Η αρχή..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: Η αρχή..

  1. #1

    Η αρχή..

    ΠΡΟΣΕΧΕ! είσαι πάνω στην εφηβεία σου, τρελαίνεις τις ορμόνες σου. από περίοδο πως πας?
    αν θες την γνώμη μου πες το στην μάνα σου ,ΜΙΛΑ, τι θα σε κάνει θα σε δείρει νομίζεις? κ άντε σε έδειρε τι να λέει? οτιδήποτε είναι καλύτερο από αυτό που πας να μπλέξεις. σε περιπτωση που ανησυχείς μην την στεναχωρήσεις μάθε πως οι μάνες γιαυτό είναι για να τις στεναχωρούμε κ να μας βοηθάνε.κ εσύ αν είχες παιδί δν θα προτιμούσες να ήξερες?
    μην φοβάσε, πρέπει να το βγάλεις από μέσα σου. να το απομυθοποιήσεις.
    δεύτερον, πάνε σε έναν γιατρό ενδοκρινολόγο για εξετάσεις.
    τρίτον, ζήτα την βοήθεια διατροφολόγου, θα σου δώσει μια διατροφή που δν θα νιώθεις στερημένη κ δν θα παχαίνεις ,μπορεί κ να αδυνατίζεις κιόλας. η στέρηση οδηγεί σε ξεσπάσματα κ κάνει κύκλους.
    ΜΑΘΕ ότι με τους εμετούς δεν χάνεις κιλά, καταστρέφεις τον μεταβολισμό σου, σύντομα θα αρχίσεις να παχαίνεις εξαιτίας των εμετών.



    δες κ αυτά. έχει διάφορα module με διάφορες συμβουλές αυτοβοήθειας.
    http://www.cci.health.wa.gov.au/reso...cfm?Info_ID=48
    http://www.cci.health.wa.gov.au/resources/consumers.cfm
    http://www.cci.health.wa.gov.au/reso...cfm?Info_ID=49

    τα βρήκα εδώ
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ad.php?tid=838

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    catherine πες μας κορίτσι μου πόσο ακριβώς χρόνων είσαι, τι ύψος έχεις και πόσα κιλά ζυγίζεις.
    Θα προσπαθήσεις αφού είναι αρχή να ελαττώσεις τα καθαρτικά μέχρι να τα σταματήσεις εντελώς. Αναρωτήσου σε τι φάση ήσουν που άρχισες να τρως και γενικά πότε ακριβώς τρως, δηλαδή να εντοπίσεις την αιτία που σου δημιουργεί την αίσθηση της πείνας. Είναι μοναξιά; Είναι άγχος; Είναι που έχεις εντοπίσει κάποιο αγόρι και θες να γίνεις όμορφη γι' αυτό και το μετανιώνεις μετά; Είναι κάτι άλλο; Σίγουρα πίσω απ' την επιλογή του να φάμε, κάποια αιτία υπάρχει.

    Φυσικά μίλα με την μαμά σου. Θα τρομοκρατηθεί όσο να' ναι αλλά βαλ' την στο πρόβλημά σου. Καμιά φορά βαθιές αιτίες είναι και οι γονείς. Αν μια αιτία είναι κι αυτή, είναι η ευκαιρία σου να μιλήσεις. Προσπάθησε να επιβληθείς στον εαυτό σου, να πάρεις θάρρος και να μιλήσεις. Η εφηβεία είναι μια τρελή περίοδος για τα παιδιά. Είναι ακόμη σε ανάπτυξη, δεν ξέρουν τι θέλουν και γενικά δεν μπορούν να κατασταλάξουν κάπου. Πρέπει να δεις τα πράγματα από την λογική πλευρά τους. Ίσως είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησέ το.
    Μια άλλη καλή ιδέα που ίσως σε βοηθήσει, είναι να κρατάς ημερολόγιο. Γράφε τα πάντα: πως ήταν η μέρα σου, πως την πέρασες, τι έκανες, τα συναισθήματά σου, όλα...

    Ακόμη κι εδώ, αν θες μπορείς να γράφεις ό,τι πιστεύεις πως θα σε βοηθήσει να αισθανθείς καλύτερα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Μια χαρά σε βρίσκω, δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς για πάχος. Είσαι ένα κανονικό κορίτσι με ένα υγιές βάρος. Σκέψου ότι αυτό που κάνεις στον εαυτό σου είναι βασανιστήριο και είναι κρίμα να τον ταλαιπωρείς έτσι. Αγάπησε τον εαυτό σου για σένα, μην αφήνεις τις χαρές της ζωής να σε προσπερνάνε, γιατί είσαι σε μια ηλικία που τα ωραία τώρα αρχίζουν.
    Η αιτία λοιπόν υπάρχει στο περιβάλλον σου. Κράτα το ημερολόγιο σου και γράφε οτιδήποτε σε ενοχλεί σε αυτό, γράφε πως θα ήθελες να είναι.
    Έχε πάντα στο κεφαλάκι σου, πως ο Θεός μας έδωσε το σώμα μας όπως είναι και την ευκαιρία να το δουλέψουμε εμείς όπως επιθυμούμε, όχι να το βασανίσουμε με ανεπίτρεπτους τρόπους. Αν μπορείς τις στιγμές που νιώθεις φορτωμένη να βγαίνεις για περίπατο. Βάλε το hands free στα αυτιά με την αγαπημένη σου μουσική και βγες έξω. Όταν θες να φας ρώτα τον εαυτό σου γιατί θες να το κάνεις και σε τι θα βοηθήσει. Θα λύσει το πρόβλημα; Αξίζει να τιμωρείς τον εαυτό σου, όταν νιώθεις πως σε φορτώνουν ενοχές ενώ δεν φταις εσύ; Προσπάθησε να δουλέψεις με τον εαυτό σου. Θα είναι λίγο δύσκολο, αλλά πάλεψέ το.
    Να θυμάσαι πως το φαγητό είναι το καύσιμο της μηχανής του σώματός μας, όχι ο σάκος του μποξ που ξεσπάμε επάνω του για οτιδήποτε μας ενοχλεί.
    Στο λέω εγώ αυτό, σαν κόρη μου αν σε είχα -είμαι πολύ μεγαλύτερη σου- και φυσικά από δική μου εμπειρία που παλεύω με τα κιλά μου χρόνια. Κι που κι εγώ σε μια φάση της ζωής μου τιμωρούσα τον εαυτό μου με καταστροφικές δίαιτες και καθαρτικά. Πάλεψα και σταμάτησα να φέρομαι έτσι στον εαυτό μου. Εγώ όμως υπήρξα και συνεχίζω να είμαι παχουλή και δυστυχώς ανήκω στους νοσηρά παχύσαρκους ανθρώπους. Εσύ ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων με φυσιολογικό βάρος και βγάλ'το απ'το μυαλό σου πως είσαι υπέρβαρη. Δεν είσαι. Και μην το υποβάλεις στον εαυτό σου πως και καλά είσαι.
    Πες στην μαμά σου το πρόβλημά σου και ζήτησέ της να πάτε να κάνετε έναν ορμονολογικό έλεγχο. Τουλάχιστον να ξεκαθαριστεί αν ο θυρεοειδής σου είναι ζαβολιάρης και παίζει μαζί σου! Καμιά φορά ξέρεις και οι ορμόνες μας είναι οι "καλικάντζαροι" του σώματος που μας χαλάνε την διάθεση, που μας κάνουν να τρώμε, που μας φταίνε τα πάντα, που έχουμε νεύρα κλπ κλπ.
    Θα περιμένουμε τα νέα σου να μας πεις τι έχεις κάνει και πως τα πας!

    Καλή εβδομάδα κι αισιόδοξη να έχεις μικρή μου! :love:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •