203 κιλά....σε απόλυτο πανικό... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 257
  1. #16
    συμπληρωνω:
    δεν εκανα εμετους γιατι δεν εκανα πτυχωση
    δεν παιρνω συμπληρωματα γιατι δεν εκανα μπαι-πας
    εκανα την σληβ συνειδητα παρα του οτι ειμαι γλυκατζης με χαμηλο μεταβολισμο

    τα κιλα που θα χαθουν με διαιτες , θα ξαναρθουν. δεν το λεω εγω το λεει η στατιστικη (με λιγες εξαιρεσεις)
    και αν παραβιαζεται η φυση με μια αποκοπη στομαχου, μα η ιδια η φυση εχει παραβιστει επι χρονια με βμι περιξ του 40-50-60

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλησπέρα σε όλους. Δεν υπάρχουν λόγια να σας Ευχαριστήσω. Πραγματικά νιώθω πολύ δύσκολα, ίσως και τραγικά για το πώς έφτασα ως εδώ.
    Νομίζω ότι στη φάση αυτή δεν έχω πολύ χρόνο για να σκεφτώ και πολλά. Οι λύσεις είναι δύο, ξεκάθαρα.
    1. Βαριατρική επειγόντως χωρίς δεύτερη κουβέντα και κινητοποίηση αλλαγής τρόπου ζωής.
    2. Μείωση βάρους ώστε να πέσει έστω 5-10 μονάδες ο ΔΜΣ και μετά επιλογή χειρουργείου.

    Δεν ξέρω εάν ακούγομαι απαισιόδοξος ή παθητικά παραδομένος στα κιλά.
    Τα χρόνια πέρασαν, τα κιλά με προσπέρασαν και είναι άμεση η ανάγκη για αλλαγή.

    Ήδη είναι η τρίτη μέρα που έχω μειώσει αισθητά τα γεύματα και την περιέκτικότητά τους. Και έχω κρεμάσει στον τοίχο μου ένα μεγάλο χαρτόνι από μια ανάποδη αφίσα με το νούμερο 203 και ένα διάγραμμα που θέλω επειγόντως να φτάσει στα 190. Αυτός είναι ο μόνος άμεσος στόχος μου.

    Παράλληλα ενημερώνομαι από εσάς, ήδη άρχισα να μετρώ την πίεσή μου, τα τσεκ απ μου είναι στα φυσιολογικά όρια, αναμένω απλά να δω την αντίδραση του σώματός μου σε μια πρώτη προσπάθεια να χάσω το 5% του βάρους μου, δηλαδή περίπου 10 κιλά.

    Σας παρακαλώ από καρδιάς να μη σταματήσετε να μου γράφετε, έστω και μια απλή μικρή λέξη, γιατί δυστυχώς θα είναι πολύ μεγάλο το ταξίδι σε αυτόν τον απέραντο ωκεανό και θα βυθιστώ πολλές φορές μέσα μου για να μάθω να κολυμπάω μέχρι να στέκομαι στα πόδια μου και να πάρω ξανά τον έλεγχο στο καραβάκι της ζωής μου.

    Πραγματικά, έχω μια λύπη βαθειά, λύπη αλύτρωτη για την τραγικότητα που βιώνω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα παρατήσω. Γι'αυτό και στράφηκα εδώ σε σας.

    Διαβάζω και ξαναδιαβάζω όλα όσα μου γράφετε, συστηματικά και σκέφτομαι ότι αν για κάτι θα άξιζε το πέρασμά μου από τη γη, θα ήταν τελικά να βρω έαν τρόπο να χειριστώ την παχυσαρκία, είτε μέσα από επέμβαση είτε από προσωπική προσπάθεια.

    Και κάτι ακόμη.

    Τα τρικεράκια που τα βρίσκουμε? Πώς τα βάζουμε?θα ήθελα να έχω ένα....έτσι για τα πρώτα κιλά μέχρι τα 190.

    Και πάλι ευγνομώνως ευχαριστώ.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Νικόλα, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, όπως και τη διάθεσή σου να βοηθήσεις τον Άκη. Αλλά, αφού το νιώθεις, πως δε θέλει..

    Να, όλοι παραδεχόμαστε πως έχουμε κάνει χειρουργείο.. Τελικά, αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αρκετοί από εμάς καταφύγαμε στη λύση της επέμβασης και δεν είναι η εύκολη, όπως λένε πολλοί. Έχω κάνει δακτύλιο και ζω με τους εμετούς, κάθε φορά που δεν είμαι "καλό παιδί" και τρώω λαίμαργα ή σκληρά πράγματα, όπως πίτες, που τις λατρεύω, κλπ.

    Ένα είναι το συμπέρασμα: Όποιος θέλει να χάσει κιλά, πρέπει να κάνει θυσίες! Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Γειά σου Άκη και από εμένα.

    Να πω την αλήθεια διαβάζοντας το νήμα αισθανόμουν άσχημα για το πως εξελισσόταν η συζήτηση με διαξιφισμούς χωρίς αιτία, θα μπορούσε ο καθένας να σου γράψει 2-3 πραγματάκια χωρίς να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση. Μετά είδα την απάντηση σου και χάρηκα καθώς βλέπω πως αναγνωρίζεις πως όλο αυτό γίνεται με καλή πρόθεση από όλους και με σκοπό να αλληλοβοηθηθούμε, κι ας μη το καταφέρνουμε πάντα.

    Επίσης χαίρομαι επειδή παρότι όπως λες βρίσκεσαι σε πανικό έχεις ηδη αρχίσει και να σκέφτεσαι το πλάνο σου και να αναλαμβάνεις δράση, είμαι βέβαιος πως ο πρώτος σου στόχος θα είναι πολύ σύντομα κεκτημένο. Ο,τιδήποτε θελήσεις, κάποιος σε αυτό το φόρουμ θα βρεθεί να σου γράψει κάτι που θα σε βοηθήσει... κράτα αυτά και αυτά που ίσως δε σου κάνουν άσε τα στην άκρη.

    Για τα τικεράκια, πάτα πάνω σε κάποιο άλλου μέλους και θα σε βγάλει σε μια σελίδα για να φτιάξεις και το δικό σου, μετά θα πρέπει να το βάλεις στην υπογραφή σου. Αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια εδώ είμαστε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αχ, γλυκειέ μου Άκη! Προσωπικά σου λέω πως είχα λείψει από το φόρουμ για λίγο, έτσι, όχι για συγκεκριμένο λόγο. Αλλά αφού το ζητάς τόσο όμορφα, τότε θα μπαίνω τακτικά, να σε παρακολουθώ προσωπικά.

    Μη νιώθεις τραγικά. Όλοι ή οι περισσότεροι από μας βρεθήκαμε εκεί. Και το λύσαμε, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ή έστω, το παλεύουμε. Αλλά είμαστε αγωνιστές. Δεν εγκαταλείπουμε. Ξανά και ξανά, προσπαθούμε.

    Για τα τικεράκια θα πας στο Ανακοινώσεις, προτάσεις, προβλήματα. Εκεί θα βρεις το σχετικό τοπικ, που θα σε κατευθύνει. Άντε, με το καλό!

  6. #21
    αν δεν θελει πραγματικα ο ακης και ο καθε αλλος να βρει πραγματικη λυση στο προβλημα του, τοτε παω πασο.
    τοτε σιγουρα ο τροπος σου ειναι ο μονος σωστος και μακαρι το παιδι να καταφερει κατι. και μπραβο που πας ετσι σωστα και εξυπνα να τον κανεις τουλαχιστον να προσπαθησει να κανει διαιτα.

    ξερεις ομως και ξερω, οτι δεν θα τα καταφερει .
    και το λεω δημοσια και οχι σε πιμι για να το διαβασει και ο ιδιος , γιατι καποια στιγμη πρεπει ο ιδιος , μονος του να δει τι θα κανει στη ζωη του
    καποτε δεν πιστευε οτι θα εφτανε στα 200 κιλα οταν ηταν 150
    σημερα δεν πιστευει οτι θα φτασει 250 οταν ειναι ακομα μονο 200!

    για αυτο και εγω πηρα αυτη τη θεση που φαινεται απολυτη και "εχθρικη" λιγο.

    τωρα, σχετικα με δακτυλιο, ο δακτυλιος ηταν μια προβληματικη επεμβαση και συνηθως δημιουργουσε περισσοτερα προβληματα απο οσα ελυνε!
    για αυτο και εχει καταργηθει πια (σχεδον)
    εχω φιλη , σημερα 67 ετων που επαθε καρδια λογω δαχτυλιου! και αυτο γιατι ο δακτυλιος επρεπε να βγει λογω κακης λειτουργιας μετα απο ενα δυνατο γευμα με οσπρια που εφαγε και που επρεπε πια να βγει γιατι μετακινηθηκε!
    δυο απανωτα χειρουργια, και να'σου το προβλημα... (σιγουρα υπηρχε, απλα με δυο απανωτα χειρουργεια μεσα σε λιγο καιρο, εμφανιστηκε)

    ξερω ανθρωπους που ειχαν κανει δακτυλιο, τον εβγαλαν και εκαναν σληβ
    ξερω ανθρωπους ομως που δεν εκαναν τιποτα και τωρα μας χαιρετουν απο τα ουρανια πεδία

    και εχοντας εμπειρα απο βαριατρικα (ολων των ειδων, τοσο σε φιλους οσο ακομα και μεσα στην οικογενεια μου), και μετα απο 5 χρονια αναβολων, προσπαθειων, διαιτων κλπ, τελικα ηρθα στους σλιβατους και ειμαι μονο με καλα λογια για αυτην την εγχειρηση
    και βασικα... χωρις θυσιες! (αν εξαιρεσεις οτι μερικες φορες θα ηθελα να υπηρχε ενα κουμπακι που να απενεργοποιει την σληβ για να μπορω να κατεβασω τον αγλεουρα πχ οταν παμε για φαγητο με φιλους. λολ )

    για αυτο και εγω ειμαι τοσο αποτομος με τον ακη και με τους υπολοιπους. ζητω συγνωμη. φιλιά

    υγ
    μονη επιφυλλαξη, στο οτι το σληβ μπορει να ειναι "λιγο" για τον ακη και να πρεπει να παει σε μπαι-πας. αλλά αν δεν παρει αποφαση να παει σε βαριατρικο χειρουργο, ο οποιος θα του πει τι του ταιριαζει και να κατσει να σκεφτει ο ιδιος τι θελει, ουτε οι διαιτες, ουτε οι γυμναστικες θα του κανουν κατι

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Νικόλα μου, λίγα τα λόγια.. Ήμουν 48 κιλά και έφτασα 100. Δεν το ήθελα, σίγουρα..
    Ήμουν 100 και είμαι 67 και το ήθελα πολύ. Και θέλω να πάω δέκα κιλά παρακάτω. Αυτό το έκανα με το δακτύλιο.

    Από κει και πέρα, έχω φίλη, που με δακτύλιο αρχικά και σληβ μετέπειτα, δεν κατάφερε τα αναμενόμενα.. Όλα είναι θέμα γιατρού, οργανισμού, είναι πολυπαραγοντικά, όπως καταλαβαίνεις. Μακάρι όλοι μας να έχουμε τις μεγαλύτερες δυνατές απώλειες, με το μικρότερο δυνατό κόστος, αυτό ευχόμαστε.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Ξέρω και ξέρω και ξέρω και ξέρω... ευτυχώς δεν ακολουθούμε όλοι το φωτεινό παντογνώστη και ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές. Μη προσπαθείς να επιβάλλεις τη δική σου στους άλλους, υπάρχουν πολλοί δρόμοι προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

  9. #24
    φιλιππε εχω χασει 2 φιλους απο κιλα επειδη καποιοι αλλοι φωτεινοι παντογνωστες τους ελεγαν να κανουν γυμναστικη και διαιτα
    και το εχω πει στο παρελθον ξανα αυτο
    αν σου φαινομαι για φωτεινος παντογνωστης, τοτε αγορι μου σφαλεις.
    αν ο ακης και ο καθε ακης που εχει βμι =60 παθει κατι επειδη εσυ του ειπες να κανει διαιτα και να περιμενει και περασαν τα χρονια και τον βρηκε ενα εγκεφαλικουλι, τοτε φιλιππε, να ξανασκεφτεις το αν το επαιξες εσυ φωτεινος παντογνωστης και οχι εγω...

  10. #25
    εμ, δεν το ειπα οτι θα με κραξετε?
    λες και δεν ξερω, τους "εξυπνους" του φορουμ (και δεν αναφερομαι στην αβα...):smirk:

  11. #26
    Φίλε ακη καλησπέρα ! Το θέμα δεν είναι ότι εφτασες σε αυτα τα κιλά . Γιατί έγινε αυτό είναι το θέμα . Αυτό το ξέρεις η θα το βρεις αν προσπαθήσεις να τα βάλεις λίγο κάτω να σκεφτείς . Εχεις κάνει ένα σημαντικό βήμα κι αυτό είναι ότι κοιτάς το πρόβλημα κατάματα ! Μπράβο σου γι αυτό ! Σε γενικές γραμμές είμαι κατά των χειρουργιων, εκτός και αν γίνονται υπό κάποιες προϋποθέσεις , όπως το να υπάρχει θέμα υγείας πχ. Εκεί δεν το συζηταω! Δεν θα μπω στη διαδικασία να σε νουθετισω ούτε να σου πω ότι κινδυνεύει άμεσα η υγεία σου , ότι θα βελτιωθεί η ποιότητα ζωής σου κλπ. Εχω κάτι λίγο παραπάνω από τα μισα σου χρόνια και για να σαι δω να ζητήσεις υποστήριξη τα έχεις συνειδητοποιήσει αυτα . Πιστεύω όμως πως κατά πάσα πιθανότητα κάποιο χειρουργείο θα σε βοηθούσε παραπάνω σε αυτή τη φάση από γυμναστική δίαιτα κλπ . Θα εχανες πολύ εύκολα τα πρώτα κιλά και σύντομα θα ήσουν σε θέση να κανεις γυμναστική χωρίς τον κίνδυνο τραυματισμών . Εκτός αυτού μακάρι πραγματικά να έχεις το κουράγιο και τη δύναμη να χάσεις ΠΟΛΛΆ κιλά με διατροφή και άσκηση αλλά εγώ πχ που εχω χάσει κοντά 30 κιλά με αυτόν τον τρόπο και εχω άλλα τόσα ώρες ώρες νιώθω ότι εχω κουραστει πολύ. Φυσικά τα χειρουργεία έχουν κι αυτα μπελάδες και δυσκολίες , δεν είναι η εύκολη λύση ! Χωρίς βιαστικές αποφάσεις καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να χάσεις κιλά από μόνος σου ενώ ψάχνε
    σαι παράλληλα για χειρουργείο . Μην ακούς τίποτα για αν μπορεί να ξαναπαρεις τα κιλά η όχι . Στο χέρι μας είναι να το παλέψουμε το ρημαδι και να διατηρήσουμε μετά τα κεκτημένα . Παμε γερά !!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Παιδιά, σκοπός είναι να βοηθήσουμε και να μάθουμε, όχι να διαφωνήσουμε.. Όλοι έχουμε τα δίκια μας, γιατί όλοι έχουμε τις εμπειρίες μας. Και αυτό είναι σεβαστό και αδιαμφισβήτητο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Εγω δε πρότεινα τίποτα και είμαι ο φωτεινός παντογνώστης; Άσε τον άνθρωπο να αποφασίσει ήρεμος χωρίς να του βάζεις το δρεπάνι του Χάρου πάνω από το κεφάλι του αν δε σε ακούσει, έλεος δλδ...

    Τεσπά, το σταματάω εδώ γιατί είναι πολύ άκομψο αυτό που συμβαίνει...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Κάθε άποψή σας είναι παραπάνω από σημαντική, μην έχετε ουδεμία αμφιβολία για αυτό. Διαβάζω ιδιαίτερα συγκινημένος τα λόγια σας. Τα δέχομαι όλα, και θα αποφασίσω σύντομα.

    Το μόνο όπλο, σφεντόνα βέβαια, μη φανταστείτε, είμαι μια τόση δα μικρή φλόγα, τίποτε άλλο μια μικρή φλόγα που φωτίζει όλο αυτό το απίστευτο σκοτάδι του πανικού και της άγνοιας.

    Στην φάση αυτή το μόνο που κάνω είναι να σας ακούω, και να βάζω πολύ μικρούς και εφικτούς στόχους. Ήδη σήμερα έστειλα το πρώτο μου μαιλ σε βαριατρικό χειρουργό και ζήτησα ενημέρωση επείγουσα για την κατάστασή μου.

    Θα συνεχίσω να σας ευχαριστώ που συμβαδίζετε. Είμαι βαθειά συγκινημένος που χωρίς να με ξέρετε μου γράφετε. Ευχαριστώ θερμά.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κύριε "Σφεντόνα", σκέψου πως εμείς που σου γράφουμε έχουμε ήδη ζήσει αυτό που ζεις. Όχι ίσως στην ίδια ένταση, πάντως το έχουμε αντιμετωπίσει. Με συμβατικό τρόπο, με επεμβατικό, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει πως το ζήσαμε, το ζούμε και το παλεύουμε.

    Εσύ θα δεις τι μπορείς να κάνεις. Θα σου πρότεινα να δεις λίγο το θέμα της διατροφής, σε συνδυασμό με την άσκηση και παράλληλη επίσκεψη σε γιατρό εννοείται. Αν δεν πιάσει αυτό, τότε δες το θέμα του χειρουργείου. Μην το αποφασίσεις από την αρχή, αυτό μόνο σου λέω. Δε λέω πως το χειρουργείο δεν έχει αποτελέσματα. Εγώ πίνω νερό στο όνομα του γιατρού που κυριολεκτικά με έσωσε (αν και άλλους τους χαντάκωσε, απλά προσωπικά στάθηκα τυχερή), αλλά πραγματικά δεν θα το αποφάσιζα αν δεν είχα πρόβλημα υπέρτασης και αν δεν είχα δοκιμάσει προηγουμένως όλα τα υπόλοιπα. Αυτό μόνο. Δες, δοκίμασε και αποφάσισε.

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •