O κύκλος των ψυχοσωματικών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    O κύκλος των ψυχοσωματικών

    Καλημέρα σε όλους,

    Είναι τελικά καλό αυτό που μας συμβαίνει κατέληξα. Ανακαλύπτουμε τον εαυτό μας, μαθαίνουμε να τον ελεγχουμε, να τον αγαπάμε κιολας με τα ελαττωματα του. Για άλλη μια περιοδο περναω άγχος με εκδηλωση ψυχοσωματικών συμπτωμάτων. Φοβαμαι ταυτοχρονα για καρδιά, καρκινο και οτι αλλο μπορει να βαλει το μυαλο σας. Το συμπτωμα τώρα; ένας πόνος στην πλάτη. Φυσικά το οτι κοιμαμαι ελαχιστα, στον καναπε και ειμαι αγυμναστη δεν τον αξιολογησα απλά οταν με πιανει πανικός όλο τα κακα πηγαινουν στο μυαλο μου..αλλα τι σας λεω τα ξέρετε. α φυσικα και ξεκινησα την αναγνωση συμπτωματων στον γκουγκλ...ευτυχως που μπορουμε να τα λεμε και εδω και να παιρνουμε θαρρος, γιατι αλλο ενα κυκλο επισκεψεων σε γιατρους ουτε οικονομικα ουτε ψυχολογικα θα το αντεχα...καλημερα λοιπον σε όλους και ας προσπαθησουμε για το καλυτερο για μας..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Καλημέρα Fleur ,είμαι καινούργιος εδώ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα .Επί ένα χρόνο τα ίδια τραβούσα,γκοογκλαρα τα πάντα , και μετά έτρεχα στα νοσοκομεία για γενικές αιμ, αξονικές ότι μπορείς να φανταστείς.Ευτυχώς αυτό μου έφυγε , όταν σταμάτησα να δίνω σημασία...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    να σκευτεσαι εδω εχει ανθρωπους με σοβαρα προβληματα καρδιες κ οτι αλλο και νανε καλα οι ανθρωποι δν παθαινουν τιποτα εσυ γτ να παθεις.....αναγνωρισε τις αναπνοες σου να καταλαβαινεις οτι ειναι πολλες σε ενα λεπτο οταν ξεπερνουν τις 12....τις μετρας σε καθε εκπνοη.....παρατατα και τα πιεσομετρα και τα μηχανακια ζαχαρου αν δν τα εχεις πιασει ακομα...γιατι οι περισσοτεροι τα εχουμε πιασει ολα!

  4. #4
    Giorgos ετσι απο περιεργεια καθησα και μετρησα εκπνοες τωρα σε φαση που δεν ειμαι σε καποια κριση πανικου, 17! στην ουσια τι σημαινει αυτο? υπερπνοια? μπορω να αποδωσω την ελαφρα ζαλη η το "ελαφρυ" κεφαλι σε αυτη την κατασταση?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Βρε παιδιά, μην τρέφετε τις φοβίες σας και τα άγχη σας..
    Και μην είστε τόσο απόλυτοι σε νούμερα. Ανάλογα τον κάθε οργανισμό, οι αναπνοές ενός νέου ενήλικα το λεπτό μπορεί να ποικίλουν από 10-20, σε κατάσταση ηρεμίας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    αχ fleur ποσο σε νιωθω...μια απο τα ιδια! εχω εναν πονο στην πλατη που εξαπλωνετε στους ωμους απο το αυχενικο κ την ανυπαρκτη γυμναστικη! Κρατιεμαι μετα βιας να μη παω για μαγνητικη κτλ... ειναι τοσο ευκολο να σε παρασυρει ολο αυτο κ οταν μπεις σε αυτο το φαυλο κυκλο ολα σου φαινονται τοσο δικαιολογημενα! ολα τα κομματια μοιαζουν τοσο να ταιριαζουν που σε τρελλαινει...ευχομαι οσοι ταλαιπωρουνται απο αυτο να βρουν τη δυναμη κ το δικο τους τροπο να ανακουφιστουν απο αυτο το μαστυριο!!!

  7. #7
    Quote Originally Posted by Mriya View Post
    Βρε παιδιά, μην τρέφετε τις φοβίες σας και τα άγχη σας..
    Και μην είστε τόσο απόλυτοι σε νούμερα. Ανάλογα τον κάθε οργανισμό, οι αναπνοές ενός νέου ενήλικα το λεπτό μπορεί να ποικίλουν από 10-20, σε κατάσταση ηρεμίας.
    ναι η αληθεια ειναι αυτο ειναι "κολλημα"...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by P73 View Post
    Giorgos ετσι απο περιεργεια καθησα και μετρησα εκπνοες τωρα σε φαση που δεν ειμαι σε καποια κριση πανικου, 17! στην ουσια τι σημαινει αυτο? υπερπνοια? μπορω να αποδωσω την ελαφρα ζαλη η το "ελαφρυ" κεφαλι σε αυτη την κατασταση?
    φυσικα και ναι....εγω οταν εχω 16+ νοιωθω αυτη την ζαλη...οποτε βλεπεις οτι απλα αγχωνεσε αναπνεεισ πιο γρηγορα και επειδη αναπνεεις πιο γρηγορα ζαλιζεσαι και μετα αργησει ο φοβος τοθ γτ ζαλιζομαι θα λυπποθυμησω τι εχω και ολα αυτα.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    οταν σε πιανει πανικος ακου μαγκια με εχει σωσει απο τρελους πανικους......αλλα θελει πεισμα και κακαλα να το κανεις......παρε κινητο βαλε αντιστροφη μετρηση και κανε 3 ή 4 5λεπτα με αναπνοες....δηλαδη κλεισε ματια οσο και αν εισαι μουδιασμενος κτλπ και εστιασου στις αναπνοες να μετρας τις αναπνοες και να τις κανεις μεγαλες πρεπει να εχεις 60 τα 5 λεπτα....προπονησου οταν δεν εχεις κριση....να ξερεις επειδη κανεις μεγαλες ανασες κ σωστες θα σ φανει σαν να ζαλιζεσε αλλα επι τις ουσιας σε χαλαρωνει...οσο και να μην μπορεις οταν εχει θεμα ξαπλωνεις πιανεις κινητο βαζεις αντιστροφη μετρηση κλεινεις ματια και μετρας...και υπαρχη το μετρημα και η σωστη ανασα...ουτε εγινε καλα ουτε κατσε να δω μ εφυγε ουτε τιποτα....εσυ κ η ανασα σου...και το μετρημα τιποτα μετα απο εκει κ περα....αν σε 20λεπτα το κανεις οπως ακριβως λεω και δν γινεις καλα φτυσε με!εγω το εκανα σε τρελες κρισαρες τρελες ομως. και μετα απο ολο αυτο ελεγα μα καλα τι ειχα πριν 5 λεπτα πως εγινε να ειμουν ετσι.....και οτι θες ρωτα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Καλημέρα σας, ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις. Μου δίνουν κουράγιο. souno ναι ο πονος στην πλατη ειναι καινουργιο. Φυσικά και τα "μυγακια" ή η περιεργη όραση κατα καιρούς...ή κατα φασεις μεσα στη μέρα. Υπάρχουν στιγμές που λεω δεν θα ηρεμήσω ποτέ...superboy13 ναι το ξερω. απλα το να μη δινεις σημασια για μενα σημαινει οτι απλά με εχει απορροφησει κατι αλλο :) και αυτο ειναι το δυσκολο. Giorgo27 σε ευχαριστώ πολύ, με ηρεμουν παντα οι απαντησεις σου γιατι ξερω οτι εχεις περασει τα ιδια..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    Καλημέρα σας, ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις. Μου δίνουν κουράγιο. souno ναι ο πονος στην πλατη ειναι καινουργιο. Φυσικά και τα "μυγακια" ή η περιεργη όραση κατα καιρούς...ή κατα φασεις μεσα στη μέρα. Υπάρχουν στιγμές που λεω δεν θα ηρεμήσω ποτέ...superboy13 ναι το ξερω. απλα το να μη δινεις σημασια για μενα σημαινει οτι απλά με εχει απορροφησει κατι αλλο :) και αυτο ειναι το δυσκολο. Giorgo27 σε ευχαριστώ πολύ, με ηρεμουν παντα οι απαντησεις σου γιατι ξερω οτι εχεις περασει τα ιδια..
    fleur ερωτηση, ειδα ενα ποστ σου απο παλαιοτερα για πονους που ειχες στις αρθρωσεις κ τους μυς και μια αδυναμια σε καποιο ακρο! επειδη βιωνω κατι παρομοιο, μπορεις να μου περιγραψεις καλυτερα τι ενιωθες κ τελικε τι εκανεση τι ητανε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Giorgos27 View Post
    οταν σε πιανει πανικος ακου μαγκια με εχει σωσει απο τρελους πανικους......αλλα θελει πεισμα και κακαλα να το κανεις......παρε κινητο βαλε αντιστροφη μετρηση και κανε 3 ή 4 5λεπτα με αναπνοες....δηλαδη κλεισε ματια οσο και αν εισαι μουδιασμενος κτλπ και εστιασου στις αναπνοες να μετρας τις αναπνοες και να τις κανεις μεγαλες πρεπει να εχεις 60 τα 5 λεπτα....προπονησου οταν δεν εχεις κριση....να ξερεις επειδη κανεις μεγαλες ανασες κ σωστες θα σ φανει σαν να ζαλιζεσε αλλα επι τις ουσιας σε χαλαρωνει...οσο και να μην μπορεις οταν εχει θεμα ξαπλωνεις πιανεις κινητο βαζεις αντιστροφη μετρηση κλεινεις ματια και μετρας...και υπαρχη το μετρημα και η σωστη ανασα...ουτε εγινε καλα ουτε κατσε να δω μ εφυγε ουτε τιποτα....εσυ κ η ανασα σου...και το μετρημα τιποτα μετα απο εκει κ περα....αν σε 20λεπτα το κανεις οπως ακριβως λεω και δν γινεις καλα φτυσε με!εγω το εκανα σε τρελες κρισαρες τρελες ομως. και μετα απο ολο αυτο ελεγα μα καλα τι ειχα πριν 5 λεπτα πως εγινε να ειμουν ετσι.....και οτι θες ρωτα!
    οταν σε πιασει εξω τι γινεται ομως ντε?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    καλησπέρα souno,ναι πονουσα σε ολο μου το σωμα. και τωρα καμμια φορά. μαλιστα ειχα μουδιασματα στο ποδι ή και σε αλλα μέλη. Εκανα μαγνητικές αξονικές τίποτα. Βεβαια παντα πιστευα ότι ειναι κατι που δεν φαίνεται. Καποια στιγμή ξεκινησα αγωγη με ladose και ταυτοχρονα ψυχοθεραπεια. ειδα διαφορα και με τα δυο. μη νομιζεις βεβαια οτι κατα διαστηματα δεν με ξαναπιανει αλλα λιιιιγο πιο ελεγχομενα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    καλησπέρα souno,ναι πονουσα σε ολο μου το σωμα. και τωρα καμμια φορά. μαλιστα ειχα μουδιασματα στο ποδι ή και σε αλλα μέλη. Εκανα μαγνητικές αξονικές τίποτα. Βεβαια παντα πιστευα ότι ειναι κατι που δεν φαίνεται. Καποια στιγμή ξεκινησα αγωγη με ladose και ταυτοχρονα ψυχοθεραπεια. ειδα διαφορα και με τα δυο. μη νομιζεις βεβαια οτι κατα διαστηματα δεν με ξαναπιανει αλλα λιιιιγο πιο ελεγχομενα
    fleur βιωνω σχεδον το ιδιο! Και μου κανει εντυπωση γιατι μια ποναω εδω, μια εκει...καθε μερα και καπου και λεω ποτε θα σταματησει αυτο! Ο νευρολογος, παθολογος, πνευμονολογος που πηγα μου ειπαν οτι το αισθημα καψιματος ειναι νευριτιδες απο το στρες κ να μην αγχωνομαι αλλα ενιοτε μετατρεπετε σε πονο στα χερια, στα ποδια, στη πλατη... τι να πω!!! ολο κατι βγαινει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by Mriya View Post
    Βρε παιδιά, μην τρέφετε τις φοβίες σας και τα άγχη σας..
    Και μην είστε τόσο απόλυτοι σε νούμερα. Ανάλογα τον κάθε οργανισμό, οι αναπνοές ενός νέου ενήλικα το λεπτό μπορεί να ποικίλουν από 10-20, σε κατάσταση ηρεμίας.
    20 σε κατασταση ηρεμιας δν παιζει να εχεις εκτος αν εισαι 150 κιλα με πιεση κ ιστοριες.εδω μιλαμε για φυσιολογικα ατομα με +- καποιες ανασες.....αυτα τα νουμερα δν τα εχω βγαλει εγω απο το μυαλο μου ειναι απο ερευνες και μ το εχουν πει και ο ψυχολογος και ο ψυχιατρος μου...

Similar Threads

  1. Φαυλος κυκλος!!!!!!!
    By weirdthings in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 28-03-2014, 11:11
  2. Φαυλος κυκλος
    By Clementine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2014, 01:58
  3. Φαύλος Κύκλος
    By 19876 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2014, 14:58
  4. Φαύλος κύκλος !
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 04-07-2013, 19:05
  5. ιστορία πανικων και λοιπων ψυχοσωματικών...
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •