Καλή χρονιά ! Άντε να ξεκολλάω σιγά σιγά ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1

    Καλή χρονιά ! Άντε να ξεκολλάω σιγά σιγά ...

    Καλησπέρα σας! Έχω ανακαλύψει αυτό το φόρουμ εδώ και καιρό και είπα σιγά σιγά να γίνω κι εγώ μέλος. Καλή χρονιά να έχουμε! Εδώ και 1μιση χρόνο είμαι σε διαδικασία απώλειας βάρους , ξεκίνησα από τα 128 και έχω φτάσει αισίως τα 102. Είμαι γυναίκα 24 ετών με ύψος 1,76, ξέχασα να το πω αυτό. Οπότε έχασα κάμποσα κιλά μόνη μου (εχοντας αρκετα μεγαλη εμπειρια με διαιτολόγους πριν απο αυτο) κυρίως γιατί η σκέψη και μόνο του "προγράμματος" μου ήταν πλέον αδιανόητη . Προσπαθούσα να ακολουθώ όσο πιο πολύ γίνεται σωστή διατροφή και όταν είχα τη διάθεση γινόμουν και λίγο πιο αυστηρή με τον εαυτό μου, όσο το άντεχα. Γυμναστήριο πάω 3-4 φορές την εβδομάδα , περπατάω όσο πιο πολύ μπορώ έξω , χρησιμοποιώ το ποδηλατο για τις μετακινησεις μου οταν ειναι οκ ο καιρός κλπ. Σύμφωνα με λιπομετρήσεις που κάνω κατα καιρούς σε διαιτολόγο έχω χάσει κατα κύριο λόγο λίπος γι αυτό υπάρχει και πολύ μεγάλη διαφορά στο σώμα μου. Από το καλοκαίρι και δω παρ' όλα αυτά έχω κολήσει στα 102 +-1 κιλό . Η υπομονή μου σχετικά με το θέμα έχει φτάσει να είναι πλέον οριακή οπότε πήγα στη διαιτολόγο λιγο πριν τα χριστουγεννα να εκπεμψω SOS . Μου έδωσε πρόγραμμα τελικά , όχι πολύ μακριά από αυτά που κάνω ήδη , απλώς λίγο να έχω τη λογική του αυστηρού προγράμματος για να μην ξεφευγω οσο γινεται . Από χθες λοιπόν έχω μπει σε συγκεκριμένο πρόγραμμα που θα ανανεώνεται κάθε βδομάδα , μπας και ξεκολλήσω κάποτε . Θα μπαινω όσο πιο συχνά μπορώ εδώ να τα λέμε να αλληλοϋποστηριζόμαστε Τελικός στόχος μου είναι τα 70 κιλά.

  2. #2
    Αν είναι εύκολο ας με βοηθήσει κάποιος με το τικερακι

  3. #3
    οκ τα καταφερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μπράβο σου που έχασες τόσα κιλά μόνη σου!!! Καλή συνέχεια εύχομαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Μπραβο σου! Καλη συνεχεια, καλωσηρθες!

  6. #6
    Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και με το καλό να ξεκολλήσεις και να φτάσεις τον στόχο σου!

    Η συμβουλή μου (που την λέω σε όλους!) είναι να κοιτάξουμε και λίγο τί συμβαίνει μέσα μας. Τρώμε για κάποιον λόγο και αυτόν τον λόγο πρέπει να τον λύσουμε ούτως ώστε να φτάσουμε στο επιθυμητό βάρος και να μείνουμε εκεί χωρίς κόπο.

    Δεν θα είμαστε για πάντα "πρώην παχύσαρκοι" που θα χρειάζεται να μετράμε μια ζωή θερμίδες και να ακολουθούμε αυστηρά προγράμματα. Στόχος είναι, πέρα από το φτάσιμο στο επιθυμητό βάρος, να καταφέρουμε να ξεκολλήσουμε το μυαλό μας και να είμαστε σαν όλους τους ανθρώπους που είχαν πάντα φυσιολογικό βάρος: να έχουμε φυσιολογική σχέση με το φαγητό!

    Και εγώ το προσπαθώ προς αυτήν την κατεύθυνση!
    Όλα να πάνε καλά! :thumbup:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Καλώς ήρθες, ήδη έχεις κάνει μια εξαιρετική προσπάθεια. Από κει και πέρα, νομίζω πως δεν είσαι ακόμα σε βάρος όπου δικαιολογούνται κολλήματα οπότε μάλλον τρως αρκετά, ειδικά αφού γυμνάζεσαι εντατικά. Θεωρώ πως θα σε βοηθήσει το πρόγραμμα του διαιτολόγου αν δε μπορείς να εντοπίσεις λάθη στη διατροφή σου.


    @mantzourana: Δυστυχώς θα είμαστε πάντα "πρώην παχύσαρκοι", αν όλα πάνε καλά, πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε. Κι αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με την εξάρτηση από το φαγητό που δε φεύγει τόσο εύκολα όσο τα κιλά αλλά κυρίως με το σημείο ισορροπίας του οργανισμού μας που είναι πάνω από το φυσιολογικό βάρος. Ο οργανισμός μας δλδ έχει τη τάση να θέλει να ξαναπαχύνει ακόμα και αφότου αδυνατίσουμε. Υπάρχουν μελέτες πάνω σε αυτό, με όλες να φτάνουν σε ανάλογα συμπεράσματα. Με απλά λόγια, η διατήρηση σε κανονικό βάρος είναι πιο δύσκολη για μας από το μέσο άνθρωπο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τάσο έχει δίκιο, έχουμε κάνει και στην σχολή τέτοιες μελέτες....αν δεν μπορέσει να βρει κάποιο λινκ ο Φίλιπάρας, θα σου στείλω εγώ πηγές μόλις πάω σπίτι. (σε λίγες μέρες δηλαδή :P )

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Δεν εξαιρούνται οι χειρυργημένοι από αυτό, ίσως το χειρουργείο να δίνει ενα μεγαλύτερο μαξιλάρι-χρονοκαθυστέρηση. Τώρα δε βρίσκω πρόχειρα κάποια έρευνα αλλά βρήκα αυτό που είχα βάλει πριν καμιά τριετία σε άλλο θέμα

    Metabolisms: It takes 50 calories per kg of LBM to maintain the weight of both obese and normal people (people who have never been obese). It?s important to note that the metabolisms of the obese are identical to normal people. The ?I?m fat because of my metabolism? argument was shot down in his lab because he discovered that obese and normal people burn calories at exactly the same rate. Obese people are simply taking in ? or burning fewer - calories than normal people and storing the excess as body fat.

    Back to the equation Stored Body Fat = Food Intake ? Energy Expenditure - the energy expenditure (I?m going to abbreviate it as EE) part is made up of three parts: resting energy expenditure, non-resting EE, and thermic (the digestion of food). Resting EE accounts for about 50 ? 60% of the calories we burn in a day, thermic accounts for about 5%, and non-resting EE makes up the remainder. If we take in more energy (calories) than we expend, it?s stored in our bodies as protein, glycogen, and fat.

    Our Bodies ARE Different!: This is the part that?s relevant to all of us maintainers. Like we?ve long suspected, our metabolisms ARE slower after we lose weight. Scientific research shows that we have to eat less and/or move more to sustain our weight losses.

    Here?s the deal - it takes 50 calories per kg of LBM to maintain the body weight of either a normal or an obese person. BUT ? it takes only 42 calories per kg of LBM to maintain the weight of a reduced obese person (doctors and researchers call those of us who were obese and are now a normal weight the reduced obese).

    We ARE different! Dr. Leibel said that we reduced obese may LOOK normal on the outside but our bodies are very different on the inside. He said that, in order to maintain our weight, we reduced obese need to eat 15 - 20% fewer calories per day than a comparable person ? same height, weight and gender etc ? who never was obese.

    Why? The difference in calorie needs comes ALL from changes in NON-resting energy expenditure. The resting rate is unchanged. But our muscle efficiency increases by 15% after weight loss, so we become more efficient in using energy in exercise and everyday activities. And so we burn fewer calories per pound than either a normal weight or an obese person. It?s completely measurable in a lab ? all you have to do is put the reduced obese person on a stationary bike and measure energy expenditure. We aren?t going to burn as many calories as normal people do. In practical terms, it means that when you?re at the gym on a treadmill, the person next to you is going to be burning 15-20% more calories than you do even is she is exactly the same height, weight and age (so long as she never was fat). Wonderful, eh?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καλέ κανένας δεν εξαιρείτε....είναι η τάση του οργανισμου αν επιστρέφει στην "αφάλεια", μιας και το λιπος στον οργανισμο μεταφφράζεται ως ζωή. Τείνει να κρατάει σε περίπτωση που χρειαστεί, γι αυτο και ΠΑΝΤΑ έχει την τάση να πηγαίνει στο μεγαλυτερο βάρος που ήταν ποτέ. Δυστυχώς

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ελα ρε συ, κάτι είναι κι αυτό :P Για φαντασου να μην είχαμε ΟΥΤΕ αυτο.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Σκαρλετάκι αυτό είναι αρνητικό, δε ξέρω αν έγραψες ειρωνικάuzzled:

    Ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσουμε όλα αυτά σε ένα βαθμό είναι να έχουμε μεγαλύτερη μυϊκή μάζα από τον αντίστοιχο άνθρωπο ίδιου βάρους που πάντα βρισκόταν σε φυσιολογικό βάρος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Eίχε μία δόση ειρωνείας (γιατί πράγματι είναι ψύχουλα) αλλά εντάξει και 15% αύξηση κάτι είναι :-P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    15% αύξηση στην αποτελεσματικότητα λέει(efficiency), αυτό σημαίνει οι μυς μας καίνε 15% λιγότερη ενέργεια-θερμίδες για ο,τιδήποτε κάνουμε μέσα στη μέρα. Γι'αυτό σου είπα δε κατάλαβες...

    Βέβαια σε περίπτωση λιμού μετατρέπεται αυτόματα σε θετικό

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ω.....πράγματι δεν είχα καταλάβει :S Ρε παιδιά, αν αθλούμασταν παλαιότερα μπας και κερδίζουμε τίποτα τουλάχιστον; Ήμουνα fit παλιά :P

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •