-20!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: -20!

  1. #1

    -20!

    Καλημέρα σε όλους!!
    Είναι μια χαρούμενη Κυριακή η σημερινή,
    γιατί ανέβηκα στην ζυγαριά,
    (δεν άντεξα μέχρι την Τετάρτη που είναι το εβδομαδιαίο μου ζύγισμα!),
    και με έδειξε 114,5!
    Δηλαδή ακριβώς -20 kg από όταν ξεκίνησα την προσπάθεια την 1η Αυγούστου!
    Φτου, μη με ματιάσω!

    Συνεχίζω ακάθεκτη και τέρμα αισιόδοξη!
    Είμαι σίγουρη ότι σε λίγο καιρό θα έχω καταφέρει αυτό που μόνο στα όνειρά μου έβλεπα όλα τα προηγούμενα χρόνια:
    να έχω φυσιολογικό βάρος και να ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΕΝΑ!
    :smilegrin:

    Έχω περάσει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες, που όλες κατέληγαν στο να παίρνω περισσότερα κιλά, όμως αυτή τη φορά μάλλον έκανα το "κλικ".
    Θέλω να πω στα παιδιά του φόρουμ...
    1ον) Ένα μεγάλο, τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, γιατί με την στήριξή σας και τις συζητήσεις μας κατάφερα να μένω κινητοποιημένη όλο αυτό το διάστημα και να συνεχίζω την προσπάθεια!
    2ον) Να μην το βάζετε ποτέ κάτω! Όσες αποτυχημένες προσπάθειες και αν είχατε, να είστε σίγουροι ότι κάποια στιγμή θα έρθει αυτή η μία φορά, η τελευταία και καλύτερη, και θα δείτε το όνειρό σας σιγά-σιγά να πραγματοποιείται!

    Θα μπορούσα να πω φράσεις τύπου:
    "ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά και να μην σταματήσω την προσπάθεια",
    "μακάρι να τα καταφέρω και να μην κάνω υπερφαγικό",
    "μέχρι στιγμής πάνε όλα καλά, να δούμε τί θα φέρει η συνέχεια γιατί μηδένα προ του τέλους μακάριζε"....
    ...ΟΜΩΣ αυτές όλες οι φράσεις είναι αρνητικές φράσεις.
    Μπορεί να ακούγονται θετικές, όμως χαράζονται στο υποσυνείδητο με αρνητικό τρόπο και έτσι είναι σαν να λέμε στον εαυτό μας...
    "κάποια στιγμή θα σταματήσω την προσπάθεια",
    "κάποια στιγμή θα κάνω υπερφαγικό",
    "στη συνέχεια τα πράγματα δεν θα πάνε τόσο καλά όσο πηγαίνουν τώρα".

    Γι' αυτό δεν κάνω κανενός είδους αρνητικές σκέψεις σχετικά με την προσπάθειά μου (ή τουλάχιστον προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μην κάνω),
    και γενικά παραμένω (ή προσπαθώ πάντα να παραμένω) αισιόδοξη!

    Καλή επιτυχία σε όλους μας και να θυμάστε,
    ό,τι σκεφτόμαστε, αυτό θα γίνει! :thumbup:

    :wink1:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    Συγχαρητήρια κοριτσάκι!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!! Ξέρω πόσο όμορφο είναι το συναίσθημα να βλέπεις πως η προσπάθειά σου έχει αποτέλεσμα!! Και εις ανώτερα.. ή μάλλον κατώτερα κιλά χαχα!! Καλή συνέχεια :grin::grin:

  3. #3
    Ευχαριστώ πολύ Μπουμπούκι μου!! :starhit:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    wow!!! υποκλίνομαι στο μεγαλείο της ματζουράνας!!
    έτσι!! θετική ενέργεια και μόνο και motivation για ολους μας!!
    Μπράβο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Υποκλίνομαι κι εγώ στη θεά Μαντζουράνα μας!!!!!!! Έτσι κουκλί μου να συνεχίσεις και ακόμα καλύτερα!!!!!!! Όλα καλά να σου (μας) πάνε!!!!!! Φιλιά πολλά!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    ράνα ράνα μαντζουράνα,
    εξαιρετικό το -20! θα παραβιάσω όμως και τους νόμους της ελληνικής γραμματικής για να σου πω πως ΠΙΟ εξαιρετικό είναι το πώς στέκεσαι απέναντι στην πορεία που έχεις διανύσει και αυτή που μένει να διανυθεί. Δεν βαρυγκομάς, δεν μιζεριάζεις , αλλά έχεις καταστήσει την πορεία που πήρες την τέλεια ευκαιρία για σένα να αναμετρηθείς με τις δυνάμεις σου και τα θέλω σου, να πεις τα όχι σου και τα ναι σου, να επαναπροσδιορίσεις ποια είσαι και τι επιθυμείς.
    Μπράβο σου, συνήθως στα δύσκολα-και ο δρόμος προς την απαλλαγή από το βάρος μας είναι ένα από τα δύσκολα της ζωής- πολλοί άνθρωποι βγάζουν τον κακό τους εαυτό, αυτόν που πυροδοτεί η στέρηση, η αποχή από τις απολαύσεις/κολάσεις, το "πρόγραμμα", η πειθαρχία. Προφανώς και έχεις βρει έναν τρόπο να αντλείς και ευχαρίστηση από τη διαδρομή, να αποκομίζεις και αυτογνωσία. Αυτό και μόνο αξίζει 1000 φορές περισσότερο από το -20! (το οποίο -σημειωτέον- είναι αξιέπαινο!)
    καλή συνέχεια! :thumbup:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Γλυκούλα Μαντζουρανούλα εγω θα σου πω μπράβο για όλα τα άλλα (συμφωνώ με τη Μακ) Τα κιλά είναι απλά ένας δείκτης!! Με όλη σου τη στάση και τη νοοτροπία έχεις κατακτήσει τόσο πολλά που το -20 που απο μόνο του θα ήταν ένας σκοπός (και πόσο δύσκολα κατακτούμενος σκοπός) να το κάνεις να φαίνεται σαν να είναι απλά το επακόλουθο του "κλικ" που έγινε στη ζωή σου.
    Συνέχισε γλυκούλα!
    Εμένα αλήθεια με εμπνέεις και μου δίνεις δύναμη να ψάξω να βρω το δικό μου διακόπτη, να ακούσω και το δικό μου "κλικ"

  8. #8
    Καλησπέρα κορίτσια!

    Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια!

    Πραγματικά με συγκινήσατε!! :starhit:

    Σας ευχαριστώ όλες ξεχωριστά για τις υπέροχες απαντήσεις σας!

  9. #9
    Originally posted by Tassos67i
    Άντε με το καλό και χριστουγεννιάτικο δώρο το σπάσιμο της κατοστάρας!
    Σ' ευχαριστώ πολύ!

    Θα το ζητήσω δώρο απ' τον αγιο-Βασίλη να δώ διψήφιο μέχρι τις αρχές του νέου χρόνου... :starhit:

  10. #10
    συγχαρητήρια! σαν να τα έχασα εγώ νιώθω! συνέχισε έτσι κ μην μας εγκαταλείπεις!

  11. #11
    Ευχαριστώ πολύ Μαντάμ σου σου μου!! :starhit:

  12. #12
    Μπράβο μπράβο μπράβο!χίλια μπράβο τι χίλια;1.000.000 και λίγα λέω μπράβο!Σου εύχομαι και εις κατώτερα κιλά και η ευχή του Τάσσου για τα χριστούγεννα να βγει αληθινή.Είσαι ένα πολύ γλυκό πλάσμα που του αξίζουν τα καλύτερα.Θέλω να σου πω ένα ευχαριστώ γιατί η στάση και ο αγώνας σου είναι εμπνευση για εμένα.Παρακολουθώ ανελλιπως την πρόοδο σου στο blog σου κι εδώ μέσα,και έχω παρακινηθεί να ξεκινήσω μία προσπάθεια ακόμα από τις 5.10, μέχρι στιγμής πάω καλά.Συνέχισε να γράφεις εδώ καθημερινά είσαι πραγματικά πολύ υποστηρικτική τουλάχιστον για εμένα.Σε φιλώ και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε όπως τα έχεις ονειρευτεί.

  13. #13
    Ειλικρινά σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! :starhit:
    Εύχομαι και η δική σου προσπάθεια να πάει τέλεια και να είναι η μία και καλή! :wink1:

  14. #14
    Σήμερις επισήμως έχω χάσει 31,6 κιλά από την αρχή της διατροφής μου!
    Δηλαδής έσπασα το φράγμα των -30 κιλών!
    Αρχικά σκέφτηκα να γράψω κάτι με τίτλο "-30",
    μετά όμως συνειδητοποίησα ότι έχω γεμίσει το φόρουμ με αναρτήσεις τύπου "1 μήνας", "2 μήνες", "-20", κλπ.
    Σίγουρα έχω γίνει λιγουλάκι κουραστικιά!! :bigsmile:
    Γι' αυτό ξεκίνησα να διαβάζω πάλι τις απαντήσεις σας σ' αυτό το θέμα..
    Και πραγματικά με συγκινήσατε!
    Αυτά που μου έχετε γράψει εδώ είναι πολύτιμα και τώρα που τα ξαναδιάβασα μου έδωσαν απίστευτη δύναμη!!
    Ευχαριστώ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Μυρωδάτη μαχήτρια,

    τα καλά νέα δεν είναι ποτέ κουραστικά!!

    Χάρηκα τόσο πολύ που διάβασα σε άλλο σου ποστ πως η ζωή σου είναι γεμάτη δραστηριότητες (περπάτημα, χορό, πρόβα του χορού, θεατρικό παιχνίδι)

    Όλες αυτές οι καλές συνήθειες που αποκτάς, η αλλαγή lifestyle, είναι πιο αξιοζήλευτες από κάθε αριθμό!!

    το χω ξαναπεί, αλλά θα το ξαναπώ
    για μένα με όλο αυτό τον αγώνα που έχεις ήδη κάνει αποτελείς έμπνευση

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •