203 κιλά....σε απόλυτο πανικό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 257
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175

    203 κιλά....σε απόλυτο πανικό...

    Γειά σε όλους σας. Βρίσκομαι σε απόλυτο πανικό. Είχα να ζυγιστώ πολύ καιρό.

    Πριν από 5 μήνες ήμουν 189 και τώρα βλέπω 203!!!

    Μπήκα στο φόρουμ και με έχει πιάσει ακόμη μεγαλύτερος πανικός!

    Δεν ξέρω τί να πρωτοδιαβάσω ή τί να πρωτοκάνω.

    Ο,τιδήποτε πιστεύετε ότι θα μπορούσε να με βοηθήσει, μη διστάσετε να μου γράψετε!!

    Άκης

  2. #2
    καλως τον
    σε αυτα τα κιλα, πας για βαριατρικο σφαιρα! ειναι θεμα επιβιωσης με τοσα κιλα.
    ή σληβ, ή μπαϊ πας.
    προσωπικη προτιμηση το σληβ (για πολλους λογους)
    δεν μας ειπες υψος, ηλικια κλπ
    χαλαρωσε ομως, θα δεις ολα θα πανε καλα και θα μαθεις πολλα εδω σχετικα με το τι πρεπει να κανεις. πολλοι εδω μεσα εχουν κανει χειρουργεια στα ιδια ή και λιγοτερα κιλα και μαθαμε πραγματα που δεν γνωριζαμε
    καλα να περασεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Βρε Νικόλα σταμάτα να στέλνεις τον κόσμο για χειρουργεία έτσι απλά. Ναι οκ τα κιλά του είναι πολλά, αλλά γιατι να μην δοκιμάσει πρώτα διατροφή και άσκηση; (όχι ακόμα ασκηση, αφού φυγουν κάποια κιλά για να μην επιβαρύνει το μυοσκελετικό του). Επίσης σε τόσα κιλά αν πας για χειρουργείο ΔΕΝ πας για sleeve.

    Αγαπητέ Άκη καλησπέρα κι απο μένα καταλαβαίνω τον πανικό σου μιας κι εγώ ειχα να ζυγιστω κανα χρόνο κι απο τα 85 βρεθηκα στα 120 :-P Θα σου πρότεινα να ξεκινησεις διαβάζοντας θέματα όπως τι εφαγα σημερα για να καταλάβεις που να προσανατολιστεις σε υγιεινή διατροφή, και ίσως να ζητησεις την βοήθεια κάποιου ειδικού επειδη τα κιλά είναι πολλά μεγαλη συμβουλη στα κιλά που είσαι μην προσπαθήσεις να ριξεις θερμίδες εκει που θα δεις πως τις εχουν ρίξει άλλα μέλη γιατι απλά θα υποσιτιστεις και θα ξεσπάσεις χειρότερα! Απλά μειωσε σιγά σιγα τις μεριδες σου και κόψε τα "κακά φαγητά"! Ταυτοχρονα μπορεις να ριξεις ενα βλέφαρο και στα threads με τις βαριατρικές, αλλά προσωπικά θα σου προτεινα να μην πας ακόμα, οχι τουλάχιστον αν δεν δοκιμάσεις να τα χάσεις με σωστη διατροφή! Υπάρχουν μέλη εδω μέσα που εχουν καταφέρει θαύματα μονο με διατροφή κι ας ήταν ΠΟΛΛΑ κιλά!!! Κι έχε κατα νου πως ακόμα κι η επεμβάσεις δεν είναι μαγικο κουμπάκι που σε αδυνατίζουν! Έχουν ταλαιπωρία, έχουν κινδυνους, και ναι σιγουρα το αποτέλεσμα σε ανταμείβει αλλά αν μπορείς να το γλυτώσεις γιατί να μπεις σε αυτη την διαδικασία; Μία ή άλλη την υγιεινή διατροφή δεν την γλυτώνεις Aπο την άλλη αν εχεις και συνοδα προβληματα ίσως θα έπρεπε να επισπέυσεις την διαδικασία, αλλά όπως είπε κι ο Νικόλας δεν μας έχεις πει κάτι για το ιστορικό σου οπότε δύσκολο να πω κάτι παραπάνω ^_^
    Οτιδηποτε άλλο θελήσεις εμείς εδώ είμαστε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Kαλημέρα,Άκη και καλώς σε βρίσκουμε!
    Είμαι η Ναταλία κι έχοντας φτάσει κάποτε τα 180 κιλά κάπως σε νιώθω...

    Σέβομαι το συναίσθημα σου και φαντάζομαι αυτό το 2άρι μπροστά πόσο σε χαντάκωσε,
    αλλά αν το ξανασκεφτείς 15 κιλά πάνω στα κιλά που ήμασταν δεν είναι τόσο το θέμα
    όσο η τάση ανηφόρας και τι είμαστε αποφασισμένοι να κάνουμε γι'αυτό.Δε νομίζεις;
    Αν το 2άρι αυτό μας ταρακούνισε τόσο ώστε να γυρίσουμε σελίδα,ευλογημένο να είναι!
    Το τι θα κάνεις είναι καθαρά δικό σου θέμα και πολύ σοβαρό για να σου λέει ο καθένας μας
    ποιό δρόμο πρέπει να πάρεις.Εμείς είμαστε εδώ για παρέα,για ψυχολογική υποστήριξη,
    για πληροφορίες που ενδεχομένως κατέχουμε μέσα από τις προσωπικές μας εμπειρίες,
    αλλά σύμβουλοι σου πρέπει να είναι οι ειδικοί(γιατροί,διατροφολό γοι,γυμναστές κλπ)
    ανάλογα τον τρόπο που θα επιλέξεις να βελτιώσεις την υγεία σου.Το παν είναι η απόφαση
    να κάνεις κάτι.Δεν είσαι ούτε ο πρώτος (ούτε δυστυχώς ο τελευταίος) που βρέθηκε στη θέση αυτή,
    μέτρησε τις αντοχές του,βρήκε τη δύναμη ν'αλλάξει ρότα στην πορεία του και τα κατάφερε!
    Πάρε βαθιές ανάσες,ηρέμησε κι ανασυγκροτήσου.Όλα διορθώνονται!Ερεύνησε τις επιλογές σου,
    κλείσε ενημερωτικά ραντεβού,ώστε να πάρεις με το καλό την κατάλληλη απόφαση για σένα.

    Και μη φοβάσαι ό,τι κι αν διαλέξεις.Αυτό που καθημερινά ζεις είναι πολύ πιο απαιτητικό
    απ'ό,τι φαντάζεσαι πως στην πορεία της μεγάλης σου μεταμόρφωσης σε περιμένει.
    Όσο κι αν το συνήθισαν οι αισθήσεις,όσο κι αν το υποτιμά η ανάγκη επιβίωσης,
    όσο κι αν χαμογελάς εξωτερικά,δεν υπάρχει τίποτα πιο δύσκολο απ'τον πόνο
    που εδώ και καιρό βιώνεις.Όση δύναμη βάζεις για ν' αντέχεις,αξιοποίησε την θετικότερα.

    Πώς νιώθεις σήμερα;Είσαι λίγο πιο ήρεμος;

  5. #5
    Άκη, καλώς μας ήρθες!

    Συμφωνώ απόλυτα με την Ναταλία!

    Πραγματικά, μην πανικοβάλλεσαι!
    Και εγώ είχα σοκαριστεί στα 140 και είπα να κάνω κάτι! Και έκανα!
    Και αφού έκανα εγώ που είχα σχέση "ερωτική" με το φαγητό, τότε όλοι μπορούμε!!!

    Όλα καλά θα πάνε! Σημασία έχει που άρχισες να συνειδητοποιείς ότι πρέπει να κάνεις κάτι!

    Ό,τι χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου. :thumbup:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    πιστεύω ότι δεν πρέπει να βλέπουμε τα κιλά ως νούμερο μόνο... δηλαδή αν είσαι 190 με 203 η διαφορά είναι μόνο 13 κιλά αλλά πάλι είσαι υπέρβαρος....
    τα κιλά δηλώνουν τον μέχρι τώρα λάθος τρόπο ζωής μας.
    το πως καταστρέφαμε μέρα με την μέρα τον οργανισμό μας.

    είμαι ενάντια στο χειρουργείο. πιστεύω ότι αυτό είναι η εύκολη λύση αλλά όχι η σωστή.

    πάνω απ'όλα πρέπει να τιθασεύσουμε το μυαλό μας και την θέληση μας.
    εγώ βρήκα εναν πολύ καλό διαιτολόγο και ξεκίνησα ένα εξαμηνιαίο πρόγραμμα... (με 10ευρώ τον μήνα)
    τα χάσω δεν τα χάσω τα κιλά μέχρι τον Ιούνη θα ξαναπάρω ένα πρόγραμμα για να έχω έναν άνθρωπο να με στηρίζει και να με βοηθάει εκει που δεν μπορώ.

    ξεκίνα έναν σωστό τρόπο ζωής.
    βάλε την άσκηση στην ζωή σου.
    απο λίγο κάθε φορά
    και όλα γίνονται!!!

    Στο ίδιο club ανήκουμε!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ε ευκολη λύση δεν την λες....σου φαίνεται ευκολη η απόφαση για ένα χειρουργείο; Ή μηπως σου φαίνονται ευκολοι οι κινδυνοι που καραδοκούν; Ή μήπως είναι ευκολο το να συμβιβαστείς με την ιδέα πως θα έχεις για πάντα τα σημάδια της στο σώμα σου; 'Η μήπως και το οτι θα ζεις για μια ζωή με συμπληρώματα; Ή χίλια δυο ακόμη πράγματα ανάλογα με τον τύπο της επέμβασης! Εξάλλου ποιος σου είπε πως εμ το χειρουργείο "γλυτώνεις" την υγιεινη διατροφή και την άσκηση;;;; Ίσα ίσα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ συστατικά για την επιτυχία! Ένα βοήθημα είναι, τίποτα παραπάνω. Και μάλιστα αυτά που σου δίνει μπορει να στα πάρει πίσω με χειρότερους τρόπους
    Και ξέρεις κάτι, σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ στα 85 κιλά έτσι έλεγα. Απο ένα σημείο και μετά όμως μπορεί και να την χάσει κάποιος την μπάλα όπως την έχασα εγώ. Κι εκεί είναι που πρέπει να πάρεις μια δραστική απόφαση ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ, και την σωματική, αλλά και την ψυχική. Όπως είπα και πιο πάνω ούτε εγώ είμαι υπέρ του χειρουργείου με το που αναγνωρίζουμε πως έχουμε πρόβλημα βάρους, αλλά μην το λέμε κι εύκολη λύση..... και γενικά μην λέμε πράγματα που δεν ξέρουμε, γιατί ως τρίτοι είναι εύκολο να κρίνουμε μια κατάσταση. Αν δεν την ζησουμε όμως δεν θα έχουμε ρεαλιστική οπτική.
    Και ναι εγώ θεωρώ πως το χειρουργείο μου ήταν η σωστότερη αποφαση ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, όχι γενικά. Και ναι ειμαι τρισευτυχισμενη με τα αποτελέσματα και το πως εξελίσεται αλλά δεν βγαίνω να λέω δεξία κι αριστερά πως αυτη είναι η μόνη λύση. 'Ετσι κι εσυ οσο ικανοποιημένη κι αν είσαι κι όσο κι αν σε εχει βοηθήσει εσένα κάτι μην είσαι σιγουρη πως θα κάνει το ίδιο και σε κάποιον άλλον, ειδικά αν δεν ανήκετε καν στην ίδια κατηγορία. Καλό επίσης θεωρώ πως δεν πρέπει να συμβουλεύουμε ανθρώπους για τόσο σοβαρές αποφάσεις αλλά απλά να τους δείχνουμε την οπτική μας και να τους αφήσουμε να διαλέξουν μόνοι τους. Και δεν εννοώ συμβουλες για διατροφή κλπ, εννοώ συμβουλές τύπου χειρουργείο φτου κακά, ή διατροφή φτου κακά (γιατί μέχρι κι αυτο ακουστηκε παραπάνω ελεος! Είναι άσχημο να λέμε σε κάποιον πως μονο το χειρουργειο είναι λύση γιατί κυρίως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Παιδιά, καλησπέρα. Είμαι 37 ετών και 1.83 και έχω δείκτη μάζας σώματος 60. Για να πω την πλήρη αλήθεια, ήδη από χθες που έγραψα εδώ, νιώθω πολύ καλύτερα. Συνεχίζω να είμαι σε πανικό, αυτό δεν αλλάζει, αλλά επιθυμώ να μάθω περισσότερα για μένα, για το πώς έφτασα ή το πώς θα καταφέρω να ξεφύγω από το χειρουργείο. Για μένα αυτή τη στιγμή δεν είναι το χειρουργείο η λύση, σκέφτομαι να αρχίσω να μειώνω το βάρος μου αρχικά και στην πορεία βλέπω τί άλλο μπορώ να συνδυάσω.

    Δεν έχω λόγια να εκφράσω τα όσα νιώθω έπετια από τις απαντήσεις σας. Θερμά σας ευχαριστώ. Όλα τα υπόλοιπα θέματα της ζωής μου είναι μια χαρά, το μόνο που με ταλαιπωρεί πια είναι η νοσογόνος μου παχυσαρκία.

    Σκέφτομαι να αγοράσω έναν κυλιόμενο διάδρομο για να ξεκινήσω μέσα στο σπίτι περπάτημα, διότι έξω καταντώ ο περίγελος του κόσμου, ιδρώνω και ντρέπομαι που όλοι με κοιτάζουν να περπατάω με φόρμες.

    Τί λέτε γι'αυτή μου την ιδέα? Εμένα μου αρέσει πολύ να έχω ένα διάδρομο και να κάνω απλή άσκηση αρχικά με βάδισμα ήρεμο σε συνδυασμό με περιορισμό των τροφών.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    229
    δεν είναι απλά καλή ιδέα, είναι φανταστική!!!
    και μη σε σταματάει τίποτα....
    το καλύτερο βέβαια θα ήταν να μη δίνεις σημασία στους υπολοιπους και να περπατάς έξω και ακόμα καλύτερα κοντά στη φύση αλλά ένα βήμα τη φορά..

    Ακη, Keep walking!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλωσόρισες, Άκη!

    Χαίρομαι που σε αισθάνομαι ήδη καλύτερα.. Λοιπόν, εμείς οι ίδιοι γνωρίζουμε πρώτοι απ' όλους τις ανάγκες μας, τις ιδιαιτερότητές μας, τις αντοχές και τους χρόνους μας. Εσύ και μόνον εσύ ξέρεις αν θα τα καταφέρεις να ανταπεξέλθεις σε ένα πρόγραμμα σωστής διατροφής και άθλησης σε μακροχρόνια βάση. Το μακροχρόνιο δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Δεν ξυπνήσαμε μία μέρα ξαφνικά με όλα τα κιλά μας. Αυτό έγινε σταδιακά. Άσχετα αν μία μέρα αποφασίσαμε να βγάλουμε τις φόρμες μας και να μπούμε πχ στο τάδε παντελόνι, που δυστυχώς σταματάει στο γόνατο και μας αναγκάζει να ζυγιστούμε και να αντιμετωπίσουμε μία πραγματικότητα, που, κακά τα ψέμματα, λίγο πολύ τη γνωρίζαμε ήδη..

    Η ιδέα σου για το διάδρομο δεν είναι καθόλου κακή. Αναρωτιέμαι μόνο αν κάνεις τα τσεκ απ σου σε τακτική βάση. Υπάρχει επιβάρυνση και το ξέρεις και τίποτα δεν πρέπει να το αφήνουμε στην τύχη. Διαφωνώ μόνο με αυτό που είπες περί "περίγελου". Ο κόσμος δεν πρέπει να μας απασχολεί. Κανένας δεν παίρνει βάρος από το καλό του και ο κόσμος δεν είναι δίπλα μας, την ώρα που τον έχουμε ανάγκη. Άρα, γιατί θα πρέπει να μας απασχολεί, την ώρα που προσπαθούμε να κάνουμε κάτι για μας; Θα κάνεις και το διάδρομό σου, στην ησυχία του σπιτιού σου, αλλά και θα βγεις, θα βαδίσεις, θα τρέξεις, θα ιδρώσεις, θα κάνεις όσα θέλεις εσύ, χωρίς να ιδρώσει το αυτί σου!

    Καλή δύναμη στην προσπάθειά σου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Συμφωνώ εκπληκτικη η ιδέα σου Εξάλλου τα μικρά βήματα και τα σταθερά είναι αυτα που θα σε βοηθήσουν να επιτυχεις Επίσης όμως πρέπει να σκεφτε΄ςι το μυοσκελετικό σου. Στα κιλά που εισαι μπορει να απαγορευεται καθε μορφής άσκησης. Εδώ εμένα στα 120 και μου το απαγορευαν λόγο γονάτου.....βεβαια οκ εγώ είχα κι ενα ατυχημα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ! Καλύτερα να κάνεις έναν έλεγχο να δεις τι θα σου πουν κι οι γιατροί! Και χαίρομαι πολύ που εξερευνείς και το τι σε έκανε να φτάσεις εδώ Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

  12. #12
    αφου παλι θα με κραξετε, (συνηθισμενος γαρ) εγω αυτο που θελω θα το πω για το παιδι.
    τα εχω πει και αλλες φορες και παντα υπαρχουν πολλοι που θα με κραξουν αλλά μιας και εχουμε ελευθερια λογου, νιωθω καθηκον να πω την προσωπικη μου αποψη στον νεο φιλο

    ακη, ναι μπορεις να κανεις και σληβ σε αυτα τα κιλα γιατι το θεμα δεν ειναι τα κιλα που οριζουν την εγχειρηση τοσο οσο οι διατροφικες συνηθειες του καθε ενος. για παραδειγμα εγω ταιριαζα στο μπαι-πας, αλλά προσπαθησα με το σληβ (για πολλους λογους) και δεν το μετανιωνω.
    επιπλεον ρωτησα ηλικια για να καταλαβω πανω κατω το μεταβολισμο σου (εχει σχεση με την ηλικια, περαν του ιδιου του σωματος του καθε ενος) και το υψος σου γιατι αν ησουν 2 μετρα αυτο θα αλλαζε κατι. για να καταλαβω δηλαδη και ποσο κοντα εισαι σε σοβαρα προβληματα υγειας.

    τωρα σχετικα με το αν χρειαζεσαι βαριατρικο, πολλοι θα σου πουν διαφορα.
    για μενα και πολλους αλλους, σιγουρα χρειαζεσαι αν εχεις κανει στο παρελθον διαιτες ξανα.

    ειμαι υπερ της αποψης καλφαρετζου (γνωστος και ως πάπας των βαριατρικων) οτι -για να το πω εκλαϊκευμενα- το σωμα μας "γενναει" παχος σε εμας που εχουμε ξεφυγει. ακομα δηλαδη και αν καταφερεις να χασεις 100 κιλα ας πουμε μεσω διαιτας, θα τα ξαναπαρεις με πιθανοτητα > 90 % γιατι μοιραια καποια στιγμη, οι ιδιες συνηθειες που σε οδηγησαν να παχυνεις, θα ξανασυμβουν
    τι θα εχει συμβει μεχρι τοτε? οτι και σε πολλους αλλους. κοπος, φρουδες ελπιδες, απογοητευση και κατα πασα πιθανοτητα περισσοτερα κιλα απο ο,τι εισαι σημερα!!
    ασε την χαλαρωση δερματος απο το ανεβα-κατεβα.
    τι αλλο μπορει να εχει συμβει αφου δεν εισαι και πιτσιρικος? καποιο σοβαρο προβλημα υγειας

    τα λεφτα του διαδρομου, δωστα και κανε χειρουργειο. λιγους μηνες μετα, οταν θα εισαι στα 150-160 θα αρχισεις γυμναστηριο. (εκει εχεις διαδρομους οσους θες και χωρις να τραυματισεις κανα γονατο οπως κινδευνευεις τωρα) .
    οσο και αν σου φαινεται απιθανο σημερα αυτο, τοτε θα εχεις αλλη ψυχολογια, θα ξερεις οτι θα γινεις στυλακι και δεν θα σε πειραζει να σε βλεπουν οι αλλοι ως "χοντρο" γιατι θα ξερεις οτι σε λιγο καιρο θα εισαι νορμαλ. για αυτο θα πηγαινεις γυμναστηριο ανετα χωρις την ντροπη που νιωθεις τωρα.

    ευχομαι να μην ακουσεις αυτους που σου λενε για διαιτες και γυμναστικες. τους εχεις ακουσει πιθανα και αλλες φορες και κατεληξες 200+ κιλα
    και σου λεω να μην τους ακουσεις, γιατι απλα τα κιλα σου δεν παλευονται σε αυτην την ηλικια με διαιτες και γυμναστικες. ουτε και 20 χρονων να ησουν δεν θα παλευονταν.
    αλλωστε οσοι εδω μεσα εχουν κανει βαριατρικο (ισως οι περισσοτεροι), κατεληξαν εκει μετα απο χρονια διαιτας και γυμναστικης
    φυσικα παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως ο τασος και 4-5 αλλοι, που αλλαξε μονο μεσω διαιτας και γυμναστικης. εδω δεν μιλαμε για 20-30 κιλα επιπλεον. μιλαμε για απαλευτα κιλα!

    ολα ακουγονται ωραια οσα μας λενε οταν ειμαστε σε πανικο, κατσε και σκεψου ομως οταν θα εισαι πιο χαλαρος, το τι εκανες μεχρι τωρα και εφτασες τοσα κιλα.
    αν ποτέ δεν εχεις κανει διαιτα και γυμναστικη, τοτε τα παιδια μπορει να εχουν δικιο και να αξιζει να προσπαθησεις για πρωτη φορα στη ζωη σου να αθληθεις και να "νυστεψεις". σε αυτη τη περιπτωση αγνοησε τουτο το ποστ μου.

    αν ομως στο παρελθον εχεις κανει και ξανακανει και διαιτες και γυμναστικες και εφτασες bmi=60, τοτε τι σε κανει να νομιζεις οτι στο μελλον δεν θα γινεις 250 κιλα?

    και τελος, μου ακουγεται τρελο να μιλαμε για διαιτα και γυμναστικη σε ανθρωπο κοντα στα 40 χρονια με βμι 60.
    καλα να περνατε, για την ωρα εγω ξεκουραστα και "παιζοντας" με λιγη γυμναστικη οταν εχω ορεξη (και λεφτα για γυμναστηριο) εχω χασει 60 κιλα που δεν θα ξαναερθουν και θα χασω αλλα 15-20 χαλαρα, εχοντας αποφυγει το τερας που με κυνηγουσε απο νεο, εχοντας πια ελλειψη αγχους για το πως θα γινω, χωρις πεινα ολο αυτο το καιρο, χωρις καν να προσεχω το τι τρωω, χωρις προβληματα μεσης πια, χωρις να λιγωνω οταν εκανα καμια δουλεια με τα χερια, με αυτοπεποιθηση το φουλ καθως δεν ντρεπομαι για το σωμα μου πια, και γενικα με τη ζωη να μου χαμογελά οπως και σε εκατονταδες αλλους συναδελφους που κατεφυγαν σε βαριατρικα, αλλά και χιλιαδες αλλους εκει εξω

    φιλε ακη, με σεβασμο στο προβλημα σου σου μιλαω, ελπιζω να μην σε στενοχωρησα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Χωρίς να θέλω να γίνω επιθετική, Νικόλα, ποιος σου είπε πως εμείς δεν έχουμε κάνει χειρουργείο;
    Πιστεύεις πως αδυνατίσαμε μαγικά; Όχι βέβαια. Αυτό έγινε, αφότου καταλάβαμε πως για κάποιους από μας (όπως για μένα) δεν είχαν εφαρμογή οι δίαιτες και οι γυμναστικές, εννοείται αφότου τα δοκίμασα όλα, για πολλά χρόνια..

    Είχα δοκιμάσει τα πάντα. Από μαντζούνια, μέχρι μασάζ και βάλε. Δεν κατάφερα τίποτα και όταν έφτασα στο σημείο να έχω πρόβλημα υγείας, έκανα χειρουργείο και βρήκα την υγειά μου κυριολεκτικά. Αλλά δεν το διαφημίζω, όχι σε πρώτη ζήτηση τουλάχιστον, γιατί είναι η τελευταία λύση.

    Κάθε υπέρβαρος καλείται να αποφασίσει για τον εαυτό του και αυτό πρεσβεύω. Ας αποφασίσει, αφού δοκιμάσει και αφού απορρίψει. Αν ο Άκης δει ότι ο διάδρομος και η άθληση δεν είναι αρκετά, τότε θα το ψάξει για τα βαριατρικά και τότε θα δούμε τι ακριβώς θα γίνει.

    Κατανοώ απόλυτα τι εννοείς. Ξέρω την "ευκολία" του χειρουργείου. Από παχύσαρκη έγινα υπέρβαρη χαλαρά και παραμένω εκεί και χαίρομαι. Είμαι κανονική και δε νιώθω πια να με κοιτούν περίεργα. Αυτό είναι κέρδος. Αλλά το χειρουργείο είναι απόφαση μεγάλη και θέλει πολλή σκέψη..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Και πάντα θα ζεις με τις συνέπειες του χειρουργείου. Γιατί απλά παραβιάζεις τη φύση. Μπορεί να αδυνατίσεις, αλλά αυτό δεν είναι το μόνο ζητούμενο. Το θέμα είναι αν θα μπορείς να ζήσεις με τους εμετούς, τα συμπληρώματα διατροφής, κλπ, δεν ξέρω ακριβώς.. Εκτός αν επιλέξεις να ζήσεις με διατροφή και άθληση και να χάσεις τα κιλά σου (αν τα χάσεις) σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, χωρίς καμία παρενέργεια. Όπως καταλαβαίνεις, είναι θέμα προσωπικής απόφασης.

  15. #15
    αφου λοιπον αβα μου βρηκες την "υγειά σου" με βαριατρικο, θα επρεπε να σκεφτεις δυο φορες οταν σε εναν ανθρωπο κοντα στα 40 και 200 κιλα, του λες για κατι αλλο εκτος απο χειρουργειο. εκτος και αν ο ακης, δεν εχει προσπαθησει ποτε στο παρελθον να κανει διαιτα οπότε τοτε παω πασο. αλλά ο ανθρωπος δεν ειναι ενας εφηβος, οπότε υποθετω οτι εχει προσπαθησει και στο παρελθον με αυτο το δρομο.

    ομωςι εγω θα σε ρωτησω, αν ο φιλος ακης παθει ενα εμφραγματακι τοσο καιρο που δεν θα κανει χειρουργειο ( οπως πολλοι παθαινουν περιξ των 40-45 ετων με τοσα κιλα), τοτε τι θα του πεις?

    καταλαβαινω τι λες, και δεν το παιρνω αρνητικα. προσπαθεις και εσυ να συμβαλεις σε μια ομαλη μεταβαση του ακη σε λιγοτερα κιλα.
    ομως επειδη εγω εχω χασει φιλους απο κιλα σε αυτες τις ηλικιες, ειμαι λιγο πιο απολυτος υπερ αυτης της λυσης. χωρις να παραγνωριζω την ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ενος εγχειρητικου παρατραγουδου (η οποια ειναι ελαχιστη), εδω μιλαμε για ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ προβληματων υγειας που του ερχονται του παιδιου.

    για μενα το χειρουργειο δεν ειναι ουτε μεγαλη αποφαση, ουτε θελει πολυ σκεψη οταν το bmi =60. θελει μονο αποφαση και το να δει κανεις την πραγματικοτητα
    δεν μιλαμε για βμι κοντα στο 35 ουτε στο 40, ουτε καν στο 45.
    μιλαμε για σοβαρο προβλημα
    και ειναι κριμα , νεος ανθρωπος να στερειται πολλα (ειτε αυτο ειναι υγεια, ειτε αυτοπεποιθηση, ειτε γκομενες στο κατω-κατω της γραφης) και ενω εχει την οικονομικη ανεση να παρει εναν διαδρομο, το να μην παει να κανει χειρουργειο.

    μην του "χαιδευετε" λοιπον τα αυτια του ακη και του καθε αλλου σε αυτα τα κιλα. το χειρουργειο μοιαζει μονοδρομος γιατι καποτε ο ακης ηταν 150 και προσπαθησε να κανει διαιτα λογικα και γυμναστικη (ο ιδιος ειπε για φορμες οπότε μαλλον τα εχει προσπαθησει αυτα στο παρελθον) και εφτασε 200+

    βεβαια, αυτα που λεω ειναι προσωπικες αποψεις, κανεις δεν λεει οτι ειμαι θεος να ξερω σιγουρα, αλλά πολλοι οπως εγω και εσυ, βρικαμε την "υγεια μας" μεσα απο βαριατρικο. και εγω προσωπικα πιστευω οτι αυτο ειναι το καλυτερο και για τον ακη των 200+ κιλων
    φιλιά

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •