Στόχος: <115 κιλά!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243

    Στόχος: <115 κιλά!

    Κατ' αρχάς καλή επιτυχία στο στόχο σου!
    Στα κιλά που είσαι, απώλεια 3,5 κιλών σε 2 εβδομάδες είναι εφικτό. Τώρα, το θέμα είναι κατά πόσο είναι καλό. Μου φαίνονται πολλά κιλα και πιθανόν αν τα χάσεις με λάθος τρόπο να είναι επί το πλείστον υγρά και μυική μάζα.
    Όπως και να χει, σιγουρα είναι καλή πρόκληση η σωστή διατροφή μέσα στις γιορτές.


    Λοιπόν, ας βάλω κι εγώ ένα στόχο: Να κρατήσω το πρόγραμμά μου ως έχει έως στις 25 Δεκεμβρίου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Εφικτό είναι, από κει και πέρα πολύ βραχυπρόθεσμος στόχος για τα γούστα μου. Καλή επιτυχία πάντως!

  3. #3
    Καλημέρες!

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    Σίγουρα δεν θέλω να καταπιεστώ, έχεις δίκιο Τάσο. Αν καταπιεστώ κι εγώ μετά αντιδρώ με συνεχόμενα υπερφαγικα. Αυτό που θέλω βασικά, είναι αυτό που λέει και η Σάρα "...σιγουρα είναι καλή πρόκληση η σωστή διατροφή μέσα στις γιορτές." Σωστή διατροφή. Και η σωστή διατροφή περιλαμβάνει και γαλοπούλα (όχι 3 κιλά, μια μικρή μερίδα) και πατάτες φούρνου (όχι 15, αλλά 2-3) και τσουρέκι (όχι ένα ολόκληρο, αλλά 1-2 μικρά κομμάτια).

    Όσο για τα μελομακάρονα, με γλιτώνει το γεγονός ότι βγήκαν... "λεμονάτα"! :smilegrin: Οι κουραμπιέδες δεν μ' αρέσουν. Επίσης ποτέ δεν πήγαινα σε πολλά τραπέζια στις διακοπές των Χριστουγέννων. Συνήθως σε όλες τις γιορτές πηγαίναμε σε 1 τραπέζι ή Χριστούγεννα ή Πρωτοχρονιά. Φέτος το κόβω να μένουμε σπίτι όλες τις ημέρες.

    Τα κιλά εγώ στα Χριστούγεννα τα έπαιρνα από μοναχικά υπερφαγικά. Έπαιρνα γλυκά από ζαχαροπλαστεία και τα καταβρόχθιζα... και το τσουρέκι που είχαμε στο σπίτι, συνήθως το έτρωγα όλο μόνη μου. Δεν τα έπαιρνα τρώγοντας απλά πολύ με μια όμορφη παρέα, διασκεδάζοντας. Ακόμα και στο 1 αυτό τραπέζι που πηγαίναμε μέσα στα Χριστούγεννα τις άλλες χρονιές, δεν έτρωγα πολύ γιατί ήμουν γύρω σε όχι πολύ κοντινούς συγγενείς και ντρεπόμουν να φάω πολύ.

    Οπότε, αυτό που θέλω μέσα στα Χριστούγεννα, είναι, για πρώτη φορά, να μην τρώω σαν το βόδι χωρίς να ευχαριστιέμαι το φαγητό, γεμίζοντας το κενό που ενδεχομένως νιώθω μέσα μου.
    Θέλω να φάω σαν άνθρωπος φυσιολογικός. Να χαρώ τις Χριστουγεννιάτικες γεύσεις, αλλά όχι αυτές να με κάνουν να νιώθω δυσφορία από την πολλή ποσότητα.

    Αυτά. Wish me luck! :thumbup:

  4. #4
    Σήμερα 118,0.

    Μένουν ακόμα 3 και 18 ημέρες! :smug:

  5. #5
    νομίζω ότι αν καταφέρουμε μέσα στις γιορτές να φάμε λίγο από όλα,θα τα καταφέρουμε.Κι εγώ συνήθιζα να τρώω όλη τη πιατέλα με τα μελομακάρονα.Δεν είναι ανάγκη να καταπιεστώ τόσο και να μη φάω κανένα(αργά ή γρήγορα θα γυαλίσει το μάτι μου)αλλά νομίζω μπορώ να ξεγελαστώ και με ένα ή δύο.Γιατί να διαλέξω ανάμεσα σε 10 κομμάτια και σε κανένα κομμάτι?Οπως και με το αλκοολ.Θυμάμαι μια φορά που έκανα δίαιτα και δεν έβγαινα καν με τους φίλους μου για να μην υποστώ το μαρτύριο να συγκρατούμαι.Οτι θα μπορούσα πχ να βγω και να πιώ 1-2 ποτήρια κρασί χωρίς να φάω 2 μπολ φυστίκια και άλλα 2 πατατάκια(μόνη μου) δεν το σκεφτόμουν.Δεν λέω ότι το προτείνω ως ειδική λύση αλλωστε τελευταία εγώ πρέπει να μιλάω, απλά εγώ έτσι σκέφτομαι να κάνω φέτος.Ε οκ θα πιω κι ένα κρασι και θα φάω κι ένα γλυκό.Σαν άνθρωπος όμως κι όχι σαν σκουπιδοτενεκές.

  6. #6
    Originally posted by sparrow
    νομίζω ότι αν καταφέρουμε μέσα στις γιορτές να φάμε λίγο από όλα,θα τα καταφέρουμε.Κι εγώ συνήθιζα να τρώω όλη τη πιατέλα με τα μελομακάρονα.Δεν είναι ανάγκη να καταπιεστώ τόσο και να μη φάω κανένα(αργά ή γρήγορα θα γυαλίσει το μάτι μου)αλλά νομίζω μπορώ να ξεγελαστώ και με ένα ή δύο.Γιατί να διαλέξω ανάμεσα σε 10 κομμάτια και σε κανένα κομμάτι?Οπως και με το αλκοολ.Θυμάμαι μια φορά που έκανα δίαιτα και δεν έβγαινα καν με τους φίλους μου για να μην υποστώ το μαρτύριο να συγκρατούμαι.Οτι θα μπορούσα πχ να βγω και να πιώ 1-2 ποτήρια κρασί χωρίς να φάω 2 μπολ φυστίκια και άλλα 2 πατατάκια(μόνη μου) δεν το σκεφτόμουν.Δεν λέω ότι το προτείνω ως ειδική λύση αλλωστε τελευταία εγώ πρέπει να μιλάω, απλά εγώ έτσι σκέφτομαι να κάνω φέτος.Ε οκ θα πιω κι ένα κρασι και θα φάω κι ένα γλυκό.Σαν άνθρωπος όμως κι όχι σαν σκουπιδοτενεκές.
    Συμφωνώ απόλυτα! :thumbup:

  7. #7
    Χρόνια Πολλά! :smilegrin:


  8. #8
    Σήμερα έκανα 1 ώρα κ 20 λεπτά περπάτημα.
    Είχα πάρα πολλές μέρες να περπατήσω πάνω από 20 λεπτά συνεχόμενα. Ο λόγος είναι ότι με πονάει το γόνατό μου και σκέφτηκα ότι δεν πρέπει να το κουράζω. Ήθελα να περπατήσω αλλά φοβόμουν μην το τραυματίσω. Τελικά σήμερα πήγα για περπάτημα (μιας και ο καιρός ήταν καλός), αλλά δεν ξέρω αν έκανα καλά. Σίγουρα έκανα καλά στο θέμα απώλεια κιλών + λίπους, όμως φοβάμαι μην το επιβάρυνα. :sniff:

    Το ιδανικό θα ήταν να πήγαινα για κολύμπι, αλλά εδώ στην Αθήνα τα πράγματα είναι δύσκολα. Θάλασσες δεν έχουμε καθαρές (αφήστε που κάνει και ψοφόκρυο και το νερό θα 'ναι πάγος), δημόσια κολυμβητήρια δεν λειτουργούν και αν βρεις κάποιο να λειτουργεί, αυτό θα είναι στου διαόλου τη μάνα και πιθανότατα χωρίς θερμαινόμενη πισίνα, και ιδιωτικά κολυμβητήρια υπάρχουν μόνο σε μεγάλα και χλιδάτα γυμναστήρια που δίνεις πάνω από 100 ευρώ το μήνα για να πας... :sniff:

    (Και πες ότι βρίσκω κολυμβητήριο σε νορμάλ τιμή, και ότι ξεπερνάω την δυσκολία μου να εκτεθώ με μαγιό σε κόσμο μπροστά... ποιός μου εγγυάται ότι δεν θα κολλήσω τίποτα από το νερό; :sniff: )

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    τι μελομακαρωνα ειναι αυτα?? τρελενομαι μ αρεσουν πολυ!!!!!!!!!!
    τωρα τελευταια εχουν αρχισιε και μ αρεσουν και οι κουραμπιεδες επικυνδυνο αυτο :cool2:

    κατα τη γνωμη μου καλυτερο ειναι το περπατημα φτιιαχνει και τη διαθεση, βαλε και μουσικουλα και οκ!!

  10. #10
    Originally posted by aiglh!
    τι μελομακαρωνα ειναι αυτα?? τρελενομαι μ αρεσουν πολυ!!!!!!!!!!
    τωρα τελευταια εχουν αρχισιε και μ αρεσουν και οι κουραμπιεδες επικυνδυνο αυτο :cool2:

    κατα τη γνωμη μου καλυτερο ειναι το περπατημα φτιιαχνει και τη διαθεση, βαλε και μουσικουλα και οκ!!
    Αυτά είναι τα δεύτερα μελομακάρονα, τα κανονικά (γιατί τα πρώτα μου βγήκαν λεμονάτα!). Έχω ήδη δώσει τα μισά και το απόγευμα θα δώσω και τα υπόλοιπα! :saint:

  11. #11
    Σήμερα 117,5!

    Μένουν ακόμα 2,5 και 16 μέρες! :smug:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Καλη συνεχεια!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    μια χαρα θα τα πας εχεις πεισμα και θα τα καταφερεις!!! μονο να μην στερησε! εγω σημερα ερχομαι κουρασμενη απο τη σχολη ( ειχα 8-3) παιρνω σαντουιτσ απο το φουρνο ερχομαι σπιτι και με το που μπαινω βλεπω στο πατωμα ενα τεραστιο κρουασαν 250γρ!!!!
    και ναι δεν κρατηθηκα εφαγα και το σαντουιτσ κκαι οτ κρουασαν :flaming::flaming::flaming::flaming::flaming::flam ing:
    χαλιααααααααααααααααα αλλα δεν πτοουμε η ζωη συνεχιζετε

  14. #14
    Originally posted by aiglh!
    μια χαρα θα τα πας εχεις πεισμα και θα τα καταφερεις!!! μονο να μην στερησε! εγω σημερα ερχομαι κουρασμενη απο τη σχολη ( ειχα 8-3) παιρνω σαντουιτσ απο το φουρνο ερχομαι σπιτι και με το που μπαινω βλεπω στο πατωμα ενα τεραστιο κρουασαν 250γρ!!!!
    και ναι δεν κρατηθηκα εφαγα και το σαντουιτσ κκαι οτ κρουασαν :flaming::flaming::flaming::flaming::flaming::flam ing:
    χαλιααααααααααααααααα αλλα δεν πτοουμε η ζωη συνεχιζετε
    Συγνώμη, 8-3 έφαγες τίποτα ή έκανες το λάθος και έμεινες νηστική;

    Όταν λες "βλέπω στο πάτωμα", τί εννοείς; :shocked2: Ουρανοκατέβατο ήρθε; :smilegrin: (σαν το μάννα εξ ουρανού; ) :saint:

  15. #15
    Σήμερα 117,0!

    Μένουν ακόμα 2 και 12 μέρες! :smug:

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •