203 κιλά....σε απόλυτο πανικό... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 257
  1. #31
    ακη εκανες την μονη σωστη κινηση!
    μπραβο σου απο μενα
    η αρχη ειναι το ήμισυ του παντος δεν λενε?

    δεν σε ξερουμε, ομως οπως και εσυ εχουμε περασει απο παρομοια φαση, και ειναι η συναδελφικη αλληλεγγυη που μας κανει να σου απανταμε. παλιοτερα, αλλοι απαντησαν και σε εμας και μας βγηκε σε καλο!
    οπως ειπε και ο συναδελφος πιο πανω, παμε γερα! μονο αυτο να σκεπτεσαι.
    και μην ακους τις "εξαιρεσεις" που τρεχουν μαραθωνιους για να μεινουν στα κιλα τους
    θυμασαι οτι καποτε ησουν 100 και δεν πιστευες οτι θα γινεις 150,
    και οταν ησουν 150 δεν πιστευες οτι θα γινεις 200

    μετα τα 40 αλλά και πιο πριν, καραδοκουν ολοι οι εχθροι που λεγονται, διαβητης, καρδιες, πιεσεις->εγκεφαλικα και αλλοι πολλοι. που τωρα ερχονται! δεν σου εχουν χτυπησει ακομα την πορτα, αλλά ειναι στο δρομο.
    στειλε τους ολους αυτους τους εχθρους στο "καλο" και ενα χρονο μετα, κατω απο τα 100 κιλα πλεον, οταν πια θα εισαι μεσα στη καλη χαρα, τοτε και εμεις θα χαιρομαστε με τη χαρα σου...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλημερούδιααααααααα!!!
    Ζημιάρη Άκη,κοίτα πανικό που προκάλεσες! :spin:
    Έκανες την εξαφανισμένη για μήνες Άβα να δεσμευτεί πως θα μπαίνει να σου γράφει
    κι όλους να ξεπαρταλιαζόμαστε να σε πείσουμε για ό,τι θεωρούμε καλύτερο μέσα από την εμπειρία μας!
    Άτυχη η φίλη σου,Άβα μου...Μα δύο χειρουργεία να κάνει το κορίτσι και να μη δει χαΐρι;Σε τι φάση βρίσκεται τώρα;
    Άντε κι είπα κι εγώ για τις αμέτρητες δίαιτες της ζωής μου που πέτυχαν αρχικά για ν'αποτύχουν μετά,για τα τρία μου
    βαριατρικά και τα προβλήματα που μου χάρισαν,για τον διάδρομο των 1500 ευρώ που στα 8 χρόνια που τον έχω
    8 φορές δε χρησιμοποιήθηκε...είμαι η προσωποποίηση όλων των αποτυχιών,οπότε μην κάνει τίποτα απ'αυτά κανείς...
    Μπορούμε ν'αφηγηθούμε πολλές ιστορίες επιτυχίας κι αποτυχίας σε κάθε επιλογή που έκαναν οι πρωταγωνιστές τους.
    Δεν πάει στατιστικά το πράγμα όμως.Το τι θα συμβεί στον καθένα είναι άγνωστο σε όλους μας γι'αυτό και γοητευτικό.
    Καλούμαστε κάποιες φορές στη ζωή νας να διαλέξουμε μονοπάτι καταλυτικό,που θα επηρεάσει την υπόλοιπη πορεία μας.
    Θέλει σκέψη αλλά κι ηρεμία η στιγμή αυτή.Καταθέσαμε τις συμβουλές μας,ας κάνουμε ένα βήμα πίσω τώρα κι ας επιτρέψουμε
    στον Άκη να χαράξει την πορεία του μ'εμάς με τον έναν ή τον άλλον τρόπο δίπλα του όπως εκείνος θα δείξει να το έχει ανάγκη.
    Να έχουμε μια ηλιόλουστη μέρα,γεμάτη ελπίδα και δύναμη για όσα ο καθένας μας καλείται να διαχειριστεί!Τα φιλιά μου σε όλους!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καλά πάμε καλά;;; Συγνώμη Νικόλα για την επιθεση που θα ακολουθησει αλλά σε βρίσκω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Πρώτον διαφημίζεις γιατρούς. Δεύτερον τους διαφημιζεις με την πρόφαση του εμφράγματος χωρίς ΚΑΝ να αναφέρεις τα 2 χρόνια αναμονής που έχει το Ρίο!!! Τρίτον πανικοβάλεις έναν άνθρωπο που το μόνο που χρειάζεται είναι στηριξη! Θα μπορουσες να έχεις εκφράσει την γνώμη σου πολύ πιο διακριτικά. Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει!!! Επίσης δεν ξερω κατά πόσο κάποιος θα έπρεπε να ακουσει τις συμβουλές σου για βαριατρικη απο την στιγμή που εσύ θες να στείλεις άτομο 90 κιλά για πτύχωση.....Επίσης ποιος σου είπε πως δεν θα τα ξαναπάρεις τα κιλά;; Τι νομίζεις πως είναι η sleeve;; Θα σε σωζει για πάντα;; Ειδικα αν είσαι γλυκαντζής όπως είπες! πρόσεχε γιατι θα φας τα μούτρα σου απο απροσεξία! Κι επίσης πως μπορείς να λες σε έναν άνθρωπο που έχει να χάσει πάνω απο 100 κιλά να πάει για sleeve? Χωρίς καν να αναφέρεις θετικά κι αρνητικά και μόνο το πόσο θεϊκη ήταν για σένα;; Αν είναι δυνατόν απλά! Αυτά τα πράγματα θέλουν ψάξιμο! Και κυρίως άσε τον άνθρωπο να αποφασίσει μόνος του και μην παριστάνεις τον χάρο πάνω απο το κεφάλι του!!! Αυτές οι αποφάσεις ΠΡΕΠΕΙ να είναι δικές μας! ΠΡΕΠΕΙ να είναι καθαρά προσωπική απόφαση γιατι μετά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα αντιμετωπιστούν και οι δυσκολίες! Και το γεγονός πως σε μένα και σε σένα και σε πόσους άλλους η sleeve δεν είχε παρατράγουδα δεν σημαίνει πως δεν έχει λογικά. Θες να βγάλουμε στατιστικές και ποσοστά επιτυχίας τώρα;; Μην τα παρουσιάζουμε όλα τόσα υπέροχα και φαντατσικα γιατι οι ψευδαισθήσεις είναι οτι χειροτερο. Το θέμα θέλει επίγνωση.

    Άκη μου συγνώμη που σου κάναμε το θέμα εμπολεμη ζώνη, αλλά χαίρομαι που τουλάχιστον σε βοήθησε! Και κυρίως χαίρομαι που σε βλέπω αποφιασισμένο Επίσης αφου αρχισες να μιλάς με χειρούργους θα σου πρότεινα να μην μιλήσεις μόνο με έναν, και για διασταυρωση απόψεων αλλά και για να δεις εσένα ποιος νομίζεις πως θα σε βοηθήσει παραπάνω
    Οσο για το τικεράκι αν κάνεις κλικ πάνω σε ένα θα σε βγάλει στην σελιδα που τα δημιουργουν. Αφου ακολουθησεις τα βηματα θα το κάνεις c/p στην υπογραφή σου! (προσοχή να αντιγράψεις τον σωστό κώδικα )

  4. #34
    μην ζητας συγνωμη, αλλωστε το περιμενα το κραξιματακι μου (απο παλια με κραζεις αλλά αυτο που σου ελεγα εκανες)

    σεβομαι την επιθυμια της ναντιν αλλιως θα σου απαντουσα οτι μετα απο τοσους κοπους και γυμναστικες που εκανες, εφτασες στο χειρουργειο ΚΑΙ εσυ παρα τα οσα παλια μας εμεμφες οτι και καλα παρασερνουμε το κοσμο σε χειρουργεια. δασκαλε που διδασκες αλλά εσυ επιπλεον παρασερνεις σε λαθος τον ακη ενω εσυ εκανες χειρουργειο.
    και σημερα εναν ανθρωπο που εχει τριπλο προβλημα απο το παλιο δικο σου, του λες για κατι αλλο εκτος απο χειρουργειο!

    εγω διαφημιζω γιατρους οταν ολο το φορουμ μιλαει για καλφαρετζο που ειναι και δωρεαν?
    αλλωστε δεν μιλαμε για εναν γιατρο αλλά για ΤΟΝ γιατρο (με παγκοσμια αναγνωριση) , παρα του οτι εγω χειρουργηθηκα αλλου
    και αν ο ακης θελει του εξηγω το γιατι
    ηδη απο χτες το βραδυ 2 συναδελφοι στο φεης μου ειπαν οτι ηθελαν να γραψουν αλλά περιμεναν επιθεσεις απο τους "εξυπνους" , οπότε προτιμησαν να μην πουν τιποτα και να τα πω εγω αφου τα λεω και καλα λολ
    ομως ειπαμε, ναντιν ειναι αυτη, πως να της χαλασεις χατηρι?

    για αυτο και εγω, μην θελοντας να ριξω λαδι στη φωτια, σταματω καπου εδω και ελπιζω ο ακης να καταλαβε.

    ακη μου, δεν θα σου πω να ρωτησεις την σκαρλετ γιατι εγχειρηστηκε μετα απο χρονια διαιτας και γυμναστικης. μυαλο εχεις και καταλαβαινεις το γιατι.
    (αλλωστε ηδη εκανες τη σωστη κινηση. αρα καλα βαδιζεις)
    θα σου πω ομως: πηγαινε σε εναν σωστο γιατρο,στον καλφρετζο ας πουμε που ειναι κορυφη και δωρεαν (η εγχειρηση οχι η ενημερωση) ή σε καποιον αλλον σωστο (στειλε πιμι ή μπες στο θρεντ σληβ - επιμηκης γαστρεκτομη, ή στο θρεντ για το μπαι-πας και διαβασε)
    ωραια ακουγονται τα περι μη πιεσης που λενε οι συνεδελφοι, ομως δεν πιεζω εγω αλλά ο χρονος που οσο κυλαει με αυτα τα κιλα σου στερει ομορφα πραγματα και οχι μονο αλλά σου κρυβει δυσαρεστες εκπληξεις στο μελλον, αν αφεθεις και νομισεις οτι με διαιτα και γυμναστικη θα κατεβεις στα 100 κιλα και παρακατω
    φιλια και καλη μας μερα, οτι ηταν να πω το ειπα. μπαϊ

    υγ
    σκαρλετ μου σε τι θα φαω τα μουτρα μου ως γλυκατζης?
    δεν ειμαι προβατο να μου επιβαλουν οι αλλοι (εστω και αν ειναι κορυφαιοι γιατροι) το τι εγχειρηση θα κανω.
    και αν δεν γινω 80 κιλα και γινω 100 , χαμενος θα εχω βγει οταν η πιεση ειναι πια νορμαλ και οι κινδυνοι μακρυα?

    εσυ σαν νεα που εισαι, βασικα νοιαζεσαι για την εμφανιση και για αυτο χειρουργηθηκες. εγω και αλλοι στην ηλικια των 40 + περισσοτερο για υγεια το καναμε. αρα το οτι θα φαω τα μουτρα μου οταν ηδη εχω χασει 60 και συνεχιζω, ακουγεται καπως... ανεδαφικο να το πω, ανοητο να το πω? διαλεξε και παρε.
    συγχαρητηρια παντως για την επιλογη σου να ακολουθησεις αυτα που σου λεγαμε και κοροιδευες παλια
    τα μουτρα σου σιγουρα δεν τα εφαγες με την εγχειρηση, με τις διαιτες τα ειχες φαει μαλλον. λολ

    υγ2
    δεν θελω να στειλω ατομο 90 κιλων για πτυχωση. μονη της θελει να παει γιατι νιωθει ασχημα, εχει πεσει σε καταθλιψη, νιωθει οτι ο αντρας της δεν την θελει σεξουαλικα πια, και ρωτησα αν ξερουν οι συναδελφοι κατι πανω σε αυτο.
    προσωπικη μου αποψη να κανει διαιτα και γυμναστικη, ομως μετα απο χρονια προσπαθειων καθε χρονο βαζει και απο λιγα κιλα ακομα. ετσι μονο που δεν με εβρισε οταν της ειπα για διαιτα.
    ηδη επικοινωνησε με ιδιωτικη κλινικη (εγω πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο οπως ξερεις) που θα την αναλαβουν και θα περασουν την εγχειρηση καπως διαφορετικα και θα πληρωσει μονο 2 χιλιαρικα και τα υπολοιπα το τεβε.
    μην με διαβαλεις λοιπον επειδη εκανα μια ερωτηση στους συναδελφους προσπαθωντας να δειξεις οτι και καλα ειμαι λαθος. αλλωστε δεν "επιβαλω" στον ακη το να κανει σληβ
    "επιβαλω" ομως λογω κιλων το να κανει βαριατρικο. και μαλιστα οχι εγω, αλλά τα κιλα του.
    τσαο...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Θα σας μαλώσω????:starhit:

    μπήκα γενικότερα στο φόρουμ για να βρώ ανθρώπους που λίγο πολύ βρισκόμαστε στην ίδια φάση...

    ότι επιλέξουμε για φύγουμε απο αυτή την κατάσταση είναι δικιά μας απόφαση...

    βεβαίως δικαιούμαστε να έχουμε την άποψη μας για κάθε τι που είναι διαφορετικό απο τα πιστεύω μας....

    εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας!!!!

    εγώ το λέω!! Έτρωγα πολύ!!!
    Τα χαζοψυχολογικά μου με ρίχναν στην μασαμπούκα!!
    Γιατί με την ζωή που κάνω δεν έπρεπε να είμαι τόσα κιλά.

    για αυτό είπα θα διαλέξω αυτή την διαδρομή!!
    αν δεν τα καταφέρω(που μέσα μου λέω θα ξαναμπώ στα παλιά μου τα ρούχα) ίσως να διαλέξω την άλλη λύση!!
    αλλά μεχρις στιγμής είμαι ευχαριστημένη.

    ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

  6. #36
    νικόλα παρ οτι συμφωνω οτι η λύση του χειρουργειου ίσως να ειναι η μόνη για την περίπτωση του Άκη , συμφωνώ με τους υπόλοιπους και θεωρώ την στάση σου άθλια . Άλλο το να προτείνουμε λύσεις σε κάποιον άνθρωπο που έρχεται εδώ να ζητήσει βοήθεια κι στήριξη και άλλο το να προσπαθούμε να "τον πείσουμε" (hello ! αν δεν ήξερε το πρόβλημά του δεν θα ηταν εδώ!) οτι έχει πρόβλημα και να ακολουθήσει κάτι συγκεκριμένο μόνο και μόνο επειδή δούλεψε για καποιους εδώ μέσα. Δεν είναι δουλειά κανενός εδώ μέσα να πείσει τους άλλους να ακολουθήσουν συγκεκριμένες πρακτικές.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    παιδιά, cool καλέ , cool! Σαν να διακρίνω αντιπαλότητες που βρήκαν έδαφος να ανθίσουν εκ νέου, σαν να υποβόσκουν κοντρίτσες που ξεπρόβαλαν στα παραθύρια μας.. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός μας να έχει τη γνώμη του χωρίς να έχει καμία μα καμία αξίωση να γίνει αποδεκτή ντε και καλά. Η εμπειρία μας με την παχυσαρκία και τα παρατράγουδά της μας κάνει λίγο υπερ το δέον παθιασμένους να μεταλαμπαδεύσουμε τα βιώματά μας, ό,τι μας βοήθησε και ό,τι μας πήγε πίσω σε άλλους που ίσως ζήτησαν βοήθεια εδώ μέσα. Δε χρειάζεται να εμπλεκόμαστε σε διχόνοιες τύπου "Καλφαρεντζικοί vs. Μενενανικοί ή Αλμπανοπουλικοί", "διαιτα vs. χειρουργείο", "Φορτουνάκηδες vs. Βροντάκηδες"κτλ.

    Γενικά είμαι επιφυλακτική να προτείνω σε οποιοδήποτε εδώ μέσα να χειρουργηθεί παρόλο που το δικό μου ήταν άκρως πετυχημένο στην απώλεια του βάρους, έχασα σχεδόν το 100% του πλεονάζοντος βάρους. Μου άφησε όμως μια χρόνια γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση+καούρες και μια έλλειψη βιταμίνης Β12. Για μένα είναι οκ και μια χαρά αφού είμαι συμφιλιωμένη με την ύπαρξη τους στη ζωή μου και τα αντιμετωπίσω. Όμως, επειδή όλοι γνωρίζουμε και τις μη επιτυχημένες προσπάθειες μελών και φίλων μας να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα του βάρους ακόμη και μέσα από τα χειρουργεία, πάντα είμαι διστακτική να προτείνω με ενθουσιασμό σε κάποιον καινούριο συμπασχοντα τη λύση που διάλεξα εγώ.
    Από την άλλη, δυσκολεύομαι να προτείνω και τη δίαιτα και τη γυμναστική σε άτομα που έχουν φάει τη ζωή τους (κυριολεκτικά!) μέσα στην υπερφαγία, την διατροφική ανισορροπία, τις τύψεις, το αυτομαστίγωμα, την απόρριψη πρώτα από τους ίδιους και μετά από τους γύρω τους και δεν έχουν καταφέρει να κάνουν "κράτει" στην πρόσληψη τροφής ή σκουπιδοτροφής. Ίσως όντως να χρειάζεται η ριζοσπαστικότητα του χειρουργείου που σου δίνει μεγάλη ώθηση στην απώλεια, σε ανεβάζει ψυχολογικά, σε συγκρατεί στα ολισθήματα σου λόγω της περιοριστικότητάς της και ίσως σε βάλει σε άλλη φιλοσοφία ζωής..
    Δεν είμαι σίγουρη για τίποτα. Γι'αυτο και αποφεύγω να τοποθετηθώ σε ανθρώπους που δεν ξέρουν ακόμη πως να βοηθήσουν τους εαυτούς τους. Πιστεύω πως μόνοι μας θα το βρούμε και δεν χρειαζόμαστε καθοδηγητές. Μόνο συνοδοιπόρους σε όποια απόφαση πάρουμε.

    Νικόλα, νομίζω ότι ο τρόπος που απευθύνεσαι στη Σκάρλετ και τις επιλογές της είναι άτοπος και- κατά τη γνώμη μου- η ειρωνία σου απέναντί της για το δρόμο που ακολούθησε στη ζωή της και τις απόψεις της είναι άνευ ουσιαστικού λόγου επιθετική συμπεριφορά, λίγο bullying μου κάνει αυτή η αντιμετώπιση. Ελπίζω να μην είναι έτσι και απλά να τσαντίστηκες με τον τρόπο που σου έγραψε για τις απόψεις σου σχετικά με τον Ακη. Μην ξεχνάς -ως μεγαλύτερος που είσαι από εκείνη άρα και εμπειρότερος- ότι ένα νέος άνθρωπος όπως είναι η Σκάρλετ στα 21 της, έχει το δικαίωμα να αλλάζει γνωμη για το πως θα φέρει βόλτα τη ζωή και τα προβλήματα της. Δεν χρειάζεται εμείς οι σαραντάρηδες να απευθυνόμαστε στα νέα παιδιά με σηκωμένο το δάκτυλο του δασκάλου και να τους μιλάμε με συγκατάβαση, λες και ξέρουμε τα πολλά και τα σωστά μόνο. Αυτό το "είδες που εγώ στα έλεγα" κανέναν ποτέ δε βοήθησε. Και τι έγινε ακριβώς που άλλαξε γνώμη και χειρουργήθηκε? Πρέπει να πέσουμε να τη φάμε επειδή άλλαξε φιλοσοφία? Σιγά τα ωά, κατά τη γνώμη μου. Χαίρομαι φυσικά ιδιαιτερα που πας τόσο καλά και αυτό σε κάνει τόσο παθιασμένο υποστηρικτή της σληβ, αλλά πραγματικά εμείς οι χειρουργημένοι δεν είμαστε οι κατάλληλοι να αποφασίζουμε τι επεμβαση ταιριάζει στο καθε μελος που ζητάει τη βοήθεια μας. Διαφωνώ λοιπον μαζί σου πως δεν έχουν λόγο οι γιατροί , αυτοί και μόνο αυτοί(αν μιλάμε για τους σοβαρούς γιατρούς βέβαια) μπορούν να εκφέρουν γνώμη. Εμείς μόνο το τι έχουμε ακούσει μπορούμε να λέμε και τίποτα άλλο. Οπότε μην εξανίστασαι όταν σου λένε πως η σληβ δεν ενδείκνυται σε αθεράπευτους γλυκατζήδες. Από κάποια έγκυρη πηγή το ακούσαμε, καποιους είδαμε να ναυαγούν επειδή μετά από κανενα δυο χρόνια που τους "κράτησε" η περιοριστικότητα της σληβ, το ξαναέριξαν στην ακατασχετη ζαχαρη και έβαλαν ό,τι έχασαν. Και αν κάποιος με συμβούλευε να προσέχω αν έτρωγα γλυκα, θα το εκτιμούσα , θα αποθήκευα την πληροφορία και θα πήγαινα παρακάτω ακόμη και αν την αμφισβητούσα τη συμβουλή. Αλλωστε έχω την αισιοδοξία πως όλοι καλοπροαίρετοι είμαστε εδώ μέσα.
    Σόρι αν κούρασα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καταρχάς δεν είναι πως άλλαξα γνωμή. ΠΟΤΕ μου δεν θυμάμαι να εκραξα τα χειρουργεία και ποτέ δεν θυμάμαι εσένα Νικόλα να μου προτείνεις κάτι και να σε "κράζω". Αν βρεις το ανάλογο θρεντ δειξτο μου, γιατι ναι οκ έχω κακή μνήμη, αλλά τέτοια ανισοροπία δεν τη νομίζω. Αλλά ακόμα κι έτσι να ήταν so what?? Δεν δικαιούται κάποιος να αλλάξει αποψη ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ???

    Και τι είναι πάλι τούτο με το οι γιατροί θα σου πουν τι επέμβαση θα κάνεις;;; Φυσικα και θα σου πουν οι γιατροί! Αλλιώς να πάρουεμ σβάρνα τους δημοσιογράφους π.χ και να παίρνουμε αποφάσεις ζωής.

    Επίσης θα συμφωνήσω με την Μακ σε ΟΛΑ όσα είπε. Απλά ήθελα να τα ξαναπώ κι εγώ γιατι με έκρινες πολύ λάθος και ανέφερες γεγονότα που δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ να συνέβησαν!!!

    Και τέλος μια συμβουλη Νικόλα, με τέτοιο υφάκι και δίκιο να έχεις το χάνεις. Δεν είναι κανείς μας παντογνώστης εδώ μέσα και μια προσωπική εμπειρία δεν σε καθιστά ικανό να κάνεις τέτοις γενικεύσεις! Ναι οκ πες την γνώμη σου αλλά κράτα και μια πισινή. Ούτε ο Τζίζους πια τόση σιγουριά!

  9. #39
    mak συμφωνω σε μερικα που λες, διαφωνω σε αλλα.
    να το ξαναπω μιας και το προσπερασες. δεν επιβαλω την σληβ. προσπαθω να "επιβαλω" στον ακη το να απευθυνθει σε βαριατρικο χειρουργο.
    "επιβαλω" το να κανει εγχειρηση σε αυτα τα κιλα καθως δεν παλευουνται με διαιτες. και επιπλεον το πιο πιθανο ειναι οτι ο ακης αν δεν κανει χειρουργειο, του χρονου να ειναι 220 κιλα.
    λεω τη γνωμη μου οπως ολοι. η γνωμη μου ειναι αυτη.
    το αν κανει σληβ ή οχι ειναι θεμα του ιδιου πρωτον (αν δεν θελει να εξαρταται απο συμπληρωματα μια ζωη) και του γιατρου του για το αν του ταιριαζει η σληβ ή το μπαι-πας. διαλεγει και παιρνει αν θελει να χασει σιγουρα βαρος.

    σχετικα τωρα με την σκαρλετ, επειδη παρα την προιστορια της κοντρας μας οταν επεφτε να με φαει παλιοτερα, τοτε που προτεινα σε αναλογες περιπτωσεις χειρουργεια και επεμενε οτι ο σωστος τροπος ειναι διαιτα και γυμναστικη, ειρωνευομενη στην ουσια ολους οσους πηγαιναν σε χειρουργεια, χαιρομαι που το κοριτσι καταλαβε οτι απλα ελεγε ανοησιες και στραφηκε και αυτη στα βαριατρικα
    τοτε θυμαμαι με κατηγορουσε ψευδομενη οτι διαφημιζα συγκεκριμενους χειρουργους, οτι ημουν βαλτός απο συγκεκριμενους γιατρους ή κλινικες κλπ

    αυτα ήλπιζα οτι ανηκουν στο παρελθον, ομως ξανα η σκαρλετ αρχισε να μου λεει οτι θελω να στειλω κοσμο στο χειρουργειο. και με κατηγορει οτι οδηγω φιλη μου με 90 κιλα σε πτυχωση χωρις να ξερει την αληθεια μονο και μονο για να προκαλεσει εντυπωσεις

    και απορω και λεω: βρε κοπελα μου, ενταξει καταλαβες οτι ελεγες ανοησιες παλια, οτι ψευδως με κατηγορουσες, οτι αντιληφθεις οτι στα κιλα των βμι > 35 και αναλογα την ηλικια, σκεφτομαστε σοβαρα τα βαριατρικα.
    πιτσιρικα εισαι, ειπες τις προσβολες σου παλιοτερα, δε τρεχει τιποτα, αρκει που καταλαβες τον σωστο τροπο-δρομο. και μπραβο σου. δικαιωμα σου και φυσιολογικο λογω νεαρου της ηλικιας να μην εχεις εμπειρια απο χρονια παχυσαρκια.
    αλλά τωρα να μου βγαινεις σε ανθρωπο των 200 κιλων με βμι=60 να πλησιαζει τα 40 και να του λες αρες-μαρες-κουκουναρες ενω εσυ η ιδια βαδισες τον δρομο της διαιτας και τον βρηκες ανωφελο, και καθυστερεις εναν ανθρωπο με τις αποψεις σου απο το να παει στη σωστη λυση, τοτε τι να πω?
    δεν ειναι θεμα προσωπικης δικαιωσης (τι δικαιωση να εχω σε σχεση με ενα απειρο κοριτσι σαν την σκαρλετ. ειναι θεμα οτι αν επηρεαστει ο ακης και καθυστερησει μερικα χρονια την εγχειρηση σε περιπτωση που τον τρομαξουν, και ασχημα θα νιωθει ολο αυτο το καιρο και προβλημα υγειας μπορει να εχει.
    δεν κοντραρομαι λοιπον για μενα, ουτε το παιζω βροντακηδες κλπ
    κοντραρομαι για το καλο ενος ανθρωπου που περνα ασχημα. με το δικο μου τροπο.

    εκει λοιπον δεν υπαρχουν λογια να απαντησω αν καποιος μετα απο ολα αυτα δεν καταλαβε, και σεβομενος της επιθυμια της συντονιστριας, σταματω.
    ξανα γεια σας

  10. #40
    σκαρλετ αν δεν εισαι εσυ που με κατηγορουσες για διαφημιστη γιατρων, τοτε ζητω συγνωμη, σε εχω μπερδεψει με αλλη τοσους μηνες που εχω να μπω και παω πασο
    κατα τα άλλα, οι αποψεις μου για το θεμα του ακη, δεν αλλαζουν, ο ανθρωπος πρεπει να παει χειρουργειο οπως πηγες εσυ και οπως πηγαμε ολοι σε αυτα ή λιγοτερα κιλα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μα επιμένω πως δεν τα έλεγα αυτά που λες.....αν θες να συνεχισεις να βασίζεσαι σε αυτά βρες μου τα δεδομένα να σου ζητήσω συγνώμη! Αλήθεια! Αλλά πολύ φοβάμαι πως με μπερδεύεις με άλλο μέλος....

    Επίσης εγώ δεν βρηκα τον δρόμο της διατροφής ανώφελο. Μου προεκυψε ΣΟΒΑΡΟ θεμα με το γονατο μου και ή θα εγχειριζα αυτό (μεγάλος μπελάς, μιρκά ποσοστά επιτυχίας) ή θα έχανα βάρος άμεσα!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Οκ χαίρομαι που το διευκρινήσαμε γιατί είχα αρχίσει να νιώθω λίγο άσχημα :P Είπαμε κακή μνήμη γενικά, αλλά όχι κι έτσι ΧΔ

    Στο θέμα του Άκη τώρα, εγω την αποψη μου την είπα, και επιμένω πως μόνος του πρέπει να βρει την άκρη. Εμείς ειμαστε εδώ για να τον βοηθήσουμε, όχι να τον τρομοκρατήσουμε....

  13. #43
    τοτε εγω να ζητησω συγνωμη για το μπερδεμα και την προσωπικη επιθεση.εκατσε η φαση λοιπον απλα.
    σορρυ και καλα να περνας

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Να 'σαι καλά! Σου εύχομαι κι εσένα τα καλύτερα

  15. #45
    Originally posted by tou_moufasa_o_tsoutses
    νικόλα παρ οτι συμφωνω οτι η λύση του χειρουργειου ίσως να ειναι η μόνη για την περίπτωση του Άκη , συμφωνώ με τους υπόλοιπους και θεωρώ την στάση σου άθλια . Άλλο το να προτείνουμε λύσεις σε κάποιον άνθρωπο που έρχεται εδώ να ζητήσει βοήθεια κι στήριξη και άλλο το να προσπαθούμε να "τον πείσουμε" (hello ! αν δεν ήξερε το πρόβλημά του δεν θα ηταν εδώ!) οτι έχει πρόβλημα και να ακολουθήσει κάτι συγκεκριμένο μόνο και μόνο επειδή δούλεψε για καποιους εδώ μέσα. Δεν είναι δουλειά κανενός εδώ μέσα να πείσει τους άλλους να ακολουθήσουν συγκεκριμένες πρακτικές.
    μπαινει ενας ανθρωπος εδω ζητωντας βοηθεια
    απο εμπειρια λεω την αποψη μου μιας και επασχα απο χρονια παχυσαρκια
    εχασα πανω απο 20 χρονια απο τη ζωη μου (μην πω 30+) με διαιτες και πολλες φορες γυμναστικες. νιωθωντας ασχημα και προκαλωντας προβληματα υγειας στον εαυτο μου
    φοβομουν τα τοτε χειρουργεια και καλα εκανα καθως ο δακτυλιος ηταν παντα προβλημα
    δεν ηθελα να εξαρταμαι απο συμπληρωματα επειδη ειμαι φυση και θεση ελευθερος ανθρωπος.
    δεν ηθελα να κανω μπαι-πας και για θεμα συμπληρωματων και για θεμα οτι το εχω ζησει μεσα στην οικογενεια μου.
    και βγαινει η σληβ και μου δινει πισω τη ζωη μου σε πολλα, χωρις κανενα προβλημα.

    ετσι λοιπον δεν ειναι δουλια μου να πεισω για συγκεκριμενες πρακτικες, δικιο εχεις. η εμπειριαμου ομως τοσο η προσωπικη, οσο και των αλλων φιλων οσο και οι θανατοι φιλων, με κανουν να θελω να βοηθησω τον ακη και να μην μεινει καμια μερα απο εμφραγμα
    αν αυτο το λες αθλιοτητα, οκ, εγω απλα το λεω εμπειρια. γεια σου

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •