Που μπορούν να δουλέψουν οι αγοραφοβικοί??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43

    Που μπορούν να δουλέψουν οι αγοραφοβικοί??

    Γεια σας, είχα γράψει και παλαιότερα το πρόβλημα μου. Για όσους δε θυμούνται να πω οτι έχω αγοραφοβία και κυρίως δε μπορώ να κάνω κάτι μόνη μου έξω απο το σπίτι π.χ να πάω σούπερ μαρκετ ή σε δημόσιες υπηρεσίες και τέτοια. Αυτό που θέλω όμως είναι να βρω μια δουλεια γιατι τη σχολή σχεδον την έχω παρατήσει. Οι γονείς μου πληρώνουν νοίκι υποτίθεται για να σπουδάσω αλλα εγω δεν κάνω τίποτα και η οικογένεια μου οικονομικά δεν είναι και στα καλύτερα της. Θέλω να ρωτήσω αν ξερει κανεις καμιά δουλεια που να μπορώ να την κάνω μέσα απο το σπίτι. Για παράδειγμα κάτι μεσω ιντερνετ ή οτιδήποτε άλλο. Αν βρω μια δουλεια και είμαι έστω και λίγο οικονομικά ανεξάρτητη θα αποκτήσω περισσότερη δύναμη να αντιμετωπίσω το προβλημα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΩΤΟΤΥΠΑΔΙΚΟ. ΝΑ ΔΑΚΤΥΛΟΓΡΑΦΕΙΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΑΝ ΘΕΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΧΑΡΤΖΗΛΙΚΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Ναι να δακτυλογραφώ θα μου άρεσε πολύ. Μήπως όμως θα έπρεπε να έχω κανένα πτυχίο υπολογιστών? Εγω μονο lower έχω και απολυτήριο λυκείου (με πολύ καλό βαθμο!!). Εσείς εδω μέσα στο forum που έχετε παρόμοιο πρόβλημα με μένα που δουλεύετε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΤΥΧΙΟ;
    ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΦΩΤΟΤΥΠΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΑΚΤΥΛΟΓΡΑΦΕΙ. ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΟΥ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ WORD KAI EXCEL.

    ΑΝ ΠΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΦΩΤΟΤΥΠΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΛΕΝΙΚΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ. ΜΕ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΟΓΚΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

    ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΡΩΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΟΥ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    πως αντιμετωπιζεις το προβλημα σου(αγοραφοβια) μαρια198?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Αντι να πας μπροστα κανεις το αντιθετο. Με το να κλειστεις στο σπιτι θα χειροτερεψεις. Κοιτα το προβλημα σου και μην του δινεις κι αλλη τροφη. Πιστεψε με ολα ειναι μια συνηθεια. Ειναι πιο ευκολο να δυσκολευτεις τις πρωτες μερες σε μια καινουρια δουλεια παρα το δραμα καθε αραιης επαφης (που δε συνιθιζεται) με τον υπευθυνο του φωτοτυπαδικου πχ. Το περασα αυτο το σταδιο και ξερω οτι ειναι δυσκολο. Αυτη τη στιγμη ειμαι σχεδον υπευθυνη καταστηματος στους περισσοτερους τομεις και τα λεω μια χαρα στους πελατες. Οταν καθομαι στο γραφειο παραλογες σκεψεις με τρομαζουν και νιωθω τρελαμενη. Οταν ανοιγει η πορτα και απευθυνομαι στον πελατη ολα σβηνουν και γινομαι μια αλλη χωρις φοβιες, σα να ναι κατι μαγικο. Παλαιοτερα δουλευα για μια ιστοσελιδα και η μηνιαια συναντηση με τον υπευθυνο μ\' εκανε κουρελι καθε φορα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Na roufas kathe lexi apo tin empeiria k na tin proxoras ena vima mesa sou..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Λοιπον το πρόβλημα μου το αντιμετωπίζω με καθημερινή εξάσκηση και εκλογίκευση των πραγμάτων.Βγαίνω κάθε μέρα έξω αλλα σε χαλαρές καταστάσεις π.χ για καφέ ή για βόλτα ή για ψώνια.Επίσης Ψάχνω πολύ για το τι είναι ακριβως αυτό που εχω και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω. Ψαχνω στο ιντερνετ, διαβάζω βιβλία και τέτοια. Επειδή πέρυσι ήμουν πολύ χάλια δε μπορούσα να πάω ουτε σε ψυχολόγο, φέτος όμως θα πάω και νομίζω πως θα είναι ένα μεγάλο βήμα. Δεν ξέρω ακριβώς αν έχω αγοραφοβία. Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να αντιμετωπίσω μόνη μου τις καταστάσεις που με φοβίζουν, που νιώθω δηλαδή ότι αν πάθω κάτι και δεν έχω διέξοδο θα γίνω ρεζίλι στον κόσμο. Γι\' αυτό και σε αυτές τις περιπτώσεις είμαι πάντα μαζί με κάποιον που ξέρω οτι με αγαπάει και δε με παρεξηγεί. Έτσι αισθάνομαι ασφάλεια και δε παθαίνω τίποτα.
    Τώρα όσον αφορά τη δουλειά θέλω κάτι να κάνω μέσα από το σπίτι για να μη πιέζομαι και σε αυτό το θέμα και να είμαι απερίσπαστη να λύσω το πρόβλημα έχοντας λυμένα κατα κάποιο τρόπο τα οικονομικά μου. Ετσι θα είμαι πιο χαλαρη. Αυτό που είπες βέβαια Wintertimes για τη μηνιαία συνάντηση με τον εργοδότη η αληθεια είναι οτι δε το ειχα σκεφτει και οτι εχεις δικιο. Σιγουρα θα είμαι χάλια μια φορά το μήνα. Δε ξερω τι να κάνω όμως. Αποκλείεται ετσι οπως ειμαι τωρα να αντεξω μια κανονικη δουλεια. Ομως σκεφτομαι οτι πολλα εχω καταφερει που δε τα φανταζόμουν καν. Θέλω μια πιο χαλαρή δουλεια για προσωρινα και μολις παρω τα πάνω μου (με τη βοήθεια του ψυχολογου) θα ψάξω και για κανονική.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Γιατι δεν πας να δουλεψεις σε δουλεια του στυλ jambo χειρονακτικη,να τοποθετεις πραγματα στα ραφια κ να μιλας κ με κοσμο σε πολυ χαλαρη φαση?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Jumbo? Κι αν με πιάσει καμια κριση (που θα με πιασει σιγουρα) απο που θα φυγω? και τι αποψη θα σχηματίσουν οι συνάδελφοι για μένα? Γι\' αυτό σου λέω κατι μεσα στο σπιτάκι μου και αργοτερα παω και Jumbo και ΙΚΕΑ και σε κανένα βιβλιοπωλείο μη σου πω που είναι το στοιχείο μου. Με παρεξηγησες.. Οταν λεω κατι χαλαρο εννοω μεσα στο σπιτι μου για να μην αγχώνομαι. :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Απλα νομιζω οτι η χειρονακτικη εργασια βοηθαει το αγχος και ξυπναει αλλες διεργασιες του σωματος που επηρεαζουν τον νου αυτοματα χωρις ελεγχο του απο τον νου.ΤΕσπα χρυση ευκαιρια τιποτα?Σε ποια πολη μενεις?Κατι θυμαμαι προσφατα για δακτυλογραφησεις καρτων που ειχα δει στην χρυση ευκαιρια,πιθανον να μπορει να γινεται μονο μεσω διαδικτυου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Καταρχην αν δε στο διαγνωσει γιατρος δεν ξερεις αν εχεις αγοραφοβια.Μια καλη ιδεα ηταν του manthes αν για αρχη δε θες να ερχεσαι σε επαφη με κοσμο.Αλλα πρεπει να κανεις κατι να το πολεμησεις κατα τη γνωμη μου.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Είχα παει δυο φορες πριν ενα χρονο περιπου στον ψυχολογο του πανεπιστημιου και μου ειχε πει πως εχω αγοραφοβια. Φυσικα και θα κανω κατι δε γινεται να συνεχισω ετσι. Θα ξαναπαω και φετος στον ψυχολογο να με βοηθησει αλλα οχι μονο για δυο επισκεψεις. Θα πηγαινω ολη τη χρονια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    μπραβο...ολα θα πανε καλα!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    Μακαρι μακαρι να πανε όλα καλά. Γιατι εγω παλιά δεν ημουν καθολου ετσι. Εβγαινα εξω και δε με ενοιαζε τιποτα. Χτυπιομουνα στα κλαμπ που ηταν φισκα στον κοσμο και περνουσα τελεια. Ειχα παρεες και ημουν πολυ ευτυχισμενη, δε κολλουσα πουθενα. Αυτο το προβλημα μου ηρθε ουρανοκατεβατο. Τερμα οι μιζεριες ομως πρεπει να το αντιμετωπίσω γιατι είμαι και νεα κοπελα. Για να χαρω την ηλικία μου και τα φοιτητικά μου χρόνια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •