Είστε για ένα αφέψημα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Καλημέρα!

    Χθες, για να "μαλακώσει" ο λαιμός μου που με ενοχλούσε λόγω κρυώματος,
    ήπια ένα ζεστό δίκταμο!

    Περιγραφή για δίκταμο:
    Στη Μινωική Κρήτη και την Αρχαία Ελλάδα ήταν ένα από τα σπουδαιότερα φαρμακευτικά φυτά.
    Χρησιμοποιείται κατά των παθήσεων του στομάχου και του πεπτικού συστήματος,
    στους ρευματισμούς,
    τα αρθριτικά,
    ως επουλωτικό,
    εμμηναγωγό,
    τονωτικό,
    και αντισπασμωδικό.


    Πριν χρόνια (που είχα πολύ λιγότερα κιλά), είχα περάσει και το φαράγγι του Δικτάμου στην Κρήτη!
    Απίστευτο μέρος!

  2. #17
    Σήμερις ήπια Μέντα!

    Περιγραφή για μέντα:
    Έχει ήπια αναλγητική δράση,
    δρα κατά της αϋπνίας,
    και βοηθά στους πονοκεφάλους.
    Είναι επίσης βοηθητικό κατά της δυσπεψίας,
    της ναυτίας, της διάρροιας, του κρυολογήματος.
    Αντενδείκνυται η λήψη του κατά το θηλασμό.

  3. #18
    Αυτές τις μέρες πίνω 1 κούπα τσάι το βράδυ πριν κοιμηθώ.

    Χθες ήπια τσάι του βουνού.

    Πίνει κάποιος άλλος αφεψήματα;

  4. #19
    Καθημερινά υπολογίζω πως πίνω περίπου ένα λίτρο αφεψήματα ή τσάι για να αποφύγω τον καφέ. Γενικά προτιμώ το πράσινο τσάι καθόλη τη διάρκεια της μέρας ενώ το μαύρο για το πρωί. Το τσάι του βουνού είναι από τα πιο αγαπημένα μου το χειμώνα, ενώ το καλοκαίρι πίνω οποιοδήποτε τσάι κρύο ΧΩΡΙΣ ζαχαρη φυσικά. Διαπιστωνω ωστόσο πως και το τσάι σε μεγαλες ποσότητες εχει την ίδια επίδραση με τον καφέ πάνω μου και έτσι αν το καταναλώσω αργά το απόγευμα μάλλον θα μείνω άυπνη.

    Από αφεψήματα, η λουίζα, ο ιβίσκος και η μέντα είναι από αυτά που αγαπώ πολύ για τη γεύση και το άρωμα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    τον χειμωνα παιρνω διαφορα τσαγια κ πινουμε το βραδυ με τον αντρα μου,μου αρεσε αυτο με γευση γκοτζι μπερι.το καλοκαιρι πινω αρκετο αλκοολ μπυρες ...αν κλεω να γτιαξω μια μεντα που κανει καλο...:thumbup:

  6. #21
    Τώρα πίνω λουίζα!

    Ρόφημα με έντονη μυρωδιά λεμονιού.
    Ιδανικό για την κακοσμία του στόματος.
    Λέγεται ότι σταματάει τη διάρροια, είναι τονωτικό, αντιπυρετικό και διουρητικό.
    Βοηθάει στη μείωση του σωματικού βάρους.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Για τη στέβια στα ροφήματα τι γνώμη έχετε; Τη χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό ( 2 σταγόνες μαξιμουμ που θεωρητικα ισοδναμεί σε μισό κουταλάκι ζάχαρη) αλλά έχω ενδοιασμούς...

  8. #23
    Originally posted by marulenia
    Για τη στέβια στα ροφήματα τι γνώμη έχετε; Τη χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό ( 2 σταγόνες μαξιμουμ που θεωρητικα ισοδναμεί σε μισό κουταλάκι ζάχαρη) αλλά έχω ενδοιασμούς...
    Καλησπέρα!
    Έχω ακούσει ότι είναι από τα "καλά" γλυκαντικά και ότι έχει 0 γλυκαιμικό δείκτη.

    Δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια αν είναι τελικά καλό ή όχι, πάντως σίγουρα είναι καλύτερο από τη ζάχαρη και αφού την χρησιμοποιείς σε μικρές ποσότητες, πιστεύω ότι είναι οκ! :thumbup:

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •