Τα έχω χάσει..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1

    Τα έχω χάσει..

    Γεια σας!
    Είμαι καινούρια εδώ. Σήμερα σας ανακάλυψα. Και αυτό γιατί είμαι πλέον παχύσαρκη και δεν ξέρω πως να βοηθηθώ.

    Έχω δοκιμάσει πολλές δίαιτες, άσκηση κτλ αλλά πάντα καταλήγω να τα παρατάω. Είμαι πλέον σε απόγνωση. Νιώθω πολύ άσχημα με τον εαυτό μου και αισθάνομαι ότι πλέον τραβάω τα βλέμματα των ανθρώπων για αρνητικό σκοπό.
    Δεν μπορώ να ντυθώ όπως θέλω, δε με βολεύουν τα ρούχα μου, αισθάνομαι ότι γίνομαι νευρική και το χειρότερο... απέκτησα και κοιλιά, κάτι που δεν είχα ποτέ στη ζωή μου. Το στήθος μου, είναι από κατασκευής του μεγαλούτσικο αλλά πλέον έχει φουσκώσει κι άλλο και επιβαρύνει τη μέση μου καθημερινά. Γενικά η εικόνα μου μου φέρνει ανακατωσούρα :sniffle:

    Δώστε μου μια ελπίδα.. Πλέον έχω πελαγώσει..
    Τι μπορώ να κάνω ή που μπορώ να απευθυνθώ (ειδικός)? Από τις δικιές σας εμπειρίες, προτίνετέ μου σας παρακαλώ μια (πιθανή) λύση ή έστω μια βοήθεια.
    Δεν αντέχω άλλο, αλήθεια.. :sniffle:

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    καλημέρα Απογοητευμένη!
    Λυπάμαι που έχεις πελαγώσει αλλά σίγουρα όταν πρωτομπήκαμε όλοι εδώ έτσι νιώθαμε και φαντάζομαι για πολλούς ισχύει ακόμη, καθώς ο αγώνας με το βάρος που κουβαλάει ο καθένας είναι διαρκής και επίπονος..Αλλά εμείς κουμαντάρουμε τις ζωές μας, εμείς παίρνουμε τις αποφάσεις και εμείς χειριζόμαστε όσα μας πονούν και μας αφήνουν πίσω στα όνειρα και τα σχέδιά μας..
    Καταρχήν, ξεκίνα αλλάζοντας το nickname σου! "Απογοητευμένη": θέλεις να σε ακολουθεί αυτό σαν συναίσθημα? ΟΧΙΙΙΙΙΙ!!!
    Δε λέω ότι με μαγικά ματζούνια αλλαζουν οι διαθέσεις μας αλλά σίγουρα συμβάλλουμε και εμείς αποδίδοντάς μας αρνητικούς χαρακτηρισμούς. Και μόνο που μπήκες εδώ και έκανες ένα βήμα να μοιραστείς το πρόβλημά σου σε καθιστά ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ να μη το βάλεις κάτω!
    Γράψε μας για τα συναισθήματά σου, μην κρατάς μέσα σου τις ενοχές και το θυμό σου(αν έχεις), πιθανές λύσεις μάλλον δύσκολο να στις πούμε εμείς, ο καθένας έχει την προσωπική του πορεία.. Βοήθεια λαμβάνεις και μόνο που εκφράζεις τις σκέψεις σου και ίσως κάποιοι έχουν κάτι να σου πουν από όσα έχουν ζήσει ή σκεφτεί και οι ίδιοι.
    Φιλικά
    Γιώτα

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    37
    Pain is temporary. Quitting lasts forever.
    (Ο πόνος είναι προσωρινός. Η παραίτηση οριστική.)

    Αυτή είναι η φράση που με ακολουθεί όχι μόνο αυτά τα 2 χρόνια της επέμβασης αλλά και πολύ πριν.

    Τι ύψος έχεις; Πόσα κιλά είσαι; Πόσο χρονών;

    Τι έχεις δοκιμάσει; Γιατί πιστεύεις ότι πήγε στραβά;

  4. #4
    Καλημέρα και καλώς μας ήρθες!

    Συμφωνώ με την Μακ, το νικ που επέλεξες δεν θα σε βοηθήσει καθόλου στο να φτάσεις τον επιθυμητό σου στόχο.

    Προσπάθησε να δεις τα πράγματα αλλιώς!
    Η θετική σκέψη και η αισιοδοξία μας βοηθάνε να τα καταφέρουμε.

    Αν συνεχίσεις τις αρνητικές σκέψεις, λυπάμαι που το λέω, αλλά και ένας χρόνος να περάσει, δεν θα δεις βελτίωση.

    Άρχισε να αγαπάς και να αποδέχεσαι τον εαυτό σου!

    Μην σκέφτεσαι "πώς έχω γίνει έτσι".
    Σκέψου: "Ας κάνω ένα δώρο στον υπέροχο εαυτό μου και ας του δώσω καλής ποιότητας τροφή!".

    Ό,τι χρειαστείς, θα χαρούμε να βοηθήσουμε! :wink1:

  5. #5
    Γεια σας και πάλι.
    Έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε. Όλοι σας.

    Είμαι 28 χρονών, 1,66 ύψος, 115 κιλά. Το σώμα μου είναι αρκετά μυώδες και σφιχτό και αυτό με έκανε να "κρύβω" το πρόβλημά μου και να ξεγελώ τον εαυτό μου για πολύ καιρό. Όμως πλέον, η κατάσταση έχει ξεφύγει.
    Δεν έχω αθληθεί ποτέ στη ζωή μου παρά μόνο ως βοήθεια για απώλεια κιλών με κάποιον personal trainer. Έχω πολυ καλη αντοχή και τα καταφέρνω καλά σύμφωνα με εκείνους αλλά απαιτεί πολύ προσπάθεια και αρκετό χρήμα. Όταν ο στόχος είναι 40 κιλά μείον, η απογοήτευση έρχεται πολύ γρήγορα.
    Επίσης, δεν ξέρω τι στο καλό φταίει αλλά χάνω πάρα πολύ αργά κιλά. Μόνο η άσκηση με βοηθά σημαντικά.

    Κατά τα άλλα, λατρευω το φαγητό και μαγειρεύω πάρα πολύ. Είμαι εδώ και 2 χρόνια vegeterian για λόγους ηθικής απέναντι στα ζώα και τέλος έχω πάθος με τα γλυκά. Πάθος έως και εξάρτηση θα έλεγα..

    Αυτόν τον καιρό, με έχει πιάσει απίστευτη όρεξη να ξεκινήσω κάτι καινούριο αλλά φοβάμαι και τρέμω την αποτυχία. Με κουράζει τόσο πολύ ψυχολογικά όλη αυτή η διαδικασία. Με τη βοήθεια ειδικού είναι καλύτερα αλλά μετά είναι το οικονομικό στη μέση..

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    37
    Φαίνεσαι υγιής και δυνατή κοπέλα. 40 κιλά σίγουρα είναι πρόβλημα αλλά δεν είναι ακατόρθωτο από τη στιγμή που μπορείς να γυμναστείς. Πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι τη τελευταία λύση (το χειρουργείο δηλαδή) προσπάθησε κιαλλο να πειθαρχήσεις τον εαυτό σου.

    Η πειθαρχία είναι κάτι που θα αποκτήσεις ούτως η άλλως. Εγώ την απέκτησα όταν αγάπησα τον εαυτό μου και χωρίς πειθαρχία ούτε η επέμβαση θα ήταν επιτυχής.

    Το να πειθαρχηθείς ακούγεται αυστηρό αλλά από τη δική μου σκοπιά δεν είναι. Αγαπάω τον εαυτό μου και του φέρομαι σαν ένα μικρό παιδί, ακούω τι μου ζητάει και αναλόγως κρίνω τι θα του δώσω. Δεν του στερώ τίποτα.

    Αυτό έχω καταλάβει τα 2 αυτά χρόνια. Η λύση είναι να αγαπήσεις αυτό που είσαι και να κάνεις ότι μπορείς για να προσφέρεις στη ψυχή σου το σώμα που της ταιριάζει.

  7. #7
    Originally posted by Anticipate
    Φαίνεσαι υγιής και δυνατή κοπέλα. 40 κιλά σίγουρα είναι πρόβλημα αλλά δεν είναι ακατόρθωτο από τη στιγμή που μπορείς να γυμναστείς. Πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι τη τελευταία λύση (το χειρουργείο δηλαδή) προσπάθησε κιαλλο να πειθαρχήσεις τον εαυτό σου.

    Η πειθαρχία είναι κάτι που θα αποκτήσεις ούτως η άλλως. Εγώ την απέκτησα όταν αγάπησα τον εαυτό μου και χωρίς πειθαρχία ούτε η επέμβαση θα ήταν επιτυχής.

    Το να πειθαρχηθείς ακούγεται αυστηρό αλλά από τη δική μου σκοπιά δεν είναι. Αγαπάω τον εαυτό μου και του φέρομαι σαν ένα μικρό παιδί, ακούω τι μου ζητάει και αναλόγως κρίνω τι θα του δώσω. Δεν του στερώ τίποτα.

    Αυτό έχω καταλάβει τα 2 αυτά χρόνια. Η λύση είναι να αγαπήσεις αυτό που είσαι και να κάνεις ότι μπορείς για να προσφέρεις στη ψυχή σου το σώμα που της ταιριάζει.
    Anticipate, υποκλίνομαι στο ποστ σου! :wink1:
    Πόσο δίκιο έχεις!

  8. #8
    Γεια σας και ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση.

    Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν πέρασε από το μυαλό μου η χειρουργική επέμβαση καθώς φοβάμαι πολυ τα νυστέρια και δε θα έβαζα τον εαυτό μου σε τέτοια διαδικασία εάν δεν το έκρινε απαραίτητο κάποιος γιατρός.

    Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό, αλλά από χτες που σας έγραψα για πρώτη φορά, έχω αντλήσει (από που?) μια δύναμη, μια θέληση να αλλάξω. Και προσπαθώ ήδη από χτες με σχετική επιτυχία(από άποψη αυτοελέγχου).

    Το δικό μου πρόβλημα δεν το ξέρω, να το ονομάσω. Μάλλον θα έλεγα είναι κάπως ψυχολογικό. Επιβραβεύω τον εαυτό μου με φαγητό και αυτό με καθησυχάζει.
    Κάποιες φορές σκέφτομαι και συνειδητοποιώ ότι σε κάποιο βαθμό το φαγητό το έχω αναγάγει σε είδος ηρεμιστικού/διασκέδασης/απόλαυσης κτλ και το μαγείρεμα μέρος αυτού. Και σίγουρα έχω χάσει την έννοια του "φυσιολογικού" (απο άποψη ποσότητας και ποιότητας).
    Ένα ακόμη λάθος μου, μεγάλο, ήταν η άρνηση της αποδοχής της αλήθειας. Δεν ζυγιζόμουν σχεδόν ποτέ. Εάν με ρωτήσει κάποιος "Πόσα κιλά ήσουν στα 17;" ή κάτι ανάλογο, πραγματικά δε γνωρίζω. Δηλαδή έκλεινα τα μάτια μου και συνέχιζα να ζω στο μικρόκοσμό μου. Πίστευα ότι δηλαδή ήμουν ΟΚ, είχα περιθώριο! Βοηθούσε και η εμφάνισή μου και αποδοχή μου από το άλλο φύλλο, οπότε ένιωθα "ασφαλής". Και αγαπούσα και το σώμα μου. Δε με ενοχλούσαν τα 80 κιλά πχ. Μου άρεσε που είχα καμπύλες και άρεσε και στους άλλους :wink1:
    Μέχρι πριν από 3 χρόνια που πλέον ξέφυγα τελείως και έγινε εμφανές σε εμένα ότι δεν πάει άλλο.
    Το πρώτο κουδουνάκι πανικού έκρουσε όταν η λεπτή και flat κοιλιά μου, μέσα σε λίγες μέρες, γεμισε ραγάδες και φούσκωσε. Αυτό είναι κάτι για το οποίο ποτέ δε θα με συγχωρέσω. Ευτυχώς σήμερα, 2 χρόνια μετά την εμφάνιση των ραγάδων, και επειδή μάλλον το δέρμα μου είναι "καλό(?)", είναι ελάχιστα ορατές πλέον.
    Πλέον δεν αντέχω το στήθος μου, ούτε την κοιλιά μου που κάνει δίπλα, ούτε το διπλοσάγονο ούτε τα μπράτσα μου που είναι μεγάλα, ούτε τα γόνατά μου που μοιάζουν με αρσιβαρίστα ούτε τίποτα!
    Θέλω αλλαγή!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    καλή αρχή στην προσπάθεια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!διαβαζοντας τα δικα σου,μου θυμιζεις εμενα εντονα!!!!!!!!!καλη αρχη,ας γραφουμε ολοι τι τρωμε καθε μερα!!!

  10. #10
    Originally posted by helena73
    καλή αρχή στην προσπάθεια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!διαβαζοντας τα δικα σου,μου θυμιζεις εμενα εντονα!!!!!!!!!καλη αρχη,ας γραφουμε ολοι τι τρωμε καθε μερα!!!
    Σε ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια και σε σένα!
    Είσαι πολλά κιλά κάτω από εμένα, οπότε το ότι είσαι εδώ ήδη είναι πολύ θετικό. Μην το αφήσεις να σου ξεφύγει και εσένα και φτάσεις στα δικά μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    ειμαι 80 και κατι..

  12. #12
    Originally posted by helena73
    ειμαι 80 και κατι..
    Με παραπλάνισε η υπογραφή σου..
    Ναι οκ, σε νιώθω και πάλι.. Στα 82 όταν έφτασα, απελπίστηκα τόσο (τόοοοτε) που είχα πάει στα Gilly Diet (μεγάλη μούφα by the way για την τιμή που είχαν)..
    Τώρα και τι δεν θα εδινα να ήμουν πάλι 80.... :sniff:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλησπέρα κι από μένα και καλώς μας ήρθες!
    Απογοητευμένος είναι όποιος αρχικά γοητεύτηκε.
    Σου εύχομαι λοιπόν να σε γοητεύσει και πάλι ο εαυτός σου
    κι έτσι αγαπημένοι να πορευτείτε το υπόλοιπο του κοινού σας βίου!

    Για πολλούς από μας το φαγητό λειτουργεί ως επιβράβευση,παρηγοριά,ηρεμ ιστικό
    καθώς κι εξυπηρετεί άμεσα ένα σωρό άλλες ανάγκες που την εκάστοτε στιγμή
    επείγονται ικανοποίησης.Και ποιός είναι ο αμεσότερος κι ευκολότερος τρόπος για μας;
    Το φαγητό!Σε νιώθουμε! Είπες και κάτι ακόμη όμως στο οποίο θέλω να σταθώ λίγο.

    Originally posted by apogoiteumeni

    Ένα ακόμη λάθος μου, μεγάλο, ήταν η άρνηση της αποδοχής της αλήθειας...
    Δηλαδή έκλεινα τα μάτια μου και συνέχιζα να ζω στο μικρόκοσμό μου.
    Αυτό το έγραψες αναφερόμενη στο βάρος και την εικόνα σου,αλλά φοβάμαι πως πρόκειται
    για πρακτική που άπτεται κι άλλων θεμάτων. Το να στρουνθοκαμηλίζουμε δηλ. για όσα πονούν
    και να επιλέγουμε να συνεχίζουμε τη ζωή μας λες και δε μας αγγίζει η σκιά τους...
    Αυτό αν το δουλέψεις και βρεις τη δύναμη να βγάλεις στο φως τα φαντάσματά σου,
    είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσει πολύ και στο επίμαχο εν λόγω θέμα σου.

    Και όταν με το καλό σπάσεις το απογοητευμένη σε ΑΠελευθερωμενη και ΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ,
    όλα όσα είναι για σένα σημαντικά θα είναι στο χέρι σου να τα κατακτήσεις!
    Μη σκέφτεσαι το 40 και νιώθεις το βάρος του πάνω σου. Σκέψου τι μπορείς να κάνεις
    καθημερινά για να βελτιώσεις την ποιότητα της μέρας σου κι ο χρόνος θα κάνει κι εκείνος
    τη δουλειά του...Ό,τι μπορείς σήμερα,κάτι καλύτερο αύριο κι ούτω καθεξής."Κέρδισε σε" και πάλι!

  14. #14
    Originally posted by NADINE
    Καλησπέρα κι από μένα και καλώς μας ήρθες!
    Απογοητευμένος είναι όποιος αρχικά γοητεύτηκε.
    Σου εύχομαι λοιπόν να σε γοητεύσει και πάλι ο εαυτός σου
    κι έτσι αγαπημένοι να πορευτείτε το υπόλοιπο του κοινού σας βίου!

    Για πολλούς από μας το φαγητό λειτουργεί ως επιβράβευση,παρηγοριά,ηρεμ ιστικό
    καθώς κι εξυπηρετεί άμεσα ένα σωρό άλλες ανάγκες που την εκάστοτε στιγμή
    επείγονται ικανοποίησης.Και ποιός είναι ο αμεσότερος κι ευκολότερος τρόπος για μας;
    Το φαγητό!Σε νιώθουμε! Είπες και κάτι ακόμη όμως στο οποίο θέλω να σταθώ λίγο.

    Originally posted by apogoiteumeni

    Ένα ακόμη λάθος μου, μεγάλο, ήταν η άρνηση της αποδοχής της αλήθειας...
    Δηλαδή έκλεινα τα μάτια μου και συνέχιζα να ζω στο μικρόκοσμό μου.
    Αυτό το έγραψες αναφερόμενη στο βάρος και την εικόνα σου,αλλά φοβάμαι πως πρόκειται
    για πρακτική που άπτεται κι άλλων θεμάτων. Το να στρουνθοκαμηλίζουμε δηλ. για όσα πονούν
    και να επιλέγουμε να συνεχίζουμε τη ζωή μας λες και δε μας αγγίζει η σκιά τους...
    Αυτό αν το δουλέψεις και βρεις τη δύναμη να βγάλεις στο φως τα φαντάσματά σου,
    είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσει πολύ και στο επίμαχο εν λόγω θέμα σου.

    Και όταν με το καλό σπάσεις το απογοητευμένη σε ΑΠελευθερωμενη και ΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ,
    όλα όσα είναι για σένα σημαντικά θα είναι στο χέρι σου να τα κατακτήσεις!
    Μη σκέφτεσαι το 40 και νιώθεις το βάρος του πάνω σου. Σκέψου τι μπορείς να κάνεις
    καθημερινά για να βελτιώσεις την ποιότητα της μέρας σου κι ο χρόνος θα κάνει κι εκείνος
    τη δουλειά του...Ό,τι μπορείς σήμερα,κάτι καλύτερο αύριο κι ούτω καθεξής."Κέρδισε σε" και πάλι!
    Γεια και σε ευχαριστώ πολύ για τη θερμή υποδοχή αλλά και για τα όμορφά σου λόγια.
    Ναι, η αλήθεια είναι ότι το έχω αυτό. Στρουθοκαμηλίζω γενικά στη ζωή μου..Το κάνω.. Ωστόσο κατανοώ ότι το κάνω και κάπου ελέγχω τις καταστάσεις.
    Το έχω παλέψει αλλά επειδή μάλλον συμβαδίζει και με τον εγωισμό μου, είναι πολύ δύσκολο και για την πλήρη αντιμετώπιση μάλλον θα χρειαζόμουν κάποιου είδους βοήθεια. Και έχεις δίκιο ότι θα βοηθούσε και στο επίμαχο θέμα. Σίγουρο αυτό! Αλλά απαιτεί χρόνο και πολύ δουλειά.. Σιγά σιγά λοιπόν..

    Σε ότι αφορά το επίμαχο που λέγαμε, από τότε που σας βρήκα έχει αλλάξει η ψυχολογία μου! Νιώθω εντελώς διαφορετικά.. Δε φαντάζεστε πόση δύναμη έχω αντλήσει από εδώ μέσα. Σας ευχαριστώ πραγματικά! Είναι υπέροχο αυτό που νιώθω.
    Κάπου μια κοπέλα ανέφερε το myfitnesspal και από περιέργεια το κοίταξα. Το έχω ερωτευτεί! Εμένα μου αρέσει το μέτρημα των θερμίδων καθώς θεωρώ (όπως μου λέει και ο πατέρας μου που είναι και γιατρός) είναι απλά μαθηματικά. Εάν το τηρείς δεν υπάρχει περίπτωση να μη χάσεις. Και μ'αρέσει κάπως αυτή η "τάξη". Έτσι λοιπόν το έβαλα και στο κινητό μου σαν εφαρμογή, διαβάζει και barcodes και τρελάθηκα τελείως! Έχει γίνει ο καλύτερος σύμμαχός μου!

    Κατά τα άλλα η αυτοσυγκράτισή μου, περιέργως, είναι σε άριστα επίπεδα. Και το αποτέλεσμα ήδη φαίνεται στη ζυγαριά.
    Μόνο που θέλω να αρχίσω να ασκούμε αλλά γι'αυτό μάλλον θα απευθυνθώ σε ειδικό. Θέλω να γίνει συντονισμένη δουλειά.
    Ανυπομονώ και ειλικρινά είναι η ΠΡΩΤΗ (και εύχομαι κ η τελεταία) φορά!:tumble:

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    20
    Έτσι πάντα θετική να είσαι κοπέλα μου!!!

    Τι ώρα εφαρμογή που είναι αυτή....
    Τα έγραφα σε χαρτί εγώ από την προχθές αλλά δεν πετύχαινα τίποτα μάλλον.. Μην πω ότι έτρωγα πολύ περισσότερο.. με το πρόσχημα ότι έτρωγα συχνότερα!

    Αχ πάμε δυνατά μαζί με αισιοδοξία... Στρουθοκάμηλος και εγώ αλλά πρέπει να το αλλάξω.. αν και συμπαθώ τις καμήλες...

    Καλή μας τύχη και δύναμη!!! Εσύ είσαι αποφασιμένη και σίγουρα θα το πετύχεις και θα έρθεις στα κιλά που είμαι εγώ στάνταρ... Ελπίζω και εγώ να έχω πάει μέχρι τότε στα κιλά που θέλω και να τα διατηρώ.. Για την υγεία μας ρε γαμώτο!!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •