν πήγε, αλλά δεν παραδέχτηκε κιόλας πως έχει κάποιο πρόβλημα, γιατί όπως είπε "Δεν είναι τυχερό παιχνίδι, είναι θέμα εξυπνάδας και γνώσεων, κι εγώ έχω διαβάσει πολλά βιβλία για το πόκερ".

    Μέχρι σήμερα είχα ησυχάσει...προ ολίγων ωρών όμως μου ανακοίνωσε ότι αύριο έχει ξανα τουρνουά και σκέφτεται να πάει...μου το είπε με ύφος μικρού παιδιού που φοβάται μη το μαλώσει η μαμά του! Εγώ του είπα πως είναι μεγάλος άντρας και τα χρήματά του είναι δικά του, και μπορεί να είναι υπεύθυνος για καθε επιλογή του. Του είπα επίσης ότι θα στεναχωρηθώ αν πάει, αλλά φρόντισα να μην κάνω σκηνή.

    Η ψυχή μου όμως το ξέρει...δεν ξέρω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να τον αντιμετωπίσω. Ποιά στάση πρέπει να κρατήσω; Να θυμώσω; Να αδιαφορήσω; Σύντομα θα συζήσουμε και τότε τα πράγματα θα είναι χειρότερα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΑΝ ΘΥΜΩΣΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΕΙΔΙΚΟ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Το συζητήσαμε, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να παραδεχτεί ότι είναι εξαρτημένος ή ότι κάτι δεν πάει καλά. Γιατί όπως προανέφερα, θεωρεί πως το πόκερ δεν είναι τζόγος, αλλά μαθηματικά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΖΟΓΟ. ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΠΟΚΕΡ ΚΑΙ Η ΠΟΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΖΟΓΟΥ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Αυτό το γνωρίζω...το θέμα είναι πως να το χειριστώ, ώστε να καταλάβει πως αυτό που κάνει μπορεί να έχει άσχημες συνέπειες για τον εαυτό του στο μέλλον...

    Είμαι πάντως κι εγώ σίγουρη πως με γκρίνιες και καυγάδες δε θα βγει άκρη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΖΟΓΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΣΑΣ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Καμιά άλλη γνώμη κανείς;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Εleonora γεια σου.Δεν θελω να σε πληγωσω αλλα θα σου πω ειλικρινα τι πιστευω.Απομακρυνσου ειναι παρα πολυ επυκινδυνο να συνεχισεις.Ο καθε εθισμος ειναι αρρωστια κ θελει θεραπεια αλλα δεν τον ειδα να θελει πραγματικα να θεραπευτει.Ειναι δικο του θεμα οχι δικο σου.Πριν ελθουν παιδια.Εχω δει παιδια νηστικα να κλαινε κ ο μπαμπας τους να ειναι εξαφανισμενος για καμποσες μερες αφου πρωτα πηρε οτι χρηματα ειχαν με διαφορους τροπους.Ευχομαι να παρεις την σωστη αποφαση.Πολλες φορες στην ζωη μια αρνηση η μια απορριψη κανει ενα καμπανακι να χτυπησει κ ειναι η αρχη μιας αλλαγης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Eleonora, καλώς ήρθες:)

    η σχεση σας πώς ειναι κατα τα άλλα? αν επιτρεπεται γιατι χωρισατε?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Σας ευχαριστώ για το καλοσόρισμα :)

    Δεν μπορώ και δεν θέλω να απομακρυνθώ. Είμαστε μαζί πάρα πολλά χρόνια και έχουμε χτίσει μια σχέση πολύ βαθιάς αγάπης, που αλλού δε θα βρω τέτοια...γι αυτό άλλωστε τα ξανάφτιαξα μαζί του.

    Χώρισα γιατί κουράστηκα λόγω ρουτίνας και επειδή ήταν γενικότερα μια δύσκολη περίοδος (μπήκαν στη μέση φανταρικά, μεταπτυχιακά και άλλα). Αυτός έπαθε κατάθλιψη και κρίσεις πανικού και μάλιστα πήρε και φάρμακα για κάποια περίοδο. Γενικά είναι πάρα πολύ ευαίσθητος και μάλλον αδύναμος χαρακτήρας. Εγώ πάντως επέστρεψα στη σχέση γιατί τον αγαπάω πάρα πολύ και είμαι αποφασισμένη να υποστηρίξω και τη σχέση μας και τον ίδιο.

    Θεωρώ πως η κατάσταση δεν έχει ξεφύγει ακόμη από κάθε έλεγχο. Έχει παίξει 4 φορές σε τουρνουά από την αρχή της χρονιάς, δεν είναι ότι παίζει κάθε μέρα ή ότι ασχολείται συνέχεια με αυτό...γι αυτό θεωρώ πως ακόμη μπορώ να κάνω κάτι για να βρεθεί μια λύση, προτού είναι αργά.

    Χτες μου είπε ότι έχει ξανά τουρνουά σήμερα και θέλει να πάει. Τι στάση να κρατήσω; Να του πω πως με ενοχλεί; Να περιμένω να του μιλήσω από κοντά; Είμαι πολύ αναστατωμένη, να πάρει!!

    Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΙΣΩΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΣΟΚ.
    ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΑΝ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΕΙ ΧΩΡΙΖΕΤΕ; ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΒΗ ΤΙΠΟΤΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Eleonora,

    εγω θα σου λεγα αν μπορεις να του πεις πώς ναι: ανησυχεις, φοβάσαι, ποσο πολυ σε ενοχλει....Με το να δειχνεις ηρεμη ενω δεν εισαι δεν βγαινει ακρη. Ισα ισα, κ κακο σε σενα κανεις αλλα κ δεν εισαι ειλικρινης μαζι του.

    Επισης πιστεύω πώς ο εθισμος κάθε ειδους εχει να πει πολλα. Ελπιζω να ψαξει να τα βρει ο καλος σου, με την υποστηριξη σου κ την βοηθεια σου.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    33
    Αυτό το σκέφτηκα και μπορώ να το κάνω, MANTHES. Αλλά ο σκοπός μου δεν είναι να τον εκβιάσω ή να τον φοβερίσω...

    Προτιμώ να το κάνει από επιλογή του, επειδή καταλαβαίνει ότι είναι επικίνδυνο..ή έστω στην χειρότερη να καταλάβει ότι με αναστατώνει πολύ αυτό που κάνει και να το σταματήσει επειδή νοιάζεται για μένα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
    ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ

    Υ.Γ. ΚΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΦΟΒΕΡΑ ΘΕΛΕΙ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Μαριρενα πες μου του εχεις μιλησει για το πως νιωθεις?Πως αντεδρασε?Πως σου φερεται γενικα?Ομως δεν πρεπει να χανεις την ψυχραιμια σου για κανενε λογο ωστε να καταλαβει οτι εννοεις αυτα που λες.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •