Μεταβολισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    48

    Μεταβολισμός

    Καλώς σας ξαναβρήκα, ήρθα καιεγώ για μια.ακόμη μάχη. Ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας όσοι έχουν.ασχοληθεί και ξέρουν. Πως μπορούμε να μετρήσουμε το μεταβολισμό μας; Υπάρχουν κάποιοι τύποι στο ίντερνετ, μαθηματικοί εννοώ όχι τίποτα περίεργοι :smilegrin: που υποτίθεται σε βοηθούν να βρεις πόδες θερμίδες χρειάζεται κάποιος για να διατηρηθεί πχ στα κιλά του. Εμένα πχ που είμαι 141 kg μου δίνει το fitday 3550kcal. Είναι αξιόπιστο το νούμερο; Επίσης έχω ακούσει για τεστ μεταβολισμού που γίνεται α)μέσω αναπνοής β) αυτοκόλλητα με ηλεκτρόδια κάπως έτσι.
    Είναι έγκυρη κάποια από αυτές τις μεθόδους; αν ναι, ποια από τις δυο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Δες εδω για το πως μπορείς να υπολογίσεις μόνη σου, νομίζω είναι κατανοητά. Σαφώς μιλάμε για εκτίμηση μεν, σχετικά αξιόπιστη για τη πλειοψηφία ημών δε.

    Από κει και πέρα και οι δύο μέθοδοι που ανέφερες είναι αξιόπιστες, αν θες την άποψη μου στο βάρος που είσαι δε χρειάζεται να σπαταλήσεις χρήματα σε τέτοιες μεθόδους και θα σε καλύψουν οι τύποι. Όταν με το καλό φτάσεις κοντά στο στόχο σου και θα παίζουν ρόλο οι λεπτομέρειες, το ξαναβλέπεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    48
    Το είδα το θέμα καθ είναι πολύ ενδιαφέρον και βοηθάει πολύ. Δηλαδή με ένα υπολογισμό που έκανα μου βγήκαν 141*26=3666. Οπότε αν καταναλώνω τόσες θερμίδες μένω στα κιλά που είμαι; ή είναι πάρα πολλές;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Σωστά, περίπου τόσες χρειάζεσαι για να διατηρηθείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Φιλιπ μια διευκρινηση αν γνωριζεις...

    26*βαρος = βασικος μεταβολισμος? χωρις να εχουμε υπολογισει καποια εξτρα ασκηση ή δαπανη ενεργειας π.χ γυμναστικη? Χονδρικα ρωταω, ξερω δεν ειναι οκ το χονδρικο αλλα πανω-κατω να εχω μια ιδεα...

    Απο λιπομετρηση με τα καλωδια που εκανα πριν κανα χρονο μου ειχε βγαλει βασικο μεταβολισμο για να διατηρησω στα 63 κιλα τοτε βεβαια (τωρα ειμαι 65) περιπου 1500 αλλα χωρις καμια επιπλεον ασκηση, οποτε εγω που τοτε ασκουμουν αρκετα εως πολυ... ειχα οριο 1800-2000...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Φατα μοργανα, αν θελεις να μειωσεις βαρος, μειωσε σταδιακα τις θερμιδες, ωστε ο οργανισμος σου να εχει περιθωρια να μειωσει μετα κι αλλο και να αποφυγεις τυχον κολληματα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Originally posted by nowwhat
    Φιλιπ μια διευκρινηση αν γνωριζεις...

    26*βαρος = βασικος μεταβολισμος? χωρις να εχουμε υπολογισει καποια εξτρα ασκηση ή δαπανη ενεργειας π.χ γυμναστικη? Χονδρικα ρωταω, ξερω δεν ειναι οκ το χονδρικο αλλα πανω-κατω να εχω μια ιδεα...

    Απο λιπομετρηση με τα καλωδια που εκανα πριν κανα χρονο μου ειχε βγαλει βασικο μεταβολισμο για να διατηρησω στα 63 κιλα τοτε βεβαια (τωρα ειμαι 65) περιπου 1500 αλλα χωρις καμια επιπλεον ασκηση, οποτε εγω που τοτε ασκουμουν αρκετα εως πολυ... ειχα οριο 1800-2000...
    Οχι, 26*βάρος είναι οι ενεργειακές ανάγκες για να διατηρηθεί κάποιος που δεν ασκείται, αντίστοιχα κάποιος που ασκειται πάει σε μεγαλυτερο συντελεστή. Σαφώς μια μέτρηση είναι πιο ακριβής, απλά δε τη θεωρώ απαραίτητη και με τους βασικούς υπολογισμούς και παρατήρηση εύκολα καταλαβαίεις που βρίσκεσαι.

    Τάσο κι εγώ αυτή τη στιγμή έχω περίπου 3000 θερμίδες συντήρησης, έχουμε τουρμπάρει το μεταβολισμό νομίζω. Μπορεί λοιπόν να μη προπονούμστε σαν επαγγελματίες αθλητές προφανώς, το ποσοστό λίπους και σε μικρότερο βαθμό η μυϊκή μάζα είναι σε τέτοια επίπεδα όμως...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    48
    Originally posted by nowwhat
    Φατα μοργανα, αν θελεις να μειωσεις βαρος, μειωσε σταδιακα τις θερμιδες, ωστε ο οργανισμος σου να εχει περιθωρια να μειωσει μετα κι αλλο και να αποφυγεις τυχον κολληματα...
    Σκέφτομαι ότι θέλω να χάνω περίπου 1,5+ κιλό την εβδομάδα οπότε θα μειώσω από 3500 σε 2000 περίπου την ημέρα. Όταν θα φθάσω τα κιλά που θα χρειάζομαι 2000 θερμίδες για συντήρηση θα μειώσω στις πχ 1700 και θα αυξήσω και την άσκηση που τώρα δε μπορώ και ελπίζω πως έτσι δε θα κολλήσω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    καλησπερα,ειμαι ασχετη απο αυτα αν μπορειτε να με βοηθεισετε πλιζζζ
    μου βγηκε 2028 θερμιδες..στις ποσσες να πεσω για να χασω βαρος?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Ευχαριστω Φιλιπ!!!

    Καλα ενα θα σας πω... Φιλιπ και Τασο ζηλευωωωωωωωωω.... ακου 3000 ο ενας και 3250 ο αλλος ... αχ και βαχ, και εγω πασχιζω με τις 1400-1500 και δεν χανω γραμμαριο... οκ, δεν μπορω να κανω γυμναστικη λογο ποδιου τωρα, αλλα και παλι ευνοημενη απο τη φυση τα αγορια της παρεας :crazy:

    Φατα σωστα το εθεσες, αρχικα πας στις 2000-2500 για απωλεια 1 με 1.5 κιλο την βδομαδα και μετα σταδιακα μειωνεις και αλλο ... Μην πεσεις ποτε ομως κατω απο τις 1200-1300 ειναι το κατωτατο οριο, απο κει και επειτα ειναι υποσιτισμος!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Ελενα για απωλεια 1 κιλου την εβδομαδα πρεπει να εχει δαπανησει (θερμιδικο ελλειμα) κανεις αν θυμαμαι σωστα 7500 θερμιδες την βδομαδα, στο δικο σου βαρος που δεν ειναι μεγαλο μια υποθερμιδικη διατροφη κοντα στις 1500 θερμιδες με παραλληλη ασκηση καθε μερα (1 ωρα αεροβια για παραδειγμα ειναι περιπου 400-500 θερμιδες, αναλογα την ενταση) οποτε κανεις ενα θερμιδικο ελλειμα της ταξεως του ενος κιλου την βδομαδα

    το συνηστομενο βεβαια ειναι να χανει κανεις την βδομαδα το 10% του βαρους του... δηλαδη αν χανεις 500-800 γραμμαρια ειναι πολυ καλα, το οποιο μπορει να προελφει με μια διατροφη της ταξεως των 1500 θερμιδων και ασκηση 3-4 φορες την βδομαδα.

    Βασικη αρχη το κατωτατο οριο ειναι 1200-1300 θερμιδες, απο εκει και κατω ειναι υποσιτισμος, καλο δε ειναι να μην πας στο κατωτατο οριο καθως ο οργανισμος αντιλαμβανεται οτι πειναει και μειωνει τις καυσης του.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    48
    Originally posted by nowwhat
    Ευχαριστω Φιλιπ!!!

    Καλα ενα θα σας πω... Φιλιπ και Τασο ζηλευωωωωωωωωω.... ακου 3000 ο ενας και 3250 ο αλλος ... αχ και βαχ, και εγω πασχιζω με τις 1400-1500 και δεν χανω γραμμαριο... οκ, δεν μπορω να κανω γυμναστικη λογο ποδιου τωρα, αλλα και παλι ευνοημενη απο τη φυση τα αγορια της παρεας :crazy:

    Φατα σωστα το εθεσες, αρχικα πας στις 2000-2500 για απωλεια 1 με 1.5 κιλο την βδομαδα και μετα σταδιακα μειωνεις και αλλο ... Μην πεσεις ποτε ομως κατω απο τις 1200-1300 ειναι το κατωτατο οριο, απο κει και επειτα ειναι υποσιτισμος!
    Πρέπει να έχω αυτόματο μηχανισμό κάτω από τις 1500 μπαίνω σε safe mode :smirk:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    Originally posted by nowwhat
    Ελενα για απωλεια 1 κιλου την εβδομαδα πρεπει να εχει δαπανησει (θερμιδικο ελλειμα) κανεις αν θυμαμαι σωστα 7500 θερμιδες την βδομαδα, στο δικο σου βαρος που δεν ειναι μεγαλο μια υποθερμιδικη διατροφη κοντα στις 1500 θερμιδες με παραλληλη ασκηση καθε μερα (1 ωρα αεροβια για παραδειγμα ειναι περιπου 400-500 θερμιδες, αναλογα την ενταση) οποτε κανεις ενα θερμιδικο ελλειμα της ταξεως του ενος κιλου την βδομαδα

    το συνηστομενο βεβαια ειναι να χανει κανεις την βδομαδα το 10% του βαρους του... δηλαδη αν χανεις 500-800 γραμμαρια ειναι πολυ καλα, το οποιο μπορει να προελφει με μια διατροφη της ταξεως των 1500 θερμιδων και ασκηση 3-4 φορες την βδομαδα.

    Βασικη αρχη το κατωτατο οριο ειναι 1200-1300 θερμιδες, απο εκει και κατω ειναι υποσιτισμος, καλο δε ειναι να μην πας στο κατωτατο οριο καθως ο οργανισμος αντιλαμβανεται οτι πειναει και μειωνει τις καυσης του.
    σε ευχαριστω πολυ...τα κιλα μου ειναι συν 11 ειμαι 78 τωρα,,,,ασκηση μπα καθολου δεν παιζει με τιποτα αυτο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    48
    Θα γράψω εδώ αυτό που με απασχολεί γιατί δεν είδα παρόμοιο θέμα να γράψω εκεί. Μετά από 3 χρόνια έκανα εξετάσεις αίματος. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα πολυ χάλια αποτελέσματα λόγω της άθλιας διαΑτροφής μου στα 141kg που βρίσκομαι. Αυτό που είδα και με παρεξένεψε είναι ότι η sgot\ast 14 από 11-38iu\l φυσιολογικές τιμές και η sgpt\alt 15 από 11-43 iu\l φυσιολογικές τιμές.Πως γίνεται αυτό; εννοώ ότι γενικά ξέρω ότι αυτά είναι δείκτες λίπους στα εσωτερικά όργανα. Πως γίνεται να είναι κοντά στο κατώτατο όριο με τέτοια διατροφή και τόσα κιλά που κουβαλάω; χοληστερίνη ολική 242 με ανώτατο όριο το 200. Γενικά οι εξετάσεις μου μου φάνηκαν περίεργες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •