ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΑΣ! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Νομίζω δεν έχει νόημα να βρίσκεται κάποιος μια ζωή σε μια συνεχή δίαιτα ψυχαναγκαστικά επειδή "πρέπει", είναι μόνο ταλαιπωρία και κούραση για το μυαλό μας και τη ψυχολογία μας αλλά και για το σώμα και το μεταβολισμό σας. Δεν είναι πάντα καιρός για δίαιτα, ακόμα και όταν είμαστε σε μεγάλο βάρος αυτού του τύπου η δίαιτα μόνο ψηλότερα θα μας οδηγήσει.

    Συνιστώ ηρεμία και ψυχραιμία, ισορροπημένη στα όρια του εφικτού τη δεδομένη στιγμή διατροφή και προετοιμασία ώστε όταν με το καλό ξεκινήσουμε η προσπάθεια μας να έχει αποτέλεσμα.

    Βήμα 1ο και για μένα το πλέον σημαντικό, δε φταίει ούτε το περιβάλλον μας ούτε η οικογένεια και οι φίλοι, ούτε το μέρος στο οποίο θα φάμε ούτε χίλιεςδυό άλλες δικαιολογίες αλλά εμείς και οι επιλογές μας. Όσο δε το παραδεχόμαστε αυτό, μπορούμε να λέμε ψεύτικες δικαιολογίες για να "γλυτώσουμε", μπορούμε να ζηλεύουμε το μεζέ στο διπλανό δωμάτιο και να κατηγορούμε τους άλλους που έστω και άθελα τους μας κάνουν κακό, να τσακωνόμαστε και να εκνευριζόμαστε... ενώ ταυτόχρονα κάνουμε μια τρύπα στο νερό και παράλληλα ξεκινάμε μια νέα δίαιτα κάθε μερικές μέρες.

    Τα υπόλοιπα όπως θερμίδες, μερίδες, άσκηση, διατροφή, συνδυασμοί κ.ο.κ. είναι μεν αρκετά σύνθετα και δύσκολα και σίγουρα απαιτούν προσπάθεια, παραμένουν όμως λεπτομέρειες που θα τις βρούμε στη πορεία. Ας μην ασχολούμαστε μόνο με αυτά.

    Η άποψη μου, που μπορεί φυσικά να είναι για τον κάλαθο των αχρήστων, και προφανώς δεν απευθύνεται αποκλειστικά και προσωπικά σε όσους γράψανε εδώ και δεν τους έχω παρακολουθήσει κιόλας ιδιαίτερα αλλά σε πολύ κόσμο στο φόρουμ. Προσπάθησα πολύ να μη φανεί σαν επίθεση προς τον οποιονδήποτε και πραγματικά ελπίζω να μην εκληφθεί ως τέτοια, δεν είναι αυτή η πρόθεση μου... απλά βλέπω μια προσέγγιση που θεωρώ πως δεν οδηγεί κάπου.

  2. #32
    Καλησπέρα σε όλους!

    Missmary, ενδιαφέρον το τόπικ που άνοιξες...
    Σίγουρα όλες μας έχουμε νιώσει αυτά που περιγράφεις (προσωπικά πολλές φορές).

    Θα στείλω ένα λινκ (το έχω ξαναστείλει παλαιότερα), που πιστεύω μπορεί να βοηθήσει να δούμε το θέμα συνολικότερα.

    http://mybellavista.wordpress.com/ta...1%CE%BF%CF%82/


    Συνέχεια σταματάμε τις άπειρες προσπάθειες γιατί αντιμετωπίζουμε το θέμα επιδερμικά. Το ζήτημα δεν είναι το τί φαγητό τρώμε.
    Το ζήτημα είναι το ΤΙ μας ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ να φάμε πολύ και κυρίως επιβαρυντικά φαγητά.

    Είναι σαν να έχει τρυπήσει ένας σωλήνας νερού στο σπίτι μας:
    μπορούμε να βάλουμε όλα τα πανιά του κόσμου, μονωτικές ταινίες ή και εγώ δεν ξέρω τί άλλο για να καλύψουμε την τρύπα,
    όμως αν δεν αλλάξουμε τον σωλήνα, πάντα το νερό θα έχει την τάση να βγαίνει από την τρύπα. Μπορεί προσωρινά να το σταματάμε με επιδερμικές λύσεις (με δεμένα γύρω πανιά), αλλά πάντα θα τρέχει νερό ή θα δημιουργείται πίεση μεγάλη στην προσπάθεια να βγει.

    Έτσι είναι και στο θέμα της παχυσαρκίας και του φαγητού:
    μέσα μας έχουμε την "τρύπα" της ανασφάλειας και σαν αποτέλεσμα, έχουμε την τάση να τρώμε πολύ.
    Μπορούμε να κάνουμε όλες τις αυστηρές δίαιτες του κόσμου, μπορούμε να κάνουμε αυστηρή καταμέτρηση θερμίδων, λιπαρών κλπ, ή οτιδήποτε άλλο καταπιεστικό στην προσπάθειά μας να σταματήσουμε να τρώμε πολύ,
    όμως αυτές οι λύσεις είναι τελείως επιδερμικές και είτε θα αποτύχουν τελείως,
    είτε (άμα έχουμε απίστευτα επίπεδα αυτοσυγκράτησης) θα μας κρατήσουν μια ζωή στην καταπίεση χωρίς να φεύγει ποτέ η θέληση για μεγάλη κατανάλωση φαγητού.

    Πρέπει να το δούμε εσωτερικά το θέμα.

    Το έχω πει πολλές φορές και θα το ξαναλέω συνέχεια μπας και τ' ακούσω πρωτίστως εγώ.

    Οι θετικές σκέψεις είναι φάρμακο.
    Είχα διαβάσει μια φράση, δεν θυμάμαι πού, αλλά ήταν πολύ σοφή:
    "Πρόσεχε τί τρώς και τί σκέφτεσαι, και θα είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος".

    Ποιοτικές τροφές σε συνδυασμό με πλημμύρα θετικών σκέψεων είναι το φάρμακο στην περίπτωσή μας.

    Καλή μας επιτυχία!

  3. #33
    Originally posted by Scarllet_D
    1500 είναι μια χαρα για άτομο σε διατροφή, και όχι συντήρηση. Δεν μου φαινονται λίγες. Είναι ανάλογα και το ύψος βέβαια. Εγω όταν πηγαινα διαιτολόγο με είχε στις 1400-1600 κι είμαι κι 1,80 κοντά :P
    σκάρλετ και θα συμφωνήσω κ θα διαφωνήσω μαζί σου.
    αν κάποιος έχει ένα φυσιολογικό ύψος γύρω στο 165 και τρώει 1500 θερμίδες αλλά κάθε μέρα χτυπιέται στο γυμναστήριο 2-3 ώρες(τουλάχιστον 400-500 θερμίδες)τότε κατεβαίνει στις 1100. καταλαβαίνεις οτι είναι λίγες,υποσιτισμός. κ αν αυτός ο άνθρωπος έχει να χάσει πολλά κιλά θα πρέπει να κατεβαίνει κ να κατεβαίνει κ να κατεβαίνει.που θα φτάσει?

    αν τώρα την διατροφή στην έχει δώσει διαιτολόγος που ξέρει πόσο κινείσαι ,τι καις ,ποιος είναι ο μεταβολισμός σου, τι θρεπτικά στοιχεία παίρνεις από την διατροφή ,τότε πάω πάσο.

    γνώμη μου είναι οτι γύρω στις 1700 θερμίδες είναι καλά για αρχή.κ με λίγη άσκηση την μέρα(μισή ώρα περπάτημα). πάλι θα χάνεις έστω κ λίγο. αν όχι αυξάνεις άσκηση μειώνεις θερμίδες.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by filipparas
    Νομίζω δεν έχει νόημα να βρίσκεται κάποιος μια ζωή σε μια συνεχή δίαιτα ψυχαναγκαστικά επειδή "πρέπει", είναι μόνο ταλαιπωρία και κούραση για το μυαλό μας και τη ψυχολογία μας αλλά και για το σώμα και το μεταβολισμό σας. Δεν είναι πάντα καιρός για δίαιτα, ακόμα και όταν είμαστε σε μεγάλο βάρος αυτού του τύπου η δίαιτα μόνο ψηλότερα θα μας οδηγήσει.

    Συνιστώ ηρεμία και ψυχραιμία, ισορροπημένη στα όρια του εφικτού τη δεδομένη στιγμή διατροφή και προετοιμασία ώστε όταν με το καλό ξεκινήσουμε η προσπάθεια μας να έχει αποτέλεσμα.

    Βήμα 1ο και για μένα το πλέον σημαντικό, δε φταίει ούτε το περιβάλλον μας ούτε η οικογένεια και οι φίλοι, ούτε το μέρος στο οποίο θα φάμε ούτε χίλιεςδυό άλλες δικαιολογίες αλλά εμείς και οι επιλογές μας. Όσο δε το παραδεχόμαστε αυτό, μπορούμε να λέμε ψεύτικες δικαιολογίες για να "γλυτώσουμε", μπορούμε να ζηλεύουμε το μεζέ στο διπλανό δωμάτιο και να κατηγορούμε τους άλλους που έστω και άθελα τους μας κάνουν κακό, να τσακωνόμαστε και να εκνευριζόμαστε... ενώ ταυτόχρονα κάνουμε μια τρύπα στο νερό και παράλληλα ξεκινάμε μια νέα δίαιτα κάθε μερικές μέρες.

    Τα υπόλοιπα όπως θερμίδες, μερίδες, άσκηση, διατροφή, συνδυασμοί κ.ο.κ. είναι μεν αρκετά σύνθετα και δύσκολα και σίγουρα απαιτούν προσπάθεια, παραμένουν όμως λεπτομέρειες που θα τις βρούμε στη πορεία. Ας μην ασχολούμαστε μόνο με αυτά.

    Η άποψη μου, που μπορεί φυσικά να είναι για τον κάλαθο των αχρήστων, και προφανώς δεν απευθύνεται αποκλειστικά και προσωπικά σε όσους γράψανε εδώ και δεν τους έχω παρακολουθήσει κιόλας ιδιαίτερα αλλά σε πολύ κόσμο στο φόρουμ. Προσπάθησα πολύ να μη φανεί σαν επίθεση προς τον οποιονδήποτε και πραγματικά ελπίζω να μην εκληφθεί ως τέτοια, δεν είναι αυτή η πρόθεση μου... απλά βλέπω μια προσέγγιση που θεωρώ πως δεν οδηγεί κάπου.
    συμφωνω ολα αυτα ειναι οτι αλλα αυτα ειναι δικαιολογιες απλως επειδη στην αρχη ειναι λιγο δυσκολα στη προσαρμογη καλο ηταν οι γυρω μας να δειξουν μια κατανοηση οπως και δειχνουν αν τους το πουμε.δεν ξερω αν φανηκαν σαν δικαιολογιες μεταξυ αστειου και σοβαρου,ο ευατος μας ειναι υπευθυνος για το τι θα φαει.

  5. #35
    Originally posted by filipparas
    Νομίζω δεν έχει νόημα να βρίσκεται κάποιος μια ζωή σε μια συνεχή δίαιτα ψυχαναγκαστικά επειδή "πρέπει", είναι μόνο ταλαιπωρία και κούραση για το μυαλό μας και τη ψυχολογία μας αλλά και για το σώμα και το μεταβολισμό σας. Δεν είναι πάντα καιρός για δίαιτα, ακόμα και όταν είμαστε σε μεγάλο βάρος αυτού του τύπου η δίαιτα μόνο ψηλότερα θα μας οδηγήσει.

    Συνιστώ ηρεμία και ψυχραιμία, ισορροπημένη στα όρια του εφικτού τη δεδομένη στιγμή διατροφή και προετοιμασία ώστε όταν με το καλό ξεκινήσουμε η προσπάθεια μας να έχει αποτέλεσμα.

    Βήμα 1ο και για μένα το πλέον σημαντικό, δε φταίει ούτε το περιβάλλον μας ούτε η οικογένεια και οι φίλοι, ούτε το μέρος στο οποίο θα φάμε ούτε χίλιεςδυό άλλες δικαιολογίες αλλά εμείς και οι επιλογές μας. Όσο δε το παραδεχόμαστε αυτό, μπορούμε να λέμε ψεύτικες δικαιολογίες για να "γλυτώσουμε", μπορούμε να ζηλεύουμε το μεζέ στο διπλανό δωμάτιο και να κατηγορούμε τους άλλους που έστω και άθελα τους μας κάνουν κακό, να τσακωνόμαστε και να εκνευριζόμαστε... ενώ ταυτόχρονα κάνουμε μια τρύπα στο νερό και παράλληλα ξεκινάμε μια νέα δίαιτα κάθε μερικές μέρες.

    Τα υπόλοιπα όπως θερμίδες, μερίδες, άσκηση, διατροφή, συνδυασμοί κ.ο.κ. είναι μεν αρκετά σύνθετα και δύσκολα και σίγουρα απαιτούν προσπάθεια, παραμένουν όμως λεπτομέρειες που θα τις βρούμε στη πορεία. Ας μην ασχολούμαστε μόνο με αυτά.

    Η άποψη μου, που μπορεί φυσικά να είναι για τον κάλαθο των αχρήστων, και προφανώς δεν απευθύνεται αποκλειστικά και προσωπικά σε όσους γράψανε εδώ και δεν τους έχω παρακολουθήσει κιόλας ιδιαίτερα αλλά σε πολύ κόσμο στο φόρουμ. Προσπάθησα πολύ να μη φανεί σαν επίθεση προς τον οποιονδήποτε και πραγματικά ελπίζω να μην εκληφθεί ως τέτοια, δεν είναι αυτή η πρόθεση μου... απλά βλέπω μια προσέγγιση που θεωρώ πως δεν οδηγεί κάπου.
    αλλοίμονο να είχες παρακολουθήσει όλους όσους συμμετέχουν στο φόρουμ. κατά τα τάλλα ο κίνδυνος να πεταχτεί η άποψή σου στον κάλαθο υπάρχει όπως και όλων μας η άποψη.

    αν εννοείς,γιατί αυτό δν ήταν ξεκάθαρο, λάθος προσέγγιση το να αναλωνόμαστε με λάθη κ να αυτομαστιγωνόμαστε όλη την ώρα θα συμφωνήσω. όπως κ σε όλα τα άλλα που έγραψες. απλά δν είμαι σίγουρη κατά πόσο διάβασες με λεπτομέρεια τις συζητήσεις ή στεκόσουν στην πρώτη πρόταση. όχι οτι έπεσες κ εντελώς έξω δηλαδή.

  6. #36
    μανζτουράνα τι ωραία που το έθεσες!

    πάνω απόλα θετικές σκέψεις!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    παιδια εμεις ελεγχουμε τον ευατο μας αν θα φαμε,δεν θα φαμε,αν θα γυμναστουμε η δεν θα γυμναστουμε!σε αυτο συμβωνω χιλια τις εκατο!!:roll: και εδω δεν αμφισβητουμε καμια αποψη ου τε θα πεταχτει στο καλαθο καμια στο καλαθο!!:saint2:

  8. #38
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    μανζτουράνα τι ωραία που το έθεσες!

    πάνω απόλα θετικές σκέψεις!
    Σ' ευχαριστώ!

    Καλησπέρα!

  9. #39
    Missmary852,
    θα συμφωνήσω απόλυτα με τον filipparas προς Θεού δεν σου κάνω επίθεση αλλά είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύω ότι όταν πραγματικά θέλουμε κάτι τότε ναι μπορούμε να τα καταφέρουμε, θα πέσουμε 1,2,3,4,..,10,100 φορές αλλά θα τα καταφέρουμε γιατί σκοπός είναι μέσα από τα λάθη μας ή τα παραστρατήματα μας να έχουμε την δύναμη και το κουράγιο να παραδεχτούμε πρώτα στους ίδιους μας τους εαυτούς ότι έχουμε κάνει λάθος και ακολούθως τι είναι αυτό που μας ώθησε στο να κάνουμε αυτό το παραστράτημα. Πίστεψε αυτά στα λέω γιατί τα έχω ζήσει γιατί πάλεψα, και ακόμα υπάρχουν μέρες που το παλεύω, με τα υπερφαγικά, τις δίαιτες κλπ... Πάλευα επί 10 ολόκληρα χρόνια με όλα αυτά...Πρώτα πρέπει να ψάξεις μέσα σου, στην ψυχούλα σου, είναι όντος αυτό που θέλεις καρδούλα μου; Εάν πραγματικά θέλεις να χάσεις κάποια κιλά τότε θα βρεις τον τρόπο... Σταμάτα να ακούς τους άλλους τι σου λένε άκου την ψυχή σου...είσαι όντος ευτυχισμένη με το σώμα σου, τη διατροφή σου, τη ζωή σου; Εάν δεν είσαι τότε κάνε κάτι και σταμάτα να σκέφτεσαι εάν το κομμάτι από το παστίτσιο είναι διπλάσιο από αυτό που θα έπρεπε να φας. Εάν σου σερβίρουν κάποιο κομμάτι μεγαλύτερο από αυτό που θα έπρεπε να φας τότε μοίρασε το στα 2 και φάε το μισό, φάε τα 2/3 κάνε το 1,2,3 φορές πίστεψε με στην 4 θα σου σερβίρουν πιο μικρό κομμάτι... Προγραμμάτισε την κάθε μέρα, εάν για παράδειγμα δεις ότι οι μπάρες ή τα φρούτα πάνε να τελειώσουν τότε βάλε το στο πρόγραμμα σου (επιβάλλεται να το βάλεις στο πρόγραμμα) να πας στον μανάβη ή στο supermarket να αγοράσεις αυτά που χρειάζεσαι για την επόμενη μέρα...
    Αυτά προς το παρόν...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by dominique
    Missmary852,
    θα συμφωνήσω απόλυτα με τον filipparas προς Θεού δεν σου κάνω επίθεση αλλά είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύω ότι όταν πραγματικά θέλουμε κάτι τότε ναι μπορούμε να τα καταφέρουμε, θα πέσουμε 1,2,3,4,..,10,100 φορές αλλά θα τα καταφέρουμε γιατί σκοπός είναι μέσα από τα λάθη μας ή τα παραστρατήματα μας να έχουμε την δύναμη και το κουράγιο να παραδεχτούμε πρώτα στους ίδιους μας τους εαυτούς ότι έχουμε κάνει λάθος και ακολούθως τι είναι αυτό που μας ώθησε στο να κάνουμε αυτό το παραστράτημα. Πίστεψε αυτά στα λέω γιατί τα έχω ζήσει γιατί πάλεψα, και ακόμα υπάρχουν μέρες που το παλεύω, με τα υπερφαγικά, τις δίαιτες κλπ... Πάλευα επί 10 ολόκληρα χρόνια με όλα αυτά...Πρώτα πρέπει να ψάξεις μέσα σου, στην ψυχούλα σου, είναι όντος αυτό που θέλεις καρδούλα μου; Εάν πραγματικά θέλεις να χάσεις κάποια κιλά τότε θα βρεις τον τρόπο... Σταμάτα να ακούς τους άλλους τι σου λένε άκου την ψυχή σου...είσαι όντος ευτυχισμένη με το σώμα σου, τη διατροφή σου, τη ζωή σου; Εάν δεν είσαι τότε κάνε κάτι και σταμάτα να σκέφτεσαι εάν το κομμάτι από το παστίτσιο είναι διπλάσιο από αυτό που θα έπρεπε να φας. Εάν σου σερβίρουν κάποιο κομμάτι μεγαλύτερο από αυτό που θα έπρεπε να φας τότε μοίρασε το στα 2 και φάε το μισό, φάε τα 2/3 κάνε το 1,2,3 φορές πίστεψε με στην 4 θα σου σερβίρουν πιο μικρό κομμάτι... Προγραμμάτισε την κάθε μέρα, εάν για παράδειγμα δεις ότι οι μπάρες ή τα φρούτα πάνε να τελειώσουν τότε βάλε το στο πρόγραμμα σου (επιβάλλεται να το βάλεις στο πρόγραμμα) να πας στον μανάβη ή στο supermarket να αγοράσεις αυτά που χρειάζεσαι για την επόμενη μέρα...
    Αυτά προς το παρόν...
    ευχαριστω πολυ και συμφωνω με αυτα που λες,εκεινη τη στιγμη εγω εφτεγα γιατι δεν ειχα φαει σαλατα και επειδη πεινουσα εφαγα σε 10 λεπτα ενω θελει τουλαχιστον 20 για να καταλαβεις οτι εισαι χορτατος.το δουλευω αυτο ακομα να μαθω να τρωω πιο αργα και λιγοτερο γιατι μεχρι τωρα σε 5 λεπτα ειχα τελειωσεις το φαγητο!!

  11. #41
    μις μαρύ δν εννούσα εσένα οταν έλεγα οτι υπάρχει κίνδυνος να πεταχτεί η άποψη κάποιου. γενικά κ αόριστα μιλούσα.

    είνια πολύ δύσκολο να μάθουμε να τρώμε αργά. αλλά πολύ τους χαίρομαι αυτούς τους ανθρώπους όταν τους βλέπω. ο πεθερός μου είναι έτσι γιαυτό κρατιέται κ σε φόρμα. τρώει σταματάει μιλάει συζητάει όλα εκείνη την ώρα θα θυμηθεί να τα πει. κ ενδιάμεσα τρώει κ μια μπουκιά. κ συνεχίζει ενώ όλοι οι άλλοι έχουν τελειώσει.

  12. #42
    Missmary852,
    σημασία έχει αυτό που είπες 'το δουλεύω', από την στιγμή που το προσπαθείς είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις να φτάσεις εκεί που θέλεις

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    ευχαριστω πολυ domonique!!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •