:( τα χω κανει σκατα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    :( τα χω κανει σκατα

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω πολύ καιρό να μπω εδώ αλλά μη νομίζετε, δεν σας έχω ξεχάσει! Μπαίνω καμιά φορά και χαζεύω να δω τι γίνεται αλλά δεν έχω γράψει τελευταία. Και τώρα ακόμη δεν ξέρω ακριβώς τι θέλω που μπήκα. Το κάνω περισσότερο επειδή πρέπει. Πρέπει να βρίσκομαι πάντα σε εγρήγορση σε ότι αφορά τα κιλά μου , την ψυχολογία μου το πόσο καλά είμαι γενικώς! Τελευταία λοιπόν δεν είμαι καλά. Έχω χάσει κάποιες ισορροπίες και πρέπει να τις ξαναβρώ.
    Από καιρό συνειδητοποιούσα σιγά σιγά ότι έχω κάνει κάποια λάθη σε θέματα φιλίας. Για να μην τα πολυλογώ , έχω απομακρυνθεί από όλους. Είμαι γενικώς μοναχικό άτομο αλλά τελευταία αυτό είχε αρχίσει να με ενοχλεί πολύ. Όχι ότι δεν είχα παρέα. Κουτσα στραβά πήγαινα καμιά βόλτα. Αλλά δεν νιώθω κανέναν άνθρωπο πραγματικά φίλο μου. Είχα αφοσιωθεί πάρα πολύ στη σχέση μου και είχα απομονωθεί. Η σχέση αυτή ήταν υπέροχη … αλλά και δύσκολη. 3μιση χρόνια σχέση από απόσταση . Δεν θα επεκταθώ στα προβλήματα της σχέσης συγκεκριμένα , δεν είναι αυτό ακριβώς το θέμα έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι ότι κάπου ήρθα και τα ʽφτυσα πλέον. Ψυχολογικά εννοώ. Τον χειμώνα αντιμετώπισα ελαφριές κρίσεις πανικού (αυτό βέβαια όχι μόνο από ψυχολογικούς παράγοντες αλλά και από το ότι εμφάνησα υποθυρεοειδισμό, όλα συνέβαλαν).
    Με τα πολλά πολλά ζήτησα από την (πρώην πλέον) σχέση μου να χωρίσουμε, πριν 2 εβδομάδες. Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Αλλά πραγματικά νιώθω σκατά! Ώρες ώρες ένιωθα τόσο πιεσμένη που σκευτόμουν ότι αν ποτέ έβρισκα το κουράγιο να του πω να χωρίσουμε, θα ένιωθα απελευθερωμένη. Αλλά όχι. Πραγματικά τι σκατά πράμα είναι αυτό το μυαλό ρε παιδιά ; Να θέλεις να αλλάξεις μια κατάσταση και μόλις το καταφέρεις να σου λείπει; Ήμαρτον! Κάνω σκέψεις του τύπου «είχαμε κάτι υπέροχο και το πέταξα στα σκουπίδια» ή «τον αγαπάω πάρα πολύ , πως μπορεσα τον πληγώσω» ή «που θα βρω άλλον να με αγαπάει τόσο πολύ όσο αυτός;» και γενικότερα σκέψεις τέτοιου τύπου. Οι οποίες ξέρω ότι σύμφωνα με τη λογική είναι χαζές. Το ξέρω! Δεν το νιώθω όμως! Δεν ξέρω τι έχω πάθει. Ξέρω πολύ καλά πως για να φτάσω εγώ να πω σε κάποιον να χωρίσουμε , αγανάκτησα πλέον με κάποια πράματα! Δεν φτάνω εύκολα σε τέτοιο σημείο , δεν είμαι τόσο γαϊδούρα! Αλλά δεν μπορώ να το βάλω με την λογική και να το μαζέψω κάπως. Το μυαλό μου αρνείται.
    Οπότε προσπαθώ σε αυτή τη φάση να μην αφήσω τον εαυτό μου. Προσπαθώ να κάνω πράματα. Να έχω καμιά επαφή με καναν άνθρωπο , ζωγραφίζω συνέχεια (να και ένα καλό απ την όλη φάση) , βλέπω ταινίες , διαβάζω , προσπαθώ τέλος πάντων κάπως να με έχω υπό έλεγχο. Σε 10 μέρες πάω Φλώρινα , θα ξεκινήσει σιγά σιγά η σχολή πάλι (τελευταία χρονιά , αη να δουμε) , θα έχω παρέες εκεί. Περιμένω πως και πώς να περάσουν οι μέρες, να αρχίσει να κινείται η κατάσταση πάλι! Διατροφικά ευτυχώς δεν έχω ξεφύγει. Και γενικότερα από τότε που χα χάσει όλα εκείνα τα κιλά τα χω διατηρήσει και παίζω 100-103 (από 128 πριν 2 χρόνια). Το θέμα είναι ότι θέλω να χάσω κι άλλα! Και ότι ΠΡΕΠΕΙ να βρω τη διάθεση να το κάνω! ΞΕΡΩ ότι θα νιώθω πολύ καλύτερα προσέχοντας τη διατροφή μου αλλά πρέπει να βρω και τη δύναμη να το κάνω και να το τηρήσω. Σίγουρα με το που πάω βόρεια θα ξαναπαω γυμναστήριο. Χρησιμοποιώ πάντα ποδήλατο (όσο πιο συχνά γίνεται) και περπατάω σε κάθε ευκαιρία. Χρειάζομαι λοιπόν ένα ψυχολογικό boost και υποστήριξη. Έχω και την πτυχιακή φέτος … και έχω πολλά θεματάκια να λύσω με την πάρτη μου! Αυτά! Σας έπριξα. Καλώς σας ξαναβρήκα λοιπόν ;)

  2. #2
    Καλώς ξανάρθες!!

    Κατ' αρχάς χίλια μπράβο για την μεγάλη απώλεια κιλών που έχεις καταφέρει και που την έχεις διατηρήσει τόσο καιρό!
    Αυτό είναι μεγάλο κατόρθωμα!

    Και εγώ εδώ και λίγες μέρες έχω ξεκινήσει πάλι προσπάθεια και πιστεύω ότι όσες περισσότερες είμαστε, τόση περισσότερη δύναμη και παρακίνηση θα δίνουμε η μία στην άλλη, και έτσι θα τα καταφέρουμε όλες!

    Όσο για το θέμα της σχέσης σου, μόνη σου το λες, ότι για να φτάσεις στο σημείο να πεις το "χωρίζουμε", έχεις κάνει άπειρη υπομονη πριν.
    Προσωπικά πιστεύω ότι η ζωή μας είναι μικρή και πολύτιμη για να την χαραμίζουμε με βλάκες και ανάξιους ανθρώπους.
    Βέβαια οι περισσότεροι άνθρωποι γύρω μας προτιμούν να συμβιβάζονται και να ανέχονται τα μύρια όσα προκειμένου να "μην είναι μόνοι".

    Να αναφέρω μια φράση που είχε πει ο Robin Williams (ας είναι αναπαυμένος όπου και να 'ναι) και μου είχε κάνει εντύπωση:
    "Παλιά σκεφτόμουν ότι το χειρότερο πράγμα στη ζωή είναι να καταλήξεις εντελώς μόνος. Δεν είναι έτσι. Το χειρότερο πράγμα στη ζωη είναι να καταλήξεις με ανθρώπους που σε κάνουν να αισθάνεσαι εντελώς μόνος."

    Όσο για τους φίλους...
    Και εγώ είμαι σε παρόμοια φάση. Έχω 2-3 άτομα που βγαίνουμε βόλτα που και που, όμως πραγματικούς φίλους δεν έχω. Παλιότερα νόμιζα ότι απλά είμαι μοναχική, όμως τελικά θέλω παρέα, απλά δεν έχει τύχει να γνωρίσω ανθρώπους που να έχουμε κάτι κοινό.
    Πιστεύω ότι αν συμμετέχουμε σε δραστηριότητες (κάτι που σκοπεύω να αρχίσω από Σεπτέμβρη), θα βρούμε κάποιους ανθρώπους αξιόλογους που να μπορούμε να κάνουμε παρέα μαζί τους χωρίς να συμβιβαζόμαστε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Καλησπέρα Μαντζουράνα! Σε σχέση με αυτό που λες για την ζωή, ακριβώς αυτή η σκέψης είναι που με κινητοποίησε. Οτι έχω συμβιβαστεί και έχω κάνει πίσω σε πολλά πράματα αν συνεχίσω έτσι όταν περάσουν χρόνια θα χτυπάω την κεφάλα μου στον τοίχο. Έτσι , απλώς το έκανα.
    Εγώ δηλώνω μοναχική υπό την έννοια ότι , ναι , θέλω φίλους μαρέσει να βγαίνω να κάνω πράματα κλπ αλλά πολλές φορές αποζητάω και το να είμαι μόνη. Δεν με φοβίζει ιδιαίτερα. Μ'αρέσει να κάτσω μέσα ένα ή και περισσότερα βράδια να δω ταινίες , να διαβάσω να κάνω διάφορα γενικώς. Αλλά νομίζω οτι αυτή τη φορά κάπου το χω παρακάνει. Συνέβαλλε και η σχέση μου σε αυτό , όχι ως άτομο αλλά ως κατάσταση. Στην προσπάθεια δηλαδή να διατηρήσω αυτή τη σχέση απομακρύνθηκα από κόσμο σε γενικές γραμμές. Αυτό είναι που θέλω να διορθώσω και να μην το επαναλάβω ποτέ. Ότι δίνεις στους άλλους, αυτό και παίρνεις.
    Στο θέμα των κιλών ευτυχώς έχει αλλάξει σε γενικές γραμμές η νοοτροπία μου (θέλω να πιστεύω δηλαδή, για να μη λέω και μεγάλες κουβέντες) απέναντι στο φαγητό. Θα ξεφύγω , ναι , αλλά υπάρχει πλέον κάποιο μέτρο. Μου χει γίνει πλέον συνήθειο να κινούμαι περισσότερο στην καθημερινότητά μου είτε πηγαίνω γυμναστήριο είτε όχι. Προσπαθώ να ελέγχω για πιο λόγο τρώω και όσο γίνεται να τρώω από πείνα και όχι για άλλους λόγους. Ουσιαστικά δηλαδή εδώ και καιρό δεν κάνω δίαιτα αλλά "προσέχω" όσο γίνεται. Σε κάποια φάση λόγω του προβλήματος με τον θυρεοειδή είχα σταματήσει για πολύ καιρό να χάνω ενώ έκανα δίαιτα και είχα απογοητευτεί. Εδώ και καιρό δεν είμαι σε τακτική δίαιτα οπότε δεν μπορώ να ξέρω πλέον αν δεν χάνω λόγω θυρεοειδούς. Οπότε λέω να προσπαθήσω σιγά σιγά πάλι. Ο θυρεοειδής υποτίθεται οτι είναι ρυθμισμένος οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Το μόνο που μένει είναι να διευκρινήσω τι παίζει με το σακχαρο γιατί κάτι καμπύλες που έχω κάνει έχουν βγει περίεργες. Στον αγώνα όλοι λοιπόν :D

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Originally posted by Tassos67i
    Καλώς σε ξαναβρίσκουμε.
    Άλλο ένα άτομο με κρίσεις πανικού! Τελικά ταλαιπωρείται κόσμος από αυτή την διαταραχή.
    Πολύ καλό το γεγονός ότι διατηρείσαι στο βάρος σου αλλά και το τακτικό ποδήλατο.
    Όποιος έχει πραγματικό καρδιακό φίλο έχει πιάσει το λαχείο.
    Το γόνατο πως πάει;
    Kαλησπέρα και σε σενα Τάσο ! Ναι , αντιμετώπισα ένα μικρό θεματάκι με κρίσεις που από τον γιατρό δικαιολογήθηκε ως σύμπτωμα του υποθηρεοειδισμου (συγκεκριμένα το ανέφερε ως "μεταπτώσεις στην διάθεση") . Ευτυχώς έχω να πάθω εδώ και καιρό και έχω την αίσθηση οτι ακόμη και να ξαναπάθω θα το χω υπό έλεγχο γιατί πλέον ξέρω τι είναι και από τι προκαλείται.
    Το γόνατό μου πάει καλά! Έχει ξεπρηστεί σχετικά αν και ακόμη παραμένει δυσανάλογο σε σχέση με το άλλο , αλλά πλέον με ενοχλεί ελάχιστα από άποψη πόνου. Μπορώ ακόμη και να τρέξω μικρές αποστάσεις (παλιά δεν υπήρχε περίπτωση). Μαγκώματα μου κάνει ακόμη αλλά μόνο αυτό. Το βαθύ κάθισμα ακόμη δεν το συζητάμε :thumbdown: αλλά μάλλον δεν θα γίνει και ποτέ άνετα εδώ που τα λέμε. Πάντως η συνολική εικόνα του γόνατου με κάνει να πιστεύω οτι αν χάσω ποτέ όλο το περιττό βάρος θα ναι σαν να μην είχα πρόβλημα ποτέ. :) Εσύ πως πας ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Άμα ηταν έτσι τα σκατά Στέλλα μου, πολλοί θα ήθελαν να ήταν βουτηγμένοι μέσα.

    Όπως το βλέπω εγώ, προχωράς στη ζωή σου. Μπορεί να μην είναι πάντα μια ευχάριστη διαδικασία αλλά εφόσον ένιωθες οτι έπρεπε να κάνεις αυτές τις αλλαγές καλά έκανες. Το πρόβλημα που προέκυψε με το θυροειδή σου μεγάλη ατυχία, το αντιμετωπίζεις όμως απ'όσο κατάλαβα.

    Κι ενώ αυτά συμβαίνουν, καταφέρνεις και διατηρείσαι στο βάρος σου, κάνεις τη γυμναστική σου, προχωράς με τις σπουδές σου και, εφόσον η σχέση σου προκαλούσε την απομόνωση από τα φιλικά σου πρόσωπα, με λίγη προσπάθεια θα επανέλθουν οι σχέσεις με τους πραγμτικούς σου φίλους.

    Θέλει προσπάθεια λοιπόν, όπως για όλους μας, αλλά δε βλέπω κανένα λόγο απελπισίας. Κανενός η ζωή δεν είναι ιδανική, θέλει συνεχή προσπάθεια. Keep walking λοιπόν!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Ευχαριστλω πάρα πολύ για τις απαντήσεις παιδια!

    filippara γεια σου και σενα . Ναι , σίγουρα , υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερες καταστάσεις. Το γνωρίζω αλλά κατά κάποιο τρόπο βοηθάει και να το ακούω και από άλλους. Να ακούω ότι η φάση δεν είναι τόσο χάλια όσο φάινεται. Ηδη νιώθω πολύ καλύτερα ωστόσο. Αρχίζω και νιώθω σιγά σιγά όλα αυτά που λες από πάνω που μέχρι τώρα τα ήξερα μόνο βάσει της λογικής. Οπότε ουσιαστικά είμαι πολύ καλύτερα. Το μόνο που με προβληματίζει έιναι οτι, ναι , έχω κάνει μερικές μαλακίες και πρέπει να τις διορθώσω και δεν ξέρω κατα πόσον οι φίλοι θα με... "δεχτούν πίσω". Υποθέτω πως για πολύ καιρό ακόμη θα είμαι πάντα το άτομο που θα είναι πάντα υποψήφιο να φερθεί σκάρτα. Κοινώς είναι να μη σου βγει το όνομα. Βέβαια θα γίνει ένα ξεκαθάρισμα γιατί σίγουρα για την κατάσταση δεν είναι ΟΛΟ το φταίξιμο δικό μου. Πάντα όταν κάποιος απομακρύνεται απο μερικούς ανθρώπους σημαίνει ότι και αυτοί κάπου έκαναν λάθη. Απλώς ελπίζω να υπάρχη η ανάλογη θέληση και απ την άλλη πλευρά να λυθούν κάποια ζητήματα αναίμακτα. Κατα τα άλλα εννοείται ότι i'll keep walking :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Originally posted by Tassos67i
    Εγώ έκανα ότι μου είπε ο ορθοπαιδικός. Και το γόνατο κάνει τα δικά του. Ούτε πρησμένο είναι, ούτε μαγκώνει. Εγώ βαθύ κάθισμα...με άλλο γόνατο ίσως. Πάντως σίγουρα όχι με αυτό. Κατά διαστήματα παράγει θορύβους σα να σπας καλάμια και μια χωλαίνω μια περπατώ κανονικά. Εξήγηση από τον γιατρό...καμμία. Η ακτινογραφία δείχνει στασιμότητα. Τουλάχιστον γλίτωσα την αρθροπλαστική. Για την ώρα.
    Κάτι είναι και αυτό , οι αρθροπλαστικές δεν είναι καθόλου "απλές" επεμβάσεις. Σε άλλους γιατρους έχεις πάει να δεις μήπως έχουν να προτείνουν κάτι άλλο; Έχεις πόνους;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Αυτό με τους γιατρούς είναι πάντα ένα ρίσκο Τάσο. Είτε πας συστημένος είτε όχι, ειδικά όταν πρόκειται για χειρούργο, αν πέσεις σε "χασάπη" κάηκες. Αυτό είναι μια αλήθεια. Απ' την άλλη κανείς δεν πρόκειται να σε αναγκάσει να κάνεις ένα χειρουργείο, σωστά; Μπορεί να σου προτείνουν διάφορα αλλά στο τέλος είναι στο δικό σου χέρι το τι θα επιλέξεις να κάνεις. Καλό είναι ωστόσο να πηγαίνει κάνεις σε 2 γιατρους (ειδικά αν δεν είσαι πλήρως ικανοποιημένος από τον πρώτο όπως λες) και αν δεν συμφωνούν οι απόψεις τους και σε 3ο , 4ο κλπ (ανάλογα και το budget βεβαια :smug b: ). Κατά πάσα πιθανότητα η γνώμη της πλειοψηφίας θα εχει κάποια σωστή βάση. Όλα αυτά βέβαια είναι μόνο η δική μου γνώμη και είναι πράματα που προφανώς έχεις σκεφτεί και έχεις ξανακούσει. Στην τελική υπάρχουν και οι περιπτώσεις που βρήκαν μια άκρη (με επεμβατικές μεθόδους ή χωρίς) και πήγαν καλά! Σκεψου και αυτήν την πλευρά :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    γειαα,
    Καλή αρχή stellou!Είναι πολύ θετικό που κατάφερες να κρατηθείς στα κιλά!
    Όσο για φίλους κάνεις κ καινούριους που είναι ίσως πιο εύκολο γτ το ξεκινάς από την αρχη το θέμα

    Καλή επιτυχία!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •