Συστάσεις, η ιστορία και οι φόβοι μου... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 89
  1. #31
    Μαρουλένια μου,
    χαίρομαι πάρα πολύ που αισθάνεσαι έτοιμη και σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! :bouncing:

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by marulenia
    Δεν είμαι έτοιμη για δραστικές αλλαγές, αλλά ναι, είμαι έτοιμη για δεσμεύσεις.

    Χωρίς δράματα, χωρίς στερήσεις, χωρίς φανφάρες...
    Είμαστε και εμείς εδώ, νοητά, μαζί σου...
    Αφού είσαι έτοιμη για δεσμεύσεις, εύχομαι ένα ευτυχισμένο και αρμονικό αρραβώνα με το νέο σου εαυτό! Να έχετε μια μονογαμική σχέση χωρίς απιστίες και λοξοκοιτάγματα! Να αγαπιέστε με πάθος!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Όμορφα μου το είπες και με βοηθάς έτσι οπως μου το περιέγραψες..
    Αλήθεια πολύ με βοήθησες

  4. #34
    ωραία μαρουλένια new year's resolutions!!
    σου εύχομαι τεράστια επιτυχία!
    αλλά μην ξεχνάς να αγαπάς τον εαυτό σου κ στο 85 κ στα 80 κ στα 90!!!!! you are the best!!!!!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by baklavas
    Μαρία,
    αυτό που πρέπει να κάνεις το ξέρεις πολύ καλά οπότε δε θα σου πω κάτι καινούριο για σένα... Οι δίαιτες είναι όλες ανεπιτυχείς! Για τον απλό λόγο ότι έχουν ημερομηνία λήξης. Το μόνο που χρειαζόμαστε όλοι είναι μια αλλαγή στις διατροφικές μας συνήθειες για πάντα. Όσο και αν "προσέξουμε" και χάσουμε κάποια κιλά αυτά ξανάρχονται όταν βρίσκουμε τον παλιό κακό μας εαυτό και αρχίζουμε να τρώμε πάλι ότι σαβούρα βρούμε μπροστά μας. Ας το πάρουμε όλοι απόφαση. Θα πρέπει να είμαστε εγκρατείς μέχρι την τελευταία μας μέρα!
    Καλησπέρα, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το τηρείς αυτό και πόσο καιρό μετά..και επίσης, πόσα κιλά έχεις καταφέρει να χάσεις;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Βρε Λενιώ,

    Πας από τόπικ σε σε τόπικ και ψάχνεις την ιδανική συνταγή;
    Στην αρχή του χρόνου το πήρα απόφαση και συνεχίζω με τα πάνω και τα κάτω μου.
    Τις καταγραφές ναι τις κάνω καθημερινά προσωπικά κι όταν προλαβαίνω τα γραφω στο τοπικ με τις τριάδες
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...=237#pid273337

    Καθημερινά δεν καταφέρνω να βγω για περπάτημα, αλλά προσπαθώ να τηρώ τουλάχιστον το 2-3 φορές την εβδομάδα.
    Όσο μπορώ αποφεύγω τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες και τα γλυκά και βάζω φρούτα και λαχανικά στη διατροφή μου.
    Καμιά μου μέρα δεν ήταν τέλεια, αλλά δεν πτοούμαι.. Θεαματικά αποτελέσματα δε βλέπω, ούτε είναι ο στόχος μου να δω.
    Θέλω να πάω αργά.. Αργά αλλα σταθερά και για μια ζωή...

    Επίσης επειδή έχω θέμα με πολυκυστικές ωοθήκες βρήκα το κουράγιο και μίλησα με ενδοκρινολόγο και πάω λίγο στοχευμένα...
    Αυτά..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Δεν ψάχνω τη ιδανική συνταγή αλλά για καθαρά υποστηρικτικούς λόγους, σκεφτόμουν να μοιραστώ τις προσπάθειες που κάνω με εκείνες των λοιπών μελών που περνούν αντίστοιχο τρόπο ζωής, ζητώ συγγνώμη αν κούρασα. Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου, ελπίζω να φτάσεις στο ιδανικό αποτέλεσμα. Καλό βράδυ

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Δεν κούρασες τουλάχιστον όχι εμένα. Απλά ανησύχησα για λίγο γιατί θυμήθηκα τις δικές μου παλιότερες αναζητήσεις σε μαγικά κόλπα και εμπειρίεςσε άλλων που έχασαν επιτυχώς βάρος... Μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι καθένας μας είναι διαφορετικός... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου Χαίρομαι που έχει η παρέα μας κι άλλα συνομήλικα άτομα με εμένα Καλή δύναμη να έχουμε!!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by marulenia
    Δεν κούρασες τουλάχιστον όχι εμένα. Απλά ανησύχησα για λίγο γιατί θυμήθηκα τις δικές μου παλιότερες αναζητήσεις σε μαγικά κόλπα και εμπειρίεςσε άλλων που έχασαν επιτυχώς βάρος... Μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι καθένας μας είναι διαφορετικός... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου Χαίρομαι που έχει η παρέα μας κι άλλα συνομήλικα άτομα με εμένα Καλή δύναμη να έχουμε!!!
    Το θέμα είναι ότι σας διαβάζω αρκετό καιρο, ήδη συμπαθώ κάποιους χωρίς να τους γνωρίζω και χαίρομαι ιδιαίτερα που μου δίνεται η ευκαιρία να μιλήσω με κάποιους από αυτούς και να τους συμβουλευτώ, όχι στο τι θα φάω ή πόσο θα χάσω αλλά στο να πιστέψω ότι δεν είμαι μόνη και ότι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα. Αυτα.. Καλή δύναμη σε όλους!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by marulenia
    Έχοντας φάει ένα ολόκληρο πακέτο μπισκότα όρεο κι ακούγοντας το τραγούδι που έβαλε η NADINE (Dream A Little Dream Of Me), ξαναδιαβάζω το θερμό σας καλωσόρισμα...

    Ίσως φταίει που είναι Γενάρης, ίσως που σταμάτησα να αρνούμαι κι άρχισα να ξαναβγαίνω φωτογραφίες και να συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι κανονική προς το αδύνατη στα κιλά και πως αν δεν κάνω κάτι θα είμαι 84 πλας κιλα για την υπόλοιπη ζωή μου στην καλύτερη περίπτωση, ίσως φταίει το βιολογικό μου ρολόι, ίσως να φταίνε και τα φεγγάρια, αλλά νομίζω ότι νιώθω επιτέλους πως μπορώ να δεσμευτώ στον εαυτό μου για κάτι... Δεν είμαι έτοιμη για δραστικές αλλαγές, αλλά ναι, είμαι έτοιμη για δεσμεύσεις.

    Αποφασίζω λοιπόν πως μέχρι το Πάσχα (12/4/2015) θα παρατηρώ την πείνα μου, θα τηρώ τις τριαδοδυαδούλες, θα καταγράφω τα καθημερινά μου γεύματα, και θα περπατάω 2-3 φορές την εβδομάδα για 20 λεπτά με την ελπίδα να φτάσω τα 80 κιλά. Χωρίς δράματα, χωρίς στερήσεις, χωρίς φανφάρες...
    Ακούγεσαι πολύ συνειδητοποιημένη marulenia και ο στόχος σου είναι όχι μόνο εφικτός, αλλά και υγιέστατος από όλες τις απόψεις.

    Οι συμβουλές που θα σου δώσω είναι:
    α) να μην τρελαίνεσαι με τη καταγραφή των γευμάτων (εμένα άλλοτε με βοήθησε, άλλοτε με ψυχοπλάκωσε)
    και
    β) βάλε στοπ σε ο,τιδήποτε πουλιέται σε περίπτερο :P (βλ. oreo).
    Για να μην σου πω πως τα 5 κιλά που θέλεις να χάσεις, θα φύγουν μόνο και μόνο από τη διακοπή όλης της καθημερινής (μικρο)σαβούρας που δεν υπολογίζεις...

    Καλή συνέχεια!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Ωπα!! Καλώς τηνα τη Σεθούνια!!!

    Τι κυνηγάει το γατί σου καλέ;;;

    Συνειδητοποιημένη ακούγομαι; Μπράβο μου....
    Άντε να δούμε λοιπόν τι πουλιά θα πιάσω!!

    Αυτό με το περίπτερο που ειπες ήταν σοφή κουβέντα
    Με την καταγραφή κι εγώ φοβάμαι ότι θα βαρεθώ, αλλά όσο τα γράφω, καταλαβαίνω περισσότερο γιατί πλακώνομαι στο φαγητό ώρες ώρες, κατανοώ περισσότερο την πείνα μου, ποιες τροφές με χορταίνουν ποιες με πεινάνε, πότε έφαγα γιατί αγχώθηκα-στεναχωρέθηκα-βαρέθηκα και πότε γιατί ήρθε η ώρα μου...

    Μεγαλείο ο μηχανισμός της πείνας...

  12. #42
    Originally posted by eleni1986
    Originally posted by marulenia
    Δεν κούρασες τουλάχιστον όχι εμένα. Απλά ανησύχησα για λίγο γιατί θυμήθηκα τις δικές μου παλιότερες αναζητήσεις σε μαγικά κόλπα και εμπειρίεςσε άλλων που έχασαν επιτυχώς βάρος... Μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι καθένας μας είναι διαφορετικός... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου Χαίρομαι που έχει η παρέα μας κι άλλα συνομήλικα άτομα με εμένα Καλή δύναμη να έχουμε!!!
    Το θέμα είναι ότι σας διαβάζω αρκετό καιρο, ήδη συμπαθώ κάποιους χωρίς να τους γνωρίζω και χαίρομαι ιδιαίτερα που μου δίνεται η ευκαιρία να μιλήσω με κάποιους από αυτούς και να τους συμβουλευτώ, όχι στο τι θα φάω ή πόσο θα χάσω αλλά στο να πιστέψω ότι δεν είμαι μόνη και ότι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα. Αυτα.. Καλή δύναμη σε όλους!
    ελένη είμαστε την ίδια χρονιά γεννημένες!
    οτι χρειαστείς εδώ είμαστε!
    εσύ τι πλάνο ακολουθείς?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    Originally posted by eleni1986
    Originally posted by marulenia
    Δεν κούρασες τουλάχιστον όχι εμένα. Απλά ανησύχησα για λίγο γιατί θυμήθηκα τις δικές μου παλιότερες αναζητήσεις σε μαγικά κόλπα και εμπειρίεςσε άλλων που έχασαν επιτυχώς βάρος... Μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι καθένας μας είναι διαφορετικός... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου Χαίρομαι που έχει η παρέα μας κι άλλα συνομήλικα άτομα με εμένα Καλή δύναμη να έχουμε!!!
    Το θέμα είναι ότι σας διαβάζω αρκετό καιρο, ήδη συμπαθώ κάποιους χωρίς να τους γνωρίζω και χαίρομαι ιδιαίτερα που μου δίνεται η ευκαιρία να μιλήσω με κάποιους από αυτούς και να τους συμβουλευτώ, όχι στο τι θα φάω ή πόσο θα χάσω αλλά στο να πιστέψω ότι δεν είμαι μόνη και ότι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα. Αυτα.. Καλή δύναμη σε όλους!
    ελένη είμαστε την ίδια χρονιά γεννημένες!
    οτι χρειαστείς εδώ είμαστε!
    εσύ τι πλάνο ακολουθείς?
    Καλησπέρα μαντάμ σου σου, είμαι 6/1986, εσύ;
    Προσπαθώ να τρώω 5 μικρά γεύματα την ημέρα, αρκετή σαλάτα σε κάθε γεύμα για συνοδευτικό, απόγευμα φρούτο και βράδυ μια φρυγανιά με ανθότυρο συνήθως, ή γάλα ή σαλάτα χωρίς λάδι. Το θέμα είναι ότι στο παρελθόν είχα καταφέρει να χάσω 30 κιλά με πολύ κόπο και τα πήρα όλα δυστυχώς..τώρα προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι αυτός πρέπει να είναι ο τρόπος της ζωής μου.το φαγητό ποτέ δεν με τρελλαινει, είμαι επιρρεπής στα γλυκά...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by marulenia
    Ωπα!! Καλώς τηνα τη Σεθούνια!!!

    Τι κυνηγάει το γατί σου καλέ;;;
    Κυνηγάει την κόκκινη κουκκίδα του λέιζερ, δηλαδή τα 62 κιλά!



    Originally posted by marulenia
    Αυτό με το περίπτερο που ειπες ήταν σοφή κουβέντα
    Μα είδες; Είμαι σοφός άνθρωπος, αυτό!

    :smirk:

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Sethunya
    [
    Κυνηγάει την κόκκινη κουκκίδα του λέιζερ, δηλαδή τα 62 κιλά!

    Πσσσσσ, ψαγμένο....

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •