φαγητα γρηγορα και με λιγες θερμιδες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    πας καλα τι τυψεις???? ισα ισα που μου τα λες και πολυ ωραια!! ειμαι 21 ετων και ακομη παλευω να αγαπησω τον εαυτο μου, το να αρχισω να μαγειρευω ειναι καλο για μενα γτ ταυτοχρονα αρχιζω να με φροντιζω απο ότι να τρωω οτιδηποτε σαβουρες βρω και να καταπιεζομαι..
    παλια εβαζα στοχο οτι φαγητο θα φαω σε δυο μηνες που θα παω στο πατρικο μου εως τοτε ας κοψω το λαιμο μου και ετρωγα σαχλαμαρες...

  2. #17
    Καλησπέρα!!

    Originally posted by aiglh!
    το σαββατο θα παω και στη λαικη αγορα που εχει στη γειτονια μου...
    Αυτό που είπες είναι η λύση στο πρόβλημα!!!

    Το να έχεις λαική Σάββατο, είναι μεγάλο πλεονέκτημα!
    Εμείς έχουμε καθημερινή, και τρέχω και δεν φτάνω κάθε φορά να προλάβω τις δουλειές της ημέρας και να πάω και λαική.

    Όμως πάντα πάω! Καλοκαίρι να 'ναι με 40 βαθμούς, χειμώνας να 'ναι με βροχές, πάντα πάω! Γιατί ξέρω ότι άμα δεν πάω δεν θα έχω να φάω την ερχόμενη εβδομάδα! Και αν είναι να πάρω λαχανικά και φρούτα από το σούπερ, θα είναι 2 και 3 φορές πάνω η τιμή τους και δεν θα είναι και σε καλή ποιότητα!

    Από τότε που άρχισα να προσέχω τη διατροφή μου, άρχισα να πηγαίνω και λαική. Γεμίζω το ψυγείο μου φρούτα και λαχανικά και αυτό με προδιαθέτει και θετικά στην διατροφή μου, γιατί όταν το ανοίγω και βλέπω όλα αυτά τα υγιεινά τρόφιμα, αυτά και θα φάω όταν πεινάσω.

    Ειδικά αν πας και προς το τέλος της λαικής, οι τιμές είναι αρκετά χαμηλές, και έτσι μπορείς να πάρεις πολλά πράγματα, να γεμίσει το ψυγείο σου χρώματα, αρώματα και υγιεινές επιλογές!

    Άσε που η βόλτα στη λαική είναι και ψυχοθεραπευτική! Βγαίνεις απ' το σπίτι, βλέπεις κόσμο, μιλάς με τους πωλητές! Εγώ έχω γνωριστεί και με κάποιους (που έχουν καλά προιόντα) τόσο καιρό που πάω, και πιάνω και συζήτηση αν προλαβαίνω! :smilegrin:

    Φρούτα, λαχανικά από λαική,
    σούπερ για τα γαλακτοκομικά,
    έναν καλό χασάπη για το κρέας,
    και είσαι κομπλέ!

    Όπως είπαν τα παιδιά, μπορείς να μαγειρεύεις το σου-κου, να τα βάζεις στην κατάψυξη, και καθημερινές που γυρνάς τα ξεπαγώνεις και έχεις το γεύμα σου έτοιμο! :thumbup:

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    ανακουφιστηκα. Να θυμασαι παντα μικρα σταθερα βηματα. Αν πχ τρως 6 μερες τη βδομαδα απο το φουρνο αρκει να αντικαταστησεις 1 μερα με σπιτικο φαι. Ειναι αθλος! Ποτε μην υποτιμησεις την προσπαθεια σου προς το καλυτερο! Εισαι μικρη και ολα τα καλα που θα κανεις για τον εαυτο σου λειτουργουν αθροιστικα. Θα φτασεις στην ηλικια μου και θα εισαι αστερι! Οχι σαν εμας τις γριολες των 30 κατι που πρεπει να κανουμε ολες τις αλλαγες μαζι για να αδυνατισουμε :P

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ξερετε κανενα σαητ με ευκολες και υγιεινες συνταγες? ετσι να του ριχνω κανα φλεφαρο? σε μια βδομαδα αρχιζω και εξεταστικη και θα μαι συνεχεια στο σπιτι οποτε θα μαγειρευω, θα πειραματίζομαι και λίγο. τα κλασσικα φαγητα τα φτιαχνω όλα!!! ελεγα να παρω και πιτες απο σουβλακι μ αρεσουν πολυ.... να της κανω σαν πιτσα κανα βραδυ ή κανα μεσημερι που δεν προλαβαινω να φφτιαξω κατι....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τέτοιες "πίτσες" έκανα κι εγώ! Με Light προϊοντα πάντα εννοειται και βγαίνουν μουρλια!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ναι? πως τις κανεισ? ψηνεις πρωτα την πιτα? η ολα μαζι?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    δες στο συνταγες της παρέας, έχει κ απλές συνταγές και πιο δύσκολες, και τη συνταγή την κάνεις και πιο light αναλογα με τα γούστα σου!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τα έψηνα όλα μαζί ΕΒαζα πάνω στην πίτα ό,τι ήθελα και βουτ στο grill για λίγα λεπτά! Εβγαινε τέλειο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    βαλε στο αντικολλητικα την πιτα κατευθειαν απο την καταψυξη, ξεπαγωσε τη μπρος πισω. Μολις δεις οτι εχει ξεπαγωσει και παει να ψηθει αλοιψε με κετσαπ τη μια πλευρα, ριξε τριμμενο τυρι πχ μιλνερ βαζω εγω, μετα βαλε ο,τι αλλο θες τυπου μανιταρια κονσερβα, ζαμπον κτλ, καπακωσε το τηγανι και αφησε για λιγο σε σιγανη φωτια. Γινεται σαν κανονικη πιτσα και ακομα καλυτερη θα ελεγα!

    εγω τα περισσοτερα φαγητα μου τα κανω απο την σκουρα (τσελεμεντες) αλλα αυτα ειναι τα κλασσικα φαγητα. Οταν θελω κατι διαφορετικο κοιτω στις συνταγες της παρεας που σου ειπαν τα παιδια! Βρισκεις τα παντα! Τα κανεις και με παραλλαγες φυσικα! πχ σημερα πηρα απο εκει τη συνταγη για φασολαδα με μαυροματικα, οχι με το κανονικο φασολι που θα την εκανα απο το τσελεμεντε... τα περισσοτερα τα κανω με το ματι γιατι τοσα χρονια τα ξερω απεξω...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    λαθος τη συνταγη σημερα την πηρα απο τις συνταγες της καρδιας! Για δες το κι αυτο, δεν το εχω δει ομως ολο, μονο αυτη τη συνταγη

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Originally posted by sweetOctober
    βαλε στο αντικολλητικα την πιτα κατευθειαν απο την καταψυξη, ξεπαγωσε τη μπρος πισω. Μολις δεις οτι εχει ξεπαγωσει και παει να ψηθει αλοιψε με κετσαπ τη μια πλευρα, ριξε τριμμενο τυρι πχ μιλνερ βαζω εγω, μετα βαλε ο,τι αλλο θες τυπου μανιταρια κονσερβα, ζαμπον κτλ, καπακωσε το τηγανι και αφησε για λιγο σε σιγανη φωτια. Γινεται σαν κανονικη πιτσα και ακομα καλυτερη θα ελεγα!
    Αντι για κετσαπ, γιατι δεν βαζεις λιγη τριμμενη φρεσκια ντοματα με ριγανη ή βασιλικο ή ακομη και τριμμενο κρεμμυδι? Υγιεινοτερο και πολυ πολυ νοστιμο!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Συμφωνώ ^_^

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by sarah1989
    Originally posted by sweetOctober
    βαλε στο αντικολλητικα την πιτα κατευθειαν απο την καταψυξη, ξεπαγωσε τη μπρος πισω. Μολις δεις οτι εχει ξεπαγωσει και παει να ψηθει αλοιψε με κετσαπ τη μια πλευρα, ριξε τριμμενο τυρι πχ μιλνερ βαζω εγω, μετα βαλε ο,τι αλλο θες τυπου μανιταρια κονσερβα, ζαμπον κτλ, καπακωσε το τηγανι και αφησε για λιγο σε σιγανη φωτια. Γινεται σαν κανονικη πιτσα και ακομα καλυτερη θα ελεγα!
    Αντι για κετσαπ, γιατι δεν βαζεις λιγη τριμμενη φρεσκια ντοματα με ριγανη ή βασιλικο ή ακομη και τριμμενο κρεμμυδι? Υγιεινοτερο και πολυ πολυ νοστιμο!
    γιατι τρωω απειρα λαχανικα, οταν φαω πιτσα θελω να ειναι βρωμικη οχι υγιεινη :P

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    χαχα, sweet! Εγω παλι παροτι προσπαθω να μην τρωω πολυ βρωμικο γενικα, την πιτσα την προτιμω με σαλτσα φρεσκιας ντοματας. Το βρωμικο-βρωμικο δεν ειναι αρκετα...γκουρμε για τον ουρανισκο μου :P

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Σαρα κοβωντας το κρεας η κετσαπ ειναι απο τα πιο βρωμικα και τιγκα στα συντηρητικα πραγματα πουμπορω να φαω, μη μου το χαλας χαχαχαχ (δεν του παει η ντοματα γιατι βγαζει υγρα- τσεκαρισμενο...)

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •