Ωρες στο φορουμ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713

    Ωρες στο φορουμ

    πιστευετε οτι κανουν καλο η κακο οι πολλες ωρες στο φορουμ?εγω εχω βοηθηθει πολυ μεσα απο συζητησεις να ανακαλυπτω καινουρια πραγματα για τον εαυτο μου κ να ξεμπερδευομαι αλλα προβληματιζομαι λιγο γιατι βλεπω να χειροτερευει η ψυχολογια μου οταν ειμαι πολλες ωρες μεσα.επειδη κανω δουλεια με τον εαυτο μου?επειδη ισως ταυτιζομαι με προβληματα αλλων παιδιων?επειδη στεναχωριεμαι για αλλα παιδια?δεν ξερω.εσεις τι γνωμη εχετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    OΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ.
    ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ.
    ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΕ ΑΦΟΡΟΥΝ Ή ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Nομιζω πως αρχιζω κ παθαινω εξαρτηση με το ιντερνετ κ πιο πολυ με το φορουμ.Εχω πραγματα να κανω κ τα αναβαλλω,ξερω οτι αν βγω εξω μπορει να περασω καλα,να διασκεδασω,να δω 2 ανθρωπους ν\'ακουσω 5 κουβεντες,να παρω λιγο αερα..κ.λ.π.κ ομως κολαω εδω σαν να με τραβαει μαγνητης.Με το ζορι βγαινω απ το φορουμ,αν με αφηνα ελευθερη θα χτυπουσα 15ωρο σιγουρα..Μ\'αρεσει να διαβαζω ιστοριες,να συμμετεχω.να υπαρχω εδω..Σκεφτηκα να το κανω,να κατσω,να δω μεχρι που θα με βγαλει...Καταλαβαινω οτι δεν ειναι υγιες,να ειμαι συνεχεια μπροστα σε μια οθονη..κ οχι εξω στη ζωη αλλα ..αλλα λεει η λογικη κ αλλα η ψυχη.Ειναι σιγουρο οτι θελω να καλυψω καποιες εσωτερικες αναγκες κ να ψαξω τον εαυτο μου κ να προσπαθησω να τις καλυψω αλλα ως τοτε??Μια περιοδο πλησιασα την εξαρτηση με το αλκοολ,τον τζογο κ ξερω την αισθηση..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    agh χαχα.. κ γω εξάρτηση έχω πάθει, έχω βρει συντροφιά, κατανόηση, παρέα, στήριξη, μπορω να πω αυτο που με απασχολει, να παρω απαντησεις..
    «ουδέν κακό ,αμιγές καλού»

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    agh αν δεν εχεις τι αλλο να κανεις και περνας τον χρονο σου εδω μεσα,το καταλαβαινω.Αλλα αν μπορεις να πας μια βολτα,σου κανουν προτασεις και αρνεισαι συνεχεια τοτε πρεπει να το προσεξεις λιγακι και να πιεσεις τον εαυτο σου την αλλη φορα να βγεις.Οι λογοι πολλοι.Κατ αρχην αν αρνεισαι συνεχεια να βγαινεις θα χασεις τους φιλους σου και δεν θα σου προτεινουν να ξαναβγεις,οποτε θα αποκλειστεις απο μονη σου.Ακομα με μια εξοδο αλλαζεις τοπιο,βλεπεις κοσμο,περπατας,οξυγονωνετα ι ο εγκεφαλος σου,ασχολεισαι και με κατι πιο ευθυμο απο οτι το φορουμ οπου εδω συνηθως μπαινουμε στο τρυπακι να νοιωσουμε τον αλλον για να μπορεσουμε να τον βοηθησουμε,και αυτο αν γινεται συνεχεια θα εχει ως αποτελεσμα να κουραστεις ψυχολογικα.Και τα δυο καλα,προσπαθησε να κρατησεις μια ισσοροπια,δεν χανεται ουτε το ενα ουτε το αλλο ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Το κακο ειναι οτι εχω να κανω κ ξερω οτι θα περασω κ καλα...απλα εχω φαει κολημμα εξαρτησης!ααχχχχ!πανω απο 2-3 μερες δε θ αφησω τον εαυτο μου να κολησει σ αυτην την κατασταση αλλα τωρα εχω πορωθει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ξεπορωσου.Ειναι κριμα να ξερεις τι φταιει και να το αφηνεις....απο εσενα εξαρταται το ξερεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    H EΞAPTHΣH ΔEN EXEI NA KANEI ME TO ΠOΣEΣ ΩPEΣ EIΣAI ΣTO INTEPNET.AΛΛA AΠO TO AN EXEIΣ THN ΔYNATOTHTA NA KANEIΣ KATI AΛΛO KAI EΣY TO ΠAPATAΣ ΓIA TO INTEPNET
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    ^ Έγραψες!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Eιπε κανεις πως η εξαρτηση εχει να κανει με τις ωρες μονο?η με την αναβολη μονο?η την παραιτηση?Αλλα περα απ\'την εξαρτηση εσυ τι πιστευεις manthes αν δεν μπεις π.χ. στο ιντερνετ υπερβολικες ωρες δε θα εχεις τη δυνατοτητα να κανεις κατι αλλο?δε θα βρεις να κανεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Προφανώς αν δεν είσαι στο φόρουμ , κατι άλλο θα βρεις να κάνεις ..............
    Και εγω θέλω να περιορίσω το χρόνο που ασχολούμαι .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    YΠAPXOYN ΠOΛΛOI ΠOY ΔEN EXOYN NA KANOYN AΠOΛYTΩΣ TIΠOTA.AΛΛOI AΠO AYTOYΣ MΠOPEI NA EINAI ΣYNEXΩΣ ΣTO INTEPNET KAI AΛΛOI NA BΛEΠOYN THΛEOPAΣH.

    OΣO AΦOPA AYTO ΠOY EIΠA ΠPIN TO EXΩ AKOYΣEI AΠO ΨYXOΛOΓO . AN ΔEN ΣAΣ APEΣEI EINAI ΔIKO ΣAΣ ΘEMA. EΞAΛΛOY H AΠOΨH MOY ΓIA TOYΣ ΓIATPOYΣ EINAI ΔEΔOMENH.MAKPIA KAI AΓAΠHMENOI
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Νομιζουν οτι δεν μπορουν να κανουν αμα αναγκαστουν θα κανουν.Τελος παντων βγηκαμε εκτος θεματος νομιζω...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    32
    παν μέτρον άριστον γλυκιά μου Agh.
    Κι εγώ επειδή, είτε λόγω προσωπικών προβλημάτων είτε λόγω του ότι έχω πολλές φορές νοιώσει προδοσία από παλιές μου φίλες, είχα αρχίσει και κλεινόμουν στον εαυτό μου με αποτέλεσμα να έρθει μια περίοδος που να μην έχω καμία φίλη. Ήμουν σπίτι - δουλιά & δουλιά-σπίτι. Μα αυτό δεν είναι υγιές.... το καλύτερο είναι ο συνδυασμός: δηλ. οκ το ιντερνετ και το φόρουμ αλλά να έχεις και πραγματική ζωή μέσω των διαπροσωπικών σχέσεων και της φιλίας.
    Ελπίζω να έρθεις Κυριακή απόγευμα στην συνάντηση

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by alexiaf
    .... οκ το ιντερνετ και το φόρουμ αλλά να έχεις και πραγματική ζωή μέσω των διαπροσωπικών σχέσεων και της φιλίας.
    πάνω σ αυτή τη σκέψη μπορεί να πει κάποιος οτι αυτό που κάνει την \"πραγματική ζωή\" να διακρίνεται από το ιντερνετ κ το φορουμ δεν είναι ούτε οι Διαπροσωπικές σχέσεις ούτε η φιλία μιας ΚΑΙ τα δύο μπορούν αναπτυχθουν .... διαδικτυακά.
    Ισως η διαφορά να βρίσκεται στις δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν στο \"φυσικο\" χώρο αλλά και στη \"φυσική\" επαφη, στη συμετοχή δηλ ΟΛΩΝ των αισθήσεων που περιλαμβανει η \"Φυσική\" επικοινωνία και που τελικά αυτο να είναι κ το συγκριτικό της πλεονέκτημα σε σχέση με την ηλεκτρονική που εκτος απ΄την όραση -ενδεχομένως κ την ακοή- απομονώνεται και \"απεξαρτάται\" απ τις υπόλοιπες αισθήσεις καθιστώντας την λιγώτερο άμεση και συμμετοχική και περισσότερο έμμεση (υποχρεωτικός ενδιάμεσος ο η/υ) και μοναχική ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •