203 κιλά....σε απόλυτο πανικό... - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 18 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 257
  1. #166
    Καλησπέρα Άκη!

    Θα σου απαντήσω εδώ, γιατί δεν νομίζω να είναι καλό να γεμίσουμε το τόπικ της Μέδουσας με αυτή τη συζήτηση.

    Originally posted by Άκης
    Αγαπητή μου Μαντζουράνα, Σε Ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Δυστυχώς η τραγική εικοσιπενταετία στην παχυσαρκία και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη είναι ότι το πολύ ψυχοσκάλισμα και το πολύ μπλά-μπλά είναι άλλα πιάτα ν'αγαπιόμαστε...Στη νοσογόνο κακοήθη παχυσαρκία δεν χωράνε φαιδρότητες. Είμαστε σοβαρά άρρωστοι, και επείγει η επέμβαση. Αυτό είναι χρυσός κανόνας. Από εκεί και μετά, ο καθένας, μέσα στα πλαίσια της αυτοδιάθεσης παριστάνει ό,τι ο ίδιος επιθυμεί. Και σου το λέει αυτό κάποιος που επί δεκαετίες παρίστανε ότι προετοιμαζόταν, έχασα δύο φορές τα κιλά μου, την πρώτη έχασα 60 και τα ξανάβαλα την δεύτερη έχασα 78 τα ξανάβαλα και μάλιστα πήρα και άλα 30 από πάνω. Επομένως μιλάμε επί διαφορετικής βάσεως, μιλάμε για ΚΑΚΟΗΘΗ ΝΟΣΟΓΟΝΟ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ. Υπό αυτό το πρίσμα, η ΜΟΝΗ προετοιμασία που πρέπει να γίνει είναι η αποδοχή της αρρώστειας και η παραδοχή της αδυναμίας να τη χειριστούμε που θα οδηγήσει στο χειρουργείο. Επισημαίνω, ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΣΕΒΑΣΜΟ σε όλους και όλους, ότι αυτό αφορά ΕΜΕΝΑ και μόνο, ότι αυτό με δίδαξε ο πόλεμος με το σώμα μου και ότι αυτό βιώνω έχοντας δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Από ψυχοσκαλίσματα, αγγίγματα αγάπης, περιόδους προετοιμασίας, απώλειες με δίαιτες, παλινδρομήσεις και φυσικά τη βασίλισσα όλων το Χειρουργείο. Μην παρεξηγήσεις λοιπόν τα όσα γράφω, αφορούν ΜΟΝΟ εμένα και την δική μου εμπειρία. Και ναι, οι δηθενοκαταστάσεις εσωτερισμου, προετοιμασίας και όλα αυτά τα φαιδρά πρόσθεσαν ΜΟΝΟ ΚΙΛΑ και τίποτε παραπάνω. Λυπάμαι που η δική μου αλήθεια είναι τόσο ωμή ή σκληρή αλλά αυτή είναι αγαπητή Μανζουράνα.
    Σέβομαι απόλυτα αυτά που λες. Είναι η αλήθεια σου και η εμπειρία σου.
    Όμως αισθάνομαι ότι μέσα σου έχεις το χειρουργείο σαν την οριστική λύση στο πρόβλημα της παχυσαρκίας.
    Πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν είναι, δυστυχώς. (αν δεν το γνωρίζεις ήδη)

    Το χειρουργείο είναι ένα υπέροχο εργαλείο για το ξεκίνημα της προσπάθειας.
    Αν μέσα μας όμως δεν λύσουμε την πηγή του προβλήματος, δηλαδή την βαθύτερη ψυχολογική αιτία που μας οδήγησε στο να τρώμε πολύ, τότε το πρόβλημα αργά ή γρήγορα θα επανέλθει, όποιο χειρουργείο και αν έχουμε κάνει.
    Πολλοί άνθρωποι που έχουν κάνει βαριατρικό χειρουργείο έχουν πάρει πίσω όλα τα κιλά που έχουν χάσει μετά από μερικούς μήνες ή λίγα χρόνια.

    Η μεγάλη κατανάλωση φαγητού είναι το σύμπτωμα. Η αιτία είναι βαθύτερη.
    Αν κάνει κάποιος ένα χειρουργείο και χάνοντας τα κιλά καταφέρει να βρει την βαθύτερη αιτία που τον έκανε να τρώει και την λύσει,
    τότε σίγουρα θα διατηρήσει το καλό αποτέλεσμα που θα έχει πετύχει.
    Αν όχι, τα κιλά θα ξανάρθουν.

    Με την sleeve ξανάρχονται τα κιλά γιατί ακόμα και το μικρό στομάχι που έχει μείνει, έχει ελαστικά τοιχώματα.
    Αν το γεμίζουμε συνεχώς όλο και περισσότερο φαγητό, τα τοιχώματα θ' ανοίξουν αρκετά και κάποια στιγμή θα φτάσει το παλιό μέγεθος σχεδόν, επιτρέποντας στα κιλά να επανέλθουν.
    Με το γαστρικό by-pass μπορούν να ξανάρθουν τα κιλά επειδή απορροφούνται οι τροφές από το έντερο και όσο περνάει ο καιρός ακόμα περισσότερο.
    (Τα λέω με απλά λόγια, όπως τα κατάλαβα από αυτά που μας είπε ο χειρούργος που έκανε την sleeve στην μητέρα μου.)

    Αυτό που θέλω να πω,
    είναι ότι με χειρουργείο ή χωρίς,
    αν δεν κάτσουμε να δούμε μέσα μας τί συμβαίνει,
    αν δεν συνειδητοποιήσουμε και λύσουμε την αιτία που μας οδηγεί στο πολύ φαγητό,
    τότε θα κιλά θα επανέλθουν αργά ή γρήγορα.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Αγαπητή μου Μαντζουράνα, καλησπέρα! Θερμά Σε Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις μου. Και πιο πολύ που μου κρούεις τον κώδωνα. Διαφωνώ ριζικά με την τοποθέτησή σου, την σέβομαι όμως και την αποδέχομαι. Δεν ψυχολογικοποιώ τα πάντα, ειδικά τώρα που αναγνωρίζω το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει τη σωματική βάση και η βιολογία. Το εάν θα με σώσει η επέμβαση, αυτό μόνο ο χρόνος μπορεί να το αποδείξει. Όλα τα άλλα, δυστυχώς δεν με έσωσαν, αλλά αντίθετα με καταβαράθρωσαν. Αυτό που κάνω αυτή τη στιγμή, είναι ότι παραμένω σε συστηματική εγρήγορση με τον εαυτό μου, τρομάζω με τις αλλαγές και δίνω χρόνο στο να τις μεταβολίσω. Όμως, εδώ η μεγάλη διαφορά είναι τώρα πια ότι είμαι και με χαρτί γιατρού αδύναμος, έχω ήδη πιστοποιήσει και κοινοποιήσει την αδυναμία μου και αυτό είναι το μεγαλύτερο βήμα στην μέχρι τώρα παχυσαρκία μου. Η αναζήτηση βοήθειας. Επομένως ζω πολύ προσεκτικά την κάθε αλλαγή, αλλά πάντα με το θρεπτικό υπόστρωμα που μου προσφέρει η επέμβαση. Επί αυτής της βάσεως πλέον βαδίζω. Όσο για τα ψυχολογικά προβλήματα, δεν έχω ακόμη πεισθεί ότι αυτό είναι η αιτία ή η δικαιολογία για να ξεσπάμε σε φαγητό. Θεωρώ ότι θα την ανακαλύψω, εύχομαι δηλαδή. Σε καμία περίπτωση όμως δεν ήμουν διατεθειμένος να περιμένω άλλο, να ψυχοσκαλίζομαι και να αναρωτιέμαι. Δεν άντεχα. Κι έτσι πέρασα στην απέναντι όχθη. Και το παλεύω. Εδώ θα είμαστε.Εύχομαι να τα καταφέρω. Αν όχι, δεν θα χάσει η βενετιά βελόνι...απλά θα παραδεχτώ έτι μία φορά την αδυναμία μου.

  3. #168
    Καλημέρα Άκη!

    Προσωπικά είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!
    Όπως είπες, έκανες το σημαντικότερο: συνειδητοποίησες το πρόβλημα και αναζήτησες βοήθεια.
    Και αυτό είναι πάνω από τη μισή λύση!

    Δεν θα επιμείνω ότι για όλους εμάς τους παχουλοκομψούληδες η αιτία ήταν ψυχολογική...
    Ο κάθε άνθρωπος και ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
    Απλά στην δική μου περίπτωση (και αποδεδειγμένα σε πολλών άλλων) η αιτία είναι ψυχολογική.
    Στα 140 κιλά με οδήγησε η συναισθηματική υπερφαγία και όχι κάποια διαταραχή στον μεταβολισμό μου.

    Αυτά.
    Συνεχίζουμε όλοι ακάθεκτοι τον δρόμο μας, και ξαναλέω, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε όλοι! :thumbup:

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Αχ Μαντζουράνα μου τί όμορφα το έθεσες!! Ναι συνεχίζουμε! Και σήμερα κλείνω ακριβώς 8 μήνες από τότε που χειρουργήθηκα! Σε Ευχαριστώ!! Υπέροχη η προσδοκία της νίκης όλων μας!! Αμήν!!

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τι; Αυτό ήταν;!
    Όχι μόνο δεν είδαμε λίγο αίμα,δάκρυα κι ιδρώτα
    αλλά το γυρίσαμε σε καρδούλες και ζαχαρωτά;
    Κεσκεσέ ρε; Τι είναι αυτά; Ντιμπέι,ρε,ντιμπέι!!!

    ---->https://www.youtube.com/watch?v=WSPZvuNc4dE

  6. #171
    Λιγο τρολινγκ στη φωτια δν θα εβλαπτε ναντιν. Οχι τιποτα αλλα εχει κ ενδιαφερουσες πολιτικες εξελιξεις κ τσεκαρω το φορουμ μονο τρεις φορες τι μερα αντι ανα τεταρτο.εχει πεσει η φορουμθεαση

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ε μα...Μεταφέρθηκαν μάλιστα εδώ κι είπα τώρα αρχίζει το έργο!
    Πήγα έκανα μια γαβάθα ποπ κορν,ήρθα όλη όρεξη για να δω τι;!
    Αντί για Rocky το Love Story?! Κέσκεσέ ρε;!

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Quelle provocatrice, Nathalie!!! Mains, donc, c'est juste une petite geste de la gentillesse du dialogue...ma chérie Nathalie...Χαχαχα..πεθαίνω από τα γέλια! Καλά καλέ τί νομίζατε ότι με το Μαντζουρανουλίνι θα ανοίγαμε μέτωπο??? Έλεος...διαφωνούμε ευρωπαϊκά και με επίπεδο εμείς!! Εξάλλου, τα είπαμε, οι πολιτισμένες διαφωνίες είναι οι σέξι μητέρες της δημιουργίας...Άστους Μαντζουράνα μου να λένε, εμείς εδώ ήρεμα και χαλαρά!!!! Άκου κεσκεσε ρε? Κεσκεσέ? Βελάζω....Πήρε και γαβάθα η άλλη...το ξέρει αυτό ο Καλφαρέντζος...? Κατά τα άλλα δεν μπορείς να καταπιείς!!! Και έχεις και όρεξη μαθαίνω...δώσε λίγη καλέ Κυρία!!

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Να κανω απλά μια επισήμανση... η νοσογόνος παχυσαρκία δεν συγκαταλέγεται στις διατροφικές διαταραχές που μάλιστα βάση DSM είναι oh well.... ψυχικές διαταραχές

    Πιο συγκεκριμένα παραθέτω το σημείο αλλαγή στην έκδοση του DSM V που ξεκαθαρίζει τα πράγματα πιο πολύ για το debate της υποθεσης. (Τωρα την κριτική για το DSM δεν ξερω αν πρεπει αν την κανουμε εδώ ή αλλού αλλά γουατέβα.... :P )

    "Finally, obesity is not included in DSM-5 as a mental disorder. Obesity (excess body fat)
    results from the long-term excess of energy intake relative to energy expenditure. A range
    of genetic, physiological, behavioral, and environmental factors that vary across individuals
    contributes to the development of obesity; thus, obesity is not considered a mental
    disorder. However, there are robust associations between obesity and a number of mental
    disorders (e.g., binge-eating disorder, depressive and bipolar disorders, schizophrenia).
    The side effects of some psychotropic medications contribute importantly to the development
    of obesity, and obesity may be a risk factor for the development of some mental disorders
    (e.g., depressive disorders)."

    Προσωπικά ως χειρουργημένη συμφωνω με την Μαντζουράνα, χωρις φυσικά να αγνοώ και τους βιολογικους παραγοντες. Κοινως ναι απο ενα σημειο και μετα θεωρώ το χειρουργείο σχεδόν μονόδρομο αλλα πάντα για να γίνει η αρχή. Αν βολευτουμε σε αυτο την χασαμε την μπάλα γιατι εχουμε λυσει το συμπτωμα οπως είπε και η Μάντζι. Όχι την αιτία....

    Όπως και αν εχει ευχομα ο καθένας με τον τρόπο του να τα καταφέρει

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Παιδιά, επειδή το λέτε και το ξαναλέτε, απλά να σας επισημάνω:

    1. Βόλεμα και μάλιστα φακλανοχουχούλιασμα είναι το να κάθομαι να αναλύω το πώς και το γιατί και να αναλώνομαι και να καταναλώνομαι καταναλώνοντας τόνους φαγητού χωρίς να βρίσκω απαντήσεις ή όταν τις βρίσκω να μην τις αποδέχομαι γιατί δε με βολεύουν. Όχι, δεν είναι καθόλου βολική η χολοπαγκρεατική εκτροπή και μάλιστα η εγρήγορση είναι τόσο έντονη που δεν μπορείς να ηρεμήσεις γιατί έχεις μπροστά σου το άγνωστο. Ποιός μίλησε για βόλεμα? Γιατί σώνει και καλά να θεωρείται βόλεμα η επέμβαση? Καλό θα είναι να παραδεχόμαστε το πόσο η άρνηση και η αντίσταση στην αλλαγή σε συνδυασμό με τα ναρκισσιστικά μας πρότυπα μας εμποδίζουν να αναγνωρίσουμε το "νοσούν" προσωπείο της παχυσαρκίας. Δηλαδή εάν είχες καρκίνο θα καθόσουν να αναρωτιέσαι με βάση ποιό ψυχολογικό σου ζήτημα θα τον αναλύσεις? Ή μήπως θα έκανε κανείς το ίδιο με τα αυτοάνοσα νοσήματα? Όχι, με τίποτε, απλά επειδή η καταπιόνα μας γλυκαίνεται ακατάπαυστα ενώ δηθενοψυχοσκαλιζόμαστε τάχα μου, νομίζουμε ότι δεν είμαστε άρρωστοι και αναλυόμαστε με το μη αναλυθέν και μη αναλυτέο ενώ επείγει η επέμβαση. Και ναι, είναι υπέροχο να χάνεις 120 κιλα χάρη στην επέμβαση, μήπως πρέπει να νιώσω ενοχή και γι'αυτό?
    2. Αυτοαναιρούμαστε αυτοστιγμή όταν το ίδιο το DSM στην αναθεωρημένη του έκδοση ΔΕΝ θεωρεί ότι η ίδια η νοσογόνος παχυσαρκία είναι ψυχική νόσος αλλά οι συνέπειές της, άρα δεν ψάχνουμε το πριν, ούτε το διά, αλλά το μετά. Δηλαδή τα όσα δευτερογενώς η ίδια η παχυσαρκία δημιουργεί και ΟΧΙ τα όσα προηγήθηκαν μέχρι την εμφάνισή της. Τώρα, το εάν έχουμε εμπιστοσύνη το ψυχιατρικό εγχειρίδιο, αυτό είναι άλλη υπόθεση.

    Ως προς την ψυχική έκφραση της παχυσαρκίας, κι εγώ θα συμφωνήσω ότι δεν είμαι ειδικός για να μιλήσω..αλλά από την άλλη όλοι όσοι είχαν ψυχολογικά προβλήματα ΓΙΑΤΙ δεν είναι παχύσαρκοι? Και επιτέλους, αυτή η πολύγλυφη καραμέλα της υφέρπουσας ψυχολογικής αιτίας θα πρέπει να μας απασχολήσει ως κοινότητα νυν και πρώην παχύσαρκων διότι έμμεσα μας βάζει την ταμπέλα των ανθρώπων που όντας ανίκανοι να διαχειριστούν κάποιο ζήτημα διπλασίασαν και τριπλασίασαν το βάρος τους...Και αυτό είναι τραγικό και ρατσιστικό. Και αυτό είναι άδικο γιατί όλοι μας είχαμε πλήρεις και όμορφες ζωές εξίσου και πριν την επέμβαση...Εγώ τουλάχιστον είχα! Δεν τολμώ να σκεφτώ ότι όλοι έχουμε άλυτα ψυχολογικά προβλήματα. Ότι θα έχουμε, ναι, αλλά το πώς ο καθένας τα χειρίζεται δεν σημαίνει ότι η απάντηση είναι τρώγοντας.

    Το ζήτημα είναι τεράστιο και αρνούμαι να συνηγορήσω σε όσους ψάχνουν και μεταψάχνουν την ψυχολογική αιτία και στην ουσία αυτό που κάνουν είναι να κρύβουν ακόμη πιο πολύ την πλήρη τους άρνηση να παραδεχτούν ότι είναι σοβαρά άρρωστοι. Και πρώτος από όλους εγώ ο ίδιος, που έπρεπε να με αποκαθηλώσω για να προχωρήσω.

    Επισημαίνω δε, ότι μπορώ να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου γιατί εκ των πραγμάτων μόνο την δική μου υπερνοσογόνο παχυσαρκία βίωσα. Επομένως, απόψεις ανταλλάσουμε. Υπό αυτό το πρίσμα, σαφώς και υπερασπίζομαι την επέμβαση ως την κορωνίδα της σωτηρίας μου. 212 κιλά ήταν αυτά....και διαμόρφωσαν την εμπειρία μου. Καλώς ή κακώς.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Κοίτα γενικά εγώ με το DSM δεν τα πάω καλά. Είμαι από αυτούς τους τρελούς που θεωρούν απίστευτα άδικο να ταμπελοποιούμε έτσι κόσμο γιατι έτσι όπως πάει το DSM με τόσες νόσους που εφευρίσκει σε κάθε νέα έκδοση σε λίγο θα μας πει και πως όποιος δεν εχει καποια απο αυτές είναι μια άλλη διαταραχή! Κυριολεκτικα αν αρχίσει καποιος και το διαβάζει στανταρ θα πιστέψει πως έχει δεν ξέρω κι εγώ τι....

    Απο εκεί και πέρα και εγώ θεωρώ το χειρουργείο την σωτηρία μου. Και πραγματικά πιστεύω στις βιολογικές αιτίες της παχυσαρκίας. Απλά επειδή έχω δει πολλούς να ξαναπαίρουν κιλά πίσω, κι επειδή λόγο σπουδών κιόλας έχω δει σε περιστατικά το πως actually ο κόσμος χρησιμοποιεί το φαγητό για να ξεσπάσει/καλύψει συναισθηματικά κενά κλπ προτιμώ να μείνω καπου στην μέση. θεωρώ πως και τα δυο είναι εξίσου σημαντικά.... Μην ξεχνάμε όμως τις ατομικές διαφορές παιδιά. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικος άρα έχει και άλλες αιτίες για τις πράξεις του και την συμπεριφορά του. Κατα συνέπεια δεν μπορούμε να γενικεύσουμε νομίζω.....

    Καλή μας μέρα

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Σκάρλετ πόσο δίκαιο έχεις. Και πόσο σημαντικό είναι να λαμβάνουμε υπόψη τις ατομικές μας διαφορές. Δεν μπορώ να μιλήσω για κανέναν άλλον αλλά μόνο για την δική μου ιστορία. Και όλα όσα μοιράζομαι είναι τα εντελώς δικά μου ιδιαίτερα πονεμένα βιώματα μέχρι και εδώ. Και από τη καρδιά μου Σας Ευχαριστώ που με ακούτε, που διαφωνείτε, που μου δίνετε άλλη οπτική, που με βάζετε σε διαδικασία να σκεφτώ για να υποστηρίξω όσα βιώνω. Σας Ευχαριστώ που με αφήνετε να διαφωνώ, αλλά πιο πολύ που μέσα από την ιστορία μου γίνεστε κι εσείς συνοδοιπόροι μου. Δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια τα όσα νιώθω. Αυτό που κρατώ τώρα, που έχω περάσει την απέναντι όχθη, είναι ότι χωρίς εσάς δεν ξέρω μέχρι πού θα είχα προχωρήσει. Και ότι επίσης μαζί με εσάς ξεκαθαρίζει ακόμη πιο πολύ η εξήγηση εάν μπορώ να το πω έτσι, της όλης παχυσαρκίας μου γιατί με βάζετε να σκεφτώ, να θυμηθώ, να αναρωτηθώ. Το μόνο που μπορώ να διαβεβαιώσω είναι ότι η ψυχή μου και το σώμα μου βρίσκονται πια στο ίδιο κανάλι. Ότι υπάρχει συνοδοιπορία, το ένα παρακολουθεί το άλλο, μετά από τόοοοοσα χρόνια. Ίσως αυτό να είναι το όφελος. Αυτό να με κρατά δυνατό. Και αυτό να είναι τελικά το μυστικό....

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by Άκης

    Quelle provocatrice, Nathalie!!!
    ....Πήρε και γαβάθα η άλλη...το ξέρει αυτό ο Καλφαρέντζος...?
    Κατά τα άλλα δεν μπορείς να καταπιείς!!!
    Και έχεις και όρεξη μαθαίνω...δώσε λίγη καλέ Κυρία!!
    Provocatrice,moi?! Aπα πα πα παπαπα, εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα!

    Σκούπισε το αίμα στην άκρη του χείλους σου,μικρό ψαράκι,που τσίμπησες!
    Σιγά μην τρώω ποπκορνιές! Την τροφή που εφηύραν (μα τι χάλια που φαίνεται,το καημένο με το ηυ του...τεσπα)
    οι Αμερικάνοι για να αντέχει το κοινό να βλέπει τις ταινίες του και να θησαυρίζει το Χόλυγουντ!
    Το έκαναν λευκό να συμβολίζει την αγνότητα,να πέφτει το ανυποψίαστο θύμα στον κουβά με τα μούτρα
    κι εκεί που αποβλακώνεται από την ταινία,να ερεθίζει τις αισθήσεις του το σκληρό κομμάτι που κόλλησε
    στην κουφάλα και να τσιτώνεται το νευρικό σύστημα,γιατί αν περίμενε από την προβλεψιμότητα της πλοκής,
    θα ζητούσε στάνταρ τα λεφτά του πίσω! Όσο για όρεξη,ασφαλώς και πάντα έχω,καθότι γυναίκα με πάθος...

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    DSM V (και μάλιστα στα αγγλικά!) ,ψυχικές διαταραχές,βιολογικές αιτίες,ατομικές διαφορές...
    Μα να διαβάζω Ψυχολογία για τις εξετάσεις να μπαίνω εδώ να κάνω ένα κιτ κατ
    και να τα βρίσκω πάλι μπρος μου αυτά; Ο μέρσι μέρσι μι,Σκάρλετ!
    Θα βάλω την ψυχή δίπλα στο πάθος μου και θα περάσω απέναντι!

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Nadine...... είμαι και γω μια μαρή!!!!!!!!!!!!!!!!!! και ψυχοπαθής βεβαίως βεβαίως!!! λολ

Page 12 of 18 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •