Απώλεια 70 κιλών σε 11 μήνες - Συνέπειες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    5

    Απώλεια 70 κιλών σε 11 μήνες - Συνέπειες?

    Καλώς σας βρήκα.Είμαι γυναίκα, 41 ετών και όσο θυμάμαι τον εαυτό μου παλεύω με την παχυσαρκία.
    Σε ηλικία 10 ετών η μητέρα μου με ξεκίνησε Weight Watchers και έχασα 20 κιλά (ασχολίαστο αυτό...).
    Τα τελευταία 15 χρόνια ξέφυγα κυριολεκτικά και πέρσι τέτοιο καιρό ήμουν 157,5 κιλά με ύψος 1,70...!!!
    Δεν ξέρω τί ακριβώς συνέβη μέσα μου, δεν μπορώ να το προσδιορίσω όμως αποφάσισα να αδυνατίσω. Δεν είχα ένδειξη κακής υγείας (διότι δεν έκανα εξετάσεις ποτέ....) όμως ένιωθα χάλια και φυσικά ήμουν δυστυχής.
    Ξεκίνησα να μετράω θερμίδες μέσω του MFP και για πρώτη φορά στη ζωή μου γυμναζόμουν. Ξεκίνησα με στατικό ποδήλατο μόλις 10 λεπτά την ημέρα (δεν άντεχα παραπάνω), έκανα Jillian Michaels, Leslie Sansone στη συνέχεια (αεροβική και περπάτημα) και έφτασα να τρέχω 85 λεπτά την ημέρα.
    Μέσα σε περίπου 11 μήνες έχω χάσει 70 κιλά. Ξεκίνησα με 1400 θερμίδες την ημέρα και έφτασα μέχρι 1100-1200 θερμίδες την μέρα. Και κσθημερινή άσκηση περίπου 1 ώρα (περισσότερη τα ΣΚ).
    Σας γράφω διότι αρκετοί από το περιβάλλον μου με έχουν φοβίσει. Λένε ότι κάνω κακό στον εαυτό μου, ότι θα πάθουν τα νεφρά μου, ότι τα έχασα πολύ γρήγορα τα κιλά και θα έχω κακά ξεμπερδέματα.
    Εγώ φυσικά νιώθω άλλος άνθρωπος! Κινούμαι, κάνω όλα όσα είχα στερηθεί!Όμως τρέμω μήπως όλο αυτό έχει συνέπειες στον οργανισμό μου...
    Θα ήθελα να χάσω μερικά κιλά ακόμη, αν και νιώθω μια χαρά όπως είμαι και τώρα, αφού έχω να φτάσω τα 87 κιλά πάνω από 20 χρόνια.
    Έκανα εξετάσεις αίματος και είναι φυσιολογικές, πλην λίγο τσιμπημένου ουρικού οξέως και φερριτίνης. Θα δω και ενδοκρινολόγο τις επόμενες ημέρες για να μου ρυθμίσει τον θυρεοειδή (είχα υποθυρεοειδισμό από παλιά).
    Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Απο την στιγμή που οι εξετάσεις σου είναι καλές δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!! Τι κακό να κάνεις στην υγεία σου; Ήταν καλύτερα δηλαδή πριν; Ήσουνα, και κυρίως ένιωθες, πιο υγιείς;; Σγχαρητήρια για όσα εχεις καταφερει και σου εύχομαι να φτάσεις εκεί που θέλεις!! Μην ακούς κανέναν πέρα απο το σώμα σου και τον γιατρό σου. Οι 1100 θερμιδες είναι όντως αρκετά μειωμένες, οπότε ίσως πρέπει να δουλέψεις αυτό λιγάκι, αλλά σίγουρα δεν νομιζω πως έκανες κακό που τα έχασες όπως σου λένε! Συγχαρητήρια και πάλι!!

  3. #3
    χωρίς να γνωρίζω τα άτομα που σου λένε τέτοια πράματα ... όσα δεν φτανει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια ! εσένα και τον γιατρό σου να ακούς μόνο . Πολλοί θα ήθελαν να μπορούσαν να κάνουν αντίστοιχο καλό στον εαυτό τους αλλά τα καταφέρνουν πιο καλα στο να κριτικαρουν τελικά ... μπράβο σου! Κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω , ο υποθυρεοειδισμός δεν στάθηκε καθόλου εμπόδιο στην πορεία σου ; Εγώ εχω κολλήσει και δεν εχω χάσει από το καλοκαίρι παρ ότι κάνω δίαιτα και καθημερινή γυμναστική και πρόσφατα ανακάλυψα ότι εχω υποθυρεοειδισμο και εχω ξεκινήσει χάπι . Υπάρχει καμία αξιοσημείωτη διαφορά στην απώλεια όταν ξαναρυθμιστει ο θυρεοειδης ; υπό την προϋπόθεση δίαιτας και γυμναστικής πάντα ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Θερμα συγχαρητηρια για την απωλεια σου!!! Θερμα θερμοτατα...

    Αφου οι εξετασεις σου ειναι καλες, μην ανυσηχεις πολυ... Βεβαια, καλο θα ηταν να κανεις ενα πληρη ορμονολογικο ελεγχο περα απο την γενικη αιματος, χοληστερινη κτλ με τιμες για βιταμινες οπως βιταμινες Β και ειδικα Β12, ασβεστιο, και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι τωρα. Εγω εμφανισα λογο και του θυρεοειδους ελλειψη στην Β12 που μου προκαλεσε αρκετα προβληματα ΑΛΛΑ και παλι με σωστη αγωγη επανηλθε στα φυσιολογικα. Επισης καταπονησα λογο "υπερ-ασκησης" το δεξι μου γονατο με αποτελεσμα τωρα να ειμαι οφφ για ενα δυμηνο.

    Κανε ενα πληρη ορμονολογικο ελεγχο και προσπαθησε σιγα-σιγα και σταδιακα να ανεβασεις θερμιδες! Ναι καλα ακουσες να ανεβασεις θερμιδες !!! 50-100 θερμιδες την μερα π.χ τωρα τρως 1100 πηγαινε στις 1150-1250 κρατα το σταθερο για 2-4 βδομαδες μετα ξανα με αποκληση 50-100 προς τα πανω ανεβασε... Προσληψη βαρους δεν θα εχεις απλα σιγα σιγα σιγα πολυ σιγα θα ανεβασεις το θερμιδικο σου οριο σε συνδιασμο αυτο με μυικη ενδυναμωση μαζι με την αεροβια ασκηση (μυικη ενδυναμωση =βαροι) θα συνεχιζεις να χανεις κιλα απλα ισως με λιγο πιο αργους ρυθμους πλεον. Το καλο με την μυικη μαζα καιει θερμιδες ακομα και στον υπνο... οποτε πλεον δωσε περισοτερη προσοχη στο να αυξησεις την μυικη σου μαζα και να την διατηρησεις γιατι αυτο εξ ορισμου αυξανει τις καυσεις του σωματος ακομα και εν ηρεμια, δηλαδη ακομα κι αν δεν κανεις τιποτα !!!

    Και παλι θερμοτατα συγχαρητηριαααααααααααα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    κοριτσι μου εσυ εκαψες κυριολεκτικα τις θερμιδες σου, εκανες το πιο σωστο, αεροβια! Μπραβο σου, 1000 μπραβο! Δες να κανεις και μυικη ενδυναμωση τα επομενα χρονια, θα σε βοηθησει πολυ στη διατηρηση του βαρους σου. Μη σκεφτεσαι κανενα, εξεταζεσαι, προσεχεις τον εαυτο σου, και γραψτους ολους στα @@ σου. Εσυ εχεις! :bisou:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    α ξεχασα να σου πω, οι συνεπειες θα ειναι καταστροφικες, θα ζησεις μια ονειρεμενη ελαφρυτερη ζωη, με ενα ινδαλμα φωτια στον καθρεφτη και μια αυτοπεποιθηση αεροπλανο που απογειωνεται! Σκετη μιζερια δηλαδη! Η ζυγαρια να δειχνει διψηφιο και οι διαιτολογοι να πετανε τα πτυχια τους. Χαλια χαλια!!! :smirk:

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    5
    Originally posted by tou_moufasa_o_tsoutses
    χωρίς να γνωρίζω τα άτομα που σου λένε τέτοια πράματα ... όσα δεν φτανει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια ! εσένα και τον γιατρό σου να ακούς μόνο . Πολλοί θα ήθελαν να μπορούσαν να κάνουν αντίστοιχο καλό στον εαυτό τους αλλά τα καταφέρνουν πιο καλα στο να κριτικαρουν τελικά ... μπράβο σου! Κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω , ο υποθυρεοειδισμός δεν στάθηκε καθόλου εμπόδιο στην πορεία σου ; Εγώ εχω κολλήσει και δεν εχω χάσει από το καλοκαίρι παρ ότι κάνω δίαιτα και καθημερινή γυμναστική και πρόσφατα ανακάλυψα ότι εχω υποθυρεοειδισμο και εχω ξεκινήσει χάπι . Υπάρχει καμία αξιοσημείωτη διαφορά στην απώλεια όταν ξαναρυθμιστει ο θυρεοειδης ; υπό την προϋπόθεση δίαιτας και γυμναστικής πάντα ...
    Για καλή μου τύχη δεν κόλλησε καθόλου η ζυγαριά (παρα μόνο για 2-3 φορες για διάστημα όχι μεγαλύτερο των 2 εβδομάδων). Ίσως έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τα τελευταία 15 χρόνια δεν είχα κάνει καμία απόπειρα δίαιτας (σε αντίθεση με το παρελθόν που μονίμως δίαιτα έκανα) και ίσως ο οργανισμός μου είχε γίνει "παρθένος" στη δίαιτα.

    Χθες επισκέφτηκα τον ενδοκρινολόγο μου και μου μείωσε τη δόση της θυροξίνης διότι η TSH μου ήταν χαμηλή λόγω του ότι η δόση που έπαιρνα ήταν για τα παλιά μου μιλά. Χαρακτηριστικά μου είπε "άλλη δόση θέλει ο Πάγκαλος και άλλη ο Χατζηνικολάου"... Κατά τα λοιπά, βρήκε τις εξετάσεις μου φυσιλογικές, με συνεχάρη και μου είπε ότι κέρδισα πολλά χρόνια ζωής.... Ήταν ανακούφιση μετά τα όσα είχα ακούσει από τον διαιτολόγο του Γυμναστηρίου με τις cookie cuter δίαιτες που ήθελε να πουλήσει...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    5
    Originally posted by sweetOctober
    α ξεχασα να σου πω, οι συνεπειες θα ειναι καταστροφικες, θα ζησεις μια ονειρεμενη ελαφρυτερη ζωη, με ενα ινδαλμα φωτια στον καθρεφτη και μια αυτοπεποιθηση αεροπλανο που απογειωνεται! Σκετη μιζερια δηλαδη! Η ζυγαρια να δειχνει διψηφιο και οι διαιτολογοι να πετανε τα πτυχια τους. Χαλια χαλια!!! :smirk:

    χαχαχαχα!!! Να είσαι καλά, το χρειαζόμουν αυτό:yes:

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    5
    Χαρακτηριστικά ο διαιτολόγος του Γυμναστηρίου μου είπε "άναψε ένα κεράκι που είσαι καλά και δεν έχεις πάθει τίποτα, ελπίζω να μην πάθεις"...
    :dork:

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    5
    Originally posted by Tassos67i
    !!! Μπράβο !!!
    Εγώ πήγα από 151 στα 73 σε 12 μήνες. Χωρίς άσκηση όμως. Και κυριολεκτικά αποδεκάτισα το μυϊκό μου σύστημα.
    Ενώ πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα, από τότε που άρχισα να χάνω, η χοληστερίνη απογειώθηκε και...ίπταται μονίμως. Δεν πέφτει ούτε με στατίνες κι οργανισμός μου δεν τις δέχεται καν!
    Επίσης από τότε ο αιματοκρίτης είναι μονίμως πεσμένος και δεν ανταποκρίνεται όπως παλιά όταν αυξάνω την κρεοφαγία παραμένοντας είτε οριακός (προς τα κάτω) ή κάτω από τα όρια.
    Όλοι οι άλλοι δείκτες από καλοί ή οριακοί προς τα πάνω έγιναν από οριακοί προς τα κάτω εως ιδανικοί. Ειδικά το συκώτι μου ποτέ δεν υπήρξε καλύτερα!
    Ο θυρεοειδής μου δεν επηρεάστηκε καθόλου!
    Πάντως καρδιολόγος και ενδοκρινολόγος θεωρούν ότι οι αντιδράσεις του οργανισμού μου δεν είναι αντιπροσωπευτικές. Ούτε έπρεπε να ανεβάσω τόση χοληστερίνη, ούτε με τόσο παρατεταμένη ολιγοθερμιδική διατροφή να μην έχει αντιδράσει ο θυρεοειδής.

    Μερικοί εγχειρισμένοι τα χάνουν πολύ πιο γρήγορα από εμάς και με διατροφή πολύ πιο περιορισμένη (και πολλές φορές τρις χειρότερη) από την δική μας. Και οι δείκτες τους βαίνουν βελτιούμενοι!

    Τρώγοντας ισορροπημένα από άποψη θρεπτικών συστατικών και ασκούμενη δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Πάντως οι θερμίδες σου μου φαίνονται πολύ λίγες. Αλλά αφού παίρνεις αγωγή θυρεοειδούς θα προληφθεί κάποια αντίδρασή του.

    Ως γυναίκα πρόσεξε όταν πιάσεις το ιδανικό σου βάρος να μην περάσεις στην απέναντι πλευρά. Απίσχνανση. Κι επειδή παίρνεις θυρεοειδικές ορμόνες είναι πολύ εύκολο να ακυρωθεί όποια αντίδρασή του να σε προστατέψει από υπερβολικό αδυνάτισμα. Βέβαια υπάρχουν κι άλλες ορμόνες που φροντίζουν για την όρεξή μας και την προστασία μας από υπερβολικό αδυνάτισμα.

    Κι εγώ είχα αρκετά ανεβασμένο ουρικό οξύ αλλά έπεσε όταν σταμάτησα να χάνω με μεγάλο ρυθμό.

    Τα νεφρά σου μπορεί να επιβαρυνθούν αν κάνεις διατροφή χαμηλών υδατανθράκων (και υψηλών πρωτεϊνών) για μεγάλο χρονικό διάστημα. Εγώ πάντως ξεκίνησα με χαμηλούς υδατάνθρακες και ΠΟΛΥ κρέας για πολλούς μήνες αλλά δεν είχα πρόβλημα. Όμως από παιδί αυτή η διατροφή μου πήγαινε γάντι.

    Καλή συνέχεια. Και πάλι συγχαρητήρια.
    Συγχαρητήρια και σε εσένα!!! Ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις. Τί σε έκανε να ξεκινήσεις? Σου χτύπησε κάποιο καμπανάκι?

  11. #11
    Originally posted by Anotherme
    Χαρακτηριστικά ο διαιτολόγος του Γυμναστηρίου μου είπε "άναψε ένα κεράκι που είσαι καλά και δεν έχεις πάθει τίποτα, ελπίζω να μην πάθεις"...
    :dork:
    κάποιος πρέπει να συμβουλεψει και αυτόν να ανάψει ένα κεράκι μήπως του δώσει ο "καλός θεούλης" λίγο εγκέφαλο ...

  12. #12
    Originally posted by Anotherme
    Originally posted by tou_moufasa_o_tsoutses
    χωρίς να γνωρίζω τα άτομα που σου λένε τέτοια πράματα ... όσα δεν φτανει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια ! εσένα και τον γιατρό σου να ακούς μόνο . Πολλοί θα ήθελαν να μπορούσαν να κάνουν αντίστοιχο καλό στον εαυτό τους αλλά τα καταφέρνουν πιο καλα στο να κριτικαρουν τελικά ... μπράβο σου! Κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω , ο υποθυρεοειδισμός δεν στάθηκε καθόλου εμπόδιο στην πορεία σου ; Εγώ εχω κολλήσει και δεν εχω χάσει από το καλοκαίρι παρ ότι κάνω δίαιτα και καθημερινή γυμναστική και πρόσφατα ανακάλυψα ότι εχω υποθυρεοειδισμο και εχω ξεκινήσει χάπι . Υπάρχει καμία αξιοσημείωτη διαφορά στην απώλεια όταν ξαναρυθμιστει ο θυρεοειδης ; υπό την προϋπόθεση δίαιτας και γυμναστικής πάντα ...
    Για καλή μου τύχη δεν κόλλησε καθόλου η ζυγαριά (παρα μόνο για 2-3 φορες για διάστημα όχι μεγαλύτερο των 2 εβδομάδων). Ίσως έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τα τελευταία 15 χρόνια δεν είχα κάνει καμία απόπειρα δίαιτας (σε αντίθεση με το παρελθόν που μονίμως δίαιτα έκανα) και ίσως ο οργανισμός μου είχε γίνει "παρθένος" στη δίαιτα.

    Χθες επισκέφτηκα τον ενδοκρινολόγο μου και μου μείωσε τη δόση της θυροξίνης διότι η TSH μου ήταν χαμηλή λόγω του ότι η δόση που έπαιρνα ήταν για τα παλιά μου μιλά. Χαρακτηριστικά μου είπε "άλλη δόση θέλει ο Πάγκαλος και άλλη ο Χατζηνικολάου"... Κατά τα λοιπά, βρήκε τις εξετάσεις μου φυσιλογικές, με συνεχάρη και μου είπε ότι κέρδισα πολλά χρόνια ζωής.... Ήταν ανακούφιση μετά τα όσα είχα ακούσει από τον διαιτολόγο του Γυμναστηρίου με τις cookie cuter δίαιτες που ήθελε να πουλήσει...
    οι διαιτολόγοι των γυμναστηρίων είναι οι χειρότεροι ! Πέραν του ότι ίσως απλά τυχαίνει να έχουν μερικές γνώσεις περί διατροφης (ούτε καν ομως όσες έχει κάποιος που έχει χάσει πολλά κιλά , καθώς οι περισσότεροι απ αυτούς δεν έχουν μπει ποτε σε αυτή τη διαδικασια) πράγμα που δεν τους κάνει αυτόματα διαιτολογους , προσπαθούν να σε φορτώσουν με ότι μαλακίες μπάρες και σκόνες τους δίνουν οι εταιρείες . Η tsh μου βρέθηκε στο 6,53. ο γυναικολόγος όταν του το πα πίστευε ότι κάνω λάθος μέχρι που είδε τις εξετάσεις . Ελπίζω να υπάρξει κάποια βελτίωση με τα χάπια που εχω ξεκινήσει να παίρνω ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Μπράβο σου, τπτ άλλο!!!

    Προσοχή να παίρνεις τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά μόνο και να καταφέρεις α ισορροπήσεις μόλις χρειαστεί. Εκτός από τρέξιμο κάνεις κάποιου άλλου είδους άσκηση; Αν όχι, καλό θα είναι να αρχίσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Μπραβο σου!!! Δεν το πιστευω οτι καταφερες κι εχασες τοσα κιλα μονη σου, με διατροφη κ ασκηση κ.σε τοσο λιγο διαστημα, μετα απο χρονια ακινησιας τρεχεις τοσο πολυ!!!!!εχεις τον αμεριστο σεβασμλ κμθαυμασμο μου!!!
    Αλλα εκεινο που μου ειναι πιο δυσκολο να πιστεψω ειναι αυτα που σου λενε!!! Δλδ στα 157 σου λεγαν, προχωρα η ζωη ειναι δικη σου;;;;
    Μη Θε μου χειροτερα!!!
    Πρεπει να εισαι περηφανη για τον εαυτο σου!!!
    Αμου τις αναγκες σου κ τους γιατρους σου μονο κ χ@σε τους π@π@ρες που εχουμ το θρασος κι αντι να κανουν τουμπεκι κ να σου βγαλουν το καπο, μιλανε κι απο πανω!!!!
    Καλη συνεχεια!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    νομιζω 70 κιλα σε 11 μηνες ειναι μια χαρα ισως θα επρεπε και λιγο πιο αργα αλλα μιλαμε για περιπου 6 κιλα το μηνα!με γυμναστικη,ισορροπημενη διατροφη και πρασινο τσαγακι!προσοχη στη διατηρηση ειναι το πιο σημαντικο μερος νομιζω αρχικα θελει 90%ισορροπημενη διατροφη και 10 %φαγητα που σου αρεσουν και σιγα σιγα πας στα 80%διατροφη με 20%φαγητα που σου αρεσουν!θελει πολυ προσοχω γιατι αν χανονται σε ενα χρονο σε μισο χρονο μπορουν να ξαναμπουν!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •