Μοναξιά... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 75
  1. #16
    Το πρόβλημα είναι ότι είμαι άνεργη αυτό το διάστημα.
    Όταν δουλεύω, μια χαρά γεμάτη είναι η μέρα μου. Τώρα δεν περνάει με τίποτα.
    Και ας έχω στο σπίτι πολλά φυτά που ποτίζω/φροντίζω και 2 κατοικίδια επίσης που απαιτούν φροντίδα. Κάνω δουλειές στο σπίτι από βαρεμάρα (να το δεις, είναι όλα στην εντέλεια και πεντακάθαρα :tumble: ενώ παλιότερα ήμουν πολύ τεμπέλα μ'αυτά!)

    Αν είχα παρέες, πάλι τα πράγματα θα ήταν μια χαρά. Όμως δεν έχω. Μόνο λίγες "φίλες" που έχουμε τελείως διαφορετικά ενδιαφέροντα και απόψεις για τη ζωή και σχεδόν κάνω αγγαρεία όταν βγαίνω έξω μαζί τους (κάτι που γίνεται σπάνια ούτως ή άλλως).

    Το facebook μ' εκνευρίζει γενικότερα. Κάποτε είχα και το βαρέθηκα απίστευτα.

    Ας ελπίσω ότι στο επόμενο διάστημα θα βρω κάποια δουλειά (κυρίως) και παράλληλα να γραφτώ σε τίποτα δραστηριότητες του δήμου, μπας και αποκτήσω καμία κοινωνική ζωή επιτέλους! :starhit:

    Είναι κρίμα που το πέτυχα το φόρουμ στην πτώση του και όχι στις καλές του μέρες. :sniff:

    Ελπίζω τα λίγα άτομα που έχουμε μείνει, να έχουμε διάθεση να βελτιώσουμε τα πράγματα εδώ. :thumbup:

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by Tassos67i

    Πάντως το παρελθόν του forum έχει δείξει ότι όλες οι mod αδυνατίζουν και τελικά μένει μόνον η αναφορά τους στην αρχική σελίδα αφού φυσιολογικό είναι να ολοκληρώνουν το αδυνάτισμά τους με την σταδιακή απομάκρυνση από κάθε τι που ανήκει στο παρελθόν. Οπότε του χρόνου τέτοια εποχή το forum θα έχει μπει στον αυτόματο πιλότο. Κι αν δεν βρεθεί καινούρια mod όχι chat αλλά ούτε forum δεν θα υπάρχει.
    Για μένα χτυπά η καμπάνα;
    Να το εκλάβω θετικά πως επιτέλους θα χάσω τα κιλά μου;
    Αλλά μετά λες πως θα εγκαταλείψει η αδυνατισμένη mod...Αααααα!
    Τάσο,με βαρέθηκες ήδη;Στις 9 του μακαρίτη άλλον έμπασες στο σπίτι;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Πάντα η ψυχολογία ήταν το αγαπημένο μου κομμάτι εδώ..
    Λοιπόν, ας καταθέσω με τη σειρά μου πως προσωπικά βοηθήθηκα εδώ πάρα πολύ. Ζώντας μία ζωή που δεν ήθελα, έφτασα σε δυσθεώρητα ύψη κιλών. Ας μην τα ξαναλέω και γίνομαι κουραστική.. Τώρα πια είμαι καλά, τελείωσε το θέμα μου με τα κιλά.

    Τέλος πάντων, εδώ βρήκα συμβουλές, παρηγοριά από ανθρώπους με το ίδιο θέμα, αλλά κυρίως βρήκα φίλες ζωής. Λέγοντας "φίλες ζωής" δεν εννοώ φίλες που θα τις έχω μία ζωή, αφού τις περισσότερες δεν τις έχω καν γνωρίσει από κοντά.. Εννοώ φίλες, που θα τις σκέφτομαι και θα τις ευχαριστώ για μια ζωή για όσα ζήσαμε και μοιραστήκαμε παρέα.

    Η μοναξιά μπορεί να γίνει πράγματι κακός σύμβουλος και το γνωρίζω αυτό από πρώτο χέρι. Μάλιστα την έχω κάνει τόσο πολύ φίλη μου, ώστε πνίγομαι όταν μένω για πολύ καιρό τριγυρισμένη από κόσμο. Όπως έγινε φέτος τον Αύγουστο, όπου λαχταρούσα να βρεθώ για μία στιγμή μόνη μου, στο σπίτι μου, χωρίς φίλους και συγγενείς γύρω μου. Πράγμα που έγινε και ναι, τώρα πια η μοναξιά δεν μου είναι πια και τόσο ευχάριστη. Αφού όμως τη γεύτηκα πρώτα..

    Μόλις βρεις δουλειά ή μόλις κάτι λειτουργήσει μέσα σου ως καταλύτης, θα δεις πως θα αναθεωρήσεις. Δε λέω πως είναι ωραίο να είμαστε μόνοι μας, αλλά υπάρχει και η καλή έννοια της μοναξιάς. Η δημιουργική μοναξιά, αυτή που μας κάνει να βρισκόμαστε αντιμέτωποι με μας και τα θέλω μας, τις προτιμήσεις μας, τα κουσούρια μας, όλα. Δεν υπάρχει ολοκληρωμένος άνθρωπος, αν δεν έχει αναλογιστεί μόνος του τι στο καλό ζητάει από αυτή τη ζωή. Δεν υπάρχει ευτυχισμένος άνθρωπος σε συνύπαρξη με άλλον, αν δεν έχει εκτιμήσει πριν το τι ακριβώς σημαίνει το να είναι μόνος του. Μπορεί λοιπόν η μοναξιά να γίνει και όπλο και βοήθεια για ένα καλύτερο μέλλον.

    Σου εύχομαι τα καλύτερα, που ξέρω πως είναι θέμα χρόνου. Σε όλους έρχεται το καλό, να το ξέρεις! Σου το λέει κάποια, που βίωσε τη μοναξιά στο πετσί της και όχι από επιλογή, τουλάχιστον αρχικά. Τώρα έγινε φίλη μου, πριν τη φοβόμουν. Και τώρα αυτή τη φίλη, καλούμαι να την αποχωριστώ, γιατί ήρθε και στη δική μου ζωή ο καταλύτης που περίμενα. Πάντως, πάντα θα επιδιώκω λίγες στιγμές παρέα με τον εαυτό μου. Γιατί η μοναξιά μπορεί να είναι και πολύτιμη, δες το κι έτσι και εκμεταλλεύσου την, τουλάχιστον προς το παρόν!

  4. #19
    Ava, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και τις ευχές σου!

    Έχεις δίκιο ότι η μοναξιά είναι πολύτιμη κάποιες φορές. Το έχω βιώσει αυτό, την περίοδο που δούλευα σε δουλειά με πολύ κόσμο ή όταν ήμουν γύρω από συγγενείς που δεν συμπαθώ.

    Όμως τον τελευταίο χρόνο, μπούχτισα από τη μοναξιά!

    Για 7 μήνες (και μέχρι τον Ιούνιο που απολύθηκα) δούλευα σ' ένα γραφείο που ήμουν μόνη μου. Παντελώς μόνη. Εγώ το άνοιγα και εγώ το έκλεινα. Δεν έβλεπα άνθρωπο. Άντε νά 'βλεπα την αφεντικίνα για λίγο, αλλά και μ' αυτήν δεν μιλούσαμε γενικά.

    Επίσης, λόγω του ωραρίου της δουλειάς (τελείωνε αργά το απόγευμα) δεν είχα τη δυνατότητα να πάω σε κάποια δραστηριότητα (όπως πχ ένα θεατρικό εργαστήρι που μου αρέσει) και έτσι δεν έβλεπα καθόλου κόσμο.

    Μόνο έβγαινα πού και πού με κάτι παλιές γνωστές με τις οποίες δεν έχουμε σχεδόν τίποτα κοινό και ένιωθα κάποιες φορές σαν να ήταν και αγγαρεία.

    Δεν είχα τη δυνατότητα ούτε μέσω δουλειάς, ούτε από κάπου αλλού να γνωρίσω καινούρια άτομα ώστε να δημιουργήσω κάποιες έστω μικρές φιλίες.

    Οπότε καταλαβαίνεις ότι χόρτασα από μοναξιά! :wink1:

    Ελπίζω να βρω σύντομα δουλειά (μακάρι με κόσμο και μακάρι πρωινή δουλειά) και να πάω και σε καμιά δραστηριότητα πολιτιστική, να καταφέρω να φτάσω σε σημείο να την αποζητήσω πάλι την μοναξιά!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    Γεια σας και από μένα.. είμαι μέλος από παλιά εδώ, αλλά σπανίως γράφω, κυρίως σας διαβάζω.. τον τελευταίο καιρό όντως το μόνο θέμα που βλέπω να ανανεώνεται είναι το τι έφαγε ο καθένας σήμερα. Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε πολλά ενδιαφέροντα θέματα, όπως ψυχολογία, γυμναστική, συμβουλές, συνταγές, ομορφιά, μόδα (ναι ένα θέμα που μας πληγώνει μια ζωή, αφού δεν είναι φτιαγμένη στα "μέτρα" μας, αλλά υπάρχουν πολλά τρικ για να είμαστε και εμείς μέσα σε αυτή) και τόσα άλλα..

    Τον τελευταίο καιρό και μετά τις κραιπάλες του καλοκαιριού άρχισα ξανά διατροφή. Με βοηθάνε πάρα πολύ βίντεο στο youtube. Υπάρχουν πολλά κανάλια, κυρίως αγγλικά, ειδικά για υγεία και διατροφή και με αρκετό χιούμορ. Τα βλέπω, παίρνω ιδέες και μου φτιάχνουν και τη διάθεση. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος από εδώ μέσα παρακολουθεί.

    Έχω αλλάξει εντελώς τον τρόπο που αντιμετωπίζω το φαγητό πλέον. Το βλέπω ως καύσιμο για τον οργανισμό μου, αν βάζω ό,τι να 'ναι μέσα θα κλατάρει η μηχανή.. θέλει γνώση, υπομονή και δουλειά.. σιγά σιγά όλα γίνονται :starhit:

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλησπέρα, είμαι φρέσκια στο forum. Τι καλά mpumpuki που κατάφερες και γύριες τον διακόπτη...

  7. #22
    Originally posted by mpumpuki
    Γεια σας και από μένα.. είμαι μέλος από παλιά εδώ, αλλά σπανίως γράφω, κυρίως σας διαβάζω.. τον τελευταίο καιρό όντως το μόνο θέμα που βλέπω να ανανεώνεται είναι το τι έφαγε ο καθένας σήμερα. Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε πολλά ενδιαφέροντα θέματα, όπως ψυχολογία, γυμναστική, συμβουλές, συνταγές, ομορφιά, μόδα (ναι ένα θέμα που μας πληγώνει μια ζωή, αφού δεν είναι φτιαγμένη στα "μέτρα" μας, αλλά υπάρχουν πολλά τρικ για να είμαστε και εμείς μέσα σε αυτή) και τόσα άλλα..

    Τον τελευταίο καιρό και μετά τις κραιπάλες του καλοκαιριού άρχισα ξανά διατροφή. Με βοηθάνε πάρα πολύ βίντεο στο youtube. Υπάρχουν πολλά κανάλια, κυρίως αγγλικά, ειδικά για υγεία και διατροφή και με αρκετό χιούμορ. Τα βλέπω, παίρνω ιδέες και μου φτιάχνουν και τη διάθεση. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος από εδώ μέσα παρακολουθεί.
    Καλησπέρα Μπουμπούκι!
    Καλώς ξανάρθες! Χαίρομαι που έγραψες και που έχεις διάθεση να ζωντανέψουμε επιτέλους αυτό το φόρουμ!
    Ελπίζω να τα καταφέρουμε!

    Θα με ενδιέφερε πολύ να μου έδειχνες μερικά από τα κανάλια του yt που αναφέρεις, μπας και βοηθηθώ και από εκεί. Και ειδικά αν έχουν χιούμορ, τότε είναι κάτι που σίγουρα χρειάζομαι!

    Καλή αρχή να έχουμε στην προσπάθειά μας!
    Ο Σεπτέμβρης είναι ο ιδανικότερος μήνας για καινούρια ξεκινήματα! :thumbup:

  8. #23
    Originally posted by marulenia
    Καλησπέρα, είμαι φρέσκια στο forum. Τι καλά mpumpuki που κατάφερες και γύριες τον διακόπτη...
    Καλώς ήρθες Μαρουλένια!

    Έτσι, να γινόμαστε πολλές, να δίνουμε δύναμη η μία στην άλλη! :wink1:

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    γεια σας κούκλες!! :starhit: ελπίζω να περνάτε όμορφα..
    το διακόπτη δεν τον γύρισα ακριβώς.. έχω και εγώ τα σκαμπανευάσματα μου.. το σώμα και τα κύτταρα έχουν μνήμη δυστυχώς και για αυτά πάντα το "σωστό" θα είναι να είναι γεμάτα λίπος.. όπως και το κάπνισμα.. για να ξεσυνηθίσει ο οργανισμός θέλει πολύ καιρό.. αλλά το προσπαθώ!! είμαι από τα παιδιά που μεγάλωσαν με μια μαμά "τροφό" (κλασική ελληνίδα) που στη χαρά, στη λύπη, στο μπράβο, πάντα το τραπέζι ήταν γεμάτο με τεράστιες ποσότητες.. ήταν και αυτό μέρος της υπερπροστασίας της, μη μας λείψει τίποτα.. και φυσικά ποιο παιδί θα έλεγε όχι σε όλα αυτά? τα λιποκύτταρα που δημιουργούνται (και σε αυτή την ηλικία με φοβερό ρυθμό) δε φεύγουν ποτέ από τον οργανισμό.. ακόμα και αδύνατος να είσαι θα παραμένουν εκεί άδεια, περιμένοντας να τα ξαναγεμίσεις. Γι' αυτό θέλω να πω σε όσες είναι μανούλες εδώ μέσα (εγώ όχι ακόμα) να προσέχετε τι ταΐζετε τα μικρά σας, εσείς βάζετε τις βάσεις για την υγεία τους τώρα.. δε νομίζω να θέλετε να περάσουν όσα περάσαμε και εμείς..
    Μια μεγάλη εκτός θέματος παρένθεση ήταν όλη αυτή, αλλά τέλος πάντων :P
    Λοιπόν υπάρχουν άπειρα κανάλια.. θα σου αφήσω μερικά από τα πιο γνωστά που μ' αρέσουν και μένα Για να μην γράφω τα links, επειδή δεν ξέρω αν παραβαίνω τους κανόνες του forum, θα σου δώσω τα ονόματα τον channels. (Ξέρεις θα γράψεις youtube.com/user/ και θα προσθέσεις από δίπλα το κάθε username ξεχωριστά για να ανοίξουν)

    blogilates
    StrawberryRipples
    joannasohofficial
    fitmencook
    irisroseandco
    leansecrets
    SarahsFabChannel

    χαχα πολλά έβαλα τελικά.. τσέκαρέ τα.. κάποιο θα σου αρέσει λογικά.. αυτά είναι πιο κοντά και στις δικές μου γεύσεις, αλλά υπάρχουν και άλλα.. ανατολίτικα, vegetarian κλπ.

    Ελπίζω να τα λέμε συχνότερα..

  10. #25
    Originally posted by mpumpuki
    γεια σας κούκλες!! :starhit: ελπίζω να περνάτε όμορφα..
    το διακόπτη δεν τον γύρισα ακριβώς.. έχω και εγώ τα σκαμπανευάσματα μου.. το σώμα και τα κύτταρα έχουν μνήμη δυστυχώς και για αυτά πάντα το "σωστό" θα είναι να είναι γεμάτα λίπος.. όπως και το κάπνισμα.. για να ξεσυνηθίσει ο οργανισμός θέλει πολύ καιρό.. αλλά το προσπαθώ!! είμαι από τα παιδιά που μεγάλωσαν με μια μαμά "τροφό" (κλασική ελληνίδα) που στη χαρά, στη λύπη, στο μπράβο, πάντα το τραπέζι ήταν γεμάτο με τεράστιες ποσότητες.. ήταν και αυτό μέρος της υπερπροστασίας της, μη μας λείψει τίποτα.. και φυσικά ποιο παιδί θα έλεγε όχι σε όλα αυτά? τα λιποκύτταρα που δημιουργούνται (και σε αυτή την ηλικία με φοβερό ρυθμό) δε φεύγουν ποτέ από τον οργανισμό.. ακόμα και αδύνατος να είσαι θα παραμένουν εκεί άδεια, περιμένοντας να τα ξαναγεμίσεις. Γι' αυτό θέλω να πω σε όσες είναι μανούλες εδώ μέσα (εγώ όχι ακόμα) να προσέχετε τι ταΐζετε τα μικρά σας, εσείς βάζετε τις βάσεις για την υγεία τους τώρα.. δε νομίζω να θέλετε να περάσουν όσα περάσαμε και εμείς..
    Μια μεγάλη εκτός θέματος παρένθεση ήταν όλη αυτή, αλλά τέλος πάντων :P
    Λοιπόν υπάρχουν άπειρα κανάλια.. θα σου αφήσω μερικά από τα πιο γνωστά που μ' αρέσουν και μένα Για να μην γράφω τα links, επειδή δεν ξέρω αν παραβαίνω τους κανόνες του forum, θα σου δώσω τα ονόματα τον channels. (Ξέρεις θα γράψεις youtube.com/user/ και θα προσθέσεις από δίπλα το κάθε username ξεχωριστά για να ανοίξουν)

    blogilates
    StrawberryRipples
    joannasohofficial
    fitmencook
    irisroseandco
    leansecrets
    SarahsFabChannel

    χαχα πολλά έβαλα τελικά.. τσέκαρέ τα.. κάποιο θα σου αρέσει λογικά.. αυτά είναι πιο κοντά και στις δικές μου γεύσεις, αλλά υπάρχουν και άλλα.. ανατολίτικα, vegetarian κλπ.

    Ελπίζω να τα λέμε συχνότερα..
    Έχεις απόλυτο, ΑΠΟΛΥΤΟ όμως, δίκιο σε αυτά που λες για τις μητέρες και τις βάσεις τις διατροφικές που βάζουν στα παιδιά τους!

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τα κανάλια!! Θα ξεκινήσω τώρα κιόλας να τα τσεκάρω! :wink1: :thumbup:

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    Χαίρομαι! Πες μου αν σου άρεσε κάποιο ή αν θες να σου προτείνω άλλα.. δεν ξέρω και ποια είδη είναι τα αγαπημένα σου σε φαγητό και γυμναστική. Εγώ κάνω συστηματικά κολύμβηση, στατικό ποδήλατο και λίγη yoga. Δεν τρελαίνομαι για τους γρήγορους ρυθμούς των γυμναστηρίων.
    Επίσης αν έχετε smartphone υπάρχουν πολλά applications που βοηθάνε. Έτσι μετράω τις θερμίδες που πήρα και που έκαψα κάθε μέρα

  12. #27
    Τα έλεγξα όλα για λίγο, φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα!

    Αν θες πρότεινέ μου και άλλα που έχεις υπ' όψιν σου.

    Στα κιλά που είμαι, τό μόνο που είναι καλό να κάνω είναι το περπάτημα και αυτό με μέτρο. Όταν με το καλό χάσω κι άλλα κιλά, θ' αρχίσω κανονικά άσκηση.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και κολυμβητήριο, αν έχεις κάποιο κοντά σου. Μπορείς να κάνεις χαλαρά στην αρχή, γυμνάζει όλο το σώμα και δεν είναι επίπονο για τα κόκαλα. Ξέρω ξέρω άλλο είναι το θέμα μας, πως εμφανιζόμαστε με μαγιό μπροστά στον κόσμο.. πίστεψε με το νιώθω. Αλλά από όταν άρχισα σταμάτησα να ντρέπομαι τόσο για το γυμνό μου σώμα.. ξέρεις πόσο υπέρβαρο κόσμο βλέπω να χοροπηδάει μέσα στο νερό.. ειδικά αν πηγαίνεις αργά το βραδάκι ή νωρίς το πρωί που δεν έχει παιδάκια κλπ. είναι τέλεια :wink2:

    Για τα κανάλια, ξένα υπάρχουν πολλά:

    jgswife
    HealthNutNutrition
    thedomesticgeek1
    MichaelKoryFitness
    BakingMadGymAddict
    SweetPotatoSoul
    cookingispun
    HealthyGroceryGirl

    από ελληνικά έχω βρει λίγα:

    DIATROSOFIA
    MrKim7466
    ASANATV
    akispetretzikis

    Σου έχω δώσει να ασχολείσαι για μέρες χαχα.. αλλά εμένα αλήθεια με βοηθάν και από εκεί έμαθα να τρώω καθαρά (πρωτεΐνες, καθαρούς υδατάνθρακες, ανεπεξέργαστες τροφές κλπ) και ανακάλυψα πολλές τροφές που δεν τις ήξερα (σε αυτό βοηθάν και τα μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα, κάνε μια βόλτα να δεις πόσα όμορφα πράγματα έχουν που τα έχουμε εκτός τραπεζιού στην Ελλάδα).

    Καληνύχτα :starhit:

  14. #29
    Μπουμπούκι καλημέρα!!

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τα κανάλια που μου είπες!
    Έχω ανακαλύψει κάποια διαμάντια ανάμεσα σ' αυτά!

    Όσο για την κολύμβηση, σίγουρα είναι η καλύτερη άσκηση για τα κιλά μου, όμως πέρα από τη δυσκολία μου να εμφανιστώ με μαγιό, είναι και το γεγονός ότι έχω στα πόδια μου ψωρίαση από το άγχος.

    Αφενός δεν ξέρω αν θα είναι καλό για την ψωρίαση να μπει σε χλωριούχο νερό και αφετέρου, θα ήταν άσχημο να με έβλεπαν οι υπόλοιποι κολυμβητές με την ψωρίαση γιατί πιθανόν να νομίσουν ότι είναι κάτι κολλητικό και να με σιχαθούν.

    Τέλος, αν και δεν είναι το πιο σημαντικό, έχω και μια μικρή ανησυχία μήπως κολλήσω κάποιο μήκυτα. Τί γνώμη έχεις γι' αυτό;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    Καλησπέρα!! Χμμ.. δεν ξέρω καθόλου για την ψωρίαση και αν κάνει να έρθει σε επαφή με χλώριο, ρώτα κάποιον γιατρό καλύτερα. Επίσης στα κολυμβητήρια όταν γράφεσαι ζητάν εξέταση και από δερματολόγο, μάλλον δε δέχονται κάποιες ασθένειες, αλλά δεν γνωρίζω ποιες..
    Εγώ στα 5 σχεδόν χρόνια που πηγαίνω έχω βγάλει μερικές φορές το "πόδι του αθλητή", ένα είδος λοίμωξης από μύκητες, που με μια ειδική κρεμούλα φεύγει εύκολα. Για τα πόδια υπάρχουν πολλά αντισηπτικά υγρά που βάζουν μέσα από τα βατραχοπέδιλα στο κολυμβητήριο, μην ανησυχείς. Για γυναικολογικό πρόβλημα που φοβούνται αρκετές κοπέλες, εμένα προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ, ούτε σε καμιά γνωστή μου. Αν έχεις κοντά σου κολυμβητήρια τσέκαρε την υγιεινή του καθενός πριν ξεκινήσεις καλού-κακού. :starhit:

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •