203 κιλά....σε απόλυτο πανικό... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 18 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 257
  1. #46
    φιλε νικόλα όλοι εδώ μέσα έχουμε και από κάποια εμπειρία με την παχυσαρκία , μικρή ή μεγάλη . Ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος . Η εμπειρία σου δεν είναι αθλιότητα , όχι, και έχεις κάθε δικαίωμα να εκφράσεις την άποψή σου όπως όλοι εδώ μέσα . Ο τρόπος που προσπαθείς να επιβάλλεις όμως την εμπειρία σου , είναι άθλιος. Γειά σου και σένα

  2. #47
    γνωμη σου μουφασα.
    για μενα αθλιοτητα ειναι να ξερεις το σωστο και να μην το λες
    και αθλιοτητα παλι ειναι να μην ξερεις τι λες και να οδηγεις σε λαθος αλλους μονο και μονο για να απαντησεις, όπως πιστευω κανεις τωρα.
    για μενα αυτο ειναι αθλιο, οπως για σενα ειναι ο τροπος μου

    αγαπη και ειρηνη λοιπον, μεγαλος ανθρωπος ειναι ο ακης, πηρε ελπιζω μια ιδεα του τι πρεπει να κανει
    τα λεμε

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Άθλιο επίσης είναι το να νομίζεις πως τα ξέρεις όλα....

  4. #49
    φυσικα!
    μονο που αυτο ειναι η αποψη σου για μενα
    και δεν καταλαβαινω το γιατι μου την ξαναλες την στιγμη που πρωτος ο μουφασα με λεει αθλιο.

    σεβομαι το χωρο και την ναντιν και σταματω.

    οταν μεγαλωσεις τα ξαναλεμε και με σενα και με το μουφασα
    δεν θελω να συνεχισω να τσακωνομαι με παιδια που ειτε με λενε αθλιο χωρις να ξερουν τι λενε, ειτε μου λενε οτι παρασερνω κοσμο σε χειρουργεια μονο και μονο γιατι ηθελα να βοηθησω μια φιλη που εχει καταθλιψη και ενα νεο μελος που εχει 200 κιλα

    ειπαμε,,, ναντιν ειναι αυτη...

  5. #50
    Originally posted by νικολας
    γνωμη σου μουφασα.
    για μενα αθλιοτητα ειναι να ξερεις το σωστο και να μην το λες
    και αθλιοτητα παλι ειναι να μην ξερεις τι λες και να οδηγεις σε λαθος αλλους μονο και μονο για να απαντησεις, όπως πιστευω κανεις τωρα.
    για μενα αυτο ειναι αθλιο, οπως για σενα ειναι ο τροπος μου

    αγαπη και ειρηνη λοιπον, μεγαλος ανθρωπος ειναι ο ακης, πηρε ελπιζω μια ιδεα του τι πρεπει να κανει
    τα λεμε
    Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω όπως θα ήθελα , δεν νομίζω οτι θα οδηγήσει κάπου. Μάλλον εσύ απαντάς μόνο για να απαντήσεις γιατί αν ίσχυε το αντίθετο θα σκευτόσουν οτι στο αρχικό μου ποστ συμφώνησα σε γενικές γραμμές μαζί σου! Οπότε δεν οδηγώ κάποιον σε κάτι λάθος. Δεν με νοιάζει , έτσι κι αλλιώς ,να "οδηγήσω" κάποιον κάπου , δεν είμαι φωστήρας ... έχω τη λογική να ξέρω οτι αυτό που βοηθάει εμένα μπορεί να μη βοηθήσει κάποιον άλλον. Αυτά από μένα.

  6. #51
    Originally posted by νικολας
    φυσικα!
    μονο που αυτο ειναι η αποψη σου για μενα
    και δεν καταλαβαινω το γιατι μου την ξαναλες την στιγμη που πρωτος ο μουφασα με λεει αθλιο.

    σεβομαι το χωρο και την ναντιν και σταματω.

    οταν μεγαλωσεις τα ξαναλεμε και με σενα και με το μουφασα
    δεν θελω να συνεχισω να τσακωνομαι με παιδια που ειτε με λενε αθλιο χωρις να ξερουν τι λενε, ειτε μου λενε οτι παρασερνω κοσμο σε χειρουργεια μονο και μονο γιατι ηθελα να βοηθησω μια φιλη που εχει καταθλιψη και ενα νεο μελος που εχει 200 κιλα

    ειπαμε,,, ναντιν ειναι αυτη...
    δεν ξέρω πόσο μεγάλος είσαι ηλικιακά , εγώ 24 είμαι . Απ όσο καταλαβαίνω μου ρίχνεις αρκετά χρόνια. Πραγματικά εύχομαι να μην έχω τη λογική σου οταν φτάσω στην ηλικία σου! Σταματάω γιατί σέβομαι τον Άκη και του γα@#με το θέμα.

  7. #52
    μην ανησυχεις, δεν θα την εχεις τη λογικη μου
    γιατι εγω στην ηλικια σου ειχα σεβασμο που εσυ δεν εχεις. δεν ελεγα αθλιο κανενα με τον οποιο διαφωνουσα (προσπαθουσα μονο να καταλαβω το γιατι της διαφωνιας μου εχοντας υποψη οτι ο αλλος λογω ηλικιας θα εχει και μεγαλυτερη εμπειρια χωρις αυτο να τον κανει και "θεο")

    αρα πως θα εχεις εσυ τη λογικη μου, οταν προερχεσαι απο διαφορετικο κοσμο ηθικης?
    νεε μου, μην αγχωνεσαι, δεν προκειται να εχεις τη λογικη μου οταν φτασεις στην ηλικια του πατερα σου πανω κατω. χαιρετω

  8. #53
    Καλησπέρα σας!!

    Πω, πω, εμπόλεμη ζώνη το κάνατε το topic του Άκη!

    Θα ήθελα να πω για κάτι, στο οποίο έχω αναφερθεί πολλές φορές,
    (κάποιοι ίσως θα κουραστούν να με ακούνε! :smilegrin: ),
    όμως θεωρώ ότι είναι το σημαντικότερο στην προσπάθειά μας να χάσουμε βάρος.

    Και αυτό το κάτι είναι το να βρούμε την αιτία που μας κάνει να συσσωρεύουμε γύρω μας τόσο λίπος.
    Την αιτία που μας κάνει να τρώμε πολύ και ας μην πεινάμε.

    Δεν είμαστε παχύσαρκοι επειδή "έτυχε".
    Δεν κατουρήσαμε σε πηγάδι!
    Και ούτε φταίνε (για την συντριπτική πλειοψηφία) τα "κακά γονίδια".

    Κάτι μας κάνει να τρώμε.
    Και αυτό το κάτι πρέπει να το ανακαλύψουμε και να το λύσουμε.
    Τρόποι υπάρχουν πολλοί.
    Ψυχοθεραπεία, ψυχανάλυση, διαλογισμός, βελονισμός, ανάγνωση βιβλίων ψυχολογίας και αυτοβοήθειας, κλπ.

    Τα κιλά είναι το σύμπτωμα ενός βαθύτερού μας τραύματος ψυχικού (ή και πολλών). Ο εγκέφαλος μας εξαναγκάζει να συσσωρεύουμε γύρω μας λίπος, σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια να "αισθανθεί" ασφαλής. Το λίπος γύρω μας είναι η "πανοπλία" μας. Την δημιουργούμε (χωρίς να το συνειδητοποιούμε) στην προσπάθειά μας να προστατευτούμε από το να πληγωθούμε (ο καθένας από διαφορετικό λόγο).

    Για να αποδεσμευτούμε μια για πάντα από το πρόβλημα της παχυσαρκίας,
    πρέπει να λύσουμε την βαθύτερη αιτία που το δημιουργεί.

    Είναι σαν ένα ζιζάνιο η παχυσαρκία.
    Όσο και αν προσπαθούμε να του κόβουμε τα φύλλα όταν φουντώνει, (όσο δηλαδή και αν κάνουμε αυστηρές δίαιτες και καταπιέζουμε τον εαυτό μας να αδυνατίσει), τόσο αυτό μετά από λίγο καιρό θεριεύει, ξαναβγάζει φύλλα και γίνεται δυνατότερο (δηλαδή, τόσο θα ξαναπαίρνουμε τα κιλά μας πίσω).
    Το ζιζάνιο, πάντα θα έχει την τάση να ξαναμεγαλώνει και να θεριεύει, όπως και η τάση μας να τρώμε πολύ συνέχεια θα υπάρχει.
    ΟΜΩΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ να σταματήσουμε να ΘΕΛΟΥΜΕ να τρώμε πολύ.
    Υπάρχει τρόπος το ζιζάνιο να σκοτωθεί: αν το ξεριζώσουμε!
    Αν βρούμε την αιτία που μας κάνει να τρώμε πολύ και να την λύσουμε! (με κάποιον απ' τους τρόπους που ανέφερα παραπάνω)

    Όσο ψάχνουμε το ψυχικό μας κομμάτι (που είναι και το βασικότερο),
    παράλληλα θα πρέπει να προσέχουμε και το σώμα μας για να μην αποκτήσουμε πρόβλημα υγείας.

    Το πώς θα το προσέξουμε, είναι απόφαση του καθενός.
    Άλλος μπορεί με δίαιτα και άσκηση, άλλος με χειρουργείο (που συμπεριλαμβάνει και αυτό δίαιτα αναγκαστική) και άσκηση...
    Ανάλογα το ιατρικό ιστορικό του καθενός, τη διάθεση και την ιδιοσυγκρασία του,
    αποφασίζει και το μονοπάτι που θα διαλέξει.

    Ό,τι και να αποφασίσει όμως, πρέπει παράλληλα να "δουλεύει" και πάνω στη λύση του ενδότερου προβλήματός του,
    γιατί αν δεν το κάνει, λύση δεν θα βρεθεί.

    Είναι άπειρα τα παραδείγματα.
    Αν κάποιος χάσει κιλά με δίαιτα,
    είτε θα τα ξαναπάρει πίσω μετά από λίγο καιρό,
    είτε θα παραμείνει αδύνατος, αλλά το αίσθημα της πείνας δεν θα του φύγει (αφού δεν θα έχει λύσει το ενδότερό του ζήτημα) και για να παραμείνει αδύνατος, μια ζωή θα πρέπει να κάνει στερητικές δίαιτες και υπερβολική γυμναστική, ζώντας μες στην καταπίεση.
    Αν κάποιος χάσει κιλά με χειρουργείο,
    χωρίς να λύσει το συναισθηματικό του θέμα,
    μπορεί για ένα διάστημα να χάσει τα κιλά του,
    όμως μετά η συναισθηματική πείνα θα τον οδηγήσει να αυξάνει σταδιακά την τροφή που τρώει, και μιας και το στομάχι είναι πολύ ελαστικό όργανο, μπορεί να ξαναπάρει σταδιακά πίσω όλα τα κιλά του ή και περισσότερα ακόμη!
    Απλά στην περίπτωση του χειρουργείου, για να τα ξαναπάρεις (αν τρως σταδιακά όλο και μεγαλύτερες ποσότητες ή αν τρως γλυκά) χρειάζεται πολύς περισσότερος χρόνος.

    Προσωπικά γνωρίζω άτομα και των δύο κατηγοριών που έχασαν κιλά και τα ξαναπήραν μην έχοντας λύσει το ενδότερό τους θέμα.


    Συνεπώς,
    για μένα δεν τίθεται θέμα χειρουργείου ή οχι.
    Αυτό θα το αποφασίσει ο Άκης με την βοήθεια ειδικών (γιατρών, διαιτολόγων, χειρούργων, κλπ).
    Το θέμα είναι να λύσουμε όλοι μας (και ο Άκης, και εγώ, και όλοι οι παχύσαρκοι άνθρωποι), το εσωτερικό μας πρόβλημα.
    Γιατί μόνο τότε θα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι και υγιείς,
    νοητικά και σωματικά.

    Ελπίζω να μην κούρασα. :starhit:
    Αυτά! :thumbup:

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αχ...δεν είναι να σας αφήσω καθόλου χωρίς επιτήρηση,ατιμούτσικα!
    Και πού να μη σεβόσασταν τον Άκη κι εμένα.Κι άντε τον Άκη το καταλαβαίνω να χρήζει ιδιαίτερης μεταχείρησης
    καθότι θέμα του και νεοσύλλεκτος!Μουά;!Πού κολλάω,Νικολά;(Για να κάνω κι ομοιοκαταληξία στα γαλλικά)
    Προσπαθώ με χαζά ν'αποφορτίσω την κατάσταση,να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να δείξουμε πόσο αγαπημένη
    οικογένεια είμαστε στο νέο μας μέλος.Είπαμε να μην το κεράσουμε το παλικάρι φοντάν,που παχαίνει η σοκολάτα,
    αλλά κι εσείς πια το φτάσατε στο άλλο άκρο,παθιασμένα μου!Φιλάκι τώρα ο ένας στον άλλον και νανάκια αγαπημένοι!
    Σε λίγες ώρες ξημερώνει μια νέα αγία,ειρηνική κι αναμάρτητη μέρα."Το νου σας ρεμάλια!"Ε;Θα λείπω αύριο.Άντε να σας χαρώ!

    Υ.Γ. Συμφωνώ με τη σπουδαιότητα της παραμέτρου,που έθεσε η Μαντζουράνα μας,για τη ψυχολογική διάσταση της παχυσαρκίας.
    Με έχετε βαρεθεί να με διαβάζετε και δε θα επεκταθώ.Δύσκολος ο αγώνας κι ισόβιος αλλά δε λυγάνε ωρέ τα παλικάρια!Καληνύχτα!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    ντροπη πραγματικα, οχι μονο για οσα γραφονται δημοσια αλλα και για τις ενοχλησεις με προσωπικα μηνυματα. Θα λειπει αυριο και η μοναδικη διαχειριση, καηκαμε!
    Φιλε διαβασα το πρωτο πρωτο μηνυμα σου, το μονο που εχω να σου πω ειναι πως αν θες χειρουργειο εισαι στο σωστο μερος. Αν θες κατι αλλο δεν ειναι φορουμ για να το λυσεις. Υποστηριξη θα εχεις μονο απο πολυ πιο αδυνατα ατομα απο εσενα που ειχαν αλλα θεματα με το φαγητο, γνωσεις απο λιγους που δε γραφουν συχνα κι οταν το κανουν θα καταντησει πολεμος, και απο παραπλανησεις για μαντζουνια και βιβλια αλλο τιποτα.
    Σου ευχομαι καλη δυναμη, ελπιζω να παρεις τη σωστη αποφαση, στη θεση σου αν δεν ειχα προβλημα υγειας και απλα επιασα τρελα κιλα και το καταλαβα μια μερα, θα το παλευα αλλιως.(καλο γυμναστη, διατροφολογο και ψυχολογο) Αν εχεις προβλημα υγειας, οποιοδηποτε, να συμβουλευτεις καλους γιατρους και να προβεις στη σωστη επεμβαση. Ελπιζω να ξημερωσει μια ομορφη μερα και για σενα ξανα συντομα.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by sweetOctober

    Θα λειπει αυριο και η μοναδικη διαχειριση, καηκαμε!
    Αύριο παίρνω ρεπό από τη σημαία και δε δέρνω. Επαναλαμβάνω λοιπόν:

    --->http://www.youtube.com/watch?v=QxEpxxpbKU4


    Μη με βάζετε να τρέχω πίσω από τον Άκη κι ούτε ξέρω και πού μένει!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλησπέρα σε όλους και όλες!

    Λοιπόν, ο πόλεμος έχει ήδη ξεκινήσει.

    Όχι με εσάς, αλλά με εμένα.

    Τα νέα έχουν ως εξής:

    1. Σήμερα πήγα στο Πανεπιστήμιο και κατέβασα επιστημονικά αρθρα από το διαδίκτυο και διάβασα ότι το γαστρικό μπάι πας είναι
    η πιο ασφαλής επιλογή στην κατάστασή μου.
    2. Έχω ξεκινήσει να γράφω τις σκέψεις μου σε ημερολόγιο, και έχω τρομάξει από το πόσα έχω να πω στον εαυτό μου για τα κιλά μου.
    3. Νιώθω καλύτερα από τότε που άρχισα να γράφω εδώ και να διαβάζω όσα μου λέτε.
    4. Έκλεισα ραντεβού με βαριατρικό χειρουργό (δεν θα πω ακόμη ονόματα)
    5.Ενημέρωσα την οικογένειά μου για το απροχώρητο της κατάστασης και για το ότι υπάρχει πιθανότητα να χειρουργηθώ.
    6. Άλλαξα διατροφή και θα ζυγιστώ το Σάββατο το πρωί.
    7. Διαβάζω ό,τι μου γράφετε. Μην σας ανησυχούν οι διαφωνίες. Σύμφωνα με τον Ηράκλειτο, η διαλεκτική είναι η μητέρα της καινοτομίας και η διαφωνία η νουνά της.
    8. Σας ικετεύω να μη σταματήσετε. Μου κάνετε τόσο καλό όσο δεν φαντάζεστε!!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Ωραίος!!! Χαίρομαι που έχεις μπει στα χαρακώματα, σίγουρα θα βρεις τη καλύτερη για σένα λύση Άκη.

    Όσο για μας, χαίρομαι που αγνοείς τα περιττά και στέκεσαι σε 5-10 χρήσιμα πραγματάκια που έχουν γραφτεί. Καλή συνεχεια!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τα συγχαρητήρια μου Άκη Κυρίως για το ότι το έχεις πάρει τόσο δυναμικά το θέμα
    Τωρα σχετικά με τον τύπο του χειρουργείου οι γιατροί με τους οποίους θα μιλήσεις θα σε κατατοπίσουν άπειρα πολύ Απλά πριν πας κατσε γραψε σε ενα χαρτι τις απορίες σου μην καταλήξεις σαν και μένα που έπαιρνα τον γιατρό τηλέφωνο κάθε 5 λεπτά γιατι θυμόμουνα κάτι καινούριο :P
    Σου εύχομαι τα καλύτερα απο τα βάθη της καρδιάς μου
    Και ειλικρινά για οποιαδηποτε απορία έχεις αν μπορούμε να βοηθήσουμε ευχαρίστως να το κάνουμε ^_^
    Περιμένουμε νέα σου!!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Χαμόοοος! Χαμός γίνεται εδώ μέσα! Άκη, καλωσόρισες στα χαρακώματα της οικογένειάς μας! Χαίρομαι που δε σε τρομάξαμε.. Χαίρομαι, επίσης, που άρχισες να οργανώνεις πλάνο δράσης. Η στρατηγική θα σε βοηθήσει και εσείς τα αγόρια συνήθως μένετε πιστοί στα χαραγμένα σχέδια και δεν παρεκκλίνετε της πορείας σας.

    Στην προσπάθεια να αποφορτίσω το κλίμα, θα σας πω ένα αστείο περιστατικό από τότε, που έκανα τη δική μου έρευνα για χειρουργείο. Είχα σκεφτεί τη σληβ και απευθύνθηκα σε γιατρό, με ειδίκευση στη συγκεκριμένη επέμβαση. Χωρίς να πω όνομα, θα πω πως η αντιμετώπισή του με έκανε να σκεφτώ πως ένα τόσο γελοίο άτομο, δε θα με βοηθούσε. Μου είχαν δώσει από την κλινική το νούμερο του κινητού του. Πολύ διστακτικά, τόλμησα να τον ενοχλήσω στο προσωπικό του τηλέφωνο. Τότε.. το σήκωσε λαχανιασμένος. Απολογήθηκε και είπε πως τον διέκοψα από το τέννις, που έπαιζε. Γιατί εγώ, κυρία μου, είμαι πολύ αθλητικός τύπος, το κορμί μας πρέπει να το διατηρούμε σε άριστη κατάσταση, όπως εγώ καλή ώρα, που είμαι καλλίγραμμος, κλπ, κλπ.. Σάστισα και έμεινα να χάσκω! Σε γιατρό τηλεφώνησα ή σε γραμμή προσωπικών γνωριμιών;

    Έτσι κι εσύ, Άκη μου. Θα δεις πως η δική σου πορεία θα χαραχτεί από όσα, αστεία και μη, προσωπικά θα ζήσεις. Πιστεύω στα "τυχηρά", σε όσα κρίνουν την εξέλιξή μας, χωρίς να ελέγχονται πάντα από μας τους ίδιους. Πιστεύω στο ένστικτο. Αλλά κυρίως πιστεύω στη θέληση και στην επιμονή μας να πετύχουμε το στόχο μας.

    Όσο για την αντιπαράθεση, δεν έχει νόημα. Ούτε είναι σκόπιμη η κατά μέτωπον επίθεση και η χρήση χαρακτηρισμών. Ο σκοπός είναι κοινός, να κάνουμε παρέα στον Άκη, τώρα, που καλείται να αποφασίσει. Άλλοι είμαστε πιο ενδοτικοί, άλλοι πιο ευθείς, από κει και πέρα, γιατί να χαλάσουμε τις καρδούλες μας;

Page 4 of 18 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •