Atkins
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: Atkins

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2

    Atkins

    Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!!:starhit:

    Σήμερα ξεκινάω τη νέα δίαιτα Άτκνς.. Την έχω ξανακάνει και στο παρελθόν έχοντας το βιβλίο και είχα πολύ καλά αποτελέσματα!

    Την κάνει και κάποιος/α άλλος/η να αλληλοστηριζόμαστε??

    Ξεκίνησα το πρωί την πρώτη φάση με ομελέτα με ένα αυγό, μια φέτα τυρί και 1/4 φλ. μανιτάρια..

    Καλή μου αρχή.. ελπίζω να μην είμαι μόνη...:thumbup:

  2. #2
    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά και σε σένα! :thumbup:

    Η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει την Άτκινς 2 φορές με θεαματικά αποτελέσματα, που όμως οδήγησαν σε σύντομο χρονικό διάστημα να πάρω τα διπλά και τριπλά κιλά από αυτά που έχασα. :sniff:

    Δεν ξέρω ακριβώς ποιά είναι η ΝΕΑ Άτκινς, πάντως η παλιά είναι τελείως λάθος κατά την ταπεινή μου γνώμη. Βέβαια δεν μετανιώνω που την έκανα, γιατί από τότε έχω καταλάβει (έστω και με ανορθόδοξο τρόπο) ότι οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει στη διατροφή του ανθρώπου. Προσωπικά τους θεωρώ σαν ένα ύπουλο ναρκωτικό, που απλά σε σκοτώνει λίγα χρόνια αργότερα απ' ό,τι τα άλλα ναρκωτικά.

    Και για να επιστρέψω στο θέμα της διατροφής, μην ξέροντας τη ΝΕΑ Άτκινς, αυτό που έχω να δώσω σαν συμβουλή από την προσωπική μου εμπειρία, είναι ότι τα φρούτα και τα λαχανικά πρέπει να υπάρχουν οπωσδήποτε σε ικανοποιητικές ποσότητες στη διατροφή μας, δεν είναι καλό να το παρακάνουμε με το κρέας (αλλά είναι όμως και πολύ απαραίτητο στις σωστές ποσότητες), και οι μη επεξεργασμένοι υδατάνθρακες (όσπρια, φρούτα, ξηροί καρποί, μέλι, πατάτα, ρύζι αναποφλοίωτο, φλοιός σιταριού κλπ) σε λογικές ποσότητες, είναι πολύ ευεργετικοί!

    Αυτά έχω καταλάβει από την πείρα μου (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι λειτουργούν για τον οργανισμό μου και είναι μάλιστα λίγο-πολύ η διατροφή του ανθρώπου από τη φύση του, από τότε που εξελίχθηκε ο άνθρωπος χιλιάδες χρόνια πριν.

    Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο αν και είμαι άσχετη με το θέμα που έθεσες! :smilegrin:

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με την μη λήψη υδατανθράκων.. Στη νέα Ατκινς όμως απο την πρώτη φάση μπορείς να τρως καθημερινά λαχανικά και ουσιαστικά μετράς τις ποσότητες των υδατανθράκων.. Στα επόμενα στάδια επιτρέπονται και φρούτα και όσπρια...

    Είμαι πολύ ευχαριστημένη.. Την Παρασκευή ξεκίνησα 77,1 και σήμερα ήμουν 75,1
    Δυο κιλάκια.. Ξέρω πως είναι υγρά και μπορεί να είναι πλασματικό νούμερο αλλά σου φτιάχνει τη διάθεση αυτη η πτώση της ζυγαριάς!!!

  4. #4
    Καλημέρα!
    Συγχαρητήρια για την απώλεια των κιλών!
    Απ' ότι βλέπω, η νέα Άτκινς έχει βελτιωθεί πολύ.
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία! :thumbup:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •