η ιστορία μου και η ανεύρεση καλού διαιτολόγου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6

    η ιστορία μου και η ανεύρεση καλού διαιτολόγου

    Καλησπέρα σας, βρίσκομαι σε αναζήτηση διαιτολόγου στα νότια προάστια. έχω ύψος 1.67 και είμαι 76 κιλά. πάντα ήμουν υπερβαρη, και στα 19 μου χρόνια κατάφερα να φτάσω στα 60 κιλά με τη βοήθεια διαιτολόγου τα οποία και διατήρησα για 4 χρόνια. μετά νόμιζα ότι δεν θα ξαναπαχύνω ποτέ προφανώς και άρχισε η κατρακύλα...και εδώ και 5 χρόνια, διατηρώ το βάρος μου στα 76 κιλά. έχω φυσικά αρχίσει μόνη μου 100 φορές δίαιτα, και άλλες 100 κάνω παρασπονδίες, και πάλι από την αρχή. τρώω πολύ γρήγορα και πολύ βουλιμικά. χάνω 4 κιλά και τα παίρνω πάλι. επειδή έχω διαβάσει πολλά για δίαιτες νόμιζα ότι μπορούσα να τα καταφέρω μόνη μου αλλά τα αποτελέσματα δείχνουν ότι θέλω έναν άνθρωπο να με παρακολουθεί. πραγματικά δεν αντέχω άλλο να μην μπορώ να ντυθώ όπως πρέπει και δεν αντέχω άλλο να απογοητεύω τον εαυτό μου με τον έλεγχο που δεν ασκώ πάνω μου. έχετε κάποιο καλό διαιτολόγο να προτείνετε, να μπορούμε να συζητάμε και να μη νιώθω ότι απλά μου πετάει μία δίαιτα και ξοδεύω τα λεφτά μου? σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Βλέπω πως κανείς δεν σου έχει δώσει μια απάντηση στην απορία σου. Γιατί δεν πας στον διαιτολόγο που είχες κάνει καλή δουλειά; Απ' την άλλη το "καλός διαιτολόγος" είναι σχετικό, γιατί αν κάποιο μέλος είναι ευχαριστημένο με κάποιον ίσως να μην συμβεί και με σένα το ίδιο. Ξέρεις πόσες φορές την έχω πατήσει όταν μου έλεγαν: "να πας στον τάδε είναι καλός διαιτολόγος" και τελικά στεκόμουν πάντα μπροστά σε έναν "στυγνό" επαγγελματία; Έχω αλλάξει αρκετούς διαιτολόγους που αντί να με ενθαρρύνουν και να μου ανεβάζουν την αυτοπεποίθηση, τα λόγια τους ήταν σαν τιμωρία επειδή εγώ έχανα γραμμάρια κι ας ακολουθούσα το διαιτολόγιο τους κατά γράμμα και φυσικά ούτε που κάθονταν να μου πάρουν ένα ιστορικό, να μου προτείνουν να κάνω κάποιες εξετάσεις πριν μου δώσουν διαιτολόγιο! Τίποτα! Δυστυχώς το επάγγελμα "διαιτολόγος" έγινε μόδα, οι περισσότεροι δεν ξέρουν από την ψυχολογία του ασθενούς υπέρβαρου-παχύσαρκου και τους νοιάζει μόνο να πέφτει το χρήμα και να διατηρούν το άψογα διακοσμημένο γραφείο τους αψεγάδιαστο για να νομίζει ο κάθε αδαής πως κάνει καλή δουλειά και καλά!
    Σου εύχομαι να σταθείς τυχερή.

    Συγγνώμη για την παρέμβαση μου στο θέμα σου!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6
    καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! δεν μπορώ να πάω στον παλιό μου διαιτολόγο καθώς πλέον μένω μακριά...αυτό ακριβώς που αναφέρεις προσπαθώ να βρω κι εγώ, έναν διαιτολόγο, να τον αισθάνομαι δίπλα του και να συζητάμε, να με συμβουλεύει και να μην νιώθω σαν ΑΤΜ...θεωρώ ότι καλύτερα να ρωτήσω κάποιους ανθρώπους, οι οποίοι περνούν αυτό που περνάω εγώ και ενδεχομένως στο τέλος να έχουν σταθεί τυχεροί και να έχουν να συστήσουν κάποιον σωστό επαγγελματία...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    9
    καλησπέρα!!! Εγώ πηγαίνω σε μια κοπέλα στην Νέα Σμύρνη! Είναι πολύ καλή και σαν επαγγελματίας αλλά και σαν άνθρωπος. Ψυχολόγος και διαιτολόγος 2 σε ένα για μένα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6
    !! elefth85 θα μπορούσες να μου στείλεις τα στοιχεία της? :starhit:

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    9
    Καλησπέρα !! Το έχεις πάρει το μήνυμα μου ;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •