σαμποταζ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    σαμποταζ

    Εκλεισα 12 εβδομάδες που κάνω διατροφή και παρόλο που δε συμμετέχω πολύ στις συζητήσεις με έχουν βοηθήσει πολύ τα θέματα που διαβάζω!
    Το θέμα είναι ότι τις τελευταίες μέρες νοιώθω ότι θα χάσω τον έλεγχο!Για παράδειγμα χθες έφαγα μια ολόκληρη σοκολάτα.Οκ ο γιατρός είπε ότι μπορώ να τρώω που κ που αλλά δε νομίζω ότι εννούσε ολόκληρη..Αλλά ηταν αδύνατον να μην την φάω ολη.Το πρωι πήγα στον φούρνο να αγοράσω κουλούρι αλλά παρατρίχα δεν αγόρασα ό,τι τυροπιτάκια είχε μπροστά μου.Ειχα ετοιμάσει και τα χρήματα δηλαδή και αλήθεια ξεχασα για δευτερόλεπτα ότι κάνω δίαιτα.Τελευταία στιγμή εφυγα τρέχοντας.Αλλά και στο σουπερμάρκετ ΄τριγυρίζω στα πατατάκια και τα λοιπά(λες και βγηκα βολτα στις βιτρίνες ένα πραγμα!:Ρ)Οι σκέψεις μου ήταν ελα μωρε θα πάρω ένα γαριδάκι και τι εγινε για μια φορα!απο αυριο πάλι θα συνεχίσω!Αλλά είμαι σίγουρη ότι αν γινει μια φορά δεν υπάρχει περίπτωση να μη ξανακυλίσω! Εντάξει το περίμενα ότι κάποια στιγμή θα συμβεί κάτι ανάλογο αλλά είναι πολύ νωρίς!Πως στο διάλο θα αντέξω άλλο τόσο κι άλλο όσο χρειαστεί??Να με δέσουν σαν τον Οδυσσέα?Αυτό που με τρομάζει είναι ότι ψάχνω δικαιολογίες για να σαβουριάσω βλακείες.Και την δεδομένη στιγμή τις πιστεύω κιόλας!Το μυαλό μου με σαμποτάρει!!Είναι και το άλλο!πληρωνω για να ακολουθω ένα πρόγραμμα.Τι στο διάλο σκέφτομαι και ψάχνω τρόπους να κλέψω??

  2. #2
    Mα δεν έχω μέτρο,αυτό είναι το πρόβλημα...Δεν είναι ότι πεινάω,γιατί δεν πεινάω.Ειναι ότι ειχα ανισορροπη διατροφή με junk food.Θεωρω τον εαυτό μου εθισμένο και ως ετσι πρεπει να το αντιμετωπισω.Οπως οι αλκοολικοι δε πρεπει να πιουνε ουτε ένα ποτηρακι στη διαρκεια της αποτοξίνωσης.Θυμαμαι ειχα κανει προσπαθεια να κοψω το τσιγαρο.2 μηνες δεν εκανα ουτε ένα.Μια μερα λεω ελα μωρε ένα θα κανω αφου το κοψα-το ελεγχω.Ουτε καταλαβα πως γυρισα στο πακετο.Ειμαι των ακρων.Ψυχολογικό είναι?Δε ξερω έτσι λειτουργω σε όλα.Δεν αλλάζει εύκολα αυτό αλλά το παλεύω!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •