Συστάσεις, η ιστορία και οι φόβοι μου... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 89
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by marulenia

    [list=1][*]Στέβια αντί για ζάχαρη στα ροφήματα μου (αυτό το έχω ήδη καταφέρει εδώ και καιρό και ευχάριστα. Μου μένει να μάθω να την κουβαλάω μαζί μου ώστε να μπορώ να τη χρησιμοποιώ και εκτός σπιτιού.) [*]Μαύρο ψωμί αντί για λευκό (αγαπάω πολύ τα λευκά ζυμάρια.. αυτό νομίζω θα με δυσκολέψει λίγο περισσότερο)[/list=1]

    Αυτά για αρχή και βλέπουμε...
    Νομίζω ότι η αλλαγή με το ψωμί δε με δυσκόλεψε πολύ. Λαχταρώ λίγο το λευκό ψωμάκι που και που, ε και μερικές φορές το έφαγα κιολας. Αλλά σε γενικές γραμμές, βρήκα ποιο μ' αρέσει, μέρη που μπορώ να αγοράσω και το έβαλα στην καθημερινή μου διατροφή...

    Μετά από αυτή την πολυ μικρή νίκη, λέω να πάρω την επόμενη μου απόφαση. Δεν είμαι πολύ εύκολη με τα φρούτα. Πάντα θυμάμαι τον πατέρα μου να με κυνηγάει με ένα μαχαιράκι κι ένα μηλαράκι καρφωμένο πάνω κι εγω να φεύγω τρέχοντας. Βλέποντας το μπλογκ της Μαντζουράνας και τα ημερολόγια που κρατάω κι εγώ με τι καταναλώνω, τα φρούτα λείπουν τελείως από τη διατροφή κι από το σπιτικό μου. Πράγμα κακό..

    3. Κάθε απόγευμα λοιπόν γύρω στις 5-6 θα φροντίζω να καταναλώνω ένα φρούτο.

    Αυτά.. Και βλέπουμε...

  2. #17
    Μπράβο Μαρουλένια για αυτά που έχεις πετύχει μέχρι τώρα!
    Ειδικά ο περιορισμός του λευκού ψωμιού είναι μεγάλη υπόθεση!! :thumbup:

    Όσο για τα φρούτα, είναι πολύ θρεπτική και ποιοτική τροφή.
    Όμως, αν αισθάνεσαι ότι δεν σ' αρέσουν καθόλου, μπορεί ο οργανισμός σου να μην "συμπαθεί" τα φρούτα γενικότερα.
    Αν ισχύει αυτό, δεν θα πρέπει να καταπιεστείς!
    Άκου τί έχει να σου πει το σώμα σου, και αν τελικά έχεις άρνηση απέναντι στα φρούτα, αύξησε τα λαχανικά που τρως μέσα στη μέρα!
    Και τα λαχανικά έχουν παρόμοια θρεπτικά συστατικά με τα φρούτα και δεν πιστεύω ότι θα έχεις έλλειψη κάποιου θρεπτικού συστατικού! :wink1:

    Καλή επιτυχία!!

  3. #18
    marulenia θα είναι μεγάλη θετική αλλαγή να καθιερώσεις έστω κ ένα φρούτο το απόγευμα και αργότερα και κανα δύο ακόμα μέσα στην μέρα. θα δεις οτι θα σου κόβει την όρεξη απίστευτα, με μία αλλαγή που θα κάνεις θα δεις περισσότερες από μία θετικές επιδράσεις στην διατροφή σου. πολύ καλή σκέψη!

    αν θέλεις τολμάω να σου βάλω κ μια τέταρτη εύκολη προσθήκη στην καθημερινότητά σου, τι θα έλεγες μαζί με το πρωινό σου να παίρνεις κ σπιρουλίνα ή ιπποφαές ή κάποια άλλη από αυτές τις λεγόμενες υπερτροφές?
    εγώ είδα μια κάποια αλλαγή στην διάθεσή μου και στην όρεξή μου και στις αντοχές μου.


    όσο για αυτό που λέει η ματζουρ ναι δν πρέπει πια και να σκάμε σε σημείο να αρρωστήσουμε,μου έχει τύχει να μην θέλω να φάω φρούτο η σαλάτα και από την καταπίεση να τρώω 2 γύρους
    . αλλά καμιά φορά τρώγοντας έρχεται η όρεξη. στην αρχή λίγο θα σου κακοφαίνεται μετά θα το αποζητάς. εγώ πιστεύω οτι αλλάζουν οι γεύσεις κ οι προτιμήσεις αλλά όχι από την μια στιγμή στην άλλη.
    θέλει κ λίγο ζόρισμα στην αρχή. σε νορμάλ επίπεδα όμως
    σε εμένα μου πήρε μια εβδομάδα να προσαρμοστώ στην ένταξη πολλών φρούτων κ λαχανικών,μετά τα αποζητούσα από μόνη μου. από κάποια φάση και μετά όμως είχα πήξει τόσο πολύ που το μόνο που ήθελα να καταναλώσω ηταν ψωμιά κ τσιτσιά.
    γιαυτό μου άρεσε πολύ η ιδέα του ενός φρούτου για αρχή. θα την υιοθετήσω

  4. #19
    Originally posted by Μαντζουράνα


    Τί υπέροχη ποιητική φράση είναι αυτή Μαρουλένια;!
    Μου έκανε πολύ ωραία εντύπωση!
    την εξαντλησε όλη εδώ κ έχετε παρατήσει το μυθιστόρημα, δν ξέρω πως να σας τραμπουκήσω. χαχαχα, θα σας κυνηγάω από τόπικ σε τόπικ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Όντως τρώγοντας έρχεται η όρεξη και πρέπει κάπως να βάλω φρούτα στη διατροφή μου, δεν είναι ότι δε μου αρέσουν αλλά μου ρχοταν πιο ευκολο να παρω μπισκότα από το ράφι από το να έχω φρέσκα φρούτα που θέλουν πλύσιμο, έχουν φλούδες, μπορεί να χαλάσουν... Τεμπελιά καθαρή είναι... Προς το παρό βλέπω ότι μονο ένα φρούτο για απογευματινο δε μου φτάνει, αλλά θα βρω την ισορροπία μου

    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    αν θέλεις τολμάω να σου βάλω κ μια τέταρτη εύκολη προσθήκη στην καθημερινότητά σου, τι θα έλεγες μαζί με το πρωινό σου να παίρνεις κ σπιρουλίνα ή ιπποφαές ή κάποια άλλη από αυτές τις λεγόμενες υπερτροφές?
    εγώ είδα μια κάποια αλλαγή στην διάθεσή μου και στην όρεξή μου και στις αντοχές μου.
    Αυτό είναι καλή ιδέα, έπαιρνα στο παρελθόν (έχω δοκιμάσει σπιρουλίνα ιπποφαές, γκοτζι, Ω3,μαγνήσιο C, πολυβιταμίνες ) αλλά παρατήρησα εμφάνιση αλλεργιών ειδικά με τη σπιρουλίνα και σταμάτησα για λίγο.. Τώρα περιορίζομαι στο φολικό οξύ, μου το συστήνει κι ο γιατρός μου για άλλα θέματα που έχω. Θα το επανεξετάσω το ζήτημα μετά την πρόταση σου!!

  6. #21
    συνδίασε το απογευματινό φρούτο με ένα γιαούρτι ή ένα μπισκότο. θα σε κρατάει πολύ περισσότερο μιας κ είναι συνδιασμός φυτικής ίνας και υδατάνθρακα η πρωτείνης.

    αλλεργίες? νομίζω οτι θα ήταν καλύτερο να συμβουλευτείς έναν γιατρό. ίσως αν τα δοκίμαζες σε φυσική μορφή ,να τα βάζεις στο φαγητό ή στο γιαούρτι γάλα κτλ να ήταν καλύτερα από τα χάπια.

    τι είναι το φολικό οξύ?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Ωραία tips αυτο με το φρούτο μπισκότο-γιαουρτι... Ετοιμαζω απογευματινο!!
    Γκοτζι και ιπποφαες δοκίμασα σε σταφίδες και μπλιαχ:barfy:

    Το φολικό οξύ το λένε και φυλλικο οξυ και νομίζω και Β9 κυκλοφορεί σε ένα χάπι κίτρινο (μην πω το ονομα και θεωρηθει διαφημιση) και συνήθως το δίνουν μαζί με σίδηρο, σε αναιμία, σε εγκυμονούσες. Το συστήνουν συνήθως αιματολόγοι και δίνεται και για χρόνια θεραπεία σα συμπλήρωμα διατροφής σε ανθρώπους με χαμηλο αιματοκρίτη.

  8. #23
    στείλε πμ για την μάρκα μιας κ στην σύστησε γιατρός. κεγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη, και κάτι είχα ξανακούσει για φολικό οξύ κ δν έδωσα σημασία.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Κάποια στιγμή πριν από 4 χρόνια και ενώ είχα φτάσει τα 86 κιλά δε θυμάμαι πώς και γιατί, αλλά νομίζω ένα βιβλίο που ανέφερε εκτός των άλλων και τη συναισθηματική υπερφαγία ως όρο μου το ψιθύρισε στο αφτί, είπα δυνατά δε θέλω να ξανακάνω δίαιτα! Κάτι άλλο μου φταίει και τρώω!! Και το είπα σε όλες τις κολλητές μου που στεναχωριόντουσταν που φούσκωνα και στη μάνα μου που ήθελε να μου κάνει νεροβραστα ενώ εκείνοι τρώγαν μπριζόλες και γαρδούμπες και στην αδερφή μου ακόμα και στον άντρα μου. ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΛΛΗ ΔΙΑΙΤΑ !!Κι όλοι αν και δεν το κάναν από σεβασμό κάποια στιγμή σταμάτησαν να προσπαθούν να με πείσουν. Μάλλον βαρέθηκαν με την ξεροκέφαλη...

    4 χρόνια μετά δεν έχω χάσει δράμι. Από τα 86 άντε να φτάσω στα 82 και μετά πάλι πίσω. Αλλά δεν έχω ανέβει και πάνω από τα 86... Κι έτρωγα όπως όλοι κι έκανα και τα υπερφαγικά μου... Κι έλεγα μα πως; Πώς γίνεται όταν πρόσεχα με την παραμικρή στραβοτιμονιά να έβαζα δεκάδες κιλών και τώρα να μη βελτιώνομαι αλλά και να μη χειροτερεύω;

    Και σήμερα διάβασα στα σοσιαλ μίντια ένα post-λεζάντα σε αυτή την εικόνα που προωθούσε βιβλίο γνωστού επιστήμονα της διατροφής... Σας παραθέτω τις φράσεις που με έκαναν να νιώσω δικαίωση για την απόφαση που πήρα πριν 4 χρόνια...
    " «Τρως και παχαίνεις..ράψε το και θα δεις..»..Η υπεραπλούστευση σε όλο της το εξοργιστικό μεγαλείο που χρόνια τώρα φορτώνει με αποτυχίες και ενοχές και δημιουργεί παρά λύνει προβλήματα. Ρίξε μια ματιά στο σκίτσο που ακολουθεί και θα σου εξηγήσω με λίγα λόγια (όσο πιο λίγα μπορώ..κάθε κομμάτι του παζλ ξεχωριστά)...ʼΕστω ότι βρίσκεσαι στη θέση του συμπαθούς κυρίου που βλέπεις και κρατάς στα χέρια σου μια σειρά από μπαλόνια....κοίτα προσεκτικά .. Στο ποσοοστό που θα καταφέρεις να διαχειριστείς τη δυναμική...του κάθε μπαλονιού ξεχωριστά ,στο ποσοστό που θα κατανοήσεις το πως κάθε μπαλόνι μπορεί να πυροδοτεί την υποτροπή και την επιστροφή στην πρότερη κατάσταση σου, στο ποσοστό που θα κατανοήσεις ότι η δίαιτα..(διατροφή ακόμη καλύτερα..) είναι μονάχα το ένα μπαλόνι ..στο ποσοστό αυτό αυτή τη φορά μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δε θα απογοητευθείς από την προσπάθειά σου . Μονάχα που αυτή τη φορά δεν κυνηγάς θερμίδες..αυτή τη φορά εκπαιδεύεσαι και βελτιώνεις παραμέτρους και πτυχές της ζωής σου..Αυτή είναι η αλλαγή που έχεις ανάγκη και όχι ένα ακόμη υποθερμιδικό και άνοστο «διαιτόχαρτο».


  10. #25
    ο καημένος ο κύριος με τα μπαλόνιααα!

    χιλιοειπωμένο αλλά το ξαναλέω. η δίαιτα δν είναι σωστή έκφραση για μας, το σωστό είναι η διατροφή η οποία στον όρο της δν περιλαμβάνει στερήσεις, θερμίδες, αποτοξινώσεις, αποκλεισμούς τροφών κτλ κτλ

    marulenia νομίζω οτι παλιά θα είχες καταστρέψει τον μεταβολισμό σου κ γιαυτό με το παραμικρό έβαζες κιλά.
    τώρα μάλλον είσαι σε φάση που δν προσέχεις δν κάνεις δίαιτα αλλά έχει αρχίσει να στρώνει ο μεταβολισμός επειδή σταμάτησες τις χαζές δίαιτες κ τις αυξομειώσεις, βρήκες κ κάποιες ισορροπίες μέσα σου κ τώρα μπορεί κ να έχεις κ κάθοδο με πολύ λίγη προσπάθεια.(όπως αυτά που ήδη κάνεις)

    ωχ αμάν πια βαρέθηκα με τους άλλους που δεν μας καταλαβαίνουν ,και εμένα όλη την ώρα μου σπαν τα μπολς βαρέθηκα. είμαι το αιώνια πεινασμένο παιδί, κ επίσης έχω τάση για ζουμερές καμπύλες, πάνω κάτω δεξιά αριστερά. δν έχω σώμα αθλητικό ,ούτε βαρύ σκελετό, αντιθέτως όσα κιλά κ να χάσω πάντα τα μπουτάκια μου θα φαίνονται παχουλούτσικα γιατί η γάμπα μου είναι λεπτή σαν πόδι κότας κ το μπράτσο μου πάντα θα κάνει αντίθεση με τον αδύνατο καρπό μου γιατί πάντα έχω τάση στο πάνω μέρος του σώματος.

    οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να με αγαπήσω ,να θέλω το καλύτερο για μένα κ έτσι θα γράφω κ τους άλλους που θέλουν να κλατάρουν την αυτοπεποίθησή μου που είναι σαν μπαλόνι που μια καρφίτσα αρκεί για να την σκάσει

  11. #26
    Καλησπέρα κορίτσια!

    Μαντάμ σου σου, έχεις πόλυτο δίκιο σ' αυτά που λες για τον μεταβολισμό!

    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να με αγαπήσω ,να θέλω το καλύτερο για μένα κ έτσι θα γράφω κ τους άλλους που θέλουν να κλατάρουν την αυτοπεποίθησή μου που είναι σαν μπαλόνι που μια καρφίτσα αρκεί για να την σκάσει
    Ακριβώς! Εκεί είναι η ουσία, να σε αγαπήσεις!
    Μου άρεσε η έκφραση που έγραψες για το μπαλόνι και την καρφίτσα. Στο χέρι σου είναι το μπαλόνι να γίνει μια ατσάλινη μπάλα που δεν την ακουμπάει κανείς και τίποτα!
    Στο χέρι μας γενικώς! Γιατί και εγώ χρειάζεται να το καταφέρω αυτο!

  12. #27
    Μαρουλένια, πραγματικά μπράβο για την πολύ μεγάλη συνειδητοποίηση που έκανες και για το ότι σταμάτησες νωρίς την καταστροφική δίαιτα!

    Εγώ μόλις πριν μερικούς μήνες, έκανα αυτή την διαπίστωση.

    Θα τα καταφέρουμε! :thumbup:

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Όσο μεγαλώνεις βάζει κανείς μυαλό μάλλον... Μακάρι να αρκούσαν οι συνειδητοποιήσεις, παλάτια θα είχα χτίσει. Τώρα είναι καιρός για δράση, αλλά τι δράση;

  14. #29
    Originally posted by marulenia
    Όσο μεγαλώνεις βάζει κανείς μυαλό μάλλον... Μακάρι να αρκούσαν οι συνειδητοποιήσεις, παλάτια θα είχα χτίσει. Τώρα είναι καιρός για δράση, αλλά τι δράση;
    Αντιμετώπιση των υπερφαγικών!
    Ξεχώρισε πότε πεινάς οργανικά και πότε συναισθηματικά.
    Και όταν πεινάς συναισθηματικά, προσπάθησε να απασχολήσεις με κάτι το μυαλό σου.
    Αυτό κάνω και εγώ και δουλεύει σε μένα!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Έχοντας φάει ένα ολόκληρο πακέτο μπισκότα όρεο κι ακούγοντας το τραγούδι που έβαλε η NADINE (Dream A Little Dream Of Me), ξαναδιαβάζω το θερμό σας καλωσόρισμα...

    Ίσως φταίει που είναι Γενάρης, ίσως που σταμάτησα να αρνούμαι κι άρχισα να ξαναβγαίνω φωτογραφίες και να συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι κανονική προς το αδύνατη στα κιλά και πως αν δεν κάνω κάτι θα είμαι 84 πλας κιλα για την υπόλοιπη ζωή μου στην καλύτερη περίπτωση, ίσως φταίει το βιολογικό μου ρολόι, ίσως να φταίνε και τα φεγγάρια, αλλά νομίζω ότι νιώθω επιτέλους πως μπορώ να δεσμευτώ στον εαυτό μου για κάτι... Δεν είμαι έτοιμη για δραστικές αλλαγές, αλλά ναι, είμαι έτοιμη για δεσμεύσεις.

    Αποφασίζω λοιπόν πως μέχρι το Πάσχα (12/4/2015) θα παρατηρώ την πείνα μου, θα τηρώ τις τριαδοδυαδούλες, θα καταγράφω τα καθημερινά μου γεύματα, και θα περπατάω 2-3 φορές την εβδομάδα για 20 λεπτά με την ελπίδα να φτάσω τα 80 κιλά. Χωρίς δράματα, χωρίς στερήσεις, χωρίς φανφάρες...

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •