Απελπισία!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    31

    Απελπισία!!!

    Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το forum:sniff:..Με λένε Ελένη,ειμαι 21 και ειμαι φοιτήτρια!!Είμαι 1.83 και 64-65 κιλά!!Πέρυσι ήμουν 79 κιλά αλλά κατάφερα να τα χάσω πολύ εύκολα,σε σύντομο χρονικό διάστημα και χωρίς άσκηση!!Πλέον πιστεύω οτι τα κιλά μου ειναι καλά απλά μου έχει γινει λίγο εμμονή το να μην τα ξαναπάρω!!Τρώω αρκετά υγιεινά,πια,απλά λόγω του οτι είμαι φοιτήτρια το μεσημεριάνο μου δεν έχει και πολύ μεγάλη ποικιλία(ψαρια κτλ)...Περπατάω πλεον καθημερινά το λιγότερο μισή ώρα,κάνω ελλειπτικό περίπου 3 φορές την εβδομάδα και γενικά είμαι υπερκινητική και στο σπίτι....Πίνω τουλάχιστον 10 ποτήρια νερό,2 ποτήρια πράσινο τσάι,τρώω κάθε 3-4 ώρες και λαμβάνω καθημερινά περίπου 1.200 θερμίδες!!Θέλω να αρχίσω γυμναστήριο κυρίως για να κάνω zumba και body combat..Και τα δύο απ'όσο ξέρω καίνε πολλες θερμίδες...Το πρόβλημα μου είναι οτι πλέον έχω κουράστει με όλα αυτά..Βλέπω κορίτσια στην ηλικία μου που τρώνε ότι θέλουν και είναι μια χαρά και γω κάθε φορά που βγαίνω προσέχω τι τρώω και αμα τύχει και φάω παραπάνω με πιάνουν οι τύψεις και τρελένομαι...έχω δοκιμάσει μετά απο υπερφαγικό επεισόδιο να κάνω εμετό αλλά δεν μπόρεσα και μέτα σιχάθηκα τον εαυτό μου και αναρωτήθηκα τι πάω να μου κάνω...Ζω την καθημερινότητα μου με ένα συνεχές αγχος για το τι θα φαω και δεν μπορώ άλλο..Τελευταία τα υπερφαγικά επεισόδια έχουν αυξηθεί κατά πολυ και δεν αντέχω..Τρώω ότι υπάρχει μέσα στο σπίτι και μετα πέφτω σε κατάθλιψη...Άρκετες φορες αποφεύγω και προσκλήσεις φίλων για έξω επειδή ξέρω οτι θα μπω σε πειρασμο..Δεν πάει άλλο όμως..Θέλω να ζω φυσιολογικά και να τρώω οτι θελω χωρίς να τρελένομαι έτσι...Κουραστηκα :sniff:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καλησπέρα Ελένη και καλως όρισες
    Κατ'αρχας συγχαρητηρια για την απωλειά σου!!!! Κατα δευτερον, οι θερμίδες που λαμβάνεις είναι ΠΟΛΥ λιγες, δεν φτανουν για να θρεψουν τον οργανισμό σου. θα σου προτεινα να επισκεφτεις εναν ειδικο για να στις αυξησει καταλλήλως χωρίς να πάρεις βαρός και μετά να δεις που όλα θα πα΄νε καλα Μετα απο διατροφη παντα αυξανουμε θερμίδες, αλλά ποτε μονοι μας γιατι μπορει να ξαναπαχυνουμε μετά απο στερητικές διαιτες! Καλη επιτυχια σου ευχομαι!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    31
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση... Λαμβάνω τόσες λίγες γιατί μου έχει γίνει εμμονή πραγματικά...Δεν ήμουν ποτε παχιά παρ'όλο που έτρωγα πάντα ανεξέλεγκτα,άπλα έχω πολυ δυσανάλογο σώμα..Οτι κιλά και αν πάρω θα τα βάλω στα πόδια και στις γάμπες και είναι κάτι που ακόμα με ενοχλεί..Προσπάθω τώρα με το περπάτημα να δω αλλαγή αλλά δεν βλέπω και πολλά απογοητεύομαι και το ρίχνω πάλι στο φαί...Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει ο οργανισμός μου λόγω χαμηλών θερμιδών???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Δυστυχώς ναι, ειδικά αν τις παίρνεις για πολύ μεγάλο διάστημα! Οσο για το δυσανάλογο σωμα, χρειάζεται γυμναστικη σε συνδυασμό με ευξημένη πρωτεϊνη για να δεις αποτέλεσμα! Αν σε παίρνει οικονομικα πηγαινω σε κάποιον διατροφολόγο, εναλλακτικά προσπάθησε να αυξησεις θερμίδες αλλά όχι με λίπη κλπ, αλλά με πρωτεϊνη κυριως και φρουτα και λάχανικά να δεις πως θα πάει! Σε συνδυασμο με γυμναστικη φυσικα! Αν και ο ειδικος θα ηταν σιγουρα καλύτερη επιλογή!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    31
    Το καθημερινό περπάτημα 1ς ώρας θεωρείραι εντατική γυμναστική ή πρέπει οπωσδήποτε να πάω γυμναστήριο?Σε διατροφολόγο λόγω του οτι είμαι φοιτήτρια είναι λίγο δύσκολο να πάω..Απλά επειδή υγιεινή διατροφή κάνω εδώ και πολύ καιρό θελω επιτέλους να τρώω λιγο κανονίκα..Να μπορώ να τρώω γλυκά πιο σύχνα αλλα και να βγαίνω έξω χωρίς να μετράω την κάθε μου μπουκιά,χωρις όμως να παχυνώ και βελτιώνοντας και το σώμα μου(πολλα ζηταω το ξέρω)..Άπορω όταν βλέπω κοπέλες να τρώνε οτι θέλουν και να έχουν σούπερ σώμα και γω να πρέπει να παιδεύομαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Οχι δυστυχως θες και βάρη :/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    καλησπέρα, καλε εμενα περιγραφεις??? :P και εγω την ιδια ηλικια εχω και περιπου την ιδια ιστορια απλα η δική μου ελαφρως πιο διαταραγμένη :P:P:P
    συμφωνω οτι πρεπει να αυξησεις τις θερμιδες που καταναλωνεις τουλαχιστον στις 1500-1600, τα κιλα σου ειναι μια χαρα και η γυμναστικη σου ολα οκ!!!
    η αληθεια ειναι οτι και εγω και εσυ πρεπει να σταματησουμε αυτο το αγχος γυρω απο το φαγητο γιατι θα ρθει η στιγμη που θα λεμε τι καναμε και τι χαναμε τοσο καιρο :P

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    31
    Άντε ρε αίγλη,επιτέλους!!!Το ίδιο σκέφτομαι και γω..Και έχω βαρεθεί,αλήθεια...Θέλω να βγω μία μερα να φάω τον αγλέορα και να μην νιώσω τύψεις :P Κοίτα είχα κάνει κάτι υπολογισμούς για να δω ποσες θερμίδες χρειάζομαι καθημερινά με μέτρια άσκηση και μου έβγαλε 2.300,τις οποίες τις βρήκα πολλές...Απο την άλλη οι 1.200 ειναι πολύ λίγες αλλά έχω εμμονή δεν μπόρω..πλέον όμως απ'οτι έχω καταλάβει ο μεταβολισμός μου και μαζί και η ζυγαριά μου κολλήσανε....Εσύ πως τρέφεσαι περίπου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    αν εξαιρεσουμε τα υπερφαγηκα που κανω μια στο τοσο παλια εκανα μια φορα τη εβδομαδα!! πεθαινω για γλυκα βλεπεις :P

    εγω τρωω 5 γευματα και καθε 3 ωρες οπως δηποτε ποτε δεν παραλειπτω,μου χει γινει πλεον καθημερινοτητα

    πρωι συνηθως τρωω ψωμι με μαρμελαδα η μερεντα ή γαλα με δημητριακα

    δεκατιανο μπαρα δημητριακων, κρακερς, κριτσινια

    μεσημερι κανονικα φαγητο και ψωμι και σαλατα

    απογευμα παντα κατι σοκολατενιο μια μικρη σοκολατα, κρακερς, μπαρες, μιλκο

    βραδυ γαλα με δημητριακα, κανονικο φαγητο, τοστ τετοια πραματα

    κοιτα να τρως παραπανω θερμιδες ειδικα οταν γυμναζεσαι να τρως για να μην πεφτει ο μεταβολισμος σου!
    εγω τωρα δεν γυμναζομαι θα αρχισω ομως σε κανα 3 μηνο τωρα τρεχω με τη σχολη που χρονος!
    ειχα και την πεποιθηση οτι εφοσων δεν γυμναζομαι θα γινω ντουλαπα αλλα τελικα αυτα ειναι βλακειες δικεσ μου δεν υσχυει

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    31
    Εγώ αμα φάω μερέντα πιστεύω ότι έχω γίνει τόφαλος στο αψε σβήσε :/ έχω πολύ μεγάλο κόλλημα και πρέπει να ηρεμήσω..παίρνω πολυ λίγες θερμίδες τελικά και γενικά στερούμαι πολλά..μάλλον γι αυτό πλέον δεν χάνω και αντίθετα πρήζομαι με το παραμικρό...Εγω υπερφαγικό επεισόδιο είχα να κάνω καιρό αλλα...χθες και σήμερα του έδωσα και κατάλαβε...έφαγα τραγικά πολυ και ολο γλυκά και τέτοια και τώρα που γράφω είμαι φουλ στις τύψεις...Απο αύριο ξεκινάω γυμναστήριο αλλα τι να φάω?Τόσο που έφαγα δυο μέρες τώρα δεν θα κατεβαίνει μπουκιά....

    (εγώ έχω τρελή αδυναμία πέρα απο τα γλυκά που εννοείται στον ελληνικό..τον πίνω σκέτο αλλα βουτάω μέσα μιράντα μπισκότα και μπορώ να φάω άνετα ένα πακέτο.. ασεεε :P )

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ειδικααν ξεκινησεις γυμναστηριο πρέπει οπωσδηποτε να ανεβασεις θερμίδες!!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    31
    Μάλλον αυτή είναι η καλύτερη λύση αλλά πως το κάνω που φοβαμαι!!!Έχει συνηθήσει ο οργανίσμος μου σε λίγες θερμίδες εδώ και καιρό...Άμα του πάρω παραπάνω δεν θα γίνει λίπος??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Λογικά όχι, αν δεν τρως λίπη.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    31
    Κατάλαβα...Μία τελευταία ερώτηση κορίτσια και δεν ενοχλώ άλλο..Μετά απο ένα μεγάλο υπερφαγηκό επεισόδιο που κραταεί σχεδόν δύο μερές,πως αντιδράω??Δηλαδη αύριο τι κάνω για να επανέλθω πάλι σιγά σιγά...Γιατί απο την κατακρατήση κλπ σήμερα είμαι +3-4 κιλά απο χθες :/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καλέ δεν ενοχλείς

    Λοιπον η μαγικη συνταγη μετά απο υπερφαγικά είναι να συνεχιζεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ σαν να μην έγινε τίποτα!!!! Τρως τα γετματακια σου, μετρας τις θερμιδουλες σου και εισαι τζετ!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •