203 κιλά....σε απόλυτο πανικό... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 18 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 257
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    αχαχαχαχαχα τεννίς ε;; να μας τον γνωρίσεις ΧΔ αχαχαχα

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Όταν τον γνωρίσω κι εγώ..

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Σαφώς και δεν θα είναι εύκολο, σίγουρα όμως δεν είμαι ο μόνος που του συμβαίνει και δεν είναι το τέλος του κόσμου. Μίλησα χθες το βραδάκι με μια φίλη φίλης μας που έκανε την επέμβαση και έχασε 96 κιλά πριν απο 5 χρόνια. Έκανε μπαι πας. Μου είπε αρκετά, μου έφυγε ο πανικός, με την έννοια της πρώτης προσέγγισης και ήδη νιώθω αρκετά καλύτερα σήμερα. Εύχομαι να τα καταφέρω. Αύριο θα ζυγιστώ μετά από 5 μέρες προσεκτικότερης διατροφής. Για να δούμε λοιπόν...

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Είμαι σίγουρη πως τα έχεις πάει πολύ καλά

    όσο για τις δυσκολίες πάντα υπάρχουν λίγες, αλλά αν με ρωτάς προσωπικά αξιζαν τον κόπο (αν και για να ειμαι ειλικρινης εμένα μου είπαν πως είχα πολύ καλή και γρήγορη ανάρρωση οπότε δεν ξερω αν ειμαι το κατάλληλο άτομο να ρωτήσεις :P )

    Συγχαρητηρια και πάλι!!!

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,556
    καλημερα αν και διαβαζω συχνα εχω πολυ καιρο να γραψω αλλα ειπα να πω και εγω οχι τη γνωμη μου αλλα την εμπειρια μου
    μια ζωη ειχα πολεμο με τα κιλα απο μικρη μια ζωη στη διαιτα και οταν την αφηνα επερνα τα κιλα και κατι παραπανω εχανα 40 επερνα 50 ξανα το ιδιο καποια στιγμη λεω δε με νοιαζει ας φτασω οσο ναειναι βαρεθηκα ανεβα κατεβα συνολικα ειχα χασει σχεδον 150 κιλα με διαιτες (οχι ολα μαζι φυσικα) αλλα παντα τα εβαζα πισω ετσι εφτασα σχεδον 160 και λεω σχεδον γιατι 157 που λεω στο τικερακι ειχα οταν πηρα την εγκριση μετα δε ξερω ποσο ειχα παει μεχρι να κανω την επεμβαση ειμαι και αρκετα μεγαλη σε ηλικια και καποια στιγμη αρχισα να ανεβαζω ζαχαρο και φυσικα κουραζομουν παρα πολυ και δε μπορουσα να πω οτι ηταν οτι καλυτερο και πηρα αποφαση για την επεμβαση δε το μετανοιωσα ποτε και ας μην ειμαι φωτεινο παραδειγμα για ολους εσας εμενα μου φτανει που εχασα οσα εχασα και απο νοσηρα παχυσαρκη 56,3 εφτασα στο 33 δειχτη μαζας δλδ απλα παχυσαρκη
    σκεφτομαι οτι εχασα χρονια απο τη ζωη μου και αν την ειχα κανει πιο γρηγορα θα ηταν και τα αποτελεσματα μου καλυτερα !
    ελπιζω ακη να παρεις τη σωστη αποφαση για σενα χωρις να θελω να πω σε κανενα να κανει επεμβαση εγω τη βρηκα σαν τη μονη λυση στο προβλημα μου !

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Ακη την καλημερα μου,

    Δεν διαβασα ολα οσα σου προταθηκαν απο τα παιδια... οποτε ισως επαναλαβω καποια που εχουν ηδη ειπωθει.

    Αρχικα ηρεμησε ο πανικος δεν ειναι καλος συμβουλος. Απο αυτα που διαβασα εχεις αρχισει ηδη διατροφη, το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι ενα καλο βημα. Τα κιλα ομως που εχεις να χασεις με βαση το δεικτη μαζας σωματος σου ειναι αρκετα οποτε θεωρω οτι πολυ σωστα πραττεις και θα απευθυνθεις σε γιατρο. Ειναι καλο να χρεισιμοποιηουμε οσα μεσα εχουμε κατα της παχυσαρκιας και ο μονος υπευθυνος που μπορει να μας καθοδηγησει στην νοσογονο παχυσαρκια ειναι εξιδικευμενος γιατρος.
    Παρε την γνωμη παραπανο απο ενος γιατρου που να ειναι ειδικη στην νοσογονο παχυσαρκια να εχουν να επιδιξουν εργο σε παρομοιες περιπτωσεις και μην αρκεστεις σε μια. Βρες εναν ανθρωπο-γιατρο που θα εμπιστευτεις και ακολουθησε τον. Μαθε σχετικα με τις διαφορετικες μορφες χειρουργιων και σε τι ασθενεις απευθυνεται η καθε μια, εξονιχυστικα.

    Στο μεσο διαστημα, μπορεις να κανεις ολα οσα χρειαζονται για να βοηθησεις τον εαυτο σου. Χωρις να εχω περασει απο βαρυατρικη πιστευω οτι ακομα κι αν χασεις 10-15 κιλα με διατροφη αρχικα θα εχει ενα οφελος. Απο οσο εχω δει στο φορουμ υπαρχει ενας χρονος αναμονης μεχρι να εγκριθει η οποιαδηποτε επεμβαση οποτε εκμεταλευσου αυτον τον χρονο κανωντας με την βοηθεις του γιατρου σου βηματα προς τον στοχο σου, αρχικα με διατροφη. Ασκηση δεν ξερω τι μορφης και αν επιτρεπεται για να μην επιβαρυνονται αρθωσεις και η καρδια. Αλλα μπορεις να παρεις την γνωμη γιατρου, αθληατρου, ορθοπεδικου για το τι μορφη ασκησης επιτρεπεται (το κολυμπι ας πουμε ισως μπορει να βοηθησει).

    Το γεγονος οτι κοινητοποιηθηκες ειναι το πιο θετικο απο ολα. Απευθυνσου σε γιατρο για να σε καθοδηγησει σωστα και υπευθυνα! Μην βλεπεις τα κιλα ως βραχνα αυτη τη στιγμη αλλα ως κινητηριο δυναμη να αλλαξεις την ζωη σου. Μην ντρεπεσαι για τα κιλα σου και μη σε νοιαζει η γνωμη των αλλων για τα κιλα σου. Σε αυτη την διαδρομη εισαι εσυ και κανεις το καλυτερο πλεον για εσενα. Εσυ με την καταληλη καθοδηγηση γιατρου και ειδικης ομαδας που ειναι γνωστες του θεματος της νοσογονου παχυσαρκιας, περνεις τις αποφασεις για τον ευατο σου και την ευθυνη αυτων.

    Τιποτα δεν ειναι οσο δυσκολο φαινεται!

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Λοιπόν, οι πρώτες 5 ημέρες επαναδιαπραγμάτευσης με τη ζωή μου μόλις ολοκληρώθηκαν. Θετικά στοιχεία από παντού. Μικρή απώλεια βάρους, ενημέρωση και διάβασμα πολύ, στήριξη από οικογένεια και φίλους, μα πιο πολύ στήριξη από ΕΣΑΣ εδώ! Πράγματι πέρασα αξημέρωτες νύχτες με πολλά δάκρυα μέχρι να καταλάβω ότι επίκεινται σοβαρές αποφάσεις, ήδη προχωρώ στο επόμενο πενθήμερο, έτσι χώρισα τις μέρες μου, και νιώθω πιο καλά! Πιο ήρεμα σήμερα από κάθε άλλη φορά και με πολλή προσμονή για τις αλλαγές της ζωής μου. Αν κάτι μπορώ να πω σε όλους και όλες, ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ψηφιδωτό της αλλαγής που ετοιμάζω μέσα μου...

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μπράβο Άκη!! Αντε και εις κατωτερα λοιπόν που λένε κι οι συμφορουμίτες

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Άκη έχεις U2U

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Καλή συνέχεια Άκη, η αρχή το ήμισυ του παντός!

  11. #71
    ξανα μπραβο για την αποφαση ακη!:thumbup:

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Εδώ είμαστε, Άκη μου και σε παρακολουθούμε.. Προσωπικά, όπως υποσχέθηκα. Μπαίνω, για να δω τι κάνεις και να σε εμψυχώσω. Δεν κατάλαβα να έχεις πάρει συγκεκριμένη απόφαση και μη βιάζεσαι.. Δες πως θα πάνε και οι υπόλοιπες πέντε ημέρες. Δες το σιγά σιγά, γιατί δικός σου ο οργανισμός, δική σου η ζωή. Εμείς εδώ παρέα σου κάνουμε, τα είπαμε αυτά!

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Φίλοι και Φίλες,
    Γειά σας.
    Τα πράγματα πάνε σχετικά καλύτερα.
    Επισκέφθηκα σήμερα τον πρώτο γιατρό για μια συνεδρία ενημέρωσης. Μου μίλησε ξεκάθαρα και ανοιχτά.
    Μου εξήγησε τον ρόλο της προσωπικής εμπλοκής στην όλη αλλαγή και πως από μόνη της η επέμβαση δεν είναι πανάκεια.
    Παράλληλα, μου σύστησε μια λίστα εξετάσεων (από κύκλο σακχάρου μέχρι Β12 κλπ) και μου ζήτησε να
    τον επισκεφθώ μόνο εάν αποφασίσω ότι η επέμβαση είναι και η μόνη μου λύση.
    Ακόμη δεν είμαι σε θέση να σας απαντήσω αναφορικά με την απόφαση.
    Έχει αλλάξει η διατροφή μου σημαντικά, ειλικρινά δεν μπορώ να το πιστέψω ότι περιστρέφομαι για πρώτη
    φορά γύρω από μένα, από τη πηγή της παχυσαρκίας μου και τα ψυχοπιεστικά γεγονότα της ζωής μου που αναδύονται
    αλλά και με έναν εγωισμό που αρχίζει να γιγαντώνεται αναφορικά με την ζωή μου και την αλλαγή που θέλω να κάνω.
    Δεν είναι εύκολο, αλλά ναι, το ομολογώ, θέλω να σκέφτομαι για μένα.
    Παράλληλα, διαβάζω τα πάντα και ενημερώνομαι συστηματικά. Και απο εσάς αντλώ ό,τι καλύτερο θα μπορούσα ποτέ να έχω.
    Δεν είμαι τόσο καταθλιπτικός πια, ο πανικός μεταμορφώνεται σιγά σιγά σε ανησυχία και έγνοια αλλά και στρατηγική.
    Κοιμάμαι τα βρράδια ήρεμος, και σχεδιάζω συστηματικά την αλλαγή.
    Πρωτόγνωρο για μένα, μοναχικό, δύσκολο, υπαρξιακό, σχεδόν μια γέννηση κάτι εντελώς καινούργιου.
    Δεν φοβάμαι να αντιμετωπίσω τις καλά παχουλοκρυμμένες μου αλήθεις, ξέρω ότι θα πονέσω πολύ,
    αλλά ο πόνος φέρνει και καλό.
    Έχω μπροστά μου πολύ δρόμο. Στη φάση αυτή αναζητώ την καλύτερη λύση για την νοσογόνο μου παχυσαρκία και επιπλέον αρχίζω να σκέφτομαι πολύ διαφορετικά την πορεία μου μέσα στο χρόνο. Απίστευτα πράγματα. Δεν έχω λόγια.
    Αναμένω τις εξετάσεις από το μικροβιολογικό και προβλέπεται μέσα στη βδομάδα επικοινωνία και με δεύτερο γιατρό.
    Φίλοι και Φίλες,
    αυτά προς το παρόν από το μέτωπο!
    Σύντομα και πάλι εδώ!!!

  14. #74
    gia sou aki i apofasi ine dhikia sou opia ke na paris kalo dhromo kali epitixia

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλησπέρα και πάλι.

    Οδεύοντας προς την τελική επιλογή,
    θα επιθυμούσα εάν κάποιος ή κάποια γνωρίζει να με ενημερώσει για το γαστρικό μπαι πας στη Θεσσαλονίκη.

    Έχω ακούσει για το Σκρέκα, και για το Παπαγεωργίου.

    Θερμά Ευχαριστώ και πάλι.

Page 5 of 18 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •