Απόψεις σχετικά με συμπλήρωμα διατροφής PreVent?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    7

    Απόψεις σχετικά με συμπλήρωμα διατροφής PreVent?

    Καλησπέρα σας!
    είχα γράψει άλλη μια φορά παλαιότερα..και εκεί για κάποιο συμπλήρωμα διατροφής σε μορφή χαπιών του κορρε..το οποίο σταμάτησα τελικά μετά απο λίγες μέρες μιας και ένιωθα πιο πρισμένη κι απ όταν έτρωγα κανονικά...!Ήταν η πρώτη φορά και ως σήμερα η τελευταία που δοκίμασα κάτι τέτοιο.

    Αυτή τη φορά, θυμήθηκα κάτι που απο πολύυυυ παλια το θυμάμαι(παίζει και από τη μανούλα μου όταν ήμουν μικρή να θυμάμαι οτι το παιρνε)...γιατί υπήρχε απο...πάντα θαρρώ, από διάφορες μάρκες κάθε φορά...
    Αυτό το συμπλήρωμα διατροφής σε σκόνη, το οποίο αναμιγνύεις με γαλα και το πίνεις, τύπου milkshake και το οποίο αντικαθιστά ένα γεύμα. Δεν το έχω πάρει ποτέ ως τώρα..αλλά έχω ακούσει διάφορα θετικά και διάβασα και κάποια με μηδενικό αποτέλεσμα.
    Συγκεκριμένα τη προσοχή μου τράβηξε αυτό της εταιρίας PreVent που υποτίθεται είναι 100% φυσικο κλπ.. αντικαθιστάς λεει 2 γεύματα τη μερα με αυτό και 250ml γάλα και τρως μια μονο φορα το μεσημέρι ενα κανονικο γευμα. Έχει διάφορες γεύσεις και περιέχει λεει όλες τις βιταμίνες , πρωτεινες,τους υδατάνθρακες κλπ που χρειάζεται ο οργανισμός. Ενα κουτί πάει 10 μέρες περίπου και το σταματάς οταν πετύχεις το στόχο σου...δεν σου υποσχεται συγκεκριμένη απώλεια..αλλά φαντάζομαι είναι αναμενόμενη εάν δεν τρώς τίποτα πέρα από ένα γεύμα τη μέρα και αυτά τα milkshakes.
    Επειδή είμαι και λίγο αυθόρμητη, σήμερα μου ήρθε η ιδέα, σήμερα σέρφαρα λίγο και έψαξα, σήμερα το παρήγγειλα κι όλας.. Δευτέρα το περιμένω..και είπα να το θέσω και εδω, να ακούσω απόψεις, κριτικές, όχι κάτι τραγικό παρακαλώ μόνο, μη μου χαλάσει και το ηθικό λίγο πριν αρχίσω :P θαύματα δεν περιμένω άλλωστε.. έτσι λίγο να πάρει μπρός ο οργανισμός και να ανέβει η ψυχολογία, το σωστό τρόπο τον ξέρουμε όλοι..αλλά καμιά φορά είναι δύσκολο το πιο απλό και φαντάζει απλό το πιο περίπλοκο.. Εγώ αυτή τη στιγμή έχει 1 χρόνο που έκοψα το τσιγάρο και έβαλα 15 κιλα(στη ζυγαρια), και παλεύω να μη το ξαναρχίσω μιας και θεωρώ οτι γι αυτο μου χει μπερδευτεί ο μεταβολισμός, σε συνδιασμό με κατι χαπακια που παίρνω για θυροειδή (προληπτικά, οι εξετάσεις μου είναι ολες σε φυσιολογικά επιπεδα) και μου χει ανοίξει η όρεξη και δε χορταίνω με τπτ!
    Τέλος πάντων, το στοπ στο τσιγάρο και τα χαπια απο γιατρο, είναι δυο πραγματα που το πρώτο δεν θελω να το αλλάξω και το δευτερο δεν κάνει να το σταματησω. οποτε πρεπει να μάθω να ζω μαυτο και να αλλάξω τη συμπεριφορα μου απεναντι στο φαγητο. Εμενα το προβλημα αυτη τη στιγμη ειναι η ποσοτητα, και αυτο ευχομαι να μπορεσω να το αλλαξω..να μπορώ να αντέξω αρχικά με μικρές ποσοτητες, και να τις συνηθίσω κι όλας! Αυτή τη στιγμή, μπορώ να φάω μέχρι σκασμου και μετα απο 1 ωρα να ξαναπεινασω!
    Αρκετά για τώρα, εύχομαι να ανοίξουμε μια ωραία ενθαρρυντική κουβεντούλα ,

    Με εκτίμηση! :starhit:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Despinaki πρωτιστως να διευκρινισω οτι καταλαβαινω τον τροπο σκεψης σου γτ κι εγω εχω περασει απο τετοια φαση. Αποσο ξερω το prevent δεν ειναι και φτηνο, 40 ευρω θα ειναι τουλαχιστον...
    Γτ δε σκεφτεσαι να διαθεσεις αυτα τα χρηματα σε καποιο διαιτολογο που βασει του δικου σου οργανισμου θα κανει ενα προγραμμα ραμμενο στα μετρα σου?
    Σκεψου οτι, πινοντας απο αυτο 2 φορες τη μερα θα τελειωσει σχετικα γρηγορα , οποτε ξανα το χερι στην τσεπη...
    Η γνωμη μου ειναι οτι η καλυτερη επενδυση των χρηματων σου θα πρεπει να ειναι σε καποιο προσωπο(διατροφολογο/συμβουλο διατροφης) παρα σε ενα "απροσωπο" προιον..
    Δε θεωρεις οτι ενας ανθρωπος που θα σε βαλει σε ροτα απωλειας κιλων ειναι καλυτερο απο ενα κουτι που δε μπορει να σου μιλησει , ποσο δε μαλλον να καταλαβει τις μετεπειτα ατασθαλιες σου?
    Σκεψου το σοβαρα γτ θεωρω, απο προσωπικη πειρα, οτι ειναι πολυ καλυτερο να εισαι υπολογος σ εναν ανθρωπο που θα σου πει τα λαθη σου, θα σε ενθαρρυνει, θα σου δωσει μια διατροφη ειδικα για σενα, παρα να βασιζεσαι, εστω και για λιγο αρχικο θαρρος σ ενα κουτι, που ναι μεν πιθανον να μπορει να δωσει γρηγορα αποτελεσματα, αλλα....για ποσο? Και μετα τι???

    Ευχομαι μια νεα αρχη με δυναμη και αγαπη για τον εαυτο σου!
    Αν αγαπας τον εαυτο σου και θες να δεις το σωμα σου αλλαγμενο και τις αρχες τις διατροφης σου αλλαγμενες για παντα, οπερ σημαινει οτι θα μαθεις τι , πως και ποτε να το τρως οπότε και θα εχεις σταθερη απωλεια κιλων! Αυτο δεν ειναι που σε νοιαζει?
    Το prevent ισως ειναι μια ωθηση αρχικα, δεν αντιλεγω, ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας,αλλα το μετα νομιζω πρεπει να σε απασχολει.

    Σου ευχομαι τα καλυτερα !!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    7
    Καλησπέρα chrys!

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, έχεις απόλυτο δίκαιο σ΄αυτό που λες, ήταν πολύ αυθόρμητη η απόφαση μου και το παρήγγειλα κατευθείαν απ΄το ίντερνετ..αύριο το περιμένω..οπότε τώρα πάει, η αρχή έγινε και θα χορέψω το χορό όσο πάει.. (2 κουτια αγόρασα) Όντως είναι τσιμπιμένες οι τιμές, αλλά αν βοηθήσει να κάνω μια καλή αρχή χαλάλι..
    Στο παρελθόν είχα ξαναχάσει κιλα..και πολλά παραπάνω απ αυτα που θέλω τώρα να χασω (είχα χάσει 25 κιλά σε διάστημα 6 μηνών, αρχίζοντας με μια 10ημερη νηστεία και έπειτα διατροφή..σήμερα θέλω να χάσω 10 κιλά αλλά δεν νιώθω την ίδια θέληση ή δύναμη ή όπως θέλεις πές το, την οποία ένιωθα τότε, γι αυτό ψάχνω...κάποιο κολπάκι που θα με βοηθήσει λίγο).
    Η σκέψη σου να πάω σε κάποιον ειδικό είναι απόλυτα δικαιολογημένη και σωστή.. και αν δεν τα καταφέρω σύντομα μάλλον θα αναγκαστώ να το δοκιμάσω και αυτό. Αλλά μου είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να φανταστώ να ανοίγομαι για αυτά τα θέματα, να ζυγίζομαι, να μετριέμαι κλπ μπροστά σε κάποιον άγνωστο. Ακούγεται χαζό και μόνο που το γράφω, αλλά είμαι πολύ ντροπαλή σαν άνθρωπος και με λούζει κρύος υδρώτας και μόνο στη σκέψη..τελικά μια απόφαση είναι αλλά προς το παρόν θα βαδίσω τις επόμενες 2 εβδομάδες στο δρόμο του prevent μιας και το παρήγγειλα ήδη, και μετά, εάν δεν πάρω τη δύναμη, την ώθηση όπως πολύ σωστά είπες, τότε θα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά κάτι άλλο, σε διαπροσωπικό επίπεδο πλεον.
    Αχ...αλλάζει όλη η ψυχολογία μωρέ, θα με καταλαβαίνουν φαντάζομαι οι περισσότεροι εδώ μέσα. Με το που φτάνεις στο σημείο να καταλαβαίνεις ότι παραέγινε το πράγμα...έχεις ήδη βάλει αρκετά κιλά...και ξαφνικά φαντάζει να αλλάζει η προσωπικότητα σου όλη, ντρέπεσαι, δε βγένεις, χάνεσαι από τις παρέες...κλείνεσαι στο σπιτάκι σου..για μένα τουλάχιστον έτσι ήταν πάντα...μέχρι που κάτι με έκανε να νιώσω καλύτερα (κάποια νηστεία, επιτυχημένη δίαιτα κλπ) και μου δινε την ώθηση να το παλέψω πραγματικά. Και αυτό ψάχνω και τώρα..
    Όταν είχα χάσει τα πολλά κιλα...για πάνω από ένα χρόνο πρόσεχα πολύ και μου χε γίνει συνήθεια η υγειινή διατροφή...πως έγινε και σιγά σιγά ήρθαν οι κακές συνήθειες πάλι δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Μάλλον νόμιζα ότι θα το καταλάβαινα έγκαιρα και θα το προλάβαινα.

    Θα συνεχίζω να γράφω για το πως θα κυλάνε οι μέρες με το συμπλήρωμα, και περισσότερο γιατί φαντάζομαι θα το χω και ανάγκη μιας και δεν έχω πει σε κανέναν στο δικό μου περιβάλλον ότι μπαίνω σ΄αυτή τη διαδικασία..

    chrys σε ευχαριστώ πολύ για τις σωστές σου συμβουλές και τα πολύ καλά σου λόγια, με έβαλες σε σκέψεις και με έκανες να νιώσω καλά που έγραψα σε αυτό το φορουμ μιας και μπήκες στο κόπο να μου γράψεις όλα αυτά.
    Και σενα ότι καλύτερο εύχομαι, και να σαι πάντα καλά! :-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Despinaki γεια σου!
    Σ ευχαριστω κι εγω για τις ευχες σου! Τις εχω αναγκη καθως εχω μπει σε μια πορεια αλλαγης διατροφικης!
    Οσο διαβαζα τα οσα εγραφες καταλαβαινα ακομη καλυτερα το πως αισθανεσαι γτ μου θυμισες εδω που τα λεμε τον εαυτο μου..
    Θα ηθελα να σου τονισω λιγο αυτο που ηδη τονισες κι εσυ. Το φοβο να σε μετρησει ο διατροφολογος, να σε ζυγισει , να ερθει πιο.."κοντα" σου.ΜΗΝ το φοβασαι αυτο γτ παραλληλα με αυτο θα ξεκινας μια διατροφικη αλλαγη! Δεν ειναι μπαμπουλας το ζυγισμα μπροστα σε αλλον.
    Αν θες, πες μου την ηλικια σου και τα κιλα σου.Παιζουν ρολο ειδικα η ηλικια μας στον τροπο σκεψης αλλα και στον τροπο που το σωμα μας αντιδρα οταν το βαζουμε σε διαδικασιες απωλεια κιλων.
    Κανε την αρχη με το prevent μια και ανοιχτηκες ηδη οικονομικα και φροντισε παραλληλα με το υποκαταστατο να ισορροπησεις λιγο την καθημερινη διατροδη σου , γτ, οπως και να το κανουμε, το ξερεις κι εσυ σιγουρα, υποκαταστατο και ατασθαλιες δεν πανε...
    Θελει κι αυτο-το prevent- να ακολουθησεις μια ισορροπημενη διατροφη το κατα δυναμιν...
    Θα ειμαι εδω, να τα λεμε !
    Καλη αρχη! Η μαλλον...καλη ωθηση!
    Πιστευω ακραδαντα οτι η αρχη, η ουσιαστικη αρχη, θα γινει οταν πας σ εναν καλο διατροφολογο!
    Οπως και να εχει, βλεπω οτι το σκεφτεσαι σοβαρα οπότε και σου ευχομαι τα καλυτερα!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    7
    Καλησπέρα και πάλι!

    Σήμερα άρχισα με το συμπλήρωμα και ήπια το πρώτο ποτηράκι...αντικειμενικά δεν ήταν άσχημο..έπρεπε να φανταστώ όμως ότι η γεύση δε θα ταν και η καλύτερη μιας και δεν έβρισκα πουθενά σχόλια για τη Βανίλια...
    Το έχουν αλλάξει κι όλας και αντί για άλλες γλυκαντικές ουσίες όπως είναι η Ασπαρτάμη, που βάζαν παλιότερα, τώρα βάζουνε Στέβια. Σαφώς καλύτερη επιλογή αλλά εμένα κάτι μου κάνει η στέβια...μια ανατριχίλα γευστικά..δε μ΄αρέσει ιδιαίτερα..Βέβαια, μετά από 3 μέρες θα το πίνω με γάλα οπότε και εύχομαι να είναι καλύτερο..
    Ας μην κρύβομαι και πίσω από το δάχτυλο μου όμως, δεν πεινούσα και ιδιαίτερα όταν (με το ζόρι ουσιαστικά) το ήπια σήμερα. Όταν αρχίσουν οι πείνες, μιά χαρά θα μου φαίνεται. Ελπίζω! Σε 4 ωρίτσες περίπου θα ετοιμάσω μια σαλατούλα πράσινη με βραστό κοτόπουλο και έπειτα το βράδυ πάλι ένα ποτήρι απ΄αυτό...

    chrys να σαι καλά! Εγώ είμαι 25 χρονών, παλεύω όμως μια ζωή με τα κιλά...πάντα έχανα όταν το έπαιρνα απόφαση..και πάντα ξαναέβαζα. Τελευταία φορα όμως με την απώλεια των 25 κιλών, είχα φτάσει εκεί που ήθελα πραγματικά για πρώτη φορά. Μετά ξανακύλησα. Δυστυχώς! Τώρα έχω την εντύπωση ότι χάνω και δυσκολότερα, αλλά όσο περνούν τα χρόνια..λογικό είναι. Αυτή τη στιγμή είμαι 70 κιλά και 1,56. Καταλαβαίνεις..
    Στα κιλά που ένιωθα πολύ καλά με τον εαυτό μου ήταν τα 56 με 57, αλλά προς το παρόν έχω βάλει στόχο να πλησιάσω τουλάχιστον τα 60. Το ξέρω ότι θα μπορούσα και λιγότερο , αλλά θυμάμαι και το γιατρό μου τότε που μου είχε πει οτι με τα 57 είμαι σε φυσιολογικά πλαίσια για την υγεία μου και αν έχανα κι άλλο θα ταν καθαρά για δικους μου αισθητικούς λόγους.
    Αν θέλεις και έχεις όρεξη γράψε μου καμιά φορά για σενα και τη δική σου προσπάθεια, έχω την εντύπωση οτι τα δύσκολα τα έχεις ήδη πίσω σου, έτσι κατάλαβα τουλάχιστον, από τον τρόπο που μου γράφεις. Τώρα κάνεις διατήρηση ή θέλεις να χάσεις και εσύ;

    Προς το παρόν, καλή δύναμη! Όλα στο μυαλό είναι, και αυτό εκπαίδευση θέλει, για να αντικατασταθούν οι παλιές συνήθειες με καινούργιες, και να γίνουν τρόπος ζωής.

    Κάτι τελευταίο που θυμήθηκα και θεωρώ σημαντικό. Είναι η πρώτη φορά, που νιώθω ότι θέλω να χάσω πραγματικά και μόνον για εμένα. Παραδόξως, είναι και η φορα που νιώθω λιγότερη δύναμη. Νομίζω όμως ότι είναι το μόνο σωστό κίνητρο.
    Την προηγούμενη φορά για παράδειγμα, ήταν ένα παλιό αίσθημα, που θα το ξαναέβλεπα σε λιγότερο από ένα χρόνο, και μπορεί να ακούγεται απίστευτο, αλλά ήθελα να με δεί στα καλύτερα μου, όπως και έγινε. Το κίνητρο για μένα ήταν τεράστιο, αλλά σήμερα καταλαβαίνω ότι ήταν το λάθος κίνητρο. Γι αυτό ίσως και ξαναέβαλα, επειδή το έκανα για κάποιον άλλον.
    :blush: :bigsmile:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζα το συγκεκριμενο σκευασμα (γενικα απο συμπληρωματα διατροφης, πρωτεινουχα σκευασματα και τα συναφη εχω πληρη μεσανυχτα).
    Εριξα μια ματια στη σελιδα τους, περισσοτερο απο περιεργεια, και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η μεριδα ετοιμου προϊοντος εχει γυρω στις 200 θερμιδες. Και η απορια μου ειναι η εξης:
    τι παραπανω προσφερουν 2 τετοια "γευματα" την ημερα απο 2 σνακ που θα επιλεξεις εσυ ποια ειναι;
    Ειλικρινα δε το λεω με διαθεση κριτικης η κατι τετοιο, απλα πραγματικα αναρωτιεμαι κατα ποσο μπορουν να βοηθησουν τετοια προϊοντα και στην τελικη ποιος ειναι ακριβως ο ρολος τους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    7
    Πρώτο βράδυ σήμερα και ήδη έχω σηκωθεί...απ τη πείνα..! ουφ...οι πρώτες μέρες είναι πάντα οι χειρότερες...

    Γεια σου Sarah! Ναι, και εγώ αναρωτιέμαι αυτή τη στιγμή το ίδιο...δε μ΄άρεσε και το ρόφημα καθόλου...αλλά σκεπτόμενη τα λεφτά και μόνο, θα το υποστώ...ας πρόσεχα...αλλά μπορεί να έχω καλά αποτελέσματα, ποιος ξέρει!

    Συγκεκριμένα, το μονο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι αυτό που πίνεις τις πρώτες 3 με 4 μέρες, υποτίθεται ότι βοηθάει στη κατακράτηση υγρών κλπ και μετά αρχίζεις ένα άλλο..
    Η αλήθεια είναι ότι σήμερα μετά το δεύτερο ρόφημα το βράδυ, έχω σηκωθεί πολλές φορές προς νερού μου, μη μπορώντας να κρατηθώ καθόλου, μάλλον έχει σχέση το ρόφημα.
    Είναι όμως και ψυχολογικό το θέμα..ορισμένους ανθρώπους σίγουρα βοηθάει η ιδέα και μόνο ότι μπαίνουν σε αυστηρό πρόγραμμα, τρώνε μια φορα και την αναμένουνε πως κ πως κλπ...
    Αλλά σε γενικές γραμμές, αμα δε πίνεται και το ρόφημα..είναι κόλαση..εύχομαι την 5η μερα το γαλατουχο να ναι πιο ωραιο παναγίτσα μουυυ......ουφ.
    Τελος πάντων...ξημερώνει καινούργια μέρα!

    Καλως ήρθες sarah πάντως, να ρίχνεις καμιά ματια που και που θα χαρώ να διαβάζω και απο σένα σχόλια!
    Εσύ αυτή τη στιγμή κάνεις διατροφή; και αν ναι, πόσο καιρό και πως πάει; οδεύεις προς τη νίκη απ ότι βλέπω στο τικεράκι! Συνέχισε έτσι! :thumbup::starhit:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Καλο κουραγιο! Αυτο με το προγραμμα το εχω κι εγω. Αν δεν ειμαι σε συγκεκριμενο προγραμμα δεν μπορω, τα κανω ολα χαλια.
    Βασικα δεν οδευω και τοσο καλα. Απο τον Αυγουστο του 13 που εχασα 20+ κιλα προσπαθω να φτασω στα 58-60 αλλα δεν μπορω! Αρνουμαι πεισματικα!!!

    Θα χαρω πολυ να μαθαινω ευχαριστα νεα σου.
    Αντε, μια αποφαση ειναι,, ε?

  9. #9
    Έκανα αυτή τη δίαιτα πριν κάποια χρόνια.Θα σου πω μόνο την προσωπική μου εμπειρία και τα γεγονότα όπως τα βίωσα και τα συμπεράσματα βγάλτα εσύ!Να μη ξεχνάς ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Την έκανα για 2 με 3 μήνες.Κάθε ένα διάστημα δε θυμάμαι αν ήταν 2 εβδομάδες ή 3 πήγαινα και στον αντιστοιχο "διαιτολόγο" που μου συνταγογραφούσε το υποκατάστατο γιατί τότε δεν μπορούσες να πάς απλά στο φαρμακείο και να το αγοράσεις.Εννοείται ότι έχασα αρκετά κιλά αφού η ημερήσια πρόσληψη των θερμίδων δεν ξεπερνούσε τις 1000 την ημέρα.Η πείνα ,τουλάχιστον για μένα, ήταν τραγική.Απαγορευόταν αυστηρά να τρως ενδιάμεσα έστω και μια φέτα αγγουράκι ή τσάι διότι το πνεύμα της διατροφής ήταν να μην ανεβαίνει ο ινσουλιμικός και γλυκαιμιδικος δείκτης συχνά αλλά μόνο 3 φορές την ημέρα.(Λόγια του ειδικού που πήγαινα)Ειλικρινά δεν ξέρω κι εγώ πώς άντεξα να το κάνω.Οταν είσαι απελπισμένος μπορεί να πιστέψεις ότι υπάρχουν και μαγικά ραβδάκια.Είχα φυλλάδια με οδηγίες παρασκευής γευμάτων όπου απουσιαζαν θυμάμαι συνηθως οι ζωικές πρωτείνες και υπερτερούσαν οι υδατάνθρακες.Να μην τα πολυλογώ η δίαιτα αυτή ήταν σταθμός για μένα.Έχασα αρκετά κιλά ναι.Αλλά...υπάρχει και το "αλλά" που τότε απλά δεν ήθελα να βλέπω.Δεν έμαθα τίποτα απολύτως για την υγιεινή διατροφή.Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι μπορείς να εφαρμόσεις αυτό το μοντελο διατροφής εφ ορου ζωής.Αρχισαν οι ζαλάδες και οι αδυναμίες και όταν το ανέφερα στην ¨ειδικό" έλεγε ότι δεν πίνω αρκετό γάλα ή αρκετό νερό.Μου έκανε και λιπομέτρηση.Η μυική μου μάζα μειωνόταν όλο και περισσότερο και επέμενε ότι έφταιγα εγώ.Τηρούσα το πρόγραμμα με θρησκευτική ευλάβια.Απορώ ακόμα πώς το έκανα και δεν παρέκκλινα ούτε χιλιοστό.Από εκείνη την εποχή άρχισα να έχω προβλήματα με το έντερο που με ταλαιπωρούν εώς σήμερα..Ειχα τόσο διάρροια που αναρωτιέμαι αν έχασα τα κιλά από αυτό τελικά!Πιθανώς να μην άντεξα το γάλα ή να είχα την προδιάθεση και να μη το ήξερα αλλά δε με ενημέρωσε και κανένας γιαυτήν τη πιθανότητα.Πάντως από τότε έχω αυξημένη ευαισθησία στα γαλακτοκομικά και σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου.Τα κιλά τα ξαναπήρα όλα και περισσότερα πάρα πολύ γρήγορα και ακόμα παλεύω να φτιάξω έναν κατεστραμένο μεταβολισμό.Πέρασαν πολλά χρόνια για να συνειδητοποιήσω ότι δεν υπάρχουν μαγικά κόλπα για τη μάχη με το βάρος.Ελπίζω να τα καταφέρεις καλύτερα,να είσαι συνειδητοποιημένη και να χεις δύναμη!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    7
    Καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    sarah ευχαριστώ για το κουράγιο :blush: όσο για τα τελευταία κιλά που προσπαθείς να χάσεις..γυμναστικούλα κάνεις; έχω ακούσει από πολλούς ανθρώπους πως όταν φτάνεις ή έχεις φτάσει στο ιδανικό βάρος για το ύψος σου, γίνεται πολύ πιο αργή η απώλεια κιλών. Έχε υπομονή, είσαι άλλωστε πολύ κοντά σ΄αυτό που θέλεις, μην τα παρατάς!! Συνήθως όταν φτάνουμε πολύ κοντά, παίρνουμε τη πάνω(από άποψη κιλών) βόλτα και ξεχνιόμαστε, γι αυτό τώρα περισσότερο από ποτέ να προσέχεις τη διατροφή σου, είσαι πολύ κοντά!

    sparrow σ΄ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου, λυπάμαι που το κόστος της απώλειας των κιλών σου φαίνεται να ήταν η υγεία σου..πραγματικά δεν θα πρεπε να φτάνουμε σε τέτοιο σημείο, το γνωρίζω. Φαίνεται ότι ο γιατρός που πήγαινες (χωρίς να είμαι ειδικός, με την απλή λογική που διαθέτω) σου πρότεινε υπερβολικά λίγες θερμίδες για σενα και τις ανάγκες σου, γι αυτό και αντί να βλέπεις το λίπος να μειώνεται, έβλεπες να χάνεται μυϊκή μάζα..αυτό θα πρεπε να κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου στον τότε γιατρό σου και να σου αυξήσει τις θερμίδες. Έχεις απόλυτο δίκαιο, έπρεπε να σε ενημερώσει αλλά απ ότι φαίνεται δεν ήταν ο ίδιος ενημερωμένος ή δεν μπήκε στο κόπο να ασχοληθεί.
    Αυτό που περιγράφεις με την διάρροια και το γάλα είναι πολύ σοβαρό, δλδ ουσιαστικά ότι έπινες έβγαινε και κινδύνευες να αφυδατωθείς κι όλας(!)...δεν είναι καθόλου παράξενο (μάλλον σίγουρο θα έλεγα, εάν είχες ενοχλήσεις κατα τη διάρκεια που έπαιρνες τη σκόνη) να είσαι δυσανεκτική/ος στη λακτόζη, και ουσιαστικά βασάνιζες τον εαυτό σου με το καθημερινό γάλα και τη σκόνη..το τήρησες και αρκετά, 3 μήνες. Έχεις κάνει εξετάσεις για δυσανεξία στη λακτόζη; πολλοί άνθρωποι έχουν, και γνωρίζοντας το, αποφεύγουν όλα τα κοινά γαλακτοκομικά τυριά κλπ και τα αντικαθιστούν με τα αντίστοιχα χωρίς λακτόζη. Πλέον τα τελευταία χρόνια βλέπω και στα ελληνικά σουπερ μαρκετ γάλατα και γιαούρτια χωρίς λακτόζη. Παρ΄όλα αυτά, σου εύχομαι νέα δύναμη και αφοσίωση στο στόχο σου, μέσω μιας ισορροπημένης, υγειινής διατροφής, κομμένη και ραμμένη για τις δικές σου ανάγκες. Θα τα καταφέρεις, μιας και τώρα η υγεία σου έχει έρθει λόγω άλλων θεμάτων στο προσκήνιο περισσότερο απο ποτέ, θα θέλεις σίγουρα να ζεις και υγειινά!

    Όσο για μένα, δεν έχω σκοπό να εξαντληθώ σωματικά, ασε που γευστικά πραγματικά δεν μου αρέσει καθόλου, και τη μέρα που μας πέρασε που ήταν η δεύτερη με το Start που πίνεις με νερό (μόνο στη σκέψη αναγούλιαζα), δεν ήπια καθόλου, έφαγα αντ αυτού 3 σαλάτες με βραστό κοτόπουλο (á 300 θερμίδες) και λίγο μήλο τηρώντας τις χρονικές αποστάσεις των 4 ωρών.
    Θα δοκιμάσω το άλλο πακέτο που έχω ήδη αγοράσει μήπως και είναι πιο γευστικό με το γάλα , αν και δε νομίζω να συμφιλιωθώ με τη γεύση της Στέβια ποτέ!! Κρίμα για τα λεφτά ...αλλά συνεχίζω κανονικά με διατροφή ότι κι αν γίνει και γράφω φυσικά και εδώ.
    Έχω γεμίσει το ψυγειάκι μου με σαλάτες, κινέζικα λάχανα, ντοματίνια πατζάρια και τη κατάψυξή μου με κοτοπουλάκια και φασολάκια...δεν υπάρχει σοκολάτα ή πατατάκι στο σπίτι, αναψυκτικό ή αλκοολ. Οπότε, ότι και να πιάσω να φάω σε περίπτωση κρίσης, θα ναι υγιεινό! Ουφ... Αν μ ακούσει να τα γράφω αυτά και κανένας άνθρωπος με φυσιολογικές διατροφικές συνήθειες θα γελάσει κι όλας..σαν να το ακούω ήδη "μα αν φας λίγα πατατάκια/σοκολάτα/οτιδήποτε λιπαρό, δε θα σου κάνει κακο, μη το φας κι ολοκληρο!" έλα μου όμως που ΑΥΤΟ ακριβώς φαντάζει αδύνατο (τουλάχιστον απ τη μια στιγμή στην άλλη) για κάποιον που μια ζωή σχεδόν έτρωγε ποσότητα απ ό,τι του άρεσε έτσι απλά γτ του άρεσε κι όχι γιατι πεινούσε ή απολάμβανε το φαγητό(αν φάς και δεύτερη σοκολάτα ολόκληρη πόσο μπορεί να την απολαμβάνεις.
    Αν μετά από 2 βδομάδες διατροφής χωρίς σοκολάτα φάς ένα κομματάκι, φαντάζομαι θα το απολαύσεις πραγματικά. Αρκεί βέβαια να μη φάς κι άλλο κι άλλο...
    Όταν είχα χάσει τότε 25 κιλά, θυμάμαι πως στη συντήρηση ένα χρόνο περίπου, δεν είχα αγγίξει σοκολάτα, παρα μόνον μέλι με γιαούρτι, δεν το θυμάμαι σαν στέρηση όμως, είχε γίνει συνήθεια να λέω όχι στα γλυκά. Και δες με τώρα...ααααααχχχχχ!!!! Τέλος πάντων. Πολυλογώ και κουράζω και τον εαυτό μου.

    Καλό μας κουράγιο παιδιά!!!! Μου κάνει πολύ καλό η συντροφιά του φόρουμ... είναι το μικρό μου μυστικό! :starhit::smirk::thumbup:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Θα συμφωνησω με την sparrow αρχικα.
    Επισης συμφωνω despinaki με τα λεγομενα σου! Διακρινω ευσεινηδησια κι αυτο ειναι καλο! Βλπεω οτι γνωριζεις κι αυτο ειναι καλο!
    Προχωρα, δοκιμασε κι αυτο που εχεις επιλεξει γιαυτον τον καιρο , αλλα θα επιμεινω για ενα διατροφολογο, οταν εσυ θεωρησεις καταλληλη τη στιγμη. ΕΙΔΙΚΟ, και οχι "ειδικο" σαν της sparrow...Μαλλον ο ειδικος της sparrow ηταν ειδικος στα ..υποκαταστατα (κι ουτε καν, αποσο αποδειχτηκε τελικα απο τα λεγόμενά της...)
    Κοριτσια!! Ακουστε!! Αν δε φατε 5 γευματα τη μερα, ισορροποημενα και βασισμενα στο δικο σας οργανισμο και κιλα, ο,τι κι αν χασετε πολυ πολυ πιθανον να τα ξαναπαρετε...Ειναι η αληθεια δυστυχως, το εχω ζησει παλιοτερα ...

    Despinaki, προχωρα με την αποφαση σου, ισως , οπως σου ξαναειπα να ειναι αυτο ενας τροπος για σενα να ωθησεις τον εαυτο σου, καντο! Αλλα! Μην ξεχνας οτι για να ειμαστε στα κιλα μας παντοτε, ειδικα οσο μεγαλωνουμε και ο μεταβολισμος μας παιρνει την κατηφορα,πρεπει να υιοθετησουμε αλλο τροπο διατροφης! Καλα και τα βοηθηματα-για ψυχολογικους λογους το περισσοτερο- αλλα δε σου αλλαζουν το μεταβολισμο θετικα.

    Επειδη ξερεις αρκετα πιστευω οτι θα τα πας καλα στη συνεχεια! Να θυμασαι οτι ακομη εισαι νεα , εχεις περιθωρια να χτισεις γερες βασεις. Εδω εχω εγω που ειμαι 40+! Χαχαχαχα! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ 100%

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Ο,τι θες θα τα λεμε! Φιλια!

  12. #12
    Despinaki ελπίζω να μη σου έριξα το ηθικό τώρα που είσαι στο ξεκίνημα,δεν είχα τέτοια πρόθεση, αλλά θεώρησα σωστό να πω την εμπειρία μου!Ο,τι κι αν κάνεις πρέπει να χεις συνειδητοποιήσει ποια είσαι και ότι υπάρχει ένας δρόμος μπροστά.Πόσο εύκολος,πόσο μακρύς θα είναι είναι υποκειμενικά θέματα,θέματα όμως που αντιμετωπίζονται και λύνονται θέλω να πιστεύω.Το λέω για να το ακούω κι εγώ που απελπίζομαι εύκολα και βιάζομαι και χάνω την υπομονή μου.Ο καθένας βρίσκει τον τρόπο να το αντιμετωπίσει όπως μπορεί.Ιδανικό θα είναι να έχεις συμπαράσταση από δικά σου άτομα και στο εύχομαι!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    despinaki, δεν ειναι οτι ειναι αργη η απωλεια κιλων, ειναι οτι εγω μολις φταω στα 62-63 κιλα ξεφευγω...

    Χαιρομαι που ακουω (η μαλλον βλεπω) οτι εισαι συνειδητοποιημενη και ξεκινας μια σωστη προσπαθεια!
    Καλη σου επιτυχια!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    7
    Κορίτσιαααα, καλημέρα!

    Η διατροφή πάει πολύ καλά, δεν πεινάω και δεν νιώθω την ανάγκη για κάτι παραπάνω ή διαφορετικό απ ότι τρώω. Δεν δοκίμασα ακόμα το δεύτερο πακέτο με τη σκόνη (για την ακρίβεια, ακόμα δε τολμώ μετα την πρώτη απογοήτευση) αλλά ίσως σε λίγες μέρες να κάνω μια απόπειρα. Αν και, μια χαρά τα πάω και μόνη μου! Τρώω όποτε νιώθω ότι πεινάω, μπορεί και 5 φορές τη μέρα, αλλά μόνο μία φορά τη μέρα φαγητό κανονικό (συνήθως μεγάλη σαλάτα με βραστά αυγά, ή παντζάρια σαλάτα με μπριζόλα ή κοτόπουλο, ή μια μερίδα πλιγούρι σαλάτα ή κανένα πρασόρυζο κλπ). Τρώω μήλα ή πορτοκάλια ή γιαουρτάκια 2% ή κανένα κομμάτι κασεράκι με λίγα λιπαρά όταν πεινάω (πρωί , απόγευμα, βράδυ). Για γλυκό τρώω γιαουρτάκι με λίγο μέλι ή μαρμελάδα κάπου κάπου. Νιώθω καλά, έχω ενέργεια και η διάθεση μου είναι οκ.
    ΔΕΝ ζυγίζομαι...δεν τα πάω καλά με τη ζυγαριά και αυτή τη στιγμή νιώθω ότι θα ζυγιστώ όταν δω στο καθρέφτη τόση αλλαγή ώστε να νιώθω καλά. Προς το παρόν έχω ξεφουσκώσει, η κοιλίτσα έπεσε δηλαδή και σε συνδιασμό με λαδάκι που χρησιμοποιώ για τη κυτταρίτιδα, βλέπω ήδη το δέρμα μου να αλλάζει και χαιρομαιιι :-)

    Αυτά προς το παρόν, είχα πει οτι θα συνεχίζω να γράφω, μιας και μου κάνει καλό...οπότε τα ξαναλέμε σύντομα!

    Να στε όλες καλά και να χαμογελάτε! (και όποια θέλει ας μοιραστεί τη πορεία της προσπάθειας της) :smilegrin::smilegrin::smilegrin:

  15. #15
    εγώ την έκανα την δίαιτα πρίν χρόνια .. έχασα κιλά τα οποία βέβαια τα ξαναπήρα αλλά.. εμένα μου δημιούργησε πρόβλημα δυσανεξίας πλέον με το γάλα! δεν υπάρχει η δυνατότητα πλέον να πιώ γάλα ή να φάω τυρί! είναι απαγορευμένα πράγματα πλέον για μένα! ΓΑΛΑ, ΤΥΡΙ, ΓΙΑΟΥΡΤΙ δεν υπάρχει πλέον στο διαιτολόγιο μου... και οτιδήποτε γαλακτοκομικό.. το prevent δυστυχώς μου προξένησε αυτό το πρόβλημα!!! και γενικά μου δημιούργησε πρόβλημα με το στομάχι .. να είναι πολύ ευαίσθητο.. όχι πράσινα, όχι σουσάμια, όχι σπόρους κτλ.. γενικά έχω γίνει πολύ ευερέθιστη!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •