όταν το φαγητό σε τρώει..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    3

    όταν το φαγητό σε τρώει..

    σήμερα ήθελα κάπου να μιλήσω,να βγάλω όλο αύτο που με βασανίζει,αλλλα δεν τα κατάφερα,και μόνο που αναφέρω το θέμα με σταματάνε...γιατί λεεί μου έχει γίνει εμμονή.ίσως...αλλά εχω κουραστεί,μια ζωη απο παιδάκι διέφερα απο τους άλλους,πάντα ήμουν παχουλή,ξέρω γω κάποτε είχα περάσει και το 110.απίστευτος αριθμός,αλλά τότε δεν με ένοιαζε.τώρα είμαι 80.ξέρω δεν σας φαίνονται πολλά.πέρασα ομως εναν γολγοθά για να φτάσω σε αυτο το σημείο,δεν έμαθα να τρωω σωστά,έκανα ότι χαζοδίαιτα υπάρχει,κυρίως λοου-καρμπ πολυ γυμναστικη και φυσικα αρκετα βουλιμικα επεισοδια.το σώμα μου με εκδικειται,εδω και 7-8 μηνες δεν χανει γραμμαριο,γιατι θελω να του επιβαλλω τις ιδιες τεχνικες.η λεξη διαιτα με νανουριζει το βραδυ και με ξυπναει το πρωι,3-4 μερες αυστηρη διαιτα και μετα μεφτω με τα μουτρα στο φαι.εχω δοκιμασει τα παντα,λιποδιαλυτες αντικαταστατα γευματος πληρη αφαγια εμετους,περαν απο ψυχοφθορα ειναι και αναποτελεσματικα.ολοι οσοι παλευετε με τα κιλα με καταλαβαινετε ειμαι σιγουρη,ξερετε πως νιωθω,δεν ειναι τα κιλα που πρεπει να χαθουν αλλα η καταρα του εθισμου στο φαγητο,το συναισθηματικο φαγητο.εχω γινει καταθλιπτικη,δεν βγαινω πια,με το ζορι,ουτε στη σχολη παταω,γιατι απλα δεν εχω διαθεση.σημερα συνειδητοποιησα οτι πρεπει να σταθω στα ποδια μου,πρεπει να ξεπερασω ολο αυτο,κουραστικα να ειμαι θεατης της ζωης μου,ελπιζω να τα καταφερω-συγγνωμη αν σας κουρασα απλα καπου επρεπε να τα πω-για μια ακόμη φορα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλά έκανες και μας τα είπες. Αλλά το θέμα μας είναι ότι ζούμε μαζί με την αγάπη μας για το φαγητό. Ποιος είπε πως απαρνηθήκαμε τις χαρές ενός καλού γεύματος;

    Όσοι έχουμε χάσει κιλά, αλλά και όσοι δεν έχουμε χάσει, είμαστε λάτρεις του καλού φαγητού. Του καλού, το τονίζω αυτό.

    Να πας σε μία ταβέρνα της αρεσκείας σου, να διαλέξεις το πιάτο που εσύ επιθυμείς πάνω απ' όλα, να το απολαύσεις. Αυτό. Δε νομίζω πως αυτό σε έφτασε στα 110 κιλά.. Σημασία έχει να τρώμε, να χαιρόμαστε, αλλά με μέτρο. Η τροφή είναι ζωή. Η ζωή είναι χαρά. Τι θέλει ο άνθρωπος μόλις γεννηθεί; Τροφή. Άρα, είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό.

    Μην αυτοτιμωρείσαι με ανόητες δίαιτες. Μη μένεις κλεισμένη στο σπίτι. Βγες, ζήσε τη ζωή σου και όλα τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    4
    Η απάντηση της Ava τα σπάει και είμαι της ίδιας λογικής.

    Μην κολλάς τόσο πολύ με τα κιλά. Είμαι σίγουρη ότι ακριβώς δίπλα σου είναι άνθρωποι που σε θεωρούν πανέμορφη όπως ακριβώς είσαι...

    Εγώ είμαι βουλιμική 12 χρόνια και τα έχω δει σχεδόν όλα. Πρόσφατα με έπιασαν οι γνωστές κρίσεις μου και κοιτάζω τον εαυτό μου και φρικάρω. Έγραψα λοιπόν ένα Post εδώ και μετρούσα τα κιλά που πήρα από το καλοκαίρι για να τα γράψω. Ξέρεις κάτι; Είναι μόνο 7, μπορεί και μόνο 6. Σιγά τα πολλά. Στο μυαλό μου δυστυχώς έχω ακόμη μια εικόνα λες και είμαι 20 κιλά πάνω.

    Για να το λύσω μόνο να κουλάρω πρέπει όπως κι εσύ ίσως. Ηρέμησε και απευθύνσου στους κατάλληλους και ΜΙΛΑ. Μην κλείνεσαι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    1
    καλησπέρα...
    δεν έχω απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό, αλλά νομίζω ότι είμαι κι εγώ βουλιμικό άτομο...
    είχα φτάσει στα 95,5 κιλά, και μόνη μου, έφτασα μέσα σε 10 μήνες έφτασα στα 64,7. Όλοι με θεωρούν κανονική, όμως μου έχει μείνει "πληγή"... δεν μπορώ να χαρώ με τίποτα, μετράω ακόμα και τις θερμίδες 1 τσίχλας... πλέον το έχω συνηθίσει, δε μου προκαλεί άγχος, αλλά με πανικοβάλει όταν δεν μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου και τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο.
    τις επόμενες μέρες προσέχω, αλλά πραγματικά δεν είναι ζωή αυτό...
    βγες να ξεσκάσεις, βγες με φίλους, ξεκίνα δραστηριότητες, γενικά ΑΡΠΑΞΕ τη ζωή ΣΟΥ.
    μην αναλώνεσαι, αλήθεια... τα λέω σε εσένα, για να τα ακούσω κι εγώ...
    για ό,τι χρειαστείς, στείλε μας...
    καλή τύχη!

    υ.γ. ΜΕ ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ;)

  5. #5
    γεια σου SNOWHITE ;)

    τι κανεις? αν θες πες μας πως ειναι η ζωη σου τωρα. μετα απο τοσο καιρο? πως πας? σε τι φαση βρισκεσαι?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •