η δικη μου ιστορία - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52
  1. #46
    Originally posted by Tassos67i
    Κάθε άλλο παρά ψυχρή κι αναίσθητη είσαι. Κι επειδή βρίσκομαι κάποια επεισόδια μπροστά από εσένα σε παρόμοιες καταστάσεις κι επειδή θα μπορούσα κάλλιστα να υπογράφω κατ'αντιστοιχία ως FatCancer σου έγραψα τα παραπάνω.
    Κάποια στιγμή όταν βρισκόμαστε προ τετελεσμένων και μη αναιρέσιμων και κάνουμε απολογισμό πεπραγμένων πολύ παλιών καταστάσεων "ξεχνάμε" τον πόνο που μας προκάλεσαν και νοιώθουμε άσχημα για την τότε αντίδρασή μας μετανοιώνοντας μεν αδυνατώντας δε να "διορθώσουμε" και φορτωνόμαστε κι άλλες "τύψεις".
    Ούτε σε κρίνω, ούτε επιδιώκω να σε παρασύρω ώστε να "εξομολογηθείς".
    Εχεις δίκιο σε αυτά που λες όπως και να ερθουν τα πράγματα πάλι εγώ θα πονέσω.Απλά η τελευταία απογοήτευση που πήρα από την μητέρα μου ήταν καταλυτική για μένα.Ετσι αποφάσισα να κρατήσω απόσταση γιατί μου θύμισε και όλα τα άλλα που έχουν συμβεί και τα είχα αφήσει πίσω μεν δεν τα ειχα διαγράψει όμως.Συνήθως όταν με ενοχλεί κάτι σωπαίνω και με τρώει από μέσα μου.Πάντα φοβάμαι μην πω κάτι και στενοχωρήσω κάποιον άνθρωπο αλλά ίσως τελικά να στενοχωριέμαι εγώ περισσότερο.Πάντως σίγουρα αν συμβεί αυτό που λες θα διαλυθώ αλλά απλά δεν αντέχω αυτή τη στιγμή να κάνω κάποια κίνηση αφού και εκείνη δεν νοιάζεται καθόλου.Μην ανησυχείς δεν σε παρεξήγησα κάθε κουβέντα που γίνεται εδώ μέσα την θεωρώ καλοπροαίρετη γιατι προέρχεται από ανθρώπους με παρόμοια πρόβλήματα.

  2. #47
    Παρακολουθώντας τη συζήτησή σας παιδιά, έχω την ανάγκη να πώ 1 πράγμα...

    Οι ενοχές είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ.
    Είναι ένα ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ συναίσθημα.
    Δεν πρέπει να έχουμε ποτέ και για κανέναν λόγο ενοχές!
    Μόνο κακό μπορούν να μας κάνουν (μάλιστα πολύ μεγάλο κακό). Δεν χρησιμεύουν σε τίποτα.

    Βγάλτε από τη ζωή σας τις ενοχές.
    (Κι εγώ το προσπαθώ έντονα αυτό το τελευταίο διάστημα).


    Και όσο για τους γονείς σου fat capricorn, από την στιγμή που εξάντλησες όλα τα περιθώρια για να τους πλησιάσεις και να σχετιστείς μαζί τους, είσαι από τη μεριά σου 100% σωστή.
    Το αν εκείνοι δεν θέλουν να σχετιστούν μαζί σου, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα και μην το κάνεις δικό σου.

    Οπότε ό,τι και αν συμβεί από εδώ και πέρα, εσύ θα πρέπει να έχεις την συνείδησή σου ήσυχη και για κανέναν λόγο να μην νιώσεις ενοχές!
    Γιατί προσπάθησες, αλλά βρήκες μπροστά σου τοίχο.
    Δεν είσαι μπουλντόζα να μπορείς να γκρεμίζεις τοίχους.
    Είσαι άνθρωπος.

    Γι' αυτό τέρμα οι ενοχές. Ποτέ ξανά ενοχές και για κανέναν λόγο.

  3. #48
    Είναι δύσκολο Ματζουράνα να μην αισθάνεσαι ενοχές ειδικά αν έχεις εκπαιδευτεί να αισθάνεσαι ενοχές όλη σου τη ζωή σου.Σε ευχαριστώ πάντως είσαι πολύ γλυκό πλάσμα.

  4. #49
    Καλημέρα!
    (Να σε λέω κι εγώ Αιγοκερίνα; Το "fat" δεν νομίζω ότι σε χαρακτηρίζει...)

    Κι εγώ έχω μάθει μια ζωή να νιώθω ενοχές.
    Όμως πρέπει κάποια στιγμή αυτό μας το χαρακτηριστικό να το αποτινάξουμε από πάνω μας γιατί θα μας αρρωστήσει!

    Αποδεδειγμένα οι ενοχές δημιουργούν προβλήματα στο σώμα μας.

    Το ελάχιστο παράδειγμα είναι το τί σκέφτηκες με το μήνυμα του Τάσου. Εξ αιτίας των ενοχών σου, αμέσως σκέφτηκες να καταφύγεις στο γλυκό, δηλαδή να σου κάνεις κακό.

    Μπορεί να είναι δύσκολο να το διώξουμε από πάνω μας, όμως όχι ακατόρθωτο! Αν θέλουμε να σταματήσουμε να νιώθουμε ενοχές, τότε κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε!

    Δεν υπάρχει "δεν μπορώ". Υπάρχει "δεν θέλω".

    :thumbup:

    Edit: Και εγώ (μαθημένη μια ζωή στις ενοχές και στην αυτοτιμωρία) κάνω φιλότιμες προσπάθειες να το σταματήσω αυτό. Εδώ και μερικό καιρό, όποτε πάω να νιώσω ενοχές για κάτι, σταματάω τη σκέψη μου και λέω: "Οι ενοχές είναι άχρηστες. Μην νιώθεις ενοχές. Όλα είναι καλά."

  5. #50
    Γλυκειά Αιγοκερίνα,
    τί κάνεις;
    Πού χάθηκες;
    Μας έλλειψες!
    Ελπίζω να είσαι καλά!

  6. #51
    Καλησπέρα. Ματζουράνα μου γλυκιά συγχαρητήρια για την εκπληκτική σου απώλεια :thumbup:Το πρώτο πράγμα που διαβάζω κάθε βράδυ όταν ανοίγω το pcείναι το ημερολόγιο σου.Η προσπάθεια σου είναι εντυπωσιακή.Εγώ στα ίδια ...χάνω 4-5 κιλά και σε χρόνο dt τα ξαναπαίρνω :sniffle: Το καλό είναι ότι σταμάτησα τα βουλιμικά που ήταν επακολουθα των υπερφαγικών.Τώρα όταν ξεφεύγω κάνω μόνο υπερφαγικά :tumble:
    Κατά τα άλλα η διάθεση είναι λίγο καλύτερη,γενικά προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα από την φωτεινή τους πλευρά,και προσπαθώ να είμαι όσο πιο χαλαρή γίνεται.Προσπαθώ είπα :smilegrin:όχι ότι το καταφέρνω!φιλιά σε όλους

  7. #52
    Επιτέλους έδωσες σημεία ζωής!! :smilegrin:
    Και νόμιζα ότι μας ξέχασες! :sniff:

    Originally posted by fat capricorn
    Καλησπέρα. Ματζουράνα μου γλυκιά συγχαρητήρια για την εκπληκτική σου απώλεια :thumbup:Το πρώτο πράγμα που διαβάζω κάθε βράδυ όταν ανοίγω το pcείναι το ημερολόγιο σου.Η προσπάθεια σου είναι εντυπωσιακή.
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! :blush:
    Με βοηθάει πολύ να ξέρω ότι μπαίνεις, γιατί έτσι έχω ένα ακόμα κίνητρο να συνεχίσω την προσπάθειά μου!

    Originally posted by fat capricorn
    Εγώ στα ίδια ...χάνω 4-5 κιλά και σε χρόνο dt τα ξαναπαίρνω :sniffle: Το καλό είναι ότι σταμάτησα τα βουλιμικά που ήταν επακολουθα των υπερφαγικών.Τώρα όταν ξεφεύγω κάνω μόνο υπερφαγικά :tumble:
    Κατά τα άλλα η διάθεση είναι λίγο καλύτερη,γενικά προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα από την φωτεινή τους πλευρά,και προσπαθώ να είμαι όσο πιο χαλαρή γίνεται.Προσπαθώ είπα :smilegrin:όχι ότι το καταφέρνω!φιλιά σε όλους
    Πραγματικά μπράβο σου που σταμάτησες τα βουλιμικά! :thumbup:
    Είναι σημαντικότατο βήμα αυτό!!

    Μπράβο σου και που αρχίζεις να σκέφτεσαι αισιόδοξα!
    Πάντα έτσι είναι καλό να είμαστε, αισιόδοξοι!

    Μην σκέφτεσαι ότι ξαναπαίρνεις τα κιλά...
    Σκέψου ότι το διάστημα στο οποίο έχασες τα 4-5 κιλά,
    τρεφόσουν υγιεινά και έκανες ένα μεγάλο δώρο στον εαυτό σου!
    Μην επικεντρώνεσαι στα 2-3 υπερφαγικά!
    Επικεντρώσου στο διάστημα που τρεφόσουν ποιοτικά και δώσε συγχαρητήρια στον εαυτό σου γι' αυτό!
    Και όλα θα πάνε καλά, να είσαι σίγουρη! Ήδη έχεις κάνει σημαντικά βήματα! :thumbup: :wink1:

    Θα χαρούμε όλες εδώ να σε βλέπουμε πιο συχνά!! :starhit:

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •