ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ! TIPS!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4

    ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ! TIPS!

    Καλημέρα σε όλους!
    Είμαι σχετικά νέα στο φόρουμ αλλά θα ήθελα κι εγώ να βοηθήσω από πλευράς μου όσους ετοιμάζουν τον περιβόητο φάκελο για να πάρουν έγκριση.
    Αρχικά θα πρέπει να πάρετε από τον γιατρό σας όλες τις εξετάσεις που ζητά να κάνετε (είναι αρκετούτσικες αλλά εγώ τις κατάφερα όλες μέσα σε 4 μέρες).
    Εάν βιάζεστε όπως εγώ, μπείτε στην σελίδα του ΕΟΠΥΥ και πάρτε σβάρνα όλα τα τηλέφωνα των ιατρών και των ιατρικών κέντρων για να τσεκάρετε ποιος έχει πιο κοντινό ελεύθερο ραντεβού.

    Tip! Ξεκινήστε από γαστροσκόπηση μιας και είναι η πιο... δύσκολη εξέταση! Όλα τα άλλα είναι παιχνιδάκι!

    Με το που μαζέψετε όοοοολα τα χαρτιά + την γνωμάτευση του χειρούργου σας, πηγαίνετε στο ταμείο σας. Εκεί θα συμπληρώσετε μία αίτηση η οποία θα πρωτοκολληθεί και θα συνοδεύσει τον φάκελό σας μέχρι τέλους. Μαζί με την αίτηση θα σας ετοιμάσουν λογικά και ένα διαβιβαστικό προς το ΚΕΣΥ.

    Στα ταμεία γίνεται ένας πανικός, δεν ξέρουν ποιος είναι αρμόδιος για κάθε τι, μην το βάλετε όμως κάτω! Ψάξτε παντού, ενοχλήστε τους πάντες!!!

    Αφού τελειώσει η δουλειά σας με το ταμείο σας, απαιτείστε να σταλεί ο φάκελος με κούριερ με δικής σας χρέωση στο Υπουργείο Υγείας.
    Στον φάκελο γράψτε:

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ 17
    10187
    ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ
    (για το ΚΕΣΥ)

    ***Θα ζητήσετε από τον κούριερ να σας δώσει τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρε.

    Την ίδια μέρα ή το πολύ την επόμενη, ο φάκελός σας θα είναι στο ΚΕΣΥ που είναι 200 μέτρα παρακάτω. Κάθε μέρα περνάει υπάλληλος του ΚΕΣΥ από το Υπ. Υγείας για να πάρει όλους αυτούς τους φακέλους.
    Αν αναρωτιέστε γιατί να μην το στείλετε απ' ευθείας στο ΚΕΣΥ, σας ενημερώνω ότι θα πρέπει πρώτα να πρωτοκολληθεί από το Υπουργείο και μετά θα ασχοληθεί το ΚΕΣΥ με την υπόθεσή σας.

    Το ταμείο μου εκτός του ότι δεν με ενημέρωσε ότι μπορώ να τα στείλω μέσω κούριερ, δεν δεχόταν να στείλει στο Υπ. Υγείας!!!

    Συμπλήρωσα λοιπόν υπεύθυνη δήλωση ότι επιθυμώ να σταλούν με δική μου ευθύνη στο Υπ. Υγείας αντί στο ΚΕΣΥ.

    Για όλα αυτά με συμβούλεψε ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΗ υπάλληλος στο ΚΕΣΥ. Το τηλέφωνο είναι 2108216480 και συνήθως απαντάνε στην δεύτερη φορά που καλείτε! Μιλήστε της με όλη σας την θετική ενέργεια- ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ!!!

    Για να μιλήσω και με πιο χειροπιαστά δεδομένα:
    6/12 ξεκίνησα την πρώτη εξέταση
    12/12 είχα τελειώσει εξετάσεις και πήρα γνωμάτευση από χειρούργο
    14/12 έβγαλα άκρη με το ποιος είναι αρμόδιος για την αίτησή μου
    17/12 η αίτηση φτάνει με κούριερ στο Υπουργείο
    18/12 πήρα έγκριση!!!

    Το ταμείο μου μου είπε στις 14/12 που το επισκέφθηκα, ότι ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ 2,5 ΜΕ 3 ΜΗΝΕΣ...

    Και η δουλειά μου έγινε σε 2 μέρες!!!

    Καλή τύχη στους επόμενους!

    *** Χειρουργούμαι στην Θεσσαλονίκη στις 18/1, σε 10 μέρες δλδ. Νιώθω πολύ τυχερή γιατί ακολούθησα συμβουλή παλαιού μέλους και νιώθω ότι έχω να συνεργαστώ με έναν εξαιρετικό γιατρό και ΑΝΘΡΩΠΟ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Συμφωνω με τα παραπανω και ΥΠΟΜΟΝΗ!! Καντε το σταυρο σας και εχετε υπομονη!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2
    κάπως έτσι έγινε και με μένα με τη διαφορά ότι εγώ έκανα τις εξετάσεις μέσω του ταμείου και μου πήρε λίγο περισσότερο χρόνο, ακολούθησα την ίδια διαδικασία αλλά το φάκελο μου από το ταμείο στο υπουργείο υγείας τον πήγα μόνη μου στις 6/12 και στην 1η συνεδρίαση του κεσυ 19/12 εγκρίθηκε και εστάλη ταχυδρομικώς στο ικα της περιοχής μου, αλλά μέχρι σήμερα δεν το έχουν λάβει ακόμα, έλεος το κεσυ και το υπουργείο άψογοι τα περιφερειακά του ικα μπάχαλο.

  4. #4
    οντως ετσι ειναι τα πραγματα και η κυρια στο κεσυ, λεγεται Μυριλα και ειναι εξυπηρετικοτατη....εισαι τυχερη και πηρες αμεσα απαντηση γιατι η συνεδριαση εγινε στις 18 δεκεμβριου και περιλαμβανε αιτησεις απο 23 οκτωβριου εως 17 δεκεμβριου...εγω την εκανα την αιτηση μου 30 οκτωβριου και περιμενα εως τις 18 δεκεμβριου που εγινε η επιτροπη....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4
    Μάλλον λοιπόν είχα και αρκετή... τύχη!
    Όπως και να έχει, είτε νιώθετε τυχεροί είτε όχι μην το βάζετε κάτω!!!
    Στο ταμείο μου έφτασε 8 Ιανουαρίου, 20 μέρες μετά την έγκριση, αλλά είχαν μεσολαβήσει και οι γιορτές με αργίες κλπ.

    Βάλτε τα δυνατά σας!

  6. #6
    Βρε παιδιά γνωρίζετε μήπως την επόμενη ημερομηνία συνεδρίασης του ΚΕΣΥ???μου είπαν μετά το Πάσχα αλλά πότε μετά? συνήθως μου είπαν κάθε 1 με 1/5 μηνα συνεδριάζουν... λέω να πάρω την Παρασκευή τηλ.. μήν τυχόν είναι ακόμη σε άδεια..

  7. #7
    :sniffle::sniffle:... τέλος Μαίου μου είπαν... ακριβή ημερομηνία δεν ξέρουν γιατί πρέπει να γίνει σύσταση της επιτρόπής!!! ΠΩΣ να περιμένω????!!! πώς ....???? πώς θα περάσουν αυτές οι μέρες???!!!! ????

  8. #8
    Κανένα νέο με το ΚΥΣΕ?

  9. #9
    τίποτε... περιμένω ακόμη.. δεν απαντάνε σε κανένα τηλ..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    ΣΑΜΟΣ
    Posts
    7
    Καλήμερα παιδιά κι απο εμένα εγω ειμαι η αγγελική... διαβαζω καιρο αλλα σημερα ειδα αυτο το post εγω σημερα κατέθεσα τα χαρτια μου στο ικα σαμου μου ειπαν οτι σε κανενα 1 μηνα με 1,5 θα εχω την αποφαση.... δεν ηξερα τι κολπακι με την courrier βεβαια ζητησα αριθμο πρωτοκολου λετε να εκανα λαθος με την διαδικασια????

  11. #11
    όχι λάθος δεν έκανες.. απλά θα πρέπει να έχεις πολύ υπομονή!!!!:sniffle::sniffle:

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    ΣΑΜΟΣ
    Posts
    7
    :crazy::crazy::crazy: υπομονή ε???? ωωωωχχχχ!!!!!!!! καλή μας αναμονή λοιπόν... εγω θα αρχίσω τα τηλέφωνα σε καμμια εβδομάδα.... να μπαίνω και στο κλίμα σιγά σιγά... καληνύχτα!!!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    ΣΑΜΟΣ
    Posts
    7
    παιδια καλησπερα πριν λιγο μιλησα με την οχι και πολυ ευγενικη κυρια στην γραμματεια του κεσυ και μου ειπε οτι η επομενη συνεδριαση θα γινει 15-20 ιουλιου + 10 ημερες να σταλει η αποφαση στο ικα σαμου.μεγαλειοοοοοοοοοοο!!! !! εσυ koukourikou τι εγινε ειναι ολα καλα με την γνωματευση?

  14. #14
    Αγγελική ότι θες ρώτησέ με !! Είμαι κι εγω από Σάμο. Και πρόσφατα πήρα την έγκριση.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    ΣΑΜΟΣ
    Posts
    7
    ωωωωωωωωω πατριδα!!! καρλοβασι?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •