Αυτο ηταν δεν παει αλλο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123

    Αυτο ηταν δεν παει αλλο!

    Παιδια δεν παει αλλο!Δεν μπορω με τιποτα να κρατησω διαιτα!Και χθες λεω αστα τα παραταω θα ειμαι για παντα ετσι και εφαγα οτι βλακεια βρηκα μπροστα μου!Αλλα το θεμα με τριβελιζει,νιωθω οτι δεν ειμαι φτιαγμενη να ειμαι ετσι..μου αρεσουν πολυ τα αθληματα,το τρεξιμο και οταν τρωω μονιμως υπερφαγικα ξυπναω το βραδυ με κοιλοπονο.....ξερω θα μου πειτε να μην τα παρατησω και λοιπα,οκ το ξερω αλλα δεν αντεχω ολο αυτη τη κατασταση...πραγματικα η τωρα η ποτε....θελω να δωσω μια τελευταια ευκαιρια στον εαυτο μου και να κανω μια διατροφη που να με οδηγησει εκει που θελω..δεν ξερω πραγματικα νιωθω οτι θελω να τα παρατησω ολα και να αποδεχτω οτι θα ειμαι παντα ετσι..δεν μπορω ομως νιωθω οτι χανω τι ζωη μου με το παραμενω ετσι...:sniff::sniff::sniff:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Πρότασή μου είναι να σταματήσεις να πιέζεσαι. Όλο αυτό σου βγαίνει σε αυτή την απόγνωση. Δες το χαλαρά. Μην κάνεις δίαιτα. Ξεκίνα κάποιο άθλημα που σου αρέσει. Χαλαρά στην αρχή και βάλε ένταση όσο βλέπεις ότι βελτιώνεσαι. Πιστεύω ότι κάπως θα μετριάσεις την υπερφαγία κάνοντας κάτι που αγαπάς.
    Κάνε ένα βήμα την φορά μέχρι να πετύχεις έναν πρώτο στόχο. Απλά πράγματα!

  3. #3
    να προσθέσω σε αυτό που λέει η Μαρία, να προσπαθήσεις να απομακρυνθείς λίγο από τηλεόραση και σειρές. να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι άλλο όταν βαριέσαι κ είσαι κουρασμένη. παζλ, διάβασμα βιβλίου, πλέξιμο, αθληση, μια βόλτα με φίλους, ακόμα και ύπνο γενικά ο καναπές είναι σύμμαχος στην υπερφαγία. το λέω γιατί εγώ ότι έκγλημα κάνω εκεί το κάνω
    κατά τάλλα κεγώ έχω σιχαθεί τις αποτυχημένες προσπάθειες σε καταλαβαίνω.γκιβ ιτ ε ρεστ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Και ειδικά αυτο που ΠΑΝΤΑ όποτε βλέπουμε κάτι θέλουμε να μασουλάμε και κάτι....με έφαγε και μένα αυτό το συνήθειο! Δοκίμασε να μην το δεις σαν δίαιτα επίσης. Δες το σαν να κάνεις ένα δώρο στο σώμα σου και τον εαυτό σου

  5. #5
    ααχ βαχ!κεγώ είπα να ξαναρχίσω σήμερα την προσπάθειά μου. κανόνας πρώτος δν ζυγίζομαι κάθε μέρα, κανόνας δεύτερος δν παραλείπω γεύματα, κανόνας τρίτος δν μετράω θερμίδες αλλά γράφω τι θα φάω κ τι έφαγα τελικά κάθε μέρα, κανόνας τέταρτος γυμναστική.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    229
    μαντάμ σου σου

    συμφωνώ και επαυξάνω
    θα ακολουθήσω τους κανόνες σου ρητά!!!!

    αιντε καλή μας επιτυχία!

  7. #7
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    ααχ βαχ!κεγώ είπα να ξαναρχίσω σήμερα την προσπάθειά μου. κανόνας πρώτος δν ζυγίζομαι κάθε μέρα, κανόνας δεύτερος δν παραλείπω γεύματα, κανόνας τρίτος δν μετράω θερμίδες αλλά γράφω τι θα φάω κ τι έφαγα τελικά κάθε μέρα, κανόνας τέταρτος γυμναστική.
    νομιζω οτι αν γραφουμε ολα αυτα που τρωμε την ημερα ειναι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ,ειναι σαν να εχουμε εναν καθρεπτη απεναντι μας την ωρα που τρωμε .θα ειναι ενα φρενο οταν βλεπουμε οτι οι θερμιδες ξεπερνανε κατα πολυ το επιτρεπτο ..μολις σκεφτηκα κατι μηπως να γεμισω το σπιτι καθρεπτες ??:spin:.καλη συνεχεια

  8. #8
    tami μπα εμένα η μέτρηση θερμίδων μου προκαλεί άγχος . δν μου ταιριάζει. αλλά είμαι σίγουρη οτι σε άλλους ταιριάζει ειδικά άμα δν ξέρουν πόσο πρέπει να φάνε κ τι ενέργεια καταναλώνουν. έχουν άγνοια δηλαδή για το τι τους χρειάζεται από πρόσληψη. οπότε ναι όποιος δν ξέρει τι καταναλώνει καλύτερα να μετράει θερμίδες

  9. #9
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    tami μπα εμένα η μέτρηση θερμίδων μου προκαλεί άγχος . δν μου ταιριάζει. αλλά είμαι σίγουρη οτι σε άλλους ταιριάζει ειδικά άμα δν ξέρουν πόσο πρέπει να φάνε κ τι ενέργεια καταναλώνουν. έχουν άγνοια δηλαδή για το τι τους χρειάζεται από πρόσληψη. οπότε ναι όποιος δν ξέρει τι καταναλώνει καλύτερα να μετράει θερμίδες
    ,

    ναι εχεις δικιο καθε ενας λειτουργει αλλιως .και εχεις απολυτο δικιο αυτο ταιριαζει σε ατομα σαν εμενα που δεν προσεχω και δεν ξερω τι καταναλωνω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Όταν υπάρχει απόγνωση κι απογοήτευση καλύτερα να μην κάνεις απολύτως τίποτε. Το δε ημερολόγιο διατροφής όσο βοηθητικό εργαλείο είναι άλλο τόσο αποδεικνύεται ψυχοφθόρο σε κάτι τέτοιες φάσεις.
    Ας μην κάνουμε απολύτως τίποτε από ότι μας αγχώνει. Πιστέψτε με η λέξη "δίαιτα" όταν είναι καρφιτσωμένη στο μυαλό μας, μας πιέζει πολύ περισσότερο. Ας μην κάνουμε δίαιτα κι απλά ας τρώμε με κάποιο μέτρο ότι τραβά η διάθεσή μας.

    Όσον αφορά το θέμα της θερμιδομέτρησης, αρκεί να σκεφτείτε τι χρειάζεσται: τετράδιο, μολύβι ή στυλό, κομπιουτεράκι, ζυγαριά. Πολλά μαζεύτηκαν ε; Κι όμως! Αν θες να είσαι μέσα στο όριο θερμίδων που πρέπει να καταναλώσεις μέσα στην ημέρα, τα εργαλεία αυτά θα πρέπει να είναι διαθέσιμα! Να σας δώσω και την ακραία μου επιθυμία όταν κάποτε θερμιδομετρούσα: επειδή σε μια καλή εποχή με τον άντρα μου που και που βγαίναμε για κάνα φαγητό, σκεφτόμουν να αγοράσω μίνι ζυγαριά ακριβείας (τσέπης) ώστε να ζυγίζω τα πιάτα που παραγγέλναμε! Μέχρι που κουράστηκα και την ξέχασα την ηλίθια ιδέα μου! Ναι μεν χάνεις κιλά με την θερμιδομέτρηση όμως στην πορεία κουράζεσαι τόσο πολύ που τα παρατάς.

    Κάντε κάνα διαλειμματάκι που και που. Το χρειάζεται ο οργανισμός μας άλλωστε με τόση ταλαιπώρια σε σώμα και ψύχη.... Όλο δίαιτα, δίαιτα, δίαιτα... ε! στο τέλος δεν τραβάει το πράμα... Τσινάει, μουλαρώνει, σου ρίχνει και μια κλωτσιά και λες "αυτό ήταν δεν πάει άλλο"!!!

  11. #11
    άχ καλά τα λες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    κοριτσια ευχαριστω τοσο πολυ για τις συμβουλες,θα τις ακολουθησω ολες!αποφασια να δικοψω τη <<διαιτα>> και να αρχισω να τρωω υγιεινα με μετρο χωρις να μετραω θερμιδες και ποσοτητες με τη ζυγαρια και απολαμβανοντας που και που και κανε γλυκακι!!επισης εκοψα το κακο συνηθειο να αθλουμαι μονο και μονο για να καψω θερμιδες και να βαζω τον ευατο μου σε εξαντλητικα προγγαματα,τελος και κατι που με δυσκολευει ακομα ειναι η ζυγαρια και να μην ζυγιζομαι καθε μερα αλλα την εβαλα στο μπανιου το κατω οροφου οποτε καθε πρωι που βιαζομαι να φυγω δεν εχω χρονο!!!ελπιζω να πανε ολα καλα ας ειναι 300 γραμμαρια ας ειναι και ενα κιλο τη βδομαδα δεν πτοουμαστε:bouncy::bouncy:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •