Τα έχω χάσει.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    πόσο χαίρομαι! Καλή δύναμη στο δρόμο, κι αν υπάρξει και καμία λακουβίτσα, δεν είσαι μόνη σου, μοιράσου το!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by apogoiteumeni
    Σήμερα ζυγίστηκα πάλι και ήμουν 103.7 ! Σταθερά χάνω 1kg τη βδομάδα. Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα και για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ πολύ γιατί παίξατε τεράστιο ρόλο στην προσπάθειά μου!
    Επίσης, ενώ στην αρχή και για ένα μήνα περίπου ασχολιόμουν διαρκώς με το φαγητό και τη δίαιτα, πλέον δεν το σκέφτομαι καν! Δε χρειάζεται να προγραμματίζω και να υπολογίζω μια-μια τις θερμίδες μου. Έχουν γίνει όλα μια όμορφη συνήθεια.
    Έχω έως τώρα αποχαιρετίσει έντονες και απίστευτα ενοχλητικές καούρες, πόνο στη μέση κατά τη διάρκεια περπατήματος και αρκετά παντελονάκια :bouncy:
    Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου αλλά το ταξίδι ως εδώ ήταν υπέροχο και με έχει κάνει να ξανα-ανακαλύψω τον εαυτό μου!
    Καλή συνέχεια σε όλους!
    Τι ωραίο μήνυμα...

  3. #33
    συγχαρητήρια απογοητευμένη για την πρόοδό σου, το βασικότερο όλων ,το ήμισυ του παντός, έχεις κάνει ήδη την αρχήηηηη!!!!!

    το μόνο που θα προσθέσω από την πλευρά μου μετά από δικές μου προσπάθειες-απογοητεύσεις-αποτυχίες αλλά κ επιτυχίες, προσπάθησε να κάνεις σταθερά κ αργά βήματα, ε εντάξει στην αρχή θα φεύγουν τα κιλά γρήγορα αλλά μετά όταν θα βρεθείς στην θέση να κολλήσεις, να κουραστείς κτλ κτλ, προσπάθησε να σκεφτείς οτι το παν είναι να κάνεις μακροχρόνιες αλλαγές στην ζωή σου, να φτιάξεις τον τρόπο που σκέφτεσαι- τρέφεσαι-φέρεσαι κ όχι να χάσεις σε ένα μήνα 5 κιλά ή διάφορους άλλους στόχους τέτοιους, μάταιους κ κουραστικούς! είθε να οπλιστείς με υπομονή κ σύνεση στην προσπάθειά σου, σου στέλνω τα θετικά μου βάιμπς!





  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    9
    Μπραβοοο για την απωλεια,συνεχισε ετσι

  5. #35
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και τις θετικές σκέψεις!
    Μανταμ σου σου, έχεις απόλυτο δίκιο! Και είναι αυτό ακριβώς που λες που έχω πλέον συνειδητοποιήσει το μακροχρόνιο όφελος και όχι το γρήγορο! Και πάντα αυτό ήταν που με μπλοκαρε στις δίαιτες. Ξεκινούσα προσπάθεια, με το που κόλλαγε, ΜΠΑΜ τα έκανα σαλάτα και έλεγα ότι φταίω εγώ, κάτι δεν έκανα καλά, δεν είμαι άνθρωπος που χάνω εύκολα (τρομάρα μου!) κτλ κτλ.. Και ΝΑ τα υπερφαγικά και όλα τα σχετικά..
    Κάπως έχουν φύγει όλα αυτά από πάνω μου και νιώθω πολύ πιο δυνατή. Μπήκε και ο φίλος μου εντωμεταξύ στο τρυπάκι και κάνουμε μαζί την προσπάθειά μας. Εκείνος βέβαια δεν έχει τόσα πολλά αλλά και πάλι δείχνει την ίδια αφοσίωση και αυτό μας βοηθάει!

    Να τονίσω εδώ ότι ενδιάμεσα έχω κάνει αρκετά cheat meals και τα έχω καταευχαριστηθεί! Και δεν έχω παρεκλίνει καθόλου του στόχου.
    Ινδικό έφαγα, σπανακόπιτα σπιτική έφαγα, κινέζικο από έξω έφαγα.. Αμέ!
    Μόνο γλυκάκια δεν έχω τολμήσει γιατί είναι η αδυναμία μου και ξέρω ότι έαν αρχίσω δε σταματώ..
    Βέβαια έχουμε στο σπίτι ένα κουτί μπισκοτάκια κανέλας(τα αγαπημένα μας) αλλά δεν τα πειράζουμε παρά μόνο μια φορά στο τόσο, 1-2 με τον καφέ. Και αυτό είναι μια καλή άσκηση πειθαρχίας για μένα!

    Καλές προσπάθειες και σε εσάς παιδιά!
    Τα λέμε πάλι!

  6. #36
    Καλησπέρα σε όλους σας!
    Πάνε αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που έγραψα κάτι εδώ. Ήθελα όμως να επαναφέρω το θέμα καταρχήν για να σας ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά που με κάποιο μαγικό τρόπο μου δώσατε το κουράγιο που χρειαζόμουν τότε για να ξεκινήσω το ταξίδι της αλλαγής και κατά δεύτερον, γιατί ίσως η συνέχεια της δικής μου ιστορίας να μπορέσει να εμπνεύσει κάποιους που τωρα βρίσκονται στην ίδια απόγνωση που βρισκόμουν εγώ πριν 5-6 χρόνια. Ήθελα να θυμίσω πως ξεκίνησα να γράφω εδώ, όταν μια μέρα ανέβηκα στη ζυγαριά και είδα τον αριθμό να εκτινάσσεται στο 115. Είχα πάθει σοκ και είχα παραλύσει γιατί δεν ζυγιζομουν έως τότε. Έξι περίπου χρόνια μετά, ζυγίζω 80κιλα πλέον και είμαι υπερβολικά ευτυχής και υπερήφανη για τον εαυτό μου διότι μπορεί να άργησα πολύ να φτάσω εδώ, το έκανα όμως μόνη μου και κυρίως υπήρξα συνεπής με εμένα. Έθετα πάντα μικρούς στόχους και τους τηρούσα και έτσι πήγαινα βήμα βήμα όλο και πιο κοντά στο στόχο. Έμαθα πολλά από αυτό το μεγάλο ταξίδι και κέρδισα ένα δωράκι ανεκτίμητης αξίας που είναι η υγεία. Έβαλα στη ζωή μου την τακτική άσκηση που εμένα μου ταίριαζε και αυτό είναι το κολύμπι τα τελευταία 3χρονια. Έχω αλλάξει 2 φορές τα ρούχα της ντουλάπας μου αλλά κρατώ ακόμα 2 φούτερ από τότε που μου ήταν τσίτα αλλά τώρα χωράνε 2 σαν εμένα μεσα, να μου θυμίζουν πού ήμουν και πού έφτασα. Δεν έχω φτάσει ακόμα στο επιθυμητό μου βάρος. Όμως έχω περάσει τα μισά του δρόμου και συνεχίζω με θέληση παρά τα σκαμπανεβάσματα της ζωής.
    Όλα είναι δυνατό να τα αλλάξουμε αρκεί να το θελήσουμε εμείς πραγματικά <3

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Καλησπέρα τώρα διάβασα το αρχικό σου μήνυμα από το 14 και είναι λες και το είχα γράψει εγώ γτ ακριβώς έτσι αισθάνομαι χαίρομαι που τα κατάφερες Πραγματικά είναι πολύ καλό αυτό για σένα και για την υγεία... Θα ήθελα να μου πεις πως ποιο είναι το μυστικό ταλαιπωρουμαι κ εγώ χρόνια χάνω και περνώ κιλά για πλάκα έχω άστα να πάνε μεταβολισμό από 55 π ήμουν το 16 ανέβαινα σιγά σιγά 70-80 μετά πάλι 60 μετά 80 και τώρα 92 έφτασα και αν δω 100 δεν ξέρω κ εγώ τ θ γίνει... Τώρα είμαι με σαλάτες εδώ και 1 μήνα και πάω γ τρέξιμο στο γήπεδο αλλά δεν βλέπω αλλαγή δεν ξέρω γτ είναι λες κ έχει κολλήσει η ζυγαριά

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα.
    Ωραίο το μήνυμά σου απογοητευμένη. Μάλλον δεν είσαι και τόσο απογοητευμένη πια, έτσι;

  9. #39
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Καλησπέρα τώρα διάβασα το αρχικό σου μήνυμα από το 14 και είναι λες και το είχα γράψει εγώ γτ ακριβώς έτσι αισθάνομαι χαίρομαι που τα κατάφερες Πραγματικά είναι πολύ καλό αυτό για σένα και για την υγεία... Θα ήθελα να μου πεις πως ποιο είναι το μυστικό ταλαιπωρουμαι κ εγώ χρόνια χάνω και περνώ κιλά για πλάκα έχω άστα να πάνε μεταβολισμό από 55 π ήμουν το 16 ανέβαινα σιγά σιγά 70-80 μετά πάλι 60 μετά 80 και τώρα 92 έφτασα και αν δω 100 δεν ξέρω κ εγώ τ θ γίνει... Τώρα είμαι με σαλάτες εδώ και 1 μήνα και πάω γ τρέξιμο στο γήπεδο αλλά δεν βλέπω αλλαγή δεν ξέρω γτ είναι λες κ έχει κολλήσει η ζυγαριά
    Καταλαβαίνω ακριβώς πώς νιώθεις γιατί αφενός είχα υπάρξει εκεί που είσαι και αφετέρου ακόμα και τώρα που έχω χάσει 35κιλα συνολικά, πάλι υπάρχουν στιγμές που δε βρίσκω τη δύναμη να συνεχίσω. Δεν πανικοβάλλομαι όμως, κάνω μεγάλα διαλείμματα, διατηρούμαι και συνεχίζω όταν είμαι έτοιμη.
    Για εμένα το μεγαλύτερο θέμα ήταν να γίνει αυτό το "κλικ" στο μυαλό. Όταν έγινε, όλα πήραν το δρόμο τους. Βοήθησε πολύ το γεγονός ότι ανοίχτηκα στο φόρουμ εδώ αλλά επίσης και επειδή άρχισα να εξετάζω το θέμα από την άποψη της υγείας. Υπάρχουν πράγματα που δεν είχα αναφέρει εδώ διότι ανακάλυψα αργότερα.
    Λόγω του βάρους μου, είχε διαταραχθεί ιδιαίτερα ο κύκλος μου ο οποίος είχε φτάσει να είναι 72+ ημέρες. Εμφάνισα τρομερή ακμή ενώ ποτέ δεν είχα, ούτε καν στην εφηβεία μου. Συζήτησα με το γυναικολόγο μου, έκανα έλεγχο στις ορμόνες μου και αφού όλα ήταν μια χαρά μου εξηγήσε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το βάρος και ότι εάν ξεκινήσω να χάνω κιλά, κάθε 5 που θα χάνω, θα βλέπω βελτίωση σε κύκλο και ακμή. Είχα ήδη χάσει κοντά στα 10κιλα τότε και σοκαρίστηκα όταν είδα πόσο πολύ επηρεάζουν τα κιλά την υγεία μου και έτσι άρχισα να βλέπω τη "δίαιτα" ως φροντίδα στον οργανισμό μου και όχι ως τιμωρία. Έτσι κάπως ξεκλείδωσε το μέσα μου, χαλάρωσα και αποφάσισα να το κάνω σωστά.
    Πριν 3 χρόνια, είχα την πολυτέλεια να απολαύσω 3μηνες στο νησί το καλοκαίρι και ενώ δεν είχα ποτέ σχέση με την άθληση και τη γυμναστική ξεκίνησα να κολυμπάω καθημερινά (πολλές φορές και 2φορες τη μέρα) εντατικά. Πάντα αγαπούσα το κολύμπι αλλά δεν έκανα ποτε κάτι εντατικό. Οπότε ξεκινησα, πρόσθιο, ύπτιο και ελεύθερο κάθε μέρα μια ώρα τουλάχιστον στη θάλασσα. Μετά, αυτό έγινε η πιο αγαπημένη μου συνήθεια και με το που γύρισα Αθήνα γράφτηκα στο κολυμβητήριο και από τότε χειμώνα καλοκαίρι κολυμπάω 3-4 φορές τη εβδομάδα.
    Φυσικά, λάτρευα να δίνω ρούχα που δε μου έκαναν πια και άρχισα να αγαπώ τα ψώνια. Και αυτό μου έδινε περισσότερο κουράγιο.
    Η περίοδος μου όντως σταδιακά βελτιωνόταν και σήμερα έχω κύκλο σταθερό, ακριβώς στις 30ημερες.

    Για να είμαι ειλικρινής, η δίαιτα μου δεν ήταν για πάντα όπως περιγράφεται στα ποστ μου. Μετά τα 15 πρώτα, έπρεπε να γίνω πιο αυστηρή. Εγώ δεν τρώω κρέας εδώ και περίπου 10χρονκα και ως βασική πηγή πρωτεΐνης έχω τα αυγά, το τυρί, το γιαούρτι και τα όσπρια. Αυτό που βρήκα ότι με βοηθήσε εμένα σε όλη αυτή την πορεία, ήταν
    1. Να κόψω μαχαίρι τη ζάχαρη. Το μόνο που μου επέτρεπα όταν είχα κάποια λιγούρα, ήταν γιαούρτι λευκό με φουλ λιπαρά και μια κουταλιά σπιτικό γλυκού του κουταλιού.
    2. Να κόψω όλα τα ψωμιά απέξω. Άρχισα να διαβάζω ετικέτες και να συνειδητοποιώ πόση ζάχαρη περιέχουν αυτά τα έτοιμα προϊόντα άρτου. Αντί αυτών, έτρωγα είτε ψωμί του μπαμπά

  10. #40
    Κόπηκε το ποστ μου στη μέση. Το ξαναγράφω λίγο πιο περιληπτικά.
    Έτρωγα είτε το ψωμί του μπαμπά είτε κριθινα παξιμαδακια.
    3. Σταμάτησα όλα τα λευκά μακαρόνια και ρύζια και επέλεγα μόνο ολικής για το αίσθημα κορεσμού που προσφέρουν.
    4. Ως σνακ επέλεγα λευκό γιαούρτι, ξηρούς καρπούς φρούτα και λαχανικά.
    5. Καθόλου αναψυκτικά ή χυμούς από έξω.
    6. Πάντοτε με το φαγητό μου είχα ένα ίδιου μεγέθους πιάτο σαλάτα (οποιαδήποτε σαλάτα) με λίγο ελαιόλαδο και αλάτι.

    Γενικά εμένα με βόλεψε η καταμέτρηση θερμίδων η οποία μετά από κάποιο διάστημα έγινε συνήθεια, δε χρειαζόταν πια να μετράω ή να ζυγίζω.
    Όλα αυτά στα γράφω μήπως και σε βοηθήσουν κάπως. Πάντως να τονίσω ότι δεν είμαι ειδικός και αυτά βοήθησαν εμένα στο δικό μου ταξίδι. Ίσως όμως να μπορέσει να βοηθήσει και άλλους που θα το διαβάσουν.
    Πάμε σε σένα τωρα.
    Θέλεις να πεις ότι τρως σαλάτες και τρέχεις επί ένα μήνα και δεν έχεις χάσει καθόλου? Καταρχήν, σίγουρα εάν τηρείς αυτο το μενού, τρως λιγότερες θερμίδες από ότι θα έπρεπε και σίγουρα σοκαρεις τον οργανισμό σου. Εάν τρέχεις, χρειάζεσαι περισσότερες θερμίδες. Θέλεις να περιγράψεις λίγο πιο συγκεκριμένα ένα τυπικό ημερήσιο διαιτολόγιο σου? Τι τρως από το πρωί έως το βράδυ? Πόσο τρέχεις?
    Σε περίπτωση που όλα τα κάνεις καλά, θα πρέπει να κοιτάξεις ίσως λίγο τι πάει στραβά με το μεταβολισμό σου γιατί μερικές φορές υπάρχουν και παθολογικά αίτια (αντίσταση σε ινσουλίνη, θυρεοειδής κτλ)
    Last edited by apogoiteumeni; 09-02-2020 at 01:07.

  11. #41
    Σε ευχαριστώ πολύ Sonia! Όχι η αλήθεια είναι ότι πλέον δεν είμαι
    Last edited by apogoiteumeni; 09-02-2020 at 01:03.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ευχαριστώ πολύ που απάντησες καταρχάς κάποιοι δεν έχουν καν χρόνο να ασχοληθούν... Κοίτα εγώ ζυμαρικά δεν τρώω έτσι και αλλιώς είναι το καλό σιχαίνομαι μακαρόνια και κρέας 1 φορά το μήνα μόνο όταν αδιαθετησω δηλαδή γ ν μην μ πέσει και ο αιματοκρίτης πριν ήμουν 3 χρόνια χορτοφάγος αλλά βάζω λίγο κρέας πλέον στην ζωή μου το μεγάλο κακό με εμένα π έχω φτάσει εδώ είναι τα γλυκά αν δεν φάω 5 σοκολάτες την ημέρα δεν μπορώ δηλαδή προτιμώ να μην τρώω καθόλου αλμύρα και μόνο γλυκά δεν ξέρω είμαι και 4 χρόνια χωρίς σχέση μπορεί να το έριξα εκεί η μπορεί ν μην παίζει κ ρόλο αυτό... Τώρα αυτό τον 1 μήνα ξυπνάω πίνω ελληνικό καφέ λιγο πιο μετά μια μπάρα δημητριακών μετά πάω στο γήπεδο 1 ώρα τρέχω μετά γυρνάω σπίτι τρώω σαλάτα βαζω διαφορά μέσα με ρύζι λαχανικά γενικά πολλά η όσπρια ότι έχει στο σπίτι μετά τ απόγευμα ένα ελληνικό καφέ πάλι μετά γάλα με δημητριακά η αλήθεια ειν έχω ξεφύγει και λίγο τώρα πάλι τρώω γλυκά γενικά η μητέρα μ επειδή με ξέρει καλύτερα και από μένα λέει ότι φταίει η καθιστική ζωή π έχω κάνει και 1 ώρα τρέξιμο δεν ειν κ πολύ σίγουρα ότι αφήνεις σε αφήνει την γυμναστική μαζί με διατροφή πρέπει να την κάνω μια ζωή...ειπες για ακμή πιο πάνω και εγώ έχω εμφανίσει ενώ μικρότερη δεν είχα είμαι 23 τώρα δεν ξέρω αν μετράει και ραγάδες παντού γάμπες στομάχι μέχρι και στήθος γενικά στεναχωριέμαι γιατί στην ηλικία μου δεν βγαίνω όπως τ άλλα κορίτσια και πριν ποτέ δεν δέχτηκα τον εαυτό μου αδύνατο όταν υπήρξα δηλαδή δεν ξέρω όσοι χάνουν κιλά λένε δυσκολεύονται να συνηθίσουν το αδύνατο σώμα δεν ξέρω αν ισχύει αλλά χάνω τόσα πράγματα στην ζωή το αξίζει όλο αυτό...

  13. #43
    Οκ! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ στην ηλικία σου έβλεπα τον εαυτό μου να πηγαίνει στα βράχια και δε μπορούσα να αντιδράσω. Τότε, με εμπόδιζε και εμένα να κάνω πράγματα με συμφοιτητές και φίλους γιατί δεν είχα καλή εικόνα για τον εαυτό μου. Είχα κλειστεί πολύ και πιστεύω αυτό μετά γίνεται φαύλος κύκλος.
    Νομίζω πάρα πολύς κόσμος έχει θέμα με τη ζάχαρη απλά δεν το καταλαβαίνουν όλοι. Και εγώ πάντα έλεγα πώς έχω πάθος με τα γλυκά, δε μπορώ να ζήσω χωρίς αυτά, προτιμώ να τρώω γλυκά παρά φαγητό κτλ. Εγώ πιστεύω ότι η ζάχαρη δημιουργεί ένα είδος εθισμού και δεν το λέω εγώ. Ψάξε αντίστοιχα βίντεο στο YouTube και θα συνειδητοποιήσεις την επιρροή που εχει η ζάχαρη πάνω μας και ότι μάλλον από εκεί ξεκινούν όλα. Δηλαδή, δεν είμαστε τίποτα ιδιαίτερα όντα που δε μπορούμε να ζήσουμε χωρίς γλυκά, είμαστε απλά εξαρτημένοι από τη ζάχαρη. Εγώ ένα βίντεο είχα δει και αποφάσισα να την κόψω εντελώς. Εάν έχεις τη δύναμη (και πρέπει να τη βρεις) κάνε αυτή την μεγάλη χάρη στον εαυτό σου και δοκίμασε να κόψεις τη ζάχαρη εντελώς για 1εβδομαδα-10μερες. Όταν λέω εντελώς, εννοώ εντελώς. Οποιαδήποτε μορφή ζάχαρης θα την παίρνεις από φυσικές πηγές, τα φρούτα και τα λαχανικά. Ούτε σοκολάτες, ουτε μπισκότα, ούτε καφέ με ζάχαρη, ούτε μπάρες (γενικά οι μπάρες είναι σκουπίδια), ούτε δημητριακά με ζάχαρη, ούτε ψωμι του τοστ, ούτε αναψυκτικα, ούτε γιαούρτια με ζάχαρη κτλ τίποτα, τίποτα που να περιέχει ζάχαρη. Κοίτα ετικέτες και βλέπε περιεκτικότητα σε σάκχαρα πριν καταναλώσεις οτιδήποτε. Εάν το κάνεις αυτό, είναι σίγουρο ότι θα αυξηθεί η όρεξη σου για άλλους υδατάνθρακες, το πιθανότερο ψωμί. Μην ενδίδεις ανεξέλεγκτα σε αυτή την επιθυμία. Προσπάθησε να τρως παξιμαδακια κριθινα ή μαύρο ψωμί χωρίς ζάχαρη κτλ και αυτό, από λίγο. Ή αντί δημητριακών επέλεξε σκέτη βρώμη με γάλα και κόψε ένα φρούτο. Καλύτερα φάε 1-2 φρούτα παραπάνω γενικά μέσα στη μέρα σου όσο κανείς τη διακοπή της ζάχαρης.
    Εάν το κάνεις αυτό από αύριο πχ και το τηρήσεις αυστηρά, πες μου την επόμενη Δευτέρα, πόσο επιζητάς πλέον τη ζάχαρη. Μάλλον σχεδόν καθόλου. Θα είναι μια δύσκολη εβδομάδα και θα νιώθεις εντονότερη την πείνα αλλά έτσι θα απαλλαγείς από την "εξάρτηση" της ζάχαρης. Στο υπόσχομαι
    Έπειτα, διαπιστώνω ότι γράφεις πάντα τα ποστ σου αργά το βράδυ. Μου θυμίζεις πάρα πολύ τον εαυτό μου τοτε. Καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να το αλλάξεις αυτό. Σταδιακά, άλλαξε την ώρα που κοιμάσαι και προσπάθησε να μην κοιμάσαι αργότερα από τις 12.00. Εγώ έμενα ξύπνια ως αργά, έβλεπα ταινίες ή σειρές και ταυτόχρονα έτρωγα είτε γλυκά είτε φαγητό. Και αυτό είχε γίνει πάλι φαύλος κύκλος και μια γλυκιά ενοχή. Προσπάθησε να θέσεις ένα όριο στην ώρα που θα φας τελευταία φορά μέσα στη μέρα, πχ 21.00 και μετά όσο και να πεινάς, μη φας! Ενέδωσε μόνο σε κανένα φρουτάκι και λιγο λευκό γιαουρτακι αν δεις ότι δεν αντέχεις.

    Μη σε λυπάσαι όταν νιώθεις αδύναμη μπροστά στο φαγητό, να σκέφτεσαι αντίθετα "εγώ είμαι υπεράνω των γλυκών, είναι κατώτερα από μένα, είναι σκουπίδια διατροφικά, δε μου αξίζουν αυτές οι τροφές κτλ".
    Θα υπάρξουν ατασθαλίες αλλά μη λυγίσεις και πάντα κοίτα το στόχο σου!

  14. #44
    Όσο για την άσκηση, ναι παίζει τεράστιο ρόλο. Αλλά μπορείς να ξεκινήσεις σιγά σιγά. 1 ώρα τρέξιμο τη μέρα είναι υπεραρκετό. Το αντέχεις όμως? Το τρέξιμο θέλει εξάσκηση, είναι αρκετά δύσκολο και επιβαρύνει λίγο το σκελετικό. Όμως είναι μια εκπληκτική αερόβια άσκηση φυσικά! Και γενικά για την απώλεια βάρους αλλά και για την υγεία σου, η αερόβια γυμναστική κάνει θαύματα! Εγώ επέλεξα το κολύμπι γιατί είχα πολύ βάρος και δεν ήθελα να επιβαρύνω τις αρθρώσεις μου κτλ. Όμως καταλαβαίνω ότι η κολύμβηση δεν είναι είναι για όλους. Τελοσπαντων, βρες κάτι που μπορείς να ακολουθείς αβίαστα
    Τέλος, οι ραγάδες είναι το αναμνηστικό μας και εγώ αυτό δεν το έχω αποδεχτεί πλήρως και δεν έχω καν πολλές. Αλλά είναι κάτι που δεν αλλάζει παρά μόνο με ιατρικές παρεμβάσεις και καλό θα ήταν να το αποδεχτούμε σιγά σιγά τουλάχιστον!
    Όσο για το αδύνατο σώμα και τη μη αποδοχή του, δεν έχω προσωπική εμπειρία από αυτο. Δεν το αισθάνθηκα ποτέ αλλά ίσως φταίει και το γεγονός ότι έχασα το βάρος πολύ αργά και αποδεχομουν την εικόνα μου σταδιακά. Δεν ξέρω να σου πω κάτι πάνω σε αυτό αλλά σίγουρα παίζει ρόλο η απότομη αλλαγή!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα θα ξεκινήσω με την ζάχαρη που μου είπες που και τον ύπνο θα σας πω αποτέλεσμα σε 1-2 εβδομάδες.. Γενικά η παχυσαρκία έχει αυξηθεί έντονα και σε κορίτσια μικρότερης ηλικίας που έχω δει στον δρόμο δεν είναι κακό να αγαπάς τον εαυτό σου όπως είναι αλλά όταν επηρεάζεται η υγεία τότε είναι πρόβλημα και εγώ έχω ενοχλήσεις στο στήθος και στην μέση δηλαδή αν δεν κάνω κατι τώρα στα 30 θα είμαι με τα διπλάσια κιλά και δεν θ μπορώ ούτε Ν κουνηθω..

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •