Ψυχιατρικά Φάρμακα με Ταυτόχρονη Χρήση Ναρκωτικών Ουσιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Ψυχιατρικά Φάρμακα με Ταυτόχρονη Χρήση Ναρκωτικών Ουσιών

    Ποιά είναι η γνώμη σας;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Εγω έχω συγκεκριμένη άποψη και αυτή είναι ΟΧΙ


    Ελληνικά βιβλία που έχω διαβασει σχετικά με τη χρήση ουσιών είναι τα εξής
    (αν και την άποψη δεν τη διαμόρφωσα απο τα βιβλία αλλα τη ζωη :p)


    Ναρκωτικά
    Εθιστικές ουσίες, κλινικά προβλήματα, αντιμετώπιση

    Χασις
    Ο άγνωστος της διπλανής πόρτας

    Συγγραφέας Λιάππας, Γιάννης Α. (και των 2 βιβλιων)



    Τα είχα δώσει και σε μια φίλη με πρόβλημα εθισμού αλλά δεν μπορώ να πω ότι την βοήθησαν (να μου επέστρεφε τουλάχιστον τα βιβλία πίσω καλά θα ήταν λολ)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Και τα δυο? οου μαι γκοντ. νομιμα ντραγκια και παρανομα ντραγκια.να σου πω, αμα παιρνεις νομιμα ντραγκς, ψυχιατρικα κιολασ, υποτιθεται οτι τα παιρνεισ για να νατιμετωπισεις ενα ψυχολογικο/ψυχιατρικο προβλημα.αμα παιρνεισ παρανομα ντραγκσ, καλλιεργεις ενα ψυχολογικο/ψυχιατρικο προβλημα.απο τη μια δηλαδη ριχνεισ νερο στη φωτια και απο την αλλη νεφτι?ε τοτε να κοψεισ τα νομιμα ντραγκσ, δεν υπαρχει λογος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Ε με απασχολούσε το θέμα
    Ηθελα να δω αν η βλάβη ή η επιβάρυνση που μου είχαν κανει είναι μόνιμη ή έχω ακομα ελπίδες
    Δεν εβγαλα άκρη και πήγα σε ειδικό να μου πει :p

  5. #5
    Originally posted by carrie
    Και τα δυο? οου μαι γκοντ. νομιμα ντραγκια και παρανομα ντραγκια.να σου πω, αμα παιρνεις νομιμα ντραγκς, ψυχιατρικα κιολασ, υποτιθεται οτι τα παιρνεισ για να νατιμετωπισεις ενα ψυχολογικο/ψυχιατρικο προβλημα.αμα παιρνεισ παρανομα ντραγκσ, καλλιεργεις ενα ψυχολογικο/ψυχιατρικο προβλημα.απο τη μια δηλαδη ριχνεισ νερο στη φωτια και απο την αλλη νεφτι?ε τοτε να κοψεισ τα νομιμα ντραγκσ, δεν υπαρχει λογος.
    ρισπέκτ.....ακριβώς έτσι είναι....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Georgz
    Ποιά είναι η γνώμη σας;;;
    Δεν κατάλαβα ακριβώς τι μας ρωτάς.Πώς να κάνουμε το τέλειο κοκτέιλ μαστούρας;Πώς να επιβαρύνουμε την ήδη υπάρχουσα παθολογίας μας;Ή αν το έχουμε δοκιμάσει και θα το προτείναμε;;Αν κάποιος θέλει μια ανάταση,μια μαστούρα ένα κάτι ας δοκιμάσει το ένα από τα δύο και όποιο του κάτσει..Θέλει μπάφο,θέλει SSRI ας επιλέξει....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    George kofta re man ,xereis pos einai to megalitero alma pou mporeis na kaneis gia tin zoi soy.Vres kamia pitsirika k araxe gia ligo..

  8. #8
    Παρεξηγήθηκα!!! Δεν είμαι εθισμένος με καμία ουσία....Εχω κάνει μέχρι και χασις το παραδέχομαι!!! Αλλα ποτε δεν συνδίασα τπτ με κάτι αλλο ούτε καν με το αλκοολ...
    Kassi δε ρώτάω κάτι συγκεκριμένο απλα άνοιξα το post για να ακούσω την γνώμη σας σε ένα μείζον θέμα που απασχολεί ευρυ κοινό, τα παράνομα ναρκώτικα, και πώς αντιδρούν με τα ψυχιατρικά φάρμακα..
    Είμαι κατά οποιασδήποτε ναρκώτικης ουσίας μιας που μπορούμε (υπό κατάλληλες συνθήκες)
    να νιώθουμε καλά και χώρις αυτα.. Απλα ξέρω παλικάρια που συνδυασαν φάρμακα ψυχιατρικα με άλλες ουσίες και σάλταραν εντελώς και μιας που δεν είμαι ειδικός περι του θέματος, εξ ου το post.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Opa sorry τοτε!

    Κοιτα ειναι αυτοκαταστροφικα και τα δυο και ειδικα εαν εχεις τετοια προβληματα το να κανεις ψυχεδελικα ας πουμε μπορει να σου συμβει οτι χειροτερο καθοτι ολα καταγραφονται... κ με τα ψυχεδελικα(Lsd,liquid,mushrooms ktl) οτι ζεις πολλαπλασιαζεται σε ενταση εις τριπλουν,οποτε δεν συνισταται.

    Georgz:
    Είμαι κατά οποιασδήποτε ναρκώτικης ουσίας μιας που μπορούμε (υπό κατάλληλες συνθήκες)
    να νιώθουμε καλά και χώρις αυτα...

    Σε παω!:P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Καλά έκανες και το άνοιξες το θέμα γτ πολλοί άνθρωποι που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά/συναισθηματικά προβλήματα επηρεασμενοι απο διάφορους παράγοντες διαλέγουν είτε τα ναρκωτικά σαν αναισθητικό των αρνητικών συναισθημάτων είτε σαν τρόπο \"φτιαξίματος\" χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τις δραματικές επιπτώσεις που έχει αυτή η επιλογή στα προβλήματα τους και τα επιπλέον προβλήματα που θα δημιουργηθούν.
    Οσο περισσότερη πληροφόρηση με εμπειρίες και βιώματα και παραστατικά παραδείγματα αν καταφέρει να γλυτώσει έστω και ένα ανθρωπο απο αυτό το σκοτεινό μονοπάτι είναι πάρα πολύ σημαντική.
    Αν και για να είμαι ειλικρινής ένα άτομο που θα εξαρτηθεί απο ναρκωτικά οδηγείται εκεί απο χαρακτηριστικά τις προσωπικότητας, βιώματα και επιρροές τέτοιες που δύσκολα ένα κείμενο σε ένα φορουμ θα το κάνει να αλλάξει άποψη...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Georgz
    Παρεξηγήθηκα!!! Δεν είμαι εθισμένος με καμία ουσία....Εχω κάνει μέχρι και χασις το παραδέχομαι!!! Αλλα ποτε δεν συνδίασα τπτ με κάτι αλλο ούτε καν με το αλκοολ...
    Kassi δε ρώτάω κάτι συγκεκριμένο απλα άνοιξα το post για να ακούσω την γνώμη σας σε ένα μείζον θέμα που απασχολεί ευρυ κοινό, τα παράνομα ναρκώτικα, και πώς αντιδρούν με τα ψυχιατρικά φάρμακα..
    Είμαι κατά οποιασδήποτε ναρκώτικης ουσίας μιας που μπορούμε (υπό κατάλληλες συνθήκες)
    να νιώθουμε καλά και χώρις αυτα.. Απλα ξέρω παλικάρια που συνδυασαν φάρμακα ψυχιατρικα με άλλες ουσίες και σάλταραν εντελώς και μιας που δεν είμαι ειδικός περι του θέματος, εξ ου το post.....
    Ok George sorry και από εμένα τότε...Λοιπόν από αυτά που ξέρω η χρήση ναρκωτικών ουσιών(συγκεκριμένα ξέρω για χασίς) μπορεί να ενεργοποιήσει σχιζοφρένεια και συνάντησα άτομο που το έχει πάθει αυτό και τώρα ζει με αντιψυχωσικά....Επίσης παρακολουθούσα ένα ντοκυμαντέρ για ένα άτομο χρήστη που παρουσίασε ψυχωσικά συμπτώματα νοσηλεύθηκε και μόλις πήρε εξιτήριο άρχισε ξανά την χρήση ναρκωτικών με αποτέλεσμα το πρόβλημά του να διαιωνίζεται..Είμαι κατά των ουσιών σε οποιαδήποτε μορφή..Εδώ δεν ήθελα να παίρνω ούτε αντικαταθλιπτικά......Ήξερα πάντως για την χρήση καφέ σαν αντιστάθμισμα στη μαστούρα των αντικαταθλιπτικών.......όχι για ναρκωτικές ουσίες.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •