Κρίσεις πανικού;;; η μήπως κάτι άλλο;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    6

    Κρίσεις πανικού;;; η μήπως κάτι άλλο;;;

    Γειά σας, είμαι άντρας 23 χρονών και έχω σχεδόν τρείς μήνες που δεν αισθάνομαι και πολύ καλά. Να τονίσω ότι από τα 11 μου περίπου με πιάνουν όχι αρκετά συχνά κρίσεις ημικράνιας με αύρα (οπτικές διαταρραχές και τα συνεπακόλουθα τους)....
    Όλα ξεκίνησηαν πρίν απο 3 μήνες ένα βράδυ που ξυπνάω ξαφνικά μια Κυριακή βράδυ (14/01/2007) με πόνο στον αυχένα, μάλλον τράβηγμα σαν πιάσιμο. ίσως επειδή δεν κοιμήθηκα καλά με το μαξιλάρι και ένιωθα ότι ζαλίζομαι και δεν βλέπω καλά, δηλαδή μειώθηκε το πεδίο της όρασης. Δεν έδωσα και πολύ σημασία και συνέχισα τον ύπνο μου. Την επόμενη μου μπήκε εν μέρει η ιδέα ότι δεν βλέπω καλά, μετά απο 3 ημέρες το βράδυ και ενώ το ξενυχτήσαμε με φίλους άρχισα να μην βλέπω καλά πάλι, δηλαδή κοιτούσα κάποιον απέναντι μου και δεν μπορούσα πχ να διακρίνω το πρόσωπο του άλλου που καθόταν ακριβώς δίπλα του. Οι μέρες πέρασαν και ο πόνος στον αυχένα άρχισε να αυξάνεται και να νιώθω περισσότερο πιασμένος. Πηγαίνω σε οφθαλμίατρο τέλη Γενάρη και μου λέει τα μάτια σου είναι μια χαρά δεν έχεις τίποτα, τα αυχενικά προβλήματα μου λέει προκαλούν την αίσθηση ότι δεν βλέπεις καλά. Τις επόμενες μέρες παθαίνω κρίση ημικρανία και λέω ίσως όλα αυτά που ένοιωθα να ήταν τα προσυμπτώματα της ημικρανιακής κρίσης. Πηγαίνω στον παθολόγο και μου λέει ότι αυτό που νοιώθω στον αυχένα είναι κάποια ψύξη. Μετά απο μια βδομάδα ακριβώς την ίδια ώρα με την προηγούμενη παθαίνω πάλι κρίση ημικρανίας, αλλά αυτή την φορά τα συμπτώματα με τις οπτικές διαταρραχές κράτησαν περίπου 2 ώρες απο 45-50 λεπτά που κρατάνε συνήθως. Αυτό το είχα ξαναπάθει άλλες 2 φορές, δηλαδή να κρατήσουν οι οπτικές διαταρραχές τόσο πολύ (Απρίλιος 2000, Απρίλιος 2002). Μετά απο αυτό έπαθα φοβία και κάθε μέρα απο τότε κοιτούσα την ώρα το βράδυ και ανησυχούσα μήπως με ξαναπιάσει, απο το 1994 που με έπιασε η πρώτη ημικρανιακή κρίση το' χώ πάθει πάνω άπο 30 φορές και δεν έδινα σημασία. Τις επόμενες μέρες άρχισα να ζαλίζομαι που και που, να μην θέλω να βγώ έξω, να μην βλέπω καλά, δηλαδή να πιστεύω ότι έχει μειωθεί το πεδίο της όρασης μου. Πηγαίνω στον παθολόγο ξανά και μου γράφει να κάνω ακτινογραφίες στον αυχένα και στο κρανίο. Τις κάνω και δεν έδειξαν τίποτα. Μια Κυριακή ξυπνάω με αίσθηση ατονίας και να νομίζοντας ότι αυτό που ζώ και αισθάνομαι είναι ψέμα, ξαφνικά με πιάνει φοβερή ζαλάδα, ίλιγγος και πηγαίνω στο νοσοκομείο, βέβαια είχα φοβερές ενοχλήσεις και τράβηγμα στον αυχένα. Μου κάνουν εξετάσεις και τα συναφή και δεν βρήκαν τίποτα, ούτε ο ορθοπεδικός στον αυχένα, απλά μου συνέστησαν να βάλω ένα κολάρο. Ο νευρολόγος που με εξέτασε στο νοσοκομείο όμως μου είπε να κάνει και μια μαγνητική εγκεφάλου, κάτι που είχα στο πρόγραμμα να κάνω απο το 2000. Μου έδωσε μέσω του Ω.Ρ.Λ στο νοσοκομείο εκτός απο κάποιο σπρέυ λόγω του διαφράγματος και κάτι χάπια για τις κρίσεις πανικού, χωρίς να μου πεί ο ίδιος, αλλά ο Ω.Ρ.Λ μου έγραψε Atarax, να τα πάρω για δύο βδομάδες ένα κάθε βράδυ, εγώ όμως δεν τα πήρα. Πηγαίνω την επόμενη σε νευρολόγο και του είπα τι συμβαίνει μου είπε όλα αυτά είναι ψυχοσωματικά, έχεις πολύ άγχος και στρές και μου γράφει την μαγνητική. Κάνω μαγνητική εγκεφάλου και τίποτα δεν έδειξε όλα φυσιολογικά. Πηγαίνω και σε φυσιοθεραπευτή και μου λέει ότι έχω αυχενικό και ξεκινάω φυσιοθεραπεία. Βέβαια ο αυχένας μου πάει καλύτερα, αλλά έχω ακόμη που και που ζαλάδες, δεν βλέπω καλά (ξαναπήγα οφθαλμίατρο και με έδιωξε), ή μήπως νομίζω ότι δεν βλέπω;; Μερικά βράδια όταν ξαπλώνω είμαι πολύ σφιγμένος και βλέπω διάφορες λάμψεις που βλέπουμε όταν κλείνουμε απότομα τα φώτα την νύχτα, αλλά τις βλέπω για πολλή ώρα. Είναι όλα αυτά κρίσεις πανικού και φοβίες, είναι το αυχενικό;;; ή όντως δεν βλέπω καλά;;; Κάτι έχουν πάθει τα μάτια μου. Να σημείωσω ότι αθλούμαι εδώ και 10 μήνες κάθε μέρα τρέχω αρκετά χιλιόμετρα την ημέρα και έχω χάσει 25 κιλά σε 10 μήνες, θέλω και μερικά ακόμη να επάνελθω στα φυσιολογικά για το ύψος μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    δεν ξερω τι μπορει να ειναι.ισως και να παιζει ρολο αυτο με τον αθλητισμο και τα κιλα που εχασες.ισως εχει εξασθενησει ο οργανισμος σου.πηγαινε κανε μια εξεταση αιματος μηπως σου εχει πεσει ο σιδηρος και για αυτο ζαλιζεσαι κτλ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    6
    Έχω κάνει εξετάσεις αίματος και καρδιολογικές πρίν απο 1 μήνα, τίποτε δεν έδειξαν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    για νατριο και μαγνησιο κοιταξες;εγω παντως εχω προβληματα στον αυχενα και πολλες φορες νιωθω να εξασθενειται η οραση μου ειδικα το βραδυ αλλα οχι σε τοσο μεγαλο επιπεδο.μπορει να ειναι και ψυχολογικο βεβαια αλλα να μην ξεχνας οτι δεν αντιδρα καθε οργανισμος το ιδιο

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Osmaci,
    το πρώτο πράγμα που χρειαζόταν να κάνεις ήταν ένας νευρολογικός έλεγχος
    (Τον έκανες από ότι λες και πήγε καλά).

    Ο αυχένας πράγματι μπορεί να δίνει τα συμπτώματα που αναφέρεις. Πρόσεξε την κακή στάση του σώματος, πχ αν κάθεσαι πολύ ώρα μπροστά σε έναν υπολογιστή που δεν είναι ευθεία μπροστά σου αλλά στο πλάι (πολύ συνηθισμένο λάθος που σύντομα δείνει προβλήματα στον αυχένα)

    Από κει και πέρα εξαιτίας του προβλήματος στον αυχένα, είναι πιθανό να έκανες μια δικαιολογημένη, ήπια διαταραχή πανικού, μιας και άρχισες να ανησυχείς και να φοβάσαι για το τι μπορεί να έχεις.

    Με δυο λόγια: νευρολογικός έλεγχος και ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση είναι οι ενδεδειγμένες κινήσεις.
    Καλή πορεία σου εύχομαι.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Εγώ έχω αυχενικό σύνδρομο και κάνω χειροπρακτική με πολύ σημαντικά αποτελέσματα. Όταν έχω διαστήματα έξαρσης του αυχενικού μέσα στο έτος (έντονα πιασίματα, δυσκαμψία στο γύρισμα του λαιμού, πόνοι στην πλάτη κατά τον βραδυνό ύπνο και ημικρανίες) στο δρόμο όταν περπατάω αισθάνομαι ότι χάνω την αίσθηση της ισορροπίας χωρίς να ζαλίζομαι όμως (σαν να περπατάει λίγο ο δρόμος από την ευθεία μου) και έχω σχετικές θολαμάρες..........

    Μόλις αρχίζω θεραπείες όλα στρώνουν! Σημαντικό δε θεωρώ στη βελτίωση που έχω στο γεγονός ότι πήρα ορθοπαιδικό στρώμα και ειδικό μαξιλάρι για αυχενικό σύνδρομο (έχει ειδικές κοιλότητες).

    Φίλε Osmaci σίγουρα είναι δύσκολα τα όσα αναφέρεις, αλλά σκέψου και αυτή την προσέγγιση σε συνάρτηση με τα όσα προανέφερε ο Νίκος.....:)

    Φιλιά και σου εύχομαι σύντομη βελτίωση......:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Osmaci, μήπως οι λάμψεις που βλέπεις έχουν ορισμένο σχήμα (πχ μισοφέγγαρο) και σιγά-σιγά μεγαλώνουν, ανοίγουν και εξαφανίζονται στην περιφέρεια του ματιού, αφήνοντάς σου έντονο πόνο στον αυχένα?
    Μήπως οι λάμψεις ακολουθούν τον περιορισμό της όρασης?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    6
    Κάπως έτσι είναι οι λάμψεις, αλλά δεν μου αφήνουν πόνο στον αυχένα, βασίκα τις θυμάμαι και απο παλιά, μόλις έπεφτα να κοιμηθώ και έσβηνα τα φώτα, αλλά δεν κρατούσαν τόσο πολύ. Όταν είμαι χαλαρός περνάνε αμέσως, όταν είμαι σφιγμένος αργούν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Εγώ είχα πρόβλημα με λάμψεις σαν και αυτές που περιέγραψα παραπάνω, που εμφανίζονταν μετα απο σχετικό περιορισμό της όρασης λίγων λεπτών. Διαρκούσαν μέχρι ένα 20λεπτο max. Επρόκειτο για οφθαλμικές ημικρανίες, όπως μου εξήγησε ένας οφθαλμίατρος (ο τρίτος που επισκέφθηκα).Πείστηκα ότι είναι αυτό διότι μου έδειξε ακριβώς τα σχήματα που έβλεπα και την πορεία τους σε φωτογραφίες μιας εργασίας για την οφθαλμική ημικρανία. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, μου είπε, είναι απλώς σπασμός του οφθαλμικού νεύρου ή κάτι τέτοιο. Δεν προκαλεί βλάβες, είναι μόνο ενοχλητικό.
    Ακόμα μου παρουσιάζονται πού και πού, ιδίως όταν είμαι κουρασμένη/στρεσαρισμένη .

    Ψάξε και ρώτησε τον οφθαλμίατρό σου μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο και σε σένα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    6
    Πήγα την προηγούμενη Παρασκευή σε άλλον οφθαλμίατρο, μου έκανε και μέτρηση πεδίων, δεν βρήκε τίποτα. Απλά μου είπε ότι αισθάνεσαι είναι ψυχοσωματικά και να βρώ κάποιο τρόπο να τα αντιμετωπίσω. Όντως μου έγραψε για οφθαλμική ημικρανία. Θα ξαναπάω μάλλον απο βδομάδα σε νευρολόγο. Μου έχει κολλήσει η ιδέα ότι δεν βλέπω καλά, ότι έχει περιοριστεί η οράση μου....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    \"Μου εχει κολλησει η ιδέα\". Θα έλεγα ακουγοντάς σε οτι επειδή, λόγω των περιστάσεων σε συνδυασμό με τον τρόπο σκέψης σου και την όλη ιδιοσυγκρασία σου, σου έχει κολλήσει αυτή η ιδέα, η οποία δεν επιβεβαιώθηκε απο τους ιατρούς. Καλο θα ήταν να απευθυνθείς και σε εναν ψυχολόγο, για να εξετάσετε όλη αυτήν την ιστορία...Θα έλεγα οτι όλο αυτό το τρεξιμο σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων μπορεί να σε μπερδέψει παραπάνω. Ξεκίνα απο κ ά π ο υ συγκεκριμένα και θα βγει η άκρη.
    Καλή δύναμη σε όλες σου τις προσπάθειες

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    6
    Μήπως όταν πιεστώ, κάτι που συμβαίνει πολλές φορές την ημέρα, το σφίξιμο να μου προκαλεί την εντύπωση ότι χάνω την όραση μου σε συγκεκριμένο σημείο;;; ή μάτι;;;;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    6
    Μετά απο τόσο καιρό και επισκέψεις τόσο σε νευρολόγο όσο και σε οφθαλμίατρο, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όλα αυτά που έχω οφείλονται σε άγχος.... Ο νευρολόγος βέβαια μου είπε να μου δώσει αγχωλυτικά, αλλά εγώ δεν πρόκειται να πάρω θα το παλέψω μόνος μου. Το μόνο που με πείραξε αυτό το διάστημα είναι ότι έπαθα μέσα σε 14 μέρες 3 κρίσεις ημικρανίας, κάτι που είχε πολλά χρόνια να μου συμβεί....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    καλησπέρα Τίνα. Εχω ακριβως αυτό που περιγράφεις. Και μένα ο οφθαλμιατρός και ο νευρολογος μου ειπαν να μην ανησυχω και οτι δημιουργείται απο στρες. Η αληθεια ειναι βεβαια οτι με ειχε ξαναπιασει μια κριση για κανενα μηνα περιπου πριν 6 χρονια και τωρα παλι σχεδον καθε εβδομάδα..γιαυτο ανησυχησα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    καλησπέρα Τίνα. Εχω ακριβως αυτό που περιγράφεις. Και μένα ο οφθαλμιατρός και ο νευρολογος μου ειπαν να μην ανησυχω και οτι δημιουργείται απο στρες. Η αληθεια ειναι βεβαια οτι με ειχε ξαναπιασει μια κριση για κανενα μηνα περιπου πριν 6 χρονια και τωρα παλι σχεδον καθε εβδομάδα..γιαυτο ανησυχησα
    ειχα παθει το 2008 μια φορα που δν εδωσα σημασια.....το 2014 εχω παθει 4-5 κρισης ημικρανιας με αυρα...το 2013 ξεκινησαν οι κρισεις πανικου κ ολο αυτο...αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειτε απο το αγχος πιανετε ο αυχενας λογο παρατεταμενεις εντασεις ή λογω κακης στασης εργασιας pc κτλπ....σε εμενα απο οσο μπορω να καταλαβω και οσο το εχω παρατηρησει ειναι κακη σταση εργασιας.και οταν ποναω τον αυχενα μου ξερω οτι ισως μπορει να κανω κριση ημικρανιας....μεγαλο ποσοστο οφειλετε σε αυχενα και επιπεδα σεροτονινης....οποτε αν σας ποναει ο αυχενας ειναι απο εκει οι κρισεις ημικρανιας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •