Χαμηλη πιεση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10

    Χαμηλη πιεση.

    Μην τα πολυλογω, πηγα σε παθολογο και αναρωτηθηκε πως ειμαι ακομα ζωναντανη με τοσο χαμηλη πιεση.
    Η ερωτηση μου εξης:
    Τι μπορω να τρωω οταν κανω προσεγμενη ας το πουμε διατροφη για να μου ανεβει η πιεση?
    Εψαξα στο ιντερνετ και σχεδον οτι τρωω λεει πως την ριχνει.
    Σαλατικα, φρουτα... Διαβασα λεει πως η μπανανα την ριχνει λογο του καλιου, η πορτοκαλαδα/πορτοκαλι επισεις λογω της βιταμινης C και πως για χρονια ηταν ενας λανθασμενος μυθος που την ανεβαζει,καρπούζι, πεπόνι,κεράσια, μούσμουλα, ροδάκινα, βερίκοκα, κάρδαμο, ρόκα, σέλινο, μαϊντανό. •Eπίσης πατάτες, ρύζι, ζυμαρικά και όσπρια.
    Εεεεε πια δηλαδη οι επιλογες μου ειναι μονο κρεας παστομενο σε αλατι? Και μιλαω ετσι γιατι οταν υπαρχουν αφραγκιες, ψαγμενα κρεατα, λαχανικα και φρουτα ειναι αδυνατον να αγοραστουν!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    γεια σου,καλημερα..
    ξερω οτι οποιος εχει υποταση καλο ειναι να πινει πολυ νερο!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10
    Γεια σου! Ναι, αυτο με το νερο το ξερω αλλα ρε γαμωτη ειναι δυσκολο να πινεις πολυ, ειδικα αν εισαι απο αυτους που πινουν ενα ποτηρι και αν...

  4. #4
    το μόνο που ξέρω είναι οτι δν πρέπει να τρως σκόρδο γιατί ρίχνει την πίεση. επίσης ο σωλομός θα μπορούσε να βοηθήσει κ γενικά τα ψάρια. επειδή ο σωλομός είναι λίγο ακριβός ,θα μπορούσες να φας παστά ψάρια όπως σκουμπρί.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114
    Επειδή από πάντα είχα χαμηλή πίεση 9 με 4-5 η μικρή, και μου αρέσει πολύ το σκόρδο :starhit: ακόμα και ωμό σκέτο :love:, βάζω λίγο παραπάνω αλάτι στο φαγητό, τρώω αλατισμένους ξηρούς καρπούς (λόγω διατροφής κυρίως αμύγδαλα και φυστίκια αιγίνης, δεν χρειάζεται να φας πολλά, μια χούφτα για δεκατιανό.), παστές σαρδέλες είτε ολόκληρες είτε τις λιώνω και τις βάζω σε αυτοσχέδια dressing σαλάτων και φτιάχνω και πάστα ελιάς (του εμπορίου δεν με ενθουσιάζει) που την βάζω είτε σε σαλάτες είτε σε σάντουιτς -τοστ, είτε σε ψητές-βραστές πατάτες. Γενικά τα παραπάνω τα βάζω σε ότι σκεφτώ (και το σκόρδο, μάλλον μόνο στον καφέ δεν έχω επιχειρήσει ακόμα να βάλω :P ). Αλλά πίνω και νερό, όχι απίστευτα πολύ αλλά πίνω παραπάνω από 1-2 ποτήρια την ημέρα.

  6. #6
    Silk, μήπως αυτή η λατρεία σου για το σκόρδο σου έχει ρίξει τελικά τόσο την πίεση;

    Και εγώ λατρεύω το σκόρδο! Στο φαί βάζω πάντα μπόλικο και μ' αρέσει και στο τζατζίκι. Να το φάω έτσι σκέτο, ομολογώ δεν το έχω δοκιμάσει!

    mariloulitsa, συμφωνώ με την Silk, πρέπει να προσθέσεις κι άλλο αλάτι στη διατροφή σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Μερικές φορές η χαμηλή πίεση (ειδικά η μικρή) οφείλεται και στομαχικές διαταραχες πάντως... Εγω πχ όταν τρώω σκόρδο επειδή με ενοχλεί στο στομάχι θα πρέπει να πάρω αντιόξινα γιατί αλλιώς θα έχω πολύ κατεβασμένη μικρή.
    Έχω ακούσει πως το θυμάρι σα βότανο δε συνισταται στους υπερτασικούς γιατί ανεβάζει την πίεση. Θα μπορούσες να το διασταυρώσεις με κάποιο φαρμακοποιό ίσως που ασχολείται με τα βότανα...

    Δες κι αυτό: http://www.iatropedia.gr/articles/read/968

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Silk, μήπως αυτή η λατρεία σου για το σκόρδο σου έχει ρίξει τελικά τόσο την πίεση;

    Και εγώ λατρεύω το σκόρδο! Στο φαί βάζω πάντα μπόλικο και μ' αρέσει και στο τζατζίκι. Να το φάω έτσι σκέτο, ομολογώ δεν το έχω δοκιμάσει!
    Δυστυχώς όχι ματζουράνα μου, πριν 8 χρόνια είχα ένα ιατρικό θεματάκι με το στομάχι μου, και είχα βγάλει για 3 - 4 μήνες κάποια πράγματα από την διατροφή μου μαζί και το σκόρδο. Η πίεση εκεί στο 9,2-9,5-9,7 στο τσακίρ κέφι. Με το σκόρδο χωρίς εξτρά αλάτι παίζει να πηγαίνει γύρω στο 7-8 γιατί με πιάνω να νιώθω ατονία και ελαφριά ζαλάδα. Το μόνο που μου λείπει είναι ότι ο ήλιος με πεθαίνει, οπότε μαύρισμα το καλοκαίρι με πολύ μέτρο γιατί αν το παρακάνω μετά εκτός ότι σέρνομαι για κανα δύωρο μέχρι να συνέλθω ανοιγοκλείνω τα μάτια και βλέπω σκιές-μαυρίλες λες και θα λιποθυμήσω.

    Το τρώω ωμό μαζί με χόρτα, πατζάρια, κολοκύθια βραστά, στην πατατοσαλάτα, στην ντοματοσαλάτα κάποιες φορές, και του αρέσει και του συντρόφου μου.

  9. #9
    Originally posted by Silk

    Δυστυχώς όχι ματζουράνα μου, πριν 8 χρόνια είχα ένα ιατρικό θεματάκι με το στομάχι μου, και είχα βγάλει για 3 - 4 μήνες κάποια πράγματα από την διατροφή μου μαζί και το σκόρδο. Η πίεση εκεί στο 9,2-9,5-9,7 στο τσακίρ κέφι. Με το σκόρδο χωρίς εξτρά αλάτι παίζει να πηγαίνει γύρω στο 7-8 γιατί με πιάνω να νιώθω ατονία και ελαφριά ζαλάδα. Το μόνο που μου λείπει είναι ότι ο ήλιος με πεθαίνει, οπότε μαύρισμα το καλοκαίρι με πολύ μέτρο γιατί αν το παρακάνω μετά εκτός ότι σέρνομαι για κανα δύωρο μέχρι να συνέλθω ανοιγοκλείνω τα μάτια και βλέπω σκιές-μαυρίλες λες και θα λιποθυμήσω.

    Το τρώω ωμό μαζί με χόρτα, πατζάρια, κολοκύθια βραστά, στην πατατοσαλάτα, στην ντοματοσαλάτα κάποιες φορές, και του αρέσει και του συντρόφου μου.
    Δες το απ' την θετική του πλευρά: τουλάχιστον δεν έχεις υπέρταση!! :wink1:

    Όσο για την "ηλιοθεραπεία", μόνο κακό κάνει στον οργανισμό μας ούτως ή άλλως!
    Το μαύρισμα ήταν μια μόδα που άρχισε πριν μερικές δεκαετίες, όταν οι πλούσιες πηγαίναν όλο το καλοκαίρι κρουαζιέρες στα νησιά της μεσογείου και όπως ήταν φυσικό γίνονταν κατάμαυρες. Άρα εκείνη την εποχή, το να μαυρίσεις το καλοκαίρι, σήμαινε ότι έχεις τη δυνατότητα να κάνεις πολύ καιρό διακοπές, σε μαγευτικά νησιά και έτσι δήλωνε την πολύ καλή οικονομική σου κατάσταση.
    Από εκεί ξεκίνησε η μόδα του μαυρίσματος.
    Δεν έχει καμία απολύτως αξία για τον οργανισμό. Αντιθέτως, μόνο κακό κάνει. Να μην μιλήσω για καρκίνους κλπ... Οι ζαλάδες είναι το λιγότερο. (και εγώ ζαλίζομαι αν κάτσω λίγη ώρα στον μεσημεριανό ήλιο).

    Συνεπώς δεν χάνεις και τίποτα!

    Είναι καλό σ' ένα ζευγάρι να τους αρέσει και στους δυο το σκόρδο! :wink1: :thumbup:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •