Συστάσεις, η ιστορία και οι φόβοι μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 89
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069

    Συστάσεις, η ιστορία και οι φόβοι μου...

    Καλησπέρα,

    Με λένε Μαρία κι είμα 28 χρονών. Έχω ύψος 1.69 και 84 κιλά βάρος. Το βάρος μου πάντα με απασχολούσε, από μικρή είχα μπούτια και μάγουλα.

    Κάποια στιγμή στο δημοτικό σχολείο επηρεασμένη από την κολλητή μου τη χορευτρια έκανα την πρώτη μου δίαιτα. Πέρασα μια συντομη φάση ανορεξίας και κατέληξα με σοβαρά στομαχικά προβλήματα. Από τότε κατά περιόδους μέχρι και τα 24 μου εκανα δίαιτες άλλες φορές υπό παρακολούθηση κι άλλες φορές όχι, έχανα βάρος και μετά το ξαναπαιρνα με μπόνους κιλά κάθε φορά. Κατα περιόδους εναλλασσόμουν μεταξύ βουλιμικών και υπερφαγικών επεισοδίων. Μέχρι που αποφάσισα ότι δεν μπορώ να ξανακάνω δίαιτα. Φοβήθηκα για το που θα μπορούσα να φτάσω. Δεν έκανα δίαιτα ούτε για το γάμο μου. Προτιμούσα τα 84 κιλά μου από κάθε ανισορροπία άλλου τύπου.

    Δυστυχώς όμως μετά τη διάγνωση πολυκυστικών ωοθηκών, τη δυσκολία συλληψης και το φόβου της απόκτησης του διαβήτη (λογω κληρνομικότητας και πολυκυστικών)αποφάσισα ότι πρέπει να κάνω κάτι..

    Απλά φοβάμαι μήπως κι αυτή τη φορά αν καταφερω να χάσω κιλά, μετά την επόμενη μαύρη περίοδο της ζωής μου χαιρετίσω για πρώτη φορά τα 100.. Στην οικογένεια μου είναι δύσκολο να παραδεχτώ ότι έχω διατροφικό πρόβλημα. Αν και δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν καταλαβαίνουν. Είναι σα να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας...

    Καλώς σας βρήκα,
    ελπίζω να βρω και να δωσω στήριξη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Μαρία,
    αυτό που πρέπει να κάνεις το ξέρεις πολύ καλά οπότε δε θα σου πω κάτι καινούριο για σένα... Οι δίαιτες είναι όλες ανεπιτυχείς! Για τον απλό λόγο ότι έχουν ημερομηνία λήξης. Το μόνο που χρειαζόμαστε όλοι είναι μια αλλαγή στις διατροφικές μας συνήθειες για πάντα. Όσο και αν "προσέξουμε" και χάσουμε κάποια κιλά αυτά ξανάρχονται όταν βρίσκουμε τον παλιό κακό μας εαυτό και αρχίζουμε να τρώμε πάλι ότι σαβούρα βρούμε μπροστά μας. Ας το πάρουμε όλοι απόφαση. Θα πρέπει να είμαστε εγκρατείς μέχρι την τελευταία μας μέρα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Μαριλένια άρχισε με κάτι πάρα πολύ απλό: ότι τρως κι ότι πίνεις να το σημειώνεις σε ένα τετράδιο. Εκεί να σημειώνεις και πως αισθάνεσαι. Τα πάντα. Όταν περάσει μια βδομάδα διάβασε όσα κατέγραψες. Αυτό ίσως σε βοηθήσει να εντοπίσεις τα διατροφικά σου λάθη και πως είσαι συναισθηματικά όταν τα κάνεις.
    Πίστεψέ με δεν είναι πολλά τα κιλά που πρέπει να χάσεις. Είσαι αρκετά νέα, με καλή διάθεση, θετική σκέψη και επιμονή θα τα καταφέρεις. Η οικογένεια συνήθως δεν βοηθάει όταν εμείς έχουμε διατροφικό πρόβλημα, απλά στο υπενθυμίζει και σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν λάθος της φύσης! Κλείσε τα αυτιά όσο μπορείς, κοίτα τον εαυτό σου στον καθρέφτη, ξεκαθάρισε μέσα σου ποιές είναι οι προτεραιότητές σου και δώσε βήμα και για όλα τα άλλα.
    Μην απελπίζεσαι και προχώρα!

  4. #4
    marulenia,
    καλησπέρα και καλώς μας ήρθες!

    Καλά, αν ήμουν εγώ 84 κιλά... θα έκανα ΠΑΡΤΥ!!! :tumble:
    Θα έπαιρνα 1 τούρτα παγωτό cookies και θα την καταβρόχθιζα μονομιάς!! Και χωρίς τύψεις!!! :smug:

    (πλάκα κάνω ε!)


    Συμφωνώ απόλυτα με τον baklava και την Μαρία.

    Οι δίαιτες είναι καταστροφικές. Αυτό που χρειάζεται είναι αλλαγή για πάντα στις διατροφικές συνήθειες. Ένα τετράδιο καταγραφής για κάποιο καιρό πιστεύω και εγώ ότι θα βοηθήσει, κυρίως για να συνειδητοποιήσεις την συναισθηματική αιτία που σε κάνει να τρως.

    Πάντα να θυμάσαι να μην καταπιέζεσαι! Να σκέφτεσαι θετικά και να έχεις θετική οπτική γωνία.

    Όπως έχω γράψει και σε άλλα ποστς (κάποιοι θα έχουν βαρεθεί να με βλέπουν να λέω τα ίδια και τα ίδια!)...
    μην σκέφτεσαι: "ΠΡΕΠΕΙ να κόψω τα γλυκά, ΠΡΕΠΕΙ να κόψω τα σουβλάκια, ΠΡΕΠΕΙ να κόψω τις καρμπονάρες".

    Να σκέφτεσαι: "ΘΕΛΩ να κάνω ένα δώρο στον υπέροχο εαυτό μου, γι' αυτό και ΕΠΙΛΕΓΩ να του δώσω καλής ποιότητας τροφή!"

    Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να έχεις το παιδάκι (ή τα παιδάκια!) που επιθυμείς! :thumbup:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Ευχαριστώ για το καλοσωρισμα και τις θετικές σκέψεις και όλες τις συμβουλές.

    Δε θέλω να φανώ αχάριστη φαντάζομαι ότι εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που περνάν τεράστιο Γολγοθά, απλά αυτό που κατάλαβα ότι το διατροφικό πρόβλημα δε λύνεται μόνο με 'ενα νούμερο στη ζυγαριά... Βλέποντας όλες αυτές τις εκπομπές που λέγαμε και σε άλλο topic βλέπω πόσα κοινά έχω τόσο με ανθρώπους που υποφέρουν απο ανορεξία όσο και με ανθρώπους που έχουν 200κιλά βάρος. Είναι σα να είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος κι εγώ να το κρατώ στο χέρι μου. 'Όσο υπάρχουν τριβόλια στο μυαλό μου και μαύρες τρύπες που όταν χάνομαι μέσα τους δεν ξέρω πότε και πώς θα βγω τίποτα δε λύνεται.

    Baklava να ξερες πόσο συμφωνώ μαζί σου και πόσο το έχω ζήσει στο πετσί μου...

    Μαρία και καλή μου Ματζουράνα, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας με το ημερολόγιο ελπίζω να με βοηθήσει να καταλάβω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by marulenia

    Μέχρι που αποφάσισα ότι δεν μπορώ να ξανακάνω δίαιτα. Φοβήθηκα για το που θα μπορούσα να φτάσω.
    Δεν έκανα δίαιτα ούτε για το γάμο μου. Προτιμούσα τα 84 κιλά μου από κάθε ανισορροπία άλλου τύπου.
    :thumbup:


    Originally posted by marulenia

    ... αυτό που κατάλαβα ότι το διατροφικό πρόβλημα δε λύνεται μόνο με 'ενα νούμερο στη ζυγαριά...

    'Όσο υπάρχουν τριβόλια στο μυαλό μου και μαύρες τρύπες που όταν χάνομαι μέσα τους δεν ξέρω πότε και πώς θα βγω τίποτα δε λύνεται.
    Γειά σου,Μαρία κι από μένα και καλώς σε βρίσκουμε!
    Χαίρομαι να σε διαβάζω να συνειδητοποιείς πως αλλού είναι το πραγματικό πρόβλημα.
    Μου δίνεις ελπίδα πως δε θα σκορπιστείς να ψάχνεις τη λύση σε λάθος μονοπάτια...
    Η σχέση μας με την τροφή και όσα προβλήματα αυτή μας δημιουργεί είναι απλά ένα σύμπτωμα.
    Δε λέω πως δεν απαιτούνται μεθοδευμένοι χειρισμοί να τακτοποιηθεί αλλά όλα ξεκινούν
    από την πραγματική αιτία. Παρατήρησε λοιπόν τον εαυτό σου,αναλογίσου τη ζωή σου,
    τις σκέψεις,τα συναισθήματα και τη συμπεριφορά σου,τη σχέση με τους σημαντικούς σου άλλους,
    την ποιότητα της μεταξύ σας επικοινωνίας,όλα τα θέματα που νιώθεις να σε απασχολούν
    και ξεκίνησε να ξεμπλέκεις το κουβάρι. Γιατί νιώθεις να χρειάζεσαι την τροφή με τον τρόπο
    που τη χρειάζεσαι; Αν είχες το μαγικό ραβδί των λύσεων πώς θα επέλεγες να το χρησιμοποιήσεις;
    Προσανατολίσου λοιπόν κατά κει κι είμαι σίγουρη πως σιγά σιγά θα διαπιστώσεις διαφορές
    και στη σχέση σου με την τροφή. Εσύ έχεις το καρπούζι,εσύ και το μαχαίρι. Θα επιλέξεις
    να μπήξεις το μαχαίρι στο κόκκαλο,εκεί που του πρέπει ή θα συνεχίσεις να το στρέφεις
    αυτοκαταστροφικά στον εαυτό σου; Κι εσύ κι εγώ και πολλοί από μας βέβαια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Θα βάλω το μήνυμα σου στην πόρτα του ψυγείου Nadine

  8. #8
    Originally posted by NADINE
    Originally posted by marulenia

    Μέχρι που αποφάσισα ότι δεν μπορώ να ξανακάνω δίαιτα. Φοβήθηκα για το που θα μπορούσα να φτάσω.
    Δεν έκανα δίαιτα ούτε για το γάμο μου. Προτιμούσα τα 84 κιλά μου από κάθε ανισορροπία άλλου τύπου.
    :thumbup:


    Originally posted by marulenia

    ... αυτό που κατάλαβα ότι το διατροφικό πρόβλημα δε λύνεται μόνο με 'ενα νούμερο στη ζυγαριά...

    'Όσο υπάρχουν τριβόλια στο μυαλό μου και μαύρες τρύπες που όταν χάνομαι μέσα τους δεν ξέρω πότε και πώς θα βγω τίποτα δε λύνεται.
    Γειά σου,Μαρία κι από μένα και καλώς σε βρίσκουμε!
    Χαίρομαι να σε διαβάζω να συνειδητοποιείς πως αλλού είναι το πραγματικό πρόβλημα.
    Μου δίνεις ελπίδα πως δε θα σκορπιστείς να ψάχνεις τη λύση σε λάθος μονοπάτια...
    Η σχέση μας με την τροφή και όσα προβλήματα αυτή μας δημιουργεί είναι απλά ένα σύμπτωμα.
    Δε λέω πως δεν απαιτούνται μεθοδευμένοι χειρισμοί να τακτοποιηθεί αλλά όλα ξεκινούν
    από την πραγματική αιτία. Παρατήρησε λοιπόν τον εαυτό σου,αναλογίσου τη ζωή σου,
    τις σκέψεις,τα συναισθήματα και τη συμπεριφορά σου,τη σχέση με τους σημαντικούς σου άλλους,
    την ποιότητα της μεταξύ σας επικοινωνίας,όλα τα θέματα που νιώθεις να σε απασχολούν
    και ξεκίνησε να ξεμπλέκεις το κουβάρι. Γιατί νιώθεις να χρειάζεσαι την τροφή με τον τρόπο
    που τη χρειάζεσαι; Αν είχες το μαγικό ραβδί των λύσεων πώς θα επέλεγες να το χρησιμοποιήσεις;
    Προσανατολίσου λοιπόν κατά κει κι είμαι σίγουρη πως σιγά σιγά θα διαπιστώσεις διαφορές
    και στη σχέση σου με την τροφή. Εσύ έχεις το καρπούζι,εσύ και το μαχαίρι. Θα επιλέξεις
    να μπήξεις το μαχαίρι στο κόκκαλο,εκεί που του πρέπει ή θα συνεχίσεις να το στρέφεις
    αυτοκαταστροφικά στον εαυτό σου; Κι εσύ κι εγώ και πολλοί από μας βέβαια...
    Πόση αλήθεια κρύβουν τα λόγια σου Ναταλία...ξέρεις πάντα να φτάνεις στην καρδιά του προβλήματος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλαμποκένια μου...φτάνω,φτάνω...μετά είναι το θέμα τι κάνω...:starhit:

    Originally posted by marulenia

    Θα βάλω το μήνυμα σου στην πόρτα του ψυγείου Nadine
    Κι αν τα βαρεθείς μετά από λίγο να τα βλέπεις,δώσε μου διεύθυνση να σου στείλω μια ολόσωμη φωτό μου προς τρομοκρατική αποφυγή!
    Εγγυημένα αποτελέσματα συμμόρφωσης! Εξάλλου το λέει ο σοφός μας λαός...Μια εικόνα ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις! Και τι εικόνα! :spin:
    Ίσως πρέπει να σταματήσω να αρνούμαι να με βγάλουν και σε μαγνητάκι...Θα βοηθηθεί πολύς κόσμος! Πρέπει να το ξανασκεφτώ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Αχ αν θέλω παράδειγμα προς τρομοκρατική αποφυγή νομίζω η φωτογραφία σου (που μαντευω θα είναι και συμπαθέστατη) δε θα αρκεί... Μπορώ όμως να πάρω ένα πακέτο από τις ινσουλίνες της μάνας μου και τα χάπια γκλουκ του πατέρα μου, να τα βάλω στο μεσαιο ράφι φάτσα φόρα να μου θυμίζουν τι μπορώ να πάθω κι εγώ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Επειδή συνειδητοποιώ ότι δε θα μπορέσω να αλλάξω με μιας τον τρόπο ζωής μου και ότι όλο αυτό θα είναι μια μακροχρόνια και επίπονη διαδικασία, αποφάσισα σήμερα και δεσμεύομαι ότι θα κάνω μικρές αλλαγές. Ένα βήμα τη φορά. Κάθε αλλαγή μπορεί να μου πάρει βδομάδες, μπορεί και μήνες. Αλλά νομίζω δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Μου είναι αδύνατο να πω απο αύριο θα μειώσω τις θερμίδες μου, ή θα αγαπήσω ξαφνικά τη γυμναστική, ή τέρμα η σοκολάτα και τα γλυκά, ή θα κόψω τα υπερφαγικά επεισόδια δια μαγείας. Μπορώ να σκεφτώ ένα σωρο ή, αλλά κανένα τρόπο να κόψω με μιάς όλα αυτα που με παχαίνουν...

    Οπότε δύο μικρές αλλαγές που τις παλεύω από τις πρώτες βδομάδες που ξεκίνησα και θα επιδιώξω να τις συνηθίσω είναι οι εξής δύο.

    [list=1][*]Στέβια αντί για ζάχαρη στα ροφήματα μου (αυτό το έχω ήδη καταφέρει εδώ και καιρό και ευχάριστα. Μου μένει να μάθω να την κουβαλάω μαζί μου ώστε να μπορώ να τη χρησιμοποιώ και εκτός σπιτιού.) [*]Μαύρο ψωμί αντί για λευκό (αγαπάω πολύ τα λευκά ζυμάρια.. αυτό νομίζω θα με δυσκολέψει λίγο περισσότερο)[/list=1]

    Αυτά για αρχή και βλέπουμε...

  12. #12
    Αυτη ειναι μια εξυπνη κινηση Μαρουλενια!!
    Συνηθως το μυαλο τα παιζει κ αντιδρα σε αποτομες αλλαγες. Δυστυχως για εμας που θελουμε να χασουμε βαρος, πρεπει να αποδεχτουμε τη φυσικη ταχυτητα της διαδικασιας αυτης. Εαν το αντιληφθουμε, ειμαστε ενα σκαλοπατακι πιο κοντα στο στοχο!
    Εμενα μου αρεσε η προσεγγιση σου παντως!

    Οσο για τα γλυκα.... Εβαλα κ εγω εναν ορο. Δε θα φαω γλυκο ( ουτε θα παρασπονδισω) μέχρι τις 20 Οκτωβρη που εχει εδω ενα πανηγυρι. Πηγαινω καθε χρονο με το αγορι μου κ παντα τρωμε λουκουμαδες. Εκεινη τη μερα θα αφαιθω ΕΑΝ και μονο ΑΝ εχω τηρησει τις υποσχεσεις μου! Την ιδια μερα αργοτερα θα φαμε και noodles απο το αγαπημενο μας κινεζικο!!! :-D

    Μικροι στοχοι κ επιβραβευσεις. Ισως λειτουργησει κ σε σενα!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    ΩΩΩΩ καλή επιτυχία στο στόχο σου λοιπόν apogoiteumeni!! Εύχομαι οι λουκουμάδες να έχουν ωραιότερη γεύση πασπαλισμένοι με τη γλυκειά άχνη της επιτευξης της μικρής σου νίκης Νομίζω πως εγώ ακόμα τα γλυκα δεν μπορώ να τα κόψω, η να τα περιορίσω τουλάχιστον... Στα μελλοντικά μου βηματα σκέφτομαι να προσπαθήσω να ξεγελασω την αθεραπευτη αναγκη μου για ζαχαρη με μετριους φραπεδες, γλυκα του κουταλιου, σπιτικη μαρμελάδα, γλυκά με χαμηλό γλυκαιμικό δεικτη, γρανίτες και σε μεγαλα χαρμανιάσματα 1 παγωτινι ή 1 σοκολατακι, ή 1 ταρτάκι, ή ένα μικρό γλυκάκι απο κανένα ακριβό ζαχαροπλαστείο τόσο ακριβό που να με κάνει να σκεφτώ να πάρω δεύτερο. Όλα αυτά αφού πετύχω αυτό με το ψωμί δηλαδή και μερικά ακόμα...

  14. #14
    Καλημέρα κορίτσια!!

    Μαρουλένια, συμφωνώ απόλυτα με την apogoiteumeni που λέει ότι κάνεις μια πολύ έξυπνη κίνηση! :thumbup:
    Έτσι χρειάζεται! Λίγα βήματα τη φορά!
    Και όσο πιο σταδιακά γίνονται οι αλλαγές, τόσο πιο μακροχρόνιες και επιτυχημένες θα είναι! :wink1:

    Αυτό που έχεις αντικαταστήσει τη ζάχαρη με στέβια είναι ό,τι καλύτερο!
    Επίσης ο αποκλεισμός (ή μεγάλος περιορισμός) του άσπρου ψωμιού είναι από τις βασικότερες κινήσεις που πρέπει να κάνουμε σε μια διατροφή. Και εγώ χρόνια ολόκληρα ήμουν εθισμένη σ' αυτό!!
    Απλά, όπως είχα διαβάσει και κάπου αλλού στο φόρουμ, πρέπει να είσαι σίγουρη ότι το μαύρο ψωμί (που θα αγοράζεις) είναι μαύρο επειδή έχει σιτάρι ολικής άλεσης, και όχι επειδή ο φούρναρης σε άσπρο αλεύρι (που του ρχεται πιο φθηνά) βάζει μαύρο χρώμα για να το πουλήσει για μαύρο!!

    Apogoiteumeni, πολύ σωστή κίνηση και η δική σου με τον στόχο της 20ης Οκτωβρίου! Σου εύχομαι να τον πετύχεις και να ευχαριστηθείς τους λουκουμάδες και τα noodles περισσότερο από κάθε άλλη φορά!


    Υ/Σ:
    Originally posted by marulenia
    Εύχομαι οι λουκουμάδες να έχουν ωραιότερη γεύση πασπαλισμένοι με τη γλυκειά άχνη της επιτευξης της μικρής σου νίκης
    Τί υπέροχη ποιητική φράση είναι αυτή Μαρουλένια;!
    Μου έκανε πολύ ωραία εντύπωση!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Απλά, όπως είχα διαβάσει και κάπου αλλού στο φόρουμ, πρέπει να είσαι σίγουρη ότι το μαύρο ψωμί (που θα αγοράζεις) είναι μαύρο επειδή έχει σιτάρι ολικής άλεσης, και όχι επειδή ο φούρναρης σε άσπρο αλεύρι (που του ρχεται πιο φθηνά) βάζει μαύρο χρώμα για να το πουλήσει για μαύρο!!
    Αλήθεια το κάνουν αυτό; Κανονική εξαπάτηση δηλαδη... Εγώ συνήθως ή που θα πάρω χειροποίητο της μαμάς μου (έχει αρτοπαρασκευαστή) ή εκείνα τα συσκευασμένα τα γερμανικά. Αλλά έπαιρνα κι από το φουρνο.. Πω πω παντού μάτια πρέπει να έχεις!!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •