Χαλάρωση μετά από απώλεια πολλών κιλών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    10

    Χαλάρωση μετά από απώλεια πολλών κιλών

    Καλημέρα σε όλους.

    Πέρυσι τέτοιον καιρό ήμουν 140 κιλά, σήμερα είμαι 131 (1,75 ύψος) και συνεχίζω πλέον πιο εντατικά θα έλεγα.

    Έχω πραγματικά τρομοκρατηθεί από κάποιες φωτο που έχω δει από ανθρώπους που έχασαν πολλά κιλά και είχαν πρόβλημα στο θέμα της χαλάρωσης του δέρματος, κοινώς είχαν "κρεμάσει"

    Δεδομένου οτι θέλω να φτάσω στα 72 κιλά προβληματίζομαι

    'Ενας φίλος γυμναστής που μου έχει βγάλει ένα προγραμμα, μου είπε πως με μια απώλεια βάρους 2 κιλών το μήνα δεν θα υπάρξει πρόβλημα

    Έχετε άποψη, γνώμη ?

    Πολύ ευχαριστως να τη διαβάσω.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    φίλε pad, δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έχω την αίσθηση πως το λεγόμενο κρέμασμα έρχεται αναπόφευκτα, περισσεύει πολύ δέρμα μετά από απώλεια 50-60 κιλών. Σε άλλους περισσότερο σε άλλους λιγότερο ανάλογα με την ποιοτητα δέρματος και την ηλικία. Σε μένα κρέμασαν τα μπούτια και όχι η κοιλιά ή τα μπράτσα, ακούω ότι στους άντρες που χάνουν τα ανάλογα κιλά κρεμάει δραματικά η κοιλιά. Στη θέση σου δε θα προβληματιζόμουν ιδιαίτερα, τουλάχιστον ακόμη που είσαι στην αρχή. Ο στόχος σου είναι μεγάλος, μακροχρόνιος και αν γυμνάζεσαι ταυτόχρονα , φαντάζομαι θα έχει λιγότερη χαλάρωση. Αυτό που προέχει είναι να καταφέρεις να κρατηθείς δυναμικός μαχητής στη μάχη που δίνεις, και αργότερα στη συντήρηση που κατα τη γνώμη μου ειναι και πιο δύσκολη. Τώρα, αν θα χαλαρώσεις πολύ ή λίγο, για μένα θα ήταν δευτερεύουσας σημασίας και θα προσπαθούσα να το διαχειριστώ ψύχραιμα (όπως και έκανα), χωρίς υπερβολές στις αντιδράσεις μου ή κυνήγι ουτοπιών.
    Καλή συνέχεια!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    10
    OK Mak αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις.

    Προφανώς αυτό θα είναι ένα τίμημα που θα πρέπει να πληρωθεί,
    ως αποτέλεσμα της ασυδοσίας τόσων ετών. :duh:

    Ίσως τελικά η απώλεια όλων αυτών των κιλών σε όσο πιο μεγάλο χρονικό διάστημα γίνεται, είναι μια λύση.

    Thanks

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Φιλε pad θα ερθω να συμφωνησω με τους προλαλησαντες... Ημουν νοσογονα παχυσαρκη απο παιδι, τα κιλα μου τα εχασα σε σχετικα συντομο διαστημα (λιγοτερο του χρονου) με διατροφη και πολυ ασκηση κυριως αεροβια γρηγορο περπατημα.

    Στο λεγομενο κρεμασμα παιζει τεραστιο ρολο η ποιοτητα του δερματος, το μεγεθος της απωλειας, η διακυμανση του βαρους και η γυμναστικη. Με προτευοντα ρολο συμφωνα με τον πλαστικο να παιζει η ποιοτητα του δερματος και το ποσα χρονια υπαρχει η παχυσαρκια.

    Τα κακα νεα, δυστυχως σε αρκετες περιπτωσεις μεγαλης απωλειας το κρεμασμα σε καποια σημεια (κυριως κοιλια, μπρατσα, εσω γλουτοι, στηθος για τις γυναικες) ειναι αναποφευκτα...

    Τα καλα νεα, η γυμναστικη (μυικη ενδυναμωση) η καλη ενυδατωση του δερματος και ο χρονος μετα την απωλεια φαινεται να βοηθαει σε καποια απο αυτα τα σημεια... Για μεγαλο κρεμασμα ομως η λυση ειναι επεμβατικη και η πλαστικη ειναι μονοδρομος.

    Εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι να συγκεντρωθεις σε ενα στοχο την φορα. Αυτη τη στιγμη στοχος ειναι η απωλεια βαρους με οσο το δυνατον περισσοτερη γυμναστικη ... μετα την απωλεια και περνωντας ενα ευλογο χρονικο διαστημα θα δεις ποια σημεια ισως χρειαζονται πιο επεμβατικες λυσεις και θα κρινεις αν εισαι διατεθιμενος να μπεις σε μια τετοια διαδικασια...

    Η απωλεια βαρους, η συντηρηση η προσαρμογη μας σε νεες διατροφικες συνηθειες και η αποδοχη της νεας μας εικονας ειναι σημαντικα και περνουν χρονο ... οποτε βημα-βημα ολα θα γινουν...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    10
    Καλησπέρα κι ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, αρχίζει και δημιουργείται μια εικόνα σε συνδυασμό
    με μια έρευνα που έχω κάνει και στο net.

    Δεν θέλω καθόλου να σκέφτομαι το ενδεχόμενο πλαστικής. Βάζω Χ εδώ και πάω παρακάτω.

    Η μονη λύση απ' ότι βλέπω είναι μια αργή αλλά σταθερή απώλεια βάρους (2-3 κιλά το μήνα) σε
    συνδυασμό με την αναγκαία διατροφή αλλά και γυμναστική.

    Δεδομένου οτι πλέον θέλω να καθιερώσω το μοντέλο διατροφής - γυμναστικής ώς τρόπο ζωής από εδώ και πέρα,
    δε νομίζω οτι θα με πείραζε η απώλεια έστω κι ενός κιλού το μήνα.

    Από την τωρινή κατάσταση, θα είμαι πολύ καλύτερα πιστεύω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Με 2-3 κιλά τον μήνα νομίζω είσαι safe Σίγουρα όμως παίζει ρόλο η ηλικία και το δέρμα! Θα σου πρότεινα να εχεις κατα νου πως μπορεί να συμβεί για να μην σε πιάσει απροετοίμαστη αν ποτέ τελικά έρθει (χτύπα ξύλο).

    Ψιλοάσχετο, ξέρει κανένας το κόστος των πλαστικών επεμβάσεων;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τις λεγόμενες ραγάδες λες; Ευτυχώς μόνο στην κοιλιά έχω αλλά είναι άπειρες. Πραγματικά άπειρες. Ας την γλυτώσω με μια κοιλιοπλαστικη μόνο βεβαια και θα κανω πάρτυ γιατι φοβάμαι μην χρειαστώ κανα ολικό Lifting XD
    Ελπίδα να μείνει τσίτα το δερματάκι δεν έχουμε να υποθέσω ε; :P

    Εσύ Τάσο μόνο στην κοιλιά δεν είχες θέμα αν θυμάμαι καλά; Είχες ραγάδες και σε άλλα σημεια που μάζεψαν και δεν κρέμασαν αλλα φαίνεται άσχημο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Σκαρλετ οι τιμες παιζουν αναλογα με την εκταση της επεμβασης...

    Δεν μπορω να ξερω για αλλες περιπτωσεις αλλα για την δικη μου που ξερω συνδιαστικη κοικλοτερης κοιλιοπλαστικη μαζι με ανορθωση στηθους κοιμενεται (κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια, διοτι ειναι χειρουργιο και ο εκτακτος παραγωντας δεν μπορει να προβλεφτει) απο 6000-10000 αναλογα το νοσοκομειο τις μερες παραμονης, τον γιατρο ... Το ποσο ειναι μεγαλο για τα δικα μου δεδομενα τουλαχιστον αλλα απο την αλλη πλευρα λεω οτι αλλοι αυτα τα χρηματα τα δινουν για να παρουν αμαξι... Εγω προσωπικα περα απο αισθητικους λογους εχω και θεματα υγειας ειδικα το καλοκαιρι διοτι το ενα δερμα "πεφτει" πανω στο αλλο δημιουργωντας λογο ζεστης και υγρασιας ιδανικες συνθηκες για εκζεματα και πληγες...

    Παρολαυτα αν καποιος με ρωταγε αν γνωριζοντας απο την αρχη οτι το δερμα θα κρεμαγε ετσι αν θα ξαναεχανα τοσα κιλα θα ελεγα ενα ΤΑΙΡΑΣΤΙΟ ΝΑΙ... ακομα και αν δεν μπορεσω να κανω την πλαστικη που τοσο θελω... Μπορει το αισθητικο κομματι να μην με εχει δικαιωσει ακομα πληρως και να μην μπορω να βαλω ενα μαγιο και ενα κοντομανικο ΑΛΛΑ η δικαιωση του να κερδιζει κανεις καθε μερα την μαχη με τον εαυτο του και εν προκειμενου το παθος του που σε μενα ηταν το φαγητο ειναι ΜΕΓΑΛΗ... Η παχυσαρκια ειναι δυνατος και υπουλος αντιπαλος αλλα η δυναμη του ανθρωπινου μυαλου υπερεχη και μπορει να την τιθασευση! Καλες κατηφορεςςςςςς

  9. #9
    Εγώ δεν είχα σκεφτεί ποτέ την χαλάρωση αλλά βέβαια δεν είχα χάσει κ ποτέ πολλά κιλά.Εχω χάσει μεσα σε 6 μήνες γυρω στα 15.Δεν έχω καθόλου χαλάρωση(!) και ειδικα η κυτταρίτιδα έχει βελτιωθεί πολύ αισθητα πράγμα που ομολογώ δεν περίμενα!Ούτε ραγάδες έκανα!Επειδη είμαι 35 ετών και θέλω να χάσω άλλα 15 κιλά και μάλιστα έχω πάνω από 10 χρόνια που είχα κάτω από αυτά τα κιλά που έχω τώρα, είναι πιο πιθανο να έχω χαλάρωση μετά?Θελω να πω αν ηταν να χαλαρώσω δε θα φαινόταν ήδη, ή τα 15 κιλά είναι λίγα και θα φανεί στο τέλος?Πήρα μια κρέμα προσφορά από σουπερμάρκετ αλλα οκ πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους.Ξέρετε αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο στήθος?Είναι και το μόνο βασικά που με ενδιαφέρει γιατί είναι κ μεγάλο.Ο διαιτολόγος μου είχε πει ότι το σώμα χρειάζεται περίπου 6 μήνες για να ανακτήσει ελαστικότητα και να επανέλθει.

  10. #10
    παιδες χαιρετω!
    φιλη που ειναι χρονια στο χωρο της αισθητικης μου συστησε μια εξαιρετικη και φτηνη κρεμα συσφιξης
    μαλιστα μου ειπε: "ειναι εξαιρετικη και απιστευτα φτηνη για αυτο που κανει"
    την Q10 κρεμα συσφιξης της nivea
    με την εκπτωση που τρεχει αυτο το καιρο, αν θυμαμαι καλα, περιπου 7 ευρω απο χοντο
    πηρα και την πιο λεπτορευστη (λοσιον μου την ειπαν) και την βαζω και αυτη μετα τη κρεμα

    μερικες μερες μετα, 2 φορες τη μερα χρηση, και πραγματικα το δερμα σαν να φτιαχνει!!
    η αγρια οψη πορτοκαλιου στο δερμα σαν να εχει αρχισει να υποχωρει. σαν να μαζευει, σαν να γινεται πιο λειο σε κοιλια, χερια μπουτια

    δοκιμαστε την , δεν χανετε τιποτα, αλλωστε η τιμη της ειναι εξαιρετικη!!

    καλα να περνατε...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    νικολας πολυτιμη η πληροφορια σου νασαι καλα !!!!! παιδια οποιος εχει τετοιες πληροφοριες ας τις μοιραζεται μαζι μας!!!!!!!!!!!:thumbup:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Εγώ τελικά την χαλάρωση την γλίτωσα (και πραγματικά αναρωτιέμαι το γιατί, γυμναστική ίσως;; ) αλλά με απασχολούν οι ραγάδες πολύ οι οποίες ξέρω πως μόνο με laser φευγουν Μπας και ξέρει κανείς τίποτα άλλο επι του θέματος; (ναι είναι λίγο άσχετο αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να μπει σε άλλο νήμα νομίζω)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •