Συστάσεις, η ιστορία και οι φόβοι μου... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 89
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by Sethunya
    Originally posted by marulenia
    Δηλαδή, είμαι διατεθειμένη να τρώω για πάντα τις σαλάτες μου χωρίς λάδι;
    Μπορώ να ζω μόνο με ένα μήλο την ημέρα;
    Μπορώ να κόψω για πάντα ψωμί, μακαρόνια και γλυκά;
    Που ξέρεις, μπορεί μετά να σ'αρέσει!!!!!!!!! :lol:

    Πωωω, το χιούμορ μου δεν παίζεται αυτές τις μέρες.

    Κορίτσια, γερά δυνατά στον αγώνα!
    Και αλήθεια, εγώ γιατί δυσκολεύομαι να μετρήσω πόντους; Κάτι που μου γλιστράει η μεζούρα, κάτι που τρέμει το χέρι μου.
    Αν ήξερα πως να το κάνω σωστά, πολύ θα βοήθαγε.
    Προτιμάς πόντους από ζυγαριά ή τα κάνεις παράλληλα;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Ελένη τι εννοείς; Εγώ λέω για τους πόντους που μετράμε με μεζούρα... Να δούμε πόσο "μπήκαμε".
    Τώρα τους πόντους από ζυγαριά, πρώτη φορά τους ακούω!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by Sethunya
    Ελένη τι εννοείς; Εγώ λέω για τους πόντους που μετράμε με μεζούρα... Να δούμε πόσο "μπήκαμε".
    Τώρα τους πόντους από ζυγαριά, πρώτη φορά τους ακούω!
    Χαχα!! Το από ήταν το διαζευκτικό η, πόντους ή ζυγαριά; Αυτό ήθελα να πω..

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Sethunya
    Originally posted by marulenia
    Δηλαδή, είμαι διατεθειμένη να τρώω για πάντα τις σαλάτες μου χωρίς λάδι;
    Μπορώ να ζω μόνο με ένα μήλο την ημέρα;
    Μπορώ να κόψω για πάντα ψωμί, μακαρόνια και γλυκά;
    Που ξέρεις, μπορεί μετά να σ'αρέσει!!!!!!!!! :lol:
    Επιρροές από τις καμπόσες αποχρώσεις ενός χρώματος διακρίνω Σεθουνια :P

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by marulenia
    Επιρροές από τις καμπόσες αποχρώσεις ενός χρώματος διακρίνω Σεθουνια :P
    :lol::lol::lol:
    Τι παίζει ρε κορίτσια μ 'αυτές τις αποχρώσεις τέλος πάντωωωωωωων! Ο κόσμος τρελάθηκεεεεεεεεεεεε!
    Και εγώ δεν έχω ιδέα. Χμ.
    (όχι νταξ, ξέρω πως πρόκειται για έναν σαδοτέτοιον που αποπλανεί μια γλυκουλοτέτοια)

    Ελένη καθότι όπως προανέφερα δεν το 'χω με την μεζούρα, προτιμώ να βλέπω κιλάκια να φεύγουν :smilegrin:
    Αλλά κακά τα ψέματα, αν δεν δεις διαφορά στον καθρέφτη, τι να σου κάνει μόνο η ζυγαριά!
    Εν κατακλείδι: ΤΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑΑΑΑΑΑ

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Όλα ή τίποτα μαζί (με τον εαυτό) σου, που λέει και το άσμα?
    Τελειομανία μου μυρίζει...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by Sethunya
    Originally posted by marulenia
    Επιρροές από τις καμπόσες αποχρώσεις ενός χρώματος διακρίνω Σεθουνια :P
    :lol::lol::lol:
    Τι παίζει ρε κορίτσια μ 'αυτές τις αποχρώσεις τέλος πάντωωωωωωων! Ο κόσμος τρελάθηκεεεεεεεεεεεε!
    Και εγώ δεν έχω ιδέα. Χμ.
    (όχι νταξ, ξέρω πως πρόκειται για έναν σαδοτέτοιον που αποπλανεί μια γλυκουλοτέτοια)

    Ελένη καθότι όπως προανέφερα δεν το 'χω με την μεζούρα, προτιμώ να βλέπω κιλάκια να φεύγουν :smilegrin:
    Αλλά κακά τα ψέματα, αν δεν δεις διαφορά στον καθρέφτη, τι να σου κάνει μόνο η ζυγαριά!
    Εν κατακλείδι: ΤΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑΑΑΑΑΑ
    Εγώ έκλεισα το Σάββατο να πάω να το δω.. Το καλοκαίρι που μας πέρασε διάβασα και τα 3 βιβλία και από τότε περίμενα την ταινία...

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by marulenia
    Έχοντας φάει ένα ολόκληρο πακέτο μπισκότα όρεο κι ακούγοντας το τραγούδι που έβαλε η NADINE (Dream A Little Dream Of Me), ξαναδιαβάζω το θερμό σας καλωσόρισμα...

    Ίσως φταίει που είναι Γενάρης, ίσως που σταμάτησα να αρνούμαι κι άρχισα να ξαναβγαίνω φωτογραφίες και να συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι κανονική προς το αδύνατη στα κιλά και πως αν δεν κάνω κάτι θα είμαι 84 πλας κιλα για την υπόλοιπη ζωή μου στην καλύτερη περίπτωση, ίσως φταίει το βιολογικό μου ρολόι, ίσως να φταίνε και τα φεγγάρια, αλλά νομίζω ότι νιώθω επιτέλους πως μπορώ να δεσμευτώ στον εαυτό μου για κάτι... Δεν είμαι έτοιμη για δραστικές αλλαγές, αλλά ναι, είμαι έτοιμη για δεσμεύσεις.

    Αποφασίζω λοιπόν πως μέχρι το Πάσχα (12/4/2015) θα παρατηρώ την πείνα μου, θα τηρώ τις τριαδοδυαδούλες, θα καταγράφω τα καθημερινά μου γεύματα, και θα περπατάω 2-3 φορές την εβδομάδα για 20 λεπτά με την ελπίδα να φτάσω τα 80 κιλά. Χωρίς δράματα, χωρίς στερήσεις, χωρίς φανφάρες...
    Καλημέρα, χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!
    Και μαζί με την Ανάσταση, εύχομαι και τη δική μας Ανάταση την ψυχική.

    Είχα βάλει έναν στόχο λοιπόν, έναν στόχο που δεν έπιασα.
    Παρ' όλα αυτά νιώθω χαρούμενη γιατί σε σχέση με το διατροφικό παροξυσμό των Χριστούγεννων είμαι πιο ήρεμη.
    Νομίζω ήταν οι πρώτες γιορτές, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, που δεν έφαγα άρρωστα. Ναι, έφαγα αρκετά το παραδέχομαι. Και λαχταριστά και απαγορευμένα. Αλλά όχι, δεν έφαγα μέχρι να μην μπορώ να πάρω αναπνοή, δε χρειάστηκα σοδες, δεν έφαγα όλα τα γλυκά που μου προσέφεραν, και το κυριότερο δεν ένιωσα τύψεις για ό,τι κατανάλωσα, ούτε κατέληξα με κενώσεις.

    Για όλα αυτά νιώθω πολύ περήφανη, αν και δεν είδα το κουλουράκι δίπλα στο οκτώ μου. Ο αγώνας συνεχίζεται και ο δρόμος θα είναι μακρύς, το κατανοώ.

    venceremos

  9. #69
    μπραβο μαρουλε.

    τηρησες κ την δεσμευση σου για τα 20 λεπτα!!

    οσο για τις τυψεις τις σοδες κ τα γλυκα εισαι δυναμη κ εμπνευση

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by marulenia
    Έχοντας φάει ένα ολόκληρο πακέτο μπισκότα όρεο ...
    Θυμάσαι πως βρέθηκε στα χέρια σου εκείνο το πακέτο μπισκότα;

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Σουσού με κάνετε και κοκκινίζω κι από μαρούλι θα γίνω λόλα

    Baklavas ναι, όλως περιέργως θυμάμαι. Τα είχα πάρει για να φτιάξω ένα γλυκό με βάση τα μπισκότα αυτά γιατί θα με επισκέπτονταν τρεις παιδικές μου φίλες με τον αρραβωνιάρη της μιας, αλλά εκείνες τις μέρες χαζοτσακωθήκαμε με τον άντρα μου, οι φίλες μου δε με πήραν να συνεννοηθούμε κ εμένα επειδή μου χάλασε η διάθεση ούτε τις ζόρισα να έρθουν ούτε το γλυκό έφτιαξα παρά τα τσάκισα μοναχή μου...

    Ήταν κι η περίοδος μετά τη νηστεία των Χριστουγέννων κι επειδή δεν έτρωγα κρέατα, γάλατα, αβγα, τυριά και είχα πλακωθεί στους υδατάνθρακες μετά με είχε πιάσει μια καταβροχθιστική μανία... Δεν το ξανάκανα το λάθος σε αυτή τη νηστεία.... Αποφάσισα από δω και πέρα οι νηστείες μου να μην είναι στερητικές στα βασικά τους, αλλά στα περιττά... Δηλαδή να τρώω κανονικά όσα μου κάνουν καλό κι ας μην είνια "νηστίσιμα" και να μποϋκοτάρω γλυκά, πίτες, κέικ, τηγανιτα κτλ κτλ

    Πιστεύεις πως παίζει κάποιο ρόλο;

  12. #72
    Originally posted by marulenia
    Παρ' ολα αυτα διαλέγω να το δω αισιόδοξα, γιατί έμαθα πολλά για μένα, για τον κόσμο γύρω μου, γνώρισα αυτό το φόρουμ και ίσως μου δοθεί μια ευκαιρία από δω και πέρα για μια καλύτερη ζωή....
    Υποκλίνομαι σε αυτή σου τη φράση! :thumbup:
    Είναι όλο το νόημα αυτό!
    Κι εγώ πιστεύω ότι η παχυσαρκία ήταν ένα δώρο στη ζωή μου, γιατί προσπαθώντας να την αντιμετωπίσω έμαθα πάρα πολλά για τον εαυτό μου, που μπορεί να μην τα μάθαινα υπό άλλες συνθήκες.
    Και να θυμόμαστε πάντα: ό,τι γίνεται, γίνεται για το απώτερο καλό μας! :wink1:

  13. #73
    Όσον αφορά ζυγαριά vs μεζούρα...
    Από 1η Μαρτίου μέχρι 1η Απριλίου (1 μήνας), έχασα μόνο 1,6 kg.
    Αν μ' ενδιέφερε μόνο η ζυγαριά θα είχα πλήρως απογοητευτεί. (Ευτυχώς δεν μ' ενδιαφέρουν τόσο οι ενδείξεις της ζυγαριάς.)
    Δεν μετριέμαι με μεζούρα,
    όμως αρκετοί συγγενείς και φίλοι που είχαν να με δουν 1 μήνα,
    μου είπαν ότι αδυνάτισα πάρα πολύ και ότι φαίνεται σαν να έχω χάσει πάνω από 5 κιλά!

    Μην κοιτάτε μόνο τη ζυγαριά... μπορεί να φεύγει λίπος και να δημιουργούνται μύες,
    και ενώ έχουμε το ίδιο βάρος, στην πραγματικότητα το σώμα μας αποκτά μια πολύ υγιή σύσταση!

    Επίσης χρειάζεται να είναι πρώτης σημασίας το να έχουμε ποιοτική διατροφή,
    και δεύτερης (μην πω τελευταίας) σημασίας το να μειωθούν οι ενδείξεις της ζυγαριάς.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Πριν 6 μήνες δεν είχα δουλειά, είχα χρόνο άπλετο αλλά δεν είχα χαρά
    Τώρα έχω δουλειά, δεν έχω χρόνο αλλά ούτε χαρά

    Άρα η δουλειά δεν ήταν αυτό που μου έλειπε για να μη ζητάω τη χαρά στο φαγητό.
    Ούτε ο ελεύθερος χρόνος μου έδινε χαρά...

    Βγήκαν άλλα δυο από τη λίστα

  15. #75
    Μαρουλένια μου,
    σκέψου... τί είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις ανασφαλής; Τί φοβάσαι;
    Εκεί βρίσκεται η απάντηση...

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •