φαγητα γρηγορα και με λιγες θερμιδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    φαγητα γρηγορα και με λιγες θερμιδες

    καλησπέρα τι κάνετε? σκεφτομαι να αρχισω απο αυριο διατροφη, να τρωω σωστα ωστε να εχω και εμμηνο ρυση αλλά και να μπορεσω να διατηρηθω υγιεινα στα κιλά μου. ναι μεν διατηρουμαι τοσο καιρό σε αυτά αλλα οχι παντα με σωστη διατροφη.....

    θα ηθελα την βοηθεια σας, ισως στην αρχη ενα σαητ να υπολογισω ακριβως τις θερμιδες που πρεπει ν τρωω πανω κατω ωστε να διατηρηθω στα κιλα μου. επειτα εχω αποφασισει και ακολουθω εδω και πολυ καιρο να τρωω 5 γευματα την ημερα.

    Οταν ειμαι στο πατρικο σαφως το τηρω και τρωω σαν ανθρωπος το μεσημερι και το βραδυ, τωρα που μαι παλι στη πολη που σπουδαζω και αρχιζει και η εξεταστικη θα ηθελα να μου προτεινεται ορισμένες γρηγορες, οικονομικες και διαιτιτικες συνταγες να τρωω τουλαχιστον το μεσημερι και να μην τρωω παλι τοστ και σαντουιτσ και κρακερακια... :P :P

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Λοιπόν site δεν εχω χρόνο να ψάξω τωρα, θα σου στειλω μεχρι το βράδυ όμως!
    Τωρα υγιεινά φαγητα με λίγες θερμίδες.....ομελέτα σε αντικολλητικό, κοτόπουλο ψητό με πατάτα βραστή, φακές, τονοσαλάτα με πατάτα βραστή (βάζεις ότι λαχανικά θες, τόνο κονσέρβα, βράζεις και μια πατάτα, προσθετεις λεμόνι λαδάκι και είναι ΣΟΥΠΕΡ).
    Αυτα με μια πολύ γρήγορη σκέψη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    το εχεις βαλει στον τομεα της ψυχολογιας, τυχαιο? χαχα
    1. κοτοπουλο/ψαρι/κρεας στο αντικολλητικο με λιγο νερο, βραζεις καλα με σκεπασμενο τηγανι, γυριζεις κι απο τις δυο μεριες και βαζεις καρυκευματα, αλατι στο τελος γιατι σφιγγει το κρεας. Προς το τελος ανακατεψε σε ενα φλιτζανι λεμονι, αλατι, μουσταρδα και οτι αλλο σου αρεσει απο μπαχαρικα και λιγο ελαιολαδο (1 κουταλια ανα μεριδα ειναι καλα). περιχυνεις, αφηνεις να δεσει η σαλτσα να μεινουν λιγα υγρα και στο τελος γυριζεις και απο την αλλη. Βουαλα!

    2. παντα λαχανικα στο ψυγειο και φρουτα, κανεις μια σαλατα και με ενα κομματι τυρι και μαι φετα ψωμι ειναι γευμα, κι αν θες γλυκο τρως κι ενα φρουτο μετα!

    3. αυγα βραστα στο ψυγειο, τα κοβεις και με ντοματα και ψωμακι παλι γευμα!

    4. μακαρονια με τυρι και κετσαπ σουπερ γρηγορο και αντι για κετσαπ βαζεις αποπανω ωμη ντοματα και τυρακι, ευκολο και νοστιμο!

    5. ριχνεις ο,τι λαχανικα εχεις στο αντικολλητικο με λιγο νερο, τα αφηνεις να "τσιγαριστουν" και μολις μαλακωσουν συμπληρωνεις νερο και ρυζι για ρυζοτο και κανεις...ρυζοτο με λαχανικα σε 20'!

    6. αρχιζεις να τρως λαχανικα! :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    χαχαχαχαχα αχ ωραια τα λετεεεε!!! θελω πολυ να αρχισω να προσεχω και να μαγειρευω αν και ο χρονος μου μερικες μερες ειναι χαλια, για παραδειγμα αυριο αναγκαστικα θα φαω σαντουιτσ οσο πιο υγιεινο μπορω δηλαδη με κοτοπουλο, λαχανικα,τυρι, εχω μαθημα απο τις 8 εως τις 4 γι αυτο.
    τωρα παρασκευη και σαββατοκυριακο μπορω να κανω κατι.....

    σκεφτομουν και τοστ καμια φορα να τρωω το μεσημερι, ενα τοστ και 2 αβγα βραστα και ντοματα οταν δεν προλαβαινω καλο δεν ειναι?

    οταν ειμαι μονη μου δεν μ αρεσει να μαγειρευω... νιωθω ακομη πιο μονη γτ τρωω μονη μου και δεν μπορω με τιποτα να φτιαξω φαγητο μονο για μενα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    αιγλη κι γω δεν εχω χρονο και μου μαγειρευω. Αφιερωσε μιση ωρα δεν ειναι φοβερο. Εισαι μονη τελειως, ιδανικες συνθηκες. εμεις τι να λεμε με οικογενειες και δουλειες? μετα τι θα κανεις? Εχω πολλες ιδεες αλλα και πολλη δουλεια οποτε καθε μερα θα σου γραφω κανενα φαγακι. Νομιζω για αρχη πρεπει να ψωνιζεις πιο σωστα. τρως αυτα που εχει το ψυγειο σου μεσα. Η οταν δεν εχει απο τον φουρνο. Αρχισε να επισεκπτεσαι το μαναβη, κανει καλο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    βασικα αν δε θες φαγακια πες να μη γραφουμε και τσαμπα, νομιζω οτι θες περισσοτερο να "κλαφτεις", καλο κανει κι αυτο αλλα καιρος να αφησεις περα τα σαντουιτς εστω 3 μερες την εβδομαδα, μαγειρευε το σαββατοκυριακο 1-2 φαγητα και εισαι καλυμμενη! Υπαρχουν και φαγητα που θα κανεις 45' να τα μαγειρεψεις και θα βαλεις και στην καταψυξη! Ετοιμο φαγακι σε 5'...
    τελος στα φαγητα ειναι μονο η προετοιμασια, μετα τα ξεχνας στο φουρνο η στην κατσαρολα. Δηλαδη εσυ που εισαι μες το σπιτι ακομα πιο ευκολο. Νομιζω μενει να το παρεις αποφαση,

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Πραγματικα η καταψυξη με ειχε σωσει ως φοιτητρια.
    Φτιαξε μπιφτεκια και βαλτα στην καταψυξη.
    Απο το προηγουμενο βραδυ τα βγαζεισ να ξεπαγωσουν.
    Το μεσημερι, ωσπου να κοψεις τη σαλατα, εχουν ψηθει!
    Οσπρια σε ταπερακια στην καταψυξη, μεριδουλες.
    5 λεπτα ζεσταμα!
    Επισης μην σνομπαρεις τα μαγειρεια της γειτονια σου!
    Με 4-6 Ε εχεις μεριδα μαγειρευτου φαγητου, που, προσωπικα, με εφτανε για μεσημερι βραδυ (η, αν ηθελα ελαφρυ φαγητο το βραδυ, για το επομενο μεσημερι με μια γενναι δοση σαλατας+1 φετα ψωμι)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    βασικα δε θελω να κλαφτω, και εχω γραψει οπως ειδες και στο θεμα της ψυχολογιας γτ πολυ απλα δε μαγειρευω λογω ψυχολογιας, πιστευω πως δεν αξιζω να μου μαγειρεψω! οταν ειναι εδω ο φιλος μου μαγειρευω παντα ειτε εχω χρονο ειτε οχι οπως και στο πατρικο, το θεμα μου ειναι οταν ειμαι μονη μου δε μπορω, τρωω ατσαλα και χαλια....
    προσπαθω να κανω μια προσπαθεια αμα πετυχει πετυχε αν οχι εχει ο θεος :P θα συνεχισω οπως εδω και 2 χρονια....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    http://www.calculator.net/calorie-calculator.html
    οριστε και site που ήθελες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by aiglh!
    βασικα δε θελω να κλαφτω, και εχω γραψει οπως ειδες και στο θεμα της ψυχολογιας γτ πολυ απλα δε μαγειρευω λογω ψυχολογιας, πιστευω πως δεν αξιζω να μου μαγειρεψω! οταν ειναι εδω ο φιλος μου μαγειρευω παντα ειτε εχω χρονο ειτε οχι οπως και στο πατρικο, το θεμα μου ειναι οταν ειμαι μονη μου δε μπορω, τρωω ατσαλα και χαλια....
    προσπαθω να κανω μια προσπαθεια αμα πετυχει πετυχε αν οχι εχει ο θεος :P θα συνεχισω οπως εδω και 2 χρονια....
    το εχω πιασει το νοημα αλλα μαλλον δεν εχω τις γνωσεις να στο δειξω. Εσυ τα ξερεις πως να τα πεις λογω δουλειας. Εγω προσπαθω να σε ταρακουνησω, ξερεις οτι σε αγαπω αλλα μη μεινεις στα λογια. Κανε την αλλαγη. Ο φουρνος παντα θα ειναι σταντ μπαι να παρεις το σαντουιτς! Μικρες αλλαγες καθε μερα. Για αρχη μπορεις να ενταξεις λαχανικα και φρουτα στη διατροφη σου, ειδικα λαχανικα, που χτυπιεμαι τοσοκαιρο η καυμμενη σα φραπες και δε με ακους LDL συμφωνω με τη Σαρααααα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Scarllet_D
    http://www.calculator.net/calorie-calculator.html
    οριστε και site που ήθελες
    de νομιζω οτι της χρειαζεται σαιτ, μια χαρα τρωει και στο πατρικο της...
    μια που τα λετε να αυτα που χρησιμοποιω
    www.fitday.com
    http://health.in.gr/tools/metritesYg...rmidometritis/

    και προσφατα εμαθα για αυτο που με εσωσε και εχει τα ιδια με το αποπανω αλλα περισσοτερα και με συνταγες http://www.hhf-greece.gr/tables/Dishes.aspx?l=el

    παλια χρησιμοποιουσα το βιβλιαρακι το θερμιδομετρητη, ενα κοκκινο, απο εκει επαιρνα τα ετοιμα φαγητα.
    Μετα δεν ξαναεφαγα ετοιμο φαγητο η οταν το ετρωγα δε μετρουσα θερμιδες, και υπολογιζα τα παντα απο το fitday. Μεχρι και χθες που αποφασισα να τρωω και ετοιμα φαγητα να κανω προβα για το καλοκαιρι (οπου και θα γινεται σερι αυτο) και να μαθω να μετραω θερμιδες (στην πραξη θα φανει αν τα λινκ ειναι εγγυρα κι αν μαγειρευονται ετσι τα ελληνικα φαγητα)

    σαν ετοιμο φαγητο οριζω οτιδηποτε μη φτιαγμενο απο εμενα οπου και ξερω αναλυτικα τι εβαλα και ποσες θερμιδες εχει...
    πχ φαγητο εστιατοριου που μαγειρευει υγιεινα σχετικα η απο πεθερα στραγγισμενα χωρις λαδια κτλ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    Πιστεύω για να ετοιμάζουμε καλό φαγητό για μάς πάντα πρέπει να βρίσκουμε χρόνο!Και υπαρχει ο χρόνος αν το θέλουμε!
    Υπάρχουν απειρα φαγητα ευκολα κ οικονομικά να φτιάξεις!και μπορείς να φτιαχνεις μεγάλες ποσότητες για να έχεις για 3 μέρες και μετά μόνο ζέσταμα.. Η λίστα μεγάλη : ψητό στο φούρνο, γιουβέτσι, μπριαμ, σούπες, φαγητά κατσαρόλας σε ένα σωρό συνδιασμούς, όσπρια κτλ κτλ.. όντως ειδικά λαχανικά δεν σε έχω ακούσει και ποτέ να τρως.. με ένα λάχανο-καρότο πχ φτιαχνεις τέλεια σαλάτα, κ ένα σωρο άλλους συνδιασμούς.. όντως στη σχολή 'αμα είσαι 8-4 δεν είναι εύκολο να φας εκεί κανονικό φαγητό. Αλλά μπορείς να τρως καλό πρωινό ( τι να σου κάνει μια μπάρα δημητριακών?) και να κρατάς και φρούτα/ξηρούς καρπούς/τοστ κτλ και να τρως στις 4-5 το γευμα σου το κυρίως ώστε να μπορείς να φας κάτι της προκοπής..

    Νομίζεις πως το σαντουιτς είναι χωρίς θερμίδες με τα ψωμιά κτλ? Καλύτερο είναι να φας το φαγάκι το μαγειρεύτο και θα χορτάσεις και καλύτερα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ευχαριστω πολυ κοριτσια!! ειμαι πολυ χαλια σημερα και απολυ απογοητευμενη με μενα γι αυτο εχω βαλει ως στοχο να μαγειρευω να τρωω καλα και οταν ειμαι μονη μου, κουραστηκα να μου φερομαι ασχημα και να τρωω οτι σαβουρα βρω για να μην μαγειρεψω....
    σημερα οντως δεν ειχα χρονο να μαγειρεψω και χτες δεν προλαβα και πηγα στο φουρνο και δεν ειχε την πιο υγιεινη επιλογη σαντουιτσ και ειχε σαντουιτσ με τυρι, σαλαμι αερος και μαγιονεζα και ντοματα, πεινουσα ετρεχα ολη μερα το πηρα και φυσικα το εφαγα.
    τωρα ειμαι χαλια και γεματη τυψεις μπορουσα να ειχα κατι να φαω εδω.... πραγματικα εχω κουραστει και εχω βαλει στοχο να αλλαξω τις βλακιες μου λιγο...
    θα αρχισω και καθημεριονα να κανω 45 λεπτα στεπακι.. καλα δεν ειναι? να κανω 45 καθε μερα ή τουλ μερα παρα μερα? κατι δεν θα καιω?

    οσο για σημερα για το σαντουιτσ που μολις εφαγα να το υπολογισω καμια 600 θερμιδες???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    πραγματικα μακαρι να ειχε πανω απο 300 η σαντουιτσαρα που εφαγα...
    αμα θες ναι ολα γινονται και το εχω παρει αποφαση να μαγειρευω απο εδω και περα, δεν γινεται αλλο να τρωω τοστ και σαντουιτσ μονο κακο μου κανουν και οχι στα κιλα αλλα στην υγεια...
    το σαββατο θα παω σουπερ μαρκετ και σκεφτομαι ηδη τις προμυθειες για τη μαγειρικη της εβδομαδας που μας ερχετε!
    αυριο δε θα προλαβω να παω.... το σαββατο θα παω και στη λαικη αγορα που εχει στη γειτονια μου...
    πραγματικα πρεπει να μαθω να μαγειρευω στον εαυτο μου και να τρωω ακομη και οταν ειμαι μονη μου....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    aiglitsa ελπιζω πραγματικα να μην ειμαι η αιτια του αγχους σου, απλα να σε παρακινησα. Κανενα σκοπο δεν ειχα να σε ριξω σε τυψεις. Νιωθω ασχημα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •