Νέα προσπάθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    16

    Νέα προσπάθεια

    Καλησπέρα σε όλους τους συμπάσχοντες.. Είχα ανακαλύψει το forum πριν σχεδόν 4 χρόνια.. Οπότε δεν είμαι ακριβώς νέα, αλλά έχασα κωδικούς και μειλ οπότε σκέφτηκα νέα αρχή νέος λογαριασμός. Είμαι παχύσαρκη εδώ και 25 σχεδόν χρόνια δηλαδή όλη μου τη ζωή. Από μικρή που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα είχα θέμα με το σώμα και τα κιλά μου (από πάρα πολύ μικρή, πράγμα που θυμάμαι τώρα και σκέφτομαι γιατί ένα τόσο μικρό κοριτσάκι να σκέφτεται έτσι). Αποτέλεσμα μαζί με το άγχος που μου δημιουργούσε να κυριαρχούν την ζωή μου και να μην με αφήνουν να απολαμβάνω τίποτα (Πόσες φορές είπα δεν πειράζει, θα το κάνεις όταν αδυνατίσεις. Στιγμές που δεν θα γυρίσουν ποτέ πίσω). Έκανα αρκετές προσπάθειες και στο λύκειο κάποια στιγμή που φυσικά τα πήρα όλα πίσω και διπλά γιατί απλά δεν μπορούσα να συγκρατήσω τον εαυτό μου και πάθαινα υπερφαγικά επεισόδια. Το 2012 ξεκίνησα διατροφή με διατροφολόγο απο 120 έφτασα στα 97.. Μαντέψτε όμως... ω ναι τα πήρα ΟΛΑ (καλά σχεδόν όλα, άφησα 2 για ξεκάρφωμα :P ) πίσω. Κατι η πίεση η κακή ψυχολογία, διάβασμα και προσπάθεια να πάρω πτυχίο. Ξαναξεκίνησα με τον ίδιο διαιτολόγο αλλά απλά κορόιδευα τον εαυτό μου και σπαταλούσα τον χρόνο του. (Παράλληλα είχαμε γίνει φίλοι και του είχα πάρει τον "Αέρα" δεν φοβόμουν πια και δεν ήμουν τύπος και υπογραμμός. ) Οπότε και σταμάτησα ψυχολογία στα τάρταρα. Άλλο ένα καλοκαίρι που υποτίθεται θα έβγαινα κορμάρα στη παραλία. Κι εγώ δεν ήμουν. Όμως μαντέψτε... Αποφάσισα οτι ως εδώ.. Αντί να νιώθω άσχημα ακόμη ένα καλοκαίρι θα ξεκινήσω νέα προσπάθεια, μου έδωσα μια τελευταία ευκαιρία να τα καταφέρω.. και αυτή τη φορά είμαι λίγο πιο αποφασισμένη απο τις προηγούμενες. 1/8/2016 με ξεκίνησα μόνη μου ξανά διατροφή και συγκεκριμένα την Dukan. Άκουσα και είδα με τα μάτια μου να έχουν αποτέλεσμα και αποφάσισα να της δώσω κι αυτής μια ευκαιρία. Με τις κάποιες παρασπονδίες μου πάντα. :P Απλά δεν μπορώ να τηρήσω καμία δίαιτα κατά γράμμα τι κακό κι αυτό!
    Από 118 αισίως στα 109..
    Σήμερα ήταν μια στιγμή αδυναμίας λόγο κακής ημέρας και κακής ψυχολογίας, κρατήθηκα όμως, αλλά ήθελα κάπου να μιλήσω.. Σε Κάποιον που θα καταλάβει γιατί πέρασε, περνάει τα ίδια. Να μοιραστούμε φόβους ανησυχίες εμπειρίες..
    Υ.γ Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλώς όρισες,

    Καλή δύναμη στον αγώνα σου.
    Το να τηρήσει κάποιος κατά γράμμα κάποια δίαιτα
    (και ειδικά μια δίαιτα που σου απαγορεύει να τρως κάποιες τροφές)
    είναι πάρα πολύ δύσκολο.
    Αν ηταν εύκολο θα ήταν αλλιώς ο κόσμος μας.

    Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το διατροφολόγο σου εφόσον έχετε και φιλική σχέση για αυτό το εγχείρημα.
    Ή με κάποιον άλλον αν πιστεύεις ότι με αυτόν δε θα μπορέσεις να δουλέψεις.

    Καλό κουράγιο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    16
    Καλώς σας βρήκα marulenia! Ισχύει όλα θα ήταν διαφορετικά! Παρ' όλα αυτά βλέπεις κόσμου που τα έχει καταφέρει και λες είναι εφικτό! Μπορώ κι εγώ!
    Αν και εξαρτάται και από την ψυχολογία σου.. Μπορεί να σκεφτείς "εγώ γιατί δεν μπορώ;"... Έχω περάσει από όλες τις φάσεις και πλέον θεωρώ την ψυχολογία το βασικότερο για να τα καταφέρει κάποιος!!
    Ξέρω οτι αν μιλήσω μαζί του θα με "βρίσει"! Ιδίως μιας και ο ίδιος το έχει γυρίσει στη χορτοφαγία και εγώ κάνω μια πρωτεϊνικής φύσης διατροφή..
    Ο πραγματικός λόγος που μπήκα στο forum χθες ήταν γιατί έβλεπα μια σειρά όπου η πρωταγωνίστρια με αρκετά κιλά πήγαινε σε συναντήσεις υποστήριξης για απώλεια βάρους. Και το θεώρησα εποικοδομητικό και θυμήθηκα το forum οπότε ήρθα εδώ να βρω τη δική μου ομάδα υποστήριξης. Εκτός και αν γνωρίζει κάποιος να γίνονται και αντίστοιχα εδώ στην Ελλάδα συναντήσεις.. Κάτι σαν τους ΑΑ ένα πράγμα! :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Ναι γίνονται τέτοιες συναντήσεις κι εδώ.
    Λέγονται ΑΥ ανώνυμοι υπερφάγοι αλλά συμμετέχουν στις συνεδρίες και άτομα με άλλες διατροφικές διαταραχές.
    Όταν είχα πάει εγώ ήταν δωρεάν η συμμετοχή, απλά κάποια στιγμή περνάει ένας κουμπαράς που βάζει ο καθένας ό,τι θέλει για τα λειτουργικά έξοδα (φυλλάδια, καφέδες). Σου δίνουν χρήσιμες συμβουλές, υλικό και έχεις και κάτι σαν "σπόνσορα" που μπορείς να τον πάρεις τηλέφωνο στις δύσκολες στιγμές. Διατηρούν την ανωνυμία.

    Εγώ είχα πάει για κοντινό μου πρόσωπο, είχα ακόμα άρνηση να αντιμετωπίσω το δικό μου ζήτημα.
    Μου φάνηκε βοηθητική διαδικασία, αλλά εγώ προσωπικά ζορίστηκα αρκετά.
    Ίσως είμαι υπερευαίσθητη και επωμίστηκα και τον πόνο των άλλων,
    ίσως να φταιγε ότι χτύπαγαν καμπάνες στο κεφάλι μου πως κάτι δεν πάει καλά με μένα.

    Τελευταία φορά απο εδώ πήρα πληροφορίες για συναντήσεις
    http://www.selfhelp.gr/el/overeaters-anonymous-el.html
    αλλά μόλις είδα ότι υπάρχει κι ένα εξειδικευμένο site
    http://www.anonymoi-yperfagoi.org.gr/

    Αν δε βρίσκεις παράρτημα στην περιοχή σου έχω ακούσει ότι κάνουν και skype calls.

    Πάντως σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να βρεις έναν εξειδικευμένο διατροφολόγο σε διατροφικές διαταραχες να σε παρακολουθεί, αφού μπήκες σε τέτοια διαδικασία. Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα ανθρώπων που κόλλησαν με τη διατροφή απογοητεύτηκαν και μετά πήραν πίσω τα κιλά. Ή παραδείγματα ανθρώπων που πέτυχαν το στόχο τους και μετά παρ' όλα αυτά ξαναπήραν τα κιλά.

    Καλή δύναμη στον αγώνα σου
    Venceremos

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    16
    Ευχαριστώ πολύ marulenia!! Πολύ χρήσιμη η βοήθεια σου! Προσπάθησα κι εγω λίγο μόνοι μου αλλά μου έβγαζε απο την HERBALIFE μόνο και απογοητεύτηκα..
    Να σαι καλά! Καλή συνέχεια!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    θα συμφωνησω ... Γιατι θελεις ομαδικες συναντησεις και οχι ατομικη ? θεωρω οτι πρωτα απ ολα πρεπει να δεις τι φταιει στον εαυτο σου ... με εναν ειδικο ...νιωθεις πιο ανετα στην ομαδικη?
    στους ΑΥ δεν υπαρχουν ειδικοι αλλα πασχοντες !!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    να προσθεσω και κατι αλλο
    η Dukan ειναι απο τις χειροτερες .,... Στερεισαι πολυ χανεις γρηγορα και παιρνεις ακομα πιο γρηγορα οχι μονο οσα εχασες αλλα και παραπανω ...
    Αν δεν θες το συγκεκριμενο διατροφολογο απευθυνσου αλλου... Ασε που θα ειναι εντελως λαθος να σε βρισει οπως λες γιατι ειναι εκεινος χορτοφαγος ,,, ενας σωστος ειδικος βλεπει το καθε ασθενη ξεχωριστα απο καποιον αλλον συμφωνα με τις αναγκες του και φυσικα ανεξαρτητα απο τον εαυτο του

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Η δίαιτα άτκινς προωθεί την απώλεια βάρους μέσω μιας δίαιτας χαμηλών υδατανθράκων (Πρωτεΐνη Λαχανικά Καλά λιπαρά) λιγότερο ΚριθάριΒρώμη και Ρύζι σχεδον καθόλου η καθόλου ασπρες τροφές
    Η dukan στηριζεται στην πρωτεϊνη και στο πιτουρο βρωμς με διαφορες συνταγες
    Και οι δύο χωριζονται σε φάσεις ...
    Η ατκινς ειναι πιο ισορροπημένη αλλα σιγουρα όχι ο.τι καλύτερο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κ εγώ διαφωνώ με τις χημικές δίαιτες, αυτό που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε είναι ότι για να διατηρήσουμε τα κιλά που θα χάσουμε όταν με το καλό χαθούν , θα πρέπει να προσέχουμε, δια μαγείας δεν γίνεται τίποτα. Χάσε τα πρώτα κιλά για ψυχολογικούς λόγους και μετά κάνε ισορροπημένη διατροφή τρώγοντας από όλα. Και εμείς προσπάθειες κάνουμε, και ελπίζουμε να είναι η τελευταία! Χαχαχα! Καλώς ήρθες!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    16
    Δοκίμασα για πολύ καιρό να κάνω κανονική ισορροπημένη δίαιτα αλλά δεν τα κατάφερα. Δυσκολευόμουν να συγκρατηθώ στην ποσότητα.. Απαξ και ξεκινούσα μου ήταν δύσκολο να σταματήσω.. Στην ντουκάν σου τις απαγορεύει ουσιαστικά οπότε ανακάλυψα ότι πιο εύκολα θα συγκρατηθώ να μην φάω καθόλου παρά να φάω λίγο από κάτι. Αν πω οτι δεν το σκέφτηκα θα ναι ψέμα να ξεκινήσω ξανά γιατί νιώθω οτι έχω άλλη ψυχολογία αυτή τη φορά αλλά με φοβάμαι..
    Τον ειδικό τον σκέφτομαι γενικά για να με βοηθήσει για το άγχος.. Συμπάσχοντες ψάχνω για να συζητώ που και που..
    Να καταλαβαίνει τι νιώθεις όταν λες τον προβληματισμό σου γενικά.. Η κολλητή μου είναι 45 κιλά και τρώει εξίσου απλά δεν παίρνει.. οπότε δεν νομίζω οτι καταλαβαίνει πλήρως τι νιώθω.. (Μη με ρωτήσετε γιατί την κάνω παρέα κι εγώ απορώ :P )
    Κ εγώ Μαρία τα ίδια έλεγα αλλά την έκανε μια φίλη της μαμάς μου.. Την έκανε σωστά, και με το σωστά εννοώ όλες τις φάσεις, πλέον τρώει κανονικά και δεν εχει πάρει γραμμάριο πίσω από όσα έχασε.. αλλά θέλει πολύ υπομονή! αλλά και πάλι κάνω τις παρασπονδίες μου.. συνήθως όταν τρώω με φίλους έξω :/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Δεν χρειαζεται να τρως λιγο, μπορεις να τρως παραπανω αλλα απο αυτα που δεν παχαινουν κ ειναι πιο υγιεινα κ ας χανεις με πιο αργους ρυθμους. Σιγα σιγα θα χαθουν. Φυσικα να μιλας, αλλωστε κ εμεις τα ιδια θεματα εχουμε να αντιμετωπισουμε, αλλα οι χημικες διαιτες δημιουργουν προβληματα κ σου το λεω για να σταμτησεις οσο ειναι νωρις, απλα σκεψου το λιγο. Βαλε 5 γευματα μεσα στην ημερα κ δεν θα πεινας τοσο. Μαζι ειμαστε εδω, θα τα καταφερουμε.

  12. #12
    καλησπερα και απο μενα! ειπα να γραψω εδω γιατι εγω με την ντουκαν κάηκα! καταρχην ακομα την θεωρω απο τις διαιτες που μου ταιριαξαν πιο πολυ απο οτι εχω κανει μεχρι τωρα. ετρωγα οοοοτι ηθελα απο αυτα που επιτρεποταν και οοοσο ποσοτητα ηθελα. και μενα η ποσοτητα ηταν το θεμα μου. την ντουκαν την ξεκινησα στα 112 και μεσα σε 3,5 μηνες με πολυ παρα πολυ φαι εφτασα στα 88. θα συνεχιζα αλλα οταν εφτασα εκει σταματησα γιατι μου επεφταν μαλλια και ενιωθα μια απιστευτη αδυναμια.. το αποτελεσμα οταν αρχισα να τρωω κανονικα μεσα σε 1 χρονο εφτασα 118. μεγαλη επιτυχια! πιστευω κ με οσα εχουν ειπωθει εδω μεσα που με εχουν βοηθησει παρα πολυ,το θεμα ειναι να σταματησουμε τις διαιτες κ ολα αυτο το κακο που κανουμε στον εαυτο μας. να τρωμε ισσοροπημενα και να σταματησουμε να ενοχοποιουμε τροφες. οσοι τα καταφεραν πιστευω ετσι τα καταφεραν!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    16
    Ουαου!Μέσα σε 3,5 μήνες; Εγώ έχω κάνει αλλαγές Ειρήνη! Καταρχήν τρώω γαλακτομικά μεχρι και 10% λιπαρά όχι μεχρι 7? αν θυμαμαι καλά. Και φορές που έχω βγει τρώω και με φουλ λιπαρά πχ τυρί φέτα κλπ.. Και το αλκοολ μου το (παρα) ήπια πχ το πορηγούμενο σκ. Και κακάο τρώω κανονικό και όχι αποβουτυρωμένο και λάδι βάζω παραπάνω απο 1 κ.γ. και αλάτι χρησιμοποιώ.. Το μόνο που έχω κοψει ολοκληρωτικά είναι το αλεύρι και την ζάχαρη.. Αυτή τη στιγμή έχω ανάγκη να τα χάσω σχετικά γρήγορα.. Το καταλαβαίνω αυτο που λέτε αλλά δεν ξέρω.. Βιάζομαι λίγο..

  14. #14
    καταλαβαινω τι λες και πιστευω κ ολοι εδω μεσα καταλαβαινουν. ολοι με το ιδιο παλευουμε! και εγω παντα βιαζομουν να δω αποτελεσματα μπας κ παρω κινητρο να συνεχισω γιατι οτι εκανα μια ζωη το παρατουσα. και μετα αισθανομουν αχρηστη και ξαναετρωγα και ελεγα οτι δεν με ενδιαφερει μια ζωη χοντρη θα ειμαι κ σε οποιον αρεσω και ξανα ετρωγα. σε ποση αρνηση βρισκομουν!!! δεν θελω να σε επηρεασω απλα την γνωμη μου για την ντουκαν σου λεω. και που τα χασα πιο το αποτελεσμα? κοντεψα να χασω εμενα κ μετα τα ξαναπηρα ολα. και 6 επιπλεον δωρακι στον εαυτο μου απο την στερηση σε υδατανθρακες φρουτα κτλπ. εχω αρχισει κ εγω διατροφη συνειδητα πλεον χωρις βιασυνες και χημικες διαιτες και οποτε τα χασω. κουραστηκα να χανω κ να ξαναπαιρνω μπαλακι με εκανα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Συμφωνώ απόλυτα, δημιουργεί θέματα υγείας, αυτό είναι το σημαντικότερο, όχι το αν θα τα ξαναπάρεις. Σκέψου το σε παρακαλώ, μην στερείσαι, και οι μικρότερες ποσότητες σιγά σιγά συνηθίζονται, και εγώ έτρωγα μπορεί όταν γύριζα από την δουλειά το βράδυ 3 πίτες με σουβλάκι, και τώρα θα φάω 1,5 γιατί χορταίνω, το στομάχι κλείνει.. Δείτε έξυπνες ιδέες στο διαδίκτυο με συνδυασμούς που δεν παχαίνουν τόσο και μπορείς να φας παραπάνω, και να χάνεις βάρος παράλληλα, όχι χημικές δίαιτες. Δεν σου κάνω υπόδειξη, σου το λέω μόνο γιατί ανησυχώ και γιατί όταν δημιουργούνται προβλήματα μετά είναι αργά για να αντιμετωπισθούν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •