Νεα Διαταραχή: Binge Eating Disorder (BED)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    8

    Νεα Διαταραχή: Binge Eating Disorder (BED)

    Παιδιά γεια σας.. Από μικρή ήμουν παρα πολύ λεπτή αλλά πάντα υγιής.. Δεν ασχολιόμουν με την γυμναστική μιας και ζούσα σε πόλη και οι γονείς μου ήταν πολυάσχολοι για να μπορεσουν να με στείλουν σε χορό ή κάτι παρόμοιο.. (φτηνή δικαιολογία το ξέρω). Στην τρίτη λυκείου είχα πάρει καποια κιλάκια (λογω πίεσης μάλλον), τα έχασα το καλοκαίρι. Τελικά κατάφερα να μπώ στην σχολή που ήθελα (που δυστυχώς είναι πολύ μακριά από το σπίτι μου και βλεπω τους δικούς μους μόλις Χριστούγεννα Πάσχα και Καλοκαίρι). Τότε είχα βάλει ΠΑΡΑ πολλά κιλά και τα έχασα αυτό το καλοκαίρι όλα. Ολοι δήλωναν τον θαυμασμό τους για το σώμα μου και αυτό δεν με ικανοποιούσε.. Μου έβαζε πίεση... Και τότε σταμάτησα να τρώω είχα χάσει 3 κιλά σε 2 μήνες και ξαφνικά... έγινε το μεγάλο ΜΠΑΜ. Binge Eating Disorder.. 4 φορές πιο συχνή από την ανορεξία και 3 φορές πιο συχνή από την Βουλιμία. Το 3,5% των γυναικών (αν δεν κανω λάθος) στην Αμερική πάσχουν από αυτή την αρρώστια.. Πάσχω και γώ. Τi είναι; Καταναλώνεις τεράστιες ποσότητες φαγητού σε μικρό διάστημα χρόνου. Και όχι οτιδηποτε! ό,τι πιο ανθυγιεινό υπάρχει εκεί έξω. Μελέτες απέδειξαν ότι οι επιλογές της τροφής που θα καταναλώσεις δεν εχει να κανει καμία σχέση με την γεύση παρα μόνο με την εμμονή σου.. Και είναι αλήθεια το πρόσεξα και γώ... πάντα όταν τρώω την πίτσα για δυο άτομα που παρήγγειλα συνειδητοποιώ ότι τελικά δεν ήταν τόσο γευστική και ότι πιο ωραία ήταν η σαλάτα με μπρόκολο και καπνιστή γαλοπούλα που κάνω συνήθως. Αυτό όμως δεν με σταματά να τρώω. ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. Επιπλέον τα άτομα που πασχουν από BED (Binge Eating Disorder ή συναισθηματική πείνα όπως λένε κάποιες Ελληνικές ιστοσελίδες) έχουν τουλάχιστον 2 επεισόδια την βδομάδα, και όταν τρώνε θωλώνει το μυαλό τους και για κάποιο λόγο καταβάλλονται από τεράστια εφορία και δεν μπορούν να σταματήσουν. Μετά το συμβάν νιώθουν συνήθως μεγάλες ενοχές και για αυτό ξαναγυρνάνε στο τόπο του εγκλήματος.... Δηλαδή στο ψυγείο και φτου από την αρχή. Κάθε επεισόδιο σταμάτά μέχρι το άτομο να νιώσει ΤΕΤΟΙΑ δυσφορία από το πολύ φαγητό που έχει καταναλώσει που να μην μπορεί να κοιμηθεί (συνήθως τα επεισόδια γίνονται τα βράδια) αν δεν κοιμάται στο αριστερό πλευρό του (γιατί αριστερά βρίσκεται το στομάχι που το πονάει τόσο πολύ και οποιαδήποτε άλλη στάση ύπνου απλά θα φέρει περισσότερη δυσφορία) Τα άτομα δεν είναι απλά παχουλά αλλα ΠΑΧΥΣΑΡΚΑ και έχουν ψηλό κίνδυνο να πεθάνουν από διάφορες αρρώστιες που σχετίζονται με την τροφή τους και τις κακές συνήθειες τους. Μπορεί να αντιμετωπιστεί με καταθλιπτικά και με γιατρό. (λένε..) Ναι εχω πάρει κιλά αλλά δεν με ανησυχεί τόσο (οκ ψεμα με ανησυχεί πολύ). Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι η υγεία μου τόσο η ψυχική όσο και η σωματική... αν συνεχίσω να τρώω έτσι δεν με βλέπω να ζωμετά από δέκα χρόνια.. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. και νιώθω αβοήθητη ρε παιδιά.. εχω μιλήσει σε όλους τους γνωστούς μου κανενας δεν καταλαμβαίνει τι περνάω ή μάλλον δεν προσπαθεί κανενας αρκετά να με βοηθήσει.. ΟΙ γονείς μου και η αδελφή μου μένουν πολύ μακριά και λόγω χρημάτων δεν μπορούν να πέρνουν το αεροπλάνο κάθε τόσο να με νταντεύουν και να με προσέχουν ... Νιώθω ηλίθια και υποχείριο της μανίας μου. Πραγματικά νιώθω αχρειαστη και θέλω απλά να εξαφανιστώ ... έχω μισήσει τον εαυτό μου πως το επετρεψα να γίνει αυτό; Αναγνωρίζω το πρόβλημα μου και όταν τα επεισόδια "binge'' με πιάνουν τότε παντα λεεω θα επικοινωνήσω με κάποιο ειδικό και ότι δεν θα το αφήσω έτσι.. Και την επόμενη μέρα παντα τρώω υγειινά και φούλ γευματα (γιατί αν δεν φάω τότε θα ξαναοδηγηθώ σε ακόμη ένα επεισόδιο)..... και πάντα αναβάλω τον γιατρό γιατί λέω πως έχω τον έλεγχο... ναι αλλά όχι για πολύ. μετά από 2 μερες φτου από την αρχή... Δεν ξέρω άν συνδέεται με κάποιου ειδους κατάθλιψης (σύμφωνα με άρθρα το BED μπορεί να οφείλεται σε πίεση κατάθλιψη ή ακόμη βαρεμάρα..) Παιδία δεν ξέρω καν γιατί τα λέω αυτά.. Και γιατί εδώ αλλά ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.... πραγμτικά....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Νομιζα πως είναι το ίδιο με τα υπερφαγικά επεισόδια. Γιατι κι εγώ αυτό ακριβώς κάνω....θα μπορουσες να μου πεις σε τι διαφοροποιείτε απο τα σκέτα υπερφαγικά επεισόδια; Με ανησυχησες τώρα Ο_ο

    Κοιτα γενικα η βοηθεια ενος ειδικου σιγουρα θα σε βοηθησει παααααρα πολύ. Και πιστεψε με εδώ μέσα όλοι, ή σχεδόν όλοι τουλάχιστον, καταλαβαινουμε τι περνας κι είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε! Αν επιτρέπεται πόσα κιλά είσαι και σε τι ύψος;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    8
    Τα επεισόδια του Binge χαρακτηρίζονται από τα εξής:
    (Α) τρώς στα κρυφά! Και για αυτό επηρεάζει και τις κοινωνικές σου σχέσεις.. Ξέρεις πόσες φορές είπα όχι στα κορίτσια για να μείνω σπίτι να τρώω σαν το χαζό;
    (Β) τρώς μέχρι να θέλεις να κάνεις εμετό! Δηλαδή τόσο πολύ!
    (Γ) Νιώθεις εκτός ελέγχου όταν τρώς... Πραγματικά κατι σε καταλαμβάνει.... ένα δαιμόνιο
    (Δ) σκέφτεσαι το φαγητό συνεχώς...
    (Ε) τρώς γιατί θέλεις να ξεχάσεις ανησυχίες σου, τρώς όταν νιώθεις στρεσσαρισμένος ή όταν θες να νιώσεις καλύτερα ..
    (ΣΤ) μετά το επεισόδια νιώθεις απαίσια με τον εαυτό σου, νιωθεις απογοητευμένος και ντροπιασμενος
    τέλος (Ζ) είναι αδύνατο να σταματήσεις να τρώς.
    Πραγματικά δεν ήθελα να ανησυχήσω κανένα... αλλά έχω ένα απαίσιο ταλέντο.. Να αγχώνω άτομο χωρίς να το θέλω! Πραγματικά εύχομαι να μην πάσχεις από αυτό..... Πραγματικά...
    τα κιλά μου είναι κανονικά αφού πρώτα πέρασα από μια φάση ανορεξίας και είχα πέσει κάτω από το κανονικό! Είμαι 1,56 (ναι στρουμφακι το ξερω ;ρ) και έχω 47 κιλά περίπου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Αν εξαιρέσουμε το Ε μπροώ να πω πως κάνω όλα τα υπόλοιπα.....οκ μόλις γυρισω σπιτι θα κάνω μια μίνι έρευνα πάνω στο θέμα :P

    Πάντως τα κιλά σου είναι πολύ φυσιολογίκα. Πως το ελέγχεις; Εχεις βουλίμικα, εμετούς κλπ; Ή απλά είναι πολύ αραιά τα επεισόδια;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    8
    http://www.helpguide.org/mental/bing...g_disorder.htm νομίζω πως αυτη η ιστοσελίδα θα σε βοηθήσει πολύ.... αν και στα αγγλικά

    Βασικά κάνω καθημερινά γυμναστική και μετά από κάθε επεισόδιο με το ζόρι πέρνω 1300 θερμίδες για τις υπόλοιπες 3 ημέρες (σαν βουλιμία ακούγεται.. Και ναι το ΒED συνοδεύεται συχνά με βουλιμία). Ασε που το κακό τώρα ξεκίνησε επομένως δεν με βλέπω στα 47 για πολύ ακόμα.. Και τα επεισόδια έχουν γίνει πιο συχνά τον τελευταίο καιρό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    ωχ σου ευχομαι να το ξεπερασεις, μανικι ακουγεται, ειχα διαβασει καποια αρθρα παλια, νομιζω στο θεμα "τριωρα και τριαδες" μου ειχαν δωσει λινκ τα κοριτσια, αν σε ενδιαφερει να το ψαξεις περισσοτερο. Εχει κι δω στο φορουμ, μολις πας να μπεις μεσα στην κεντρικη σελιδα, ολες τις διατροφικες διαταραχες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1
    Τα συχνά επεισόδια υπερφαγίας, που περιλαμβάνουν την κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων φαγητού σε µικρές χρονικές περιόδους και συνοδεύονται από απώλεια της αίσθησης του ελέγχου σε σχέση µε το τι και πόσο τρώμε μπορεί, υπό συνθήκες, να αποτελούν σύμπτωμα μιας πιο γενικευμένης κατάστασης με ψυχοπαθολογικές διαστάσεις γνωστή σαν το σύνδρομο της επεισοδιακής υπερφαγίας (binge eating).

    Πολλές φορές η πάθηση αυτή συνυπάρχει με την παχυσαρκία και με ψυχοπαθολογικές καταστάσεις που σχετίζονται μ αυτήν.

    Τα υπερφαγικά επεισόδια αναφέρονται σε έναν ιδιαίτερο τύπο υπερβολικής κατανάλωσης τροφής που αφορά αντικειμενικά διατροφική υπερβολή το δε Σύνδροµο της Επεισοδιακής Υπερφαγίας αποτελεί μια σαφή και ξεκάθαρη διατροφική διαταραχή που απαιτεί θεραπεία και πέρα από τα πλαίσια της διατροφικής συμβουλευτικής.

    Όταν οι ασθενείς αναφέρονται σε «υπερφαγική συμπεριφορά» συνήθως εννοούν ότι καταναλώνουν φαγητό χωρίς να το ελέγχουν η να το «θέλουν» και δεν αναφέρονται καθόλου στην ποσότητα στην περίπτωση όμως του binge eating η ποσότητα τροφής είναι αυτή που καθορίζει την διαταραχή. Το υπερφαγικό άτομο μπορεί να είναι παχύσαρκο αλλά μπορεί και να μην είναι τις περισσότερες φορές υπάρχει ιστορικό σοβαρής παχυσαρκίας κατά την διάρκεια της ζωής και, συχνές, σηµαντικές αυξομειώσεις του σωματικού βάρους. Τις περισσότερες φορές οι πάσχοντες άτομα που εργάζονται πάρα πολλές ώρες έχουν υπερβολική ανησυχία για το βάρος τους και το σώμα τους, ενώ μπορεί να συνυπάρχει ιστορικό κατάθλιψης, μεγάλης χρήσης αλκοόλ και ουσιών ενώ μπορεί να αντιμετωπίζουν έντονα συναισθηματικά προβλήματα. Η υπερφαγική συμπεριφορά συνήθως παρουσιάζεται πρίν την δίαιτα και αφορά περισσότερο άνδρες παρά γυναίκες και πρόκειται για πάθηση λίγο πιο ελαφριά από την ψυχογενή βουλιμία.

    Αφορά µια µεγάλη ομάδα ανθρώπων, για τους οποίους συνιστά ένα μεγάλο κοινωνικό συναισθηματικό και οργανικό, πρόβληµα υγείας.

    Τα ερευνητικά κριτήρια για την διάγνωση του συνδρόµου της επεισοδιακής υπερφαγίας έχουν καθοριστεί από το DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders ) που δημιουργήθηκε για τον ορισμό των ψυχοπαθολογικών νόσων από την Αμερικάνικη ψυχιατρική εταιρεία στα ακόλουθα :



    1) Επαναλαμβανόμενα επεισόδια υπερφαγίας που χαρακτηρίζονται από:

    Κατανάλωση σε µια σύντοµη χρονική περίοδο, ποσότητας τροφής η οποία είναι σαφώς μεγαλύτερη από αυτήν που θα κατανάλωναν οι περισσότεροι άνθρωποι στην ίδια χρονική περίοδο, κάτω από τις ίδιες συνθήκες.
    Ένα αίσθηµα απώλειας του ελέγχου στην κατανάλωση της τροφής κατά την διάρκεια του επεισοδίου.
    2) Τα επεισόδια υπερφαγίας σχετίζονται µε τουλάχιστον τρία από τα ακόλουθα:

    Κατανάλωση τροφής µε ταχύτητα πολύ μεγαλύτερη από την φυσιολογική
    Το άτοµο τρώει µέχρι την εµφάνιση δυσάρεστων αισθήσεων γαστρικής πλήρωσης.
    Κατανάλωση µεγάλων ποσοτήτων τροφής χωρίς το οργανικό αίσθηµα της πείνας.
    Μοναχικές διατροφικές λήψεις ώστε να µην γίνουν γνωστές στους άλλους οι ποσότητες που καταναλώνουν.
    Αισθήσεις αποστροφής του ατόµου, κατάθλιψης ή ενοχής, µετά το επεισόδιο της ανεξέλεγκτης υπερφαγίας.
    3) Σοβαρή κατάσταση θλίψης όσον αφορά την ακούσια υπερφαγία.

    4) Τα επεισόδια λαβαίνουν χώρα, κατά µέσο όρο δύο ηµέρες την εβδομάδα για έξι µήνες.

    5) Η υπερφαγία δεν σχετίζεται µε την χρήση ακατάλληλων αντισταθμιστικών

    συμπεριφορών

    6) Η διαταραχή δεν ανταποκρίνεται στα διαγνωστικά κριτήρια της νευρογενούς

    βουλιμίας.

    Στην βιβλιογραφία διαχωρίζονται δύο βασικοί τύποι επεισοδίων υπερφαγίας που συμβαίνουν συχνά σε άτοµα µε διατροφικές διαταραχές:

    1. Τα αντικειμενικά βουλιµικά επεισόδια (Objective bulimic episodes «OBEs»)

    περιλαμβάνουν την κατανάλωση μεγάλης ποσότητας φαγητού που συνοδεύεται από

    απώλεια ελέγχου

    2. Τα υποκειµενικά βουλιµικά επεισόδια (subjective bulimic episodes «SBEs»)

    περιλαμβάνουν την κατανάλωση µιας µικρής ή µέτριας ποσότητας φαγητού που

    συνοδεύεται και αυτή από απώλεια ελέγχου.

    Αν και η διαταραχή είναι αρκετά γενικευμένη λίγα πράγματα ξέρουμε αληθινά αίτιά της. Στις περισσότερες των περιπτώσεων παρουσιάζεται όταν το φαγητό χρησιμοποιείται ως µέσο ελέγχου των συναισθημάτων. Η αίσθηση της απώλειας ελέγχου κατά την κατανάλωση τροφής είναι κάτι που µπορεί να επηρεαστεί από τη ψυχική διάθεση του ατόμου. Όταν τα άτομα αυτά ξεκινούν να χάσουν βάρος ενθουσιάζονται πιο εύκολα, αδυνατίζουν εύκολα στην αρχή, αλλά εγκαταλείπουν την προσπάθεια µε μεγάλη ευκολία.Το βάρος τους είναι συνεχώς ασταθές και βρίσκονται συνεχώς σε διαδοχικές φάσεις απώλειας και επαναπρόσληψης βάρους.Η επεισοδιακή υπερφαγία σχετίζεται σε μεγάλο βαθµό µε την κατάθλιψη. Το άτομο έχει άγχος και χαµηλή αυτοεκτίµηση.Το στρες και οι δυσκολίες στην αντιμετώπιση προβλημάτων είναι στοιχεία που διευκολύνουν την εμφάνιση της διαταραχής.Η θεραπεία της επεισοδιακής υπερφαγίας γίνεται με την διατροφική παρέµβαση ενός διαιτολόγου-διατροφολόγου γιατί η διαταραχή αυτή εμφανίζεται σε άτοµα παχύσαρκα ή υπέρβαρα, τα οποία προσπαθούν µε διάφορους τρόπους να χάσουν βάρος, κάνοντας πολλές φορές στερητικές δίαιτες, µε αποτέλεσµα να απογοητεύονται και να εγκαταλείπουν τη δίαιτα, µη µπορώντας να συνεχίσουν.

    Ο διαιτολόγος πρέπει εξηγήσει και να πείσει τον ασθενή ότι οι στερητικές δίαιτες δεν είναι η λύση στο πρόβληµα του.Πολύ χρήσιμο είναι πριν ο ασθενής ξεκινήσει ένα πρόγραµµα διόρθωσης βάρους να καταλάβει τα αίτια που τον οδηγούν στα υπερφαγικά επεισόδια. Η βοήθεια εδω ενός ψυχολόγου μπορεί να είναι καθοριστική για να καταφέρει το να ξεχωρίζει το αίσθηµα της πραγματικής πείνας που οφείλεται σε οργανικά αίτια και είναι φυσιολογικό από την «εγκεφαλική πείνα» που οφείλεται σε ψυχοπαθολογικά αίτια και κατ ουσία αποτελεί το πρόβλημα του.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •